«Прикарпаттяобленерго» підбило підсумки конкурсу «Наш лелека»

 

Поки лелеки ще перебувають у теплих краях, вони оживають у дитячих малюнках, творах та світлинах.

 

Лелека в польоті, на гнізді, з пташенятами – образ цього особливого птаха став центральним у дитячих роботах, які надійшли на конкурс «Наш лелека».

 

Конкурс, оголошений ПАТ «Прикарпаттяобленерго», об’єднав дітей, які працюють в освітній програмі «Лелека». Тому кожен птах для них є справді особливим – школярі ведуть постійні спостереження за білими лелеками свого села.



Загальноукраїнська освітня програма «Лелека» – це адаптована версія польської програми «Боцян», яка була створена у 2005 році за участі Західноукраїнського орнітологічного товариства (м. Львів). Це хороший спосіб залучити дітей до охорони білого лелеки, спостереження за птахами та збору конкретної наукової інформації про стан його популяції, проведення інвентаризації гнізд, дослідження кормових територій птахів тощо. Однак з Івано-Франківської області юних учасників програми зазвичай було дуже мало. Тож прикарпатські енергетики взяли на себе зацікавити дітей до охорони довкілля.

 

«Така ідея виникла у нас, коли «Прикарпаттяобленерго» розпочало свою програму «Лелека», - пояснює її куратор Ольга Тишко. – Серед причин, які стають на заваді надійної передачі електроенергії, є гнізда, збудовані лелеками на опорах діючих електроліній. Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями, тим самим провокуючи знеструмлення цілих приєднань. Підняття гнізд на спеціальні платформи над опорами є єдиним економічно доцільним рішенням проблеми, яке використовується як в Україні, так і за кордоном. Ми розпочали монтаж платформ у 2011 році, але у нас залишалася стурбованість: чи повернуться навесні до свого гнізда лелеки після його переустановлення. Тоді виникла ідея залучити до спостереження за цими гніздами дітей».

 

З березня по вересень діти працювали за програмою, малювали, фотографували, писали твори. Усього на конкурс «Наш лелека» надійшли роботи більше ста дітей. Енергетики спільно з орнітологами визначили найактивніших учасників освітньої програми «Лелека» з Прикарпаття.

 

Серед десятка навчальних закладів Івано-Франківської області, які надіслали матеріали спостережень за лелеками до Західноукраїнського орнітологічного товариства, відзначили найдостойніших.

 

Серед переможців - ЗШ с. Бовшів Галицького р-ну (вчитель Оксана Курдидик), ЗШ с. Блюдники Галицького району (вчитель Ганна Мисів) та Зборянський навчально-виробничий комплекс Калуського району (вчитель Ярослава Скуба). Заохоченням для школярів стали відзнаки енергокомпанії – іменні сертифікати та подарунки - екосумки, блокноти та ручки, а також призи переможцям конкурсу – проектор, відеокамера та фотоапарат.
Оксана Курдидик, вчитель біології Бовшівської ЗШ І-ІІ ст.:

 

«Природоохоронний дебют для учнів нашої школи відбувся навесні. Приводом став семінар для вчителів, проведений за ініціативи енергетиків на базі Галицького національного природного парку. Тоді орнітологи зі Львова розповіли нам про освітню програму «Лелека». Наталія Дзюбенко пояснила, наскільки важливою для науковців є інформація, яку збирають школярі про птахів та їхні гнізда, кормові території. Під свою опіку наші школярі взяли 5 лелечих гнізд. Діти були дуже активними. А на конкурс «Наш лелека» ми відправили цілу теку малюнків – майже сотню. Приємно, що подарунки від енергетиків отримали всі учасники – 45 учнів. Загалом Бовшів може похизуватися 13-ма лелечими домівками. Тож школярі, заохочені енергокомпанією, вже нині чекають повернення пернатих, обіцяють - наступного разу увагою охоплять усіх чорногузів».
Анна Філь учениця Блюдниківської ЗШ І-ІІІ ст.:

 

«Майже півроку ми пильно вивчали будні чорногузів. Наше село Блюдники в народі уже давно прозвали Лелечою столицею або лелечим селом. Адже саме тут найбільша щільність заселення цих птахів. Лише на подвір’ї школи є 9 лелечих осель. Кожна - отримала свого спостерігача. Загалом улітку ми спостерігали за 16 лелечими родинами. Щодня навідувалися до гнізд та ретельно вели хроніки пташиного життя. Потім усі записи наша вчитель Ганна Олексіївна Мисів надсилала представникам Західноукраїнського орнітологічного товариства. Вчені-екологи стверджують, що це неабияка допомога для них. Це нас радує і надихає. Мені, можна сказати, пощастило найбільше - за чорногузом можу наглядати і взимку. Цей птах прилетів до нашого села на початку грудня. Довго шукав прихистку та врешті опинився у нашій домівці».
Ярослава Скуба, вчитель географії Зборянського НВК Калуського району:

 

«У нашому селі Збора гніздиться багато лелек. І думка спостерігати за ними була вже давно. Але тільки з візитом енергетиків (навесні минулого року до нас прийшов як еко-волонтер старший майстер Калуського РЕМ Назар Васильчишин) ми довідалися про освітню програму «Лелека» та приєдналися до неї. Минулого літа у ній працювало 15 наших учнів, які описали за усіма вимогами орнітологів 13 лелечих гнізд. Думаю, що цього року бажаючих спостерігати за білими лелеками у нас буде ще більше. Діти виявляють велике зацікавлення та небайдужість долею птахів. Найбільше вражень минулого літа у них залишила грозова стихія, під час якої було зруйновано одне із старих гнізд у нашому селі на вулиці Довбуша. Добре, що пташенята на той час вже досить підросли і навчилися літати. Птахи до відльоту розмістилися на стрісі сусідньої хати. А коли настав час покидати рідну землю, зробили коло над церквою і полетіли. Тепер ми написали листа у РЕМ, в якому просимо встановити платформу, щоб відновити гніздо, що не витримало негоди. Енергетики нам допоможуть І директор Калуського РЕМ Олег Тутка, вручаючи подарунки школярам, це підтвердив».


13.02.2013 2232 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

485
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4895
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1405
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1290
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2552
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3943

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

331

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1167

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1007

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

933
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

243
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10614
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

318
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

584
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5639
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1405
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

269
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

181
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

560 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

993
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

863