Прикарпаття: народні ремесла як туристична атракція

 

/data/blog/35147/3f737d5962b72d7077d952daa81e5225.jpg

Активний відпочинок в Карпатах – це не лише підйом на гірську вершину чи стрімкий спуск гірською річкою: на Прикарпатті розробили новий туристичний маршрут – до народних майстрів.

 

Можна побачити, як вони створюють свої унікальні витвори, а можна навіть спробувати щось зробити власноруч. Водночас для майстрів це – можливість самозайнятості та додаткового заробітку.


Понад тридцять років Богдан Ходан із Косова займається різьбленням на дереві. Виготовляє тарелі, булави, писанки. Найбільше любить працювати з горіхом: робить різьбу і прикрашає її бісером та залізними цвяшками. За такою роботою з цікавістю спостерігають туристи, каже Богдан Ходан.



«До мене приїжджають додому, я маю свій невеличкий музей, даю там майстер-клас. Показую, як це робити. Їм дуже цікаво. Маю заготовки, долота для них спеціальні. Вони хочуть і швайсіки покрутити, і на токарний станок подивитись, навіть цікавить, як дошки сохнуть. Я так розклав трикутником, а вони дивляться з різних сторін», – розповідає Богдан Ходан.



Любов Лаврук із Пістиня Косівського району займається ткацтвом: робить килими, верети, доріжки. Навчилася від батьків, від них має і верстат, на якому тче. Колись працювала на художньому комбінаті, тепер на пенсії. Зізнається, що діти та онуки не дуже охоче це ремесло переймають.



«Одну доріжку треба добрих три дні робити, від ранку до вечора. Це тяжка робота. В мене ноги все уже... Руки би робили – ноги треба другі». «А якщо продавати, це великий бізнес?» – «Ні, це дуже дешево ціниться», – константує Любов Лаврук.



Творчість як бізнес?

Косівський базар відомий далеко за межами Прикарпаття: тут можна придбати все, що забажаєш. Колись вважалося, що саме на Косівщині багато мільйонерів, якраз завдяки сувенірам. За радянських часів тут працювали художні комбінати, фабрики, цехи, навіть при колгоспах були художні майстерні. Зараз ринки переповнені китайським та турецьким ширпотребом, а народним майстрам значно складніше реалізовувати свою продукцію, – каже голова обласного осередку Спілки народних майстрів України Василь Корпанюк.



«Я родом з Яворова. Яворів – це столиця ліжникарства. Цей промисел живе дотепер. Майже кожна жінка, ґаздиня тче ліжники, виживають із цього. І дуже часто так буває: везуть до Косова і повертають назад, потому ще раз, коли не вдасться продати – там просто мінімальний заробіток. Бізнесом це абсолютно назвати не можна. Ситуація скрутна, майстрам дуже сутужно», – розповідає пан Корпанюк.



Василь Корпанюк вважає, що коли туристи приїдуть до народних майстрів, для останніх буде додаткова можливість заробити, продаючи свої вироби. А водночас вони популяризуватимуть гуцульські ремесла.



Туристичний маршрут: від майстра до майстра

Це і є основною ідеєю проекту «Мистецька палітра Прикарпаття». Втілював його регіональний інформаційно-туристичний центр за підтримки посольства Фінляндії в Україні та Івано-Франківської обласної держадміністрації. Проводилося опитування майстрів і навчання тих, хто готовий приймати туристів.



Розроблений спеціальний туристичний маршрут, що пролягає так званим «Прикарпатським кільцем»: Івано-Франківськ – Коломийщина – Косівщина – Верховинщина – Яремче – Надвірнянщина – Богородчанщина. Випущено каталог, де вміщені дані про 70 майстрів. До участі ж в проекті зголосилося більше 120. А ремесла найрізноманітніші: ткацтво, кераміка, писанкарство, вишивання, соломкоплетіння, ліжникарство, виготовлення сирних коників, випікання короваїв. Точну кількість майстрів на Прикарпатті важко назвати, не менше 800, каже начальник управління туризму обласної держадміністрації Наталія Гасюк.



«У нас цілі села майстрів. П’ядики, де бісероплетіння, Яворів, де кожна друга хата тче ліжники, Чорний Потік, де своя техніка писання чорнопотіцької писанки. Ми концентрували свої зусилля на пошуку талановитих людей в сільських територіях для того, щоб наші люди залишалися жити на своїй землі і свою любов доносили через майстер-класи до тих, хто приїжджає на Івано-Франківщину», – говорить Наталія Гасюк.

 

Раніше Регіональний туристично-інформаційний центр розробив маршрути «Музейне коло Прикарпаття», а також «Прикарпатське кільце». Останній пропонує відвідини найцікавіших прикарпатських поселень, пише Радіо Свобода.


06.05.2013 3983 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2