
Село Бережниці, Верховинщина, Фото: Коломийські вісті
Проблема на Прикарпатті не тільки з вивозом сміття, під великим питанням куди його вивозити.
На порядку денному заходи, спрямовані на створення нових об'єктів утилізації відходів (полігонів ТПВ чи т.зв. сміттєзвалищ), щоб в області не сталося екологічної катастрофи.
Адже згідно даних, якими володіє Стик, ситуація у області потребує оперативного вирішення цих питань, оскільки:
з 01.01.2013 сміттєзвалище м. Надвірна закрите для сміття не з самого міста;
з 01.06.2014 сміттєзвалище м. Снятин закрите для сміття з району та інших територій;
з 01.01.2015 сміттєзвалище м. Коломия буде закрите для сміття з інших територій крім самого міста.
Таким чином, населені пункти районів, за винятком самих районних центрів, можуть повернутися до системи стихійних звалищ у кожному селі, що матиме негативні наслідки для екологічної безпеки району.
Селище Бережниця, що на Верховинщині, вже потерпає від надлишку сміття. Біля церкви, дуже близько до будинків, утворилося сміттєзвалище. Його обіцяли ліквідувати представники влади, натомість продовжили експлуатацію ще до 2019 року. Мешканці бідкаються, що там уже немає місця немає для всього того безладу. Та й викидають все підряд, навіть трупи псів, котів та корів.
Косівський район взагалі не має легального сміттєзвалища, та його створення такого на території району практично неможливе, адже велику її частину займає Національний природний парк «Гуцульщина».
Львівська область уже на крок попереду та активно почала боротися з тим, щоб уникнути проблеми стихійних звалищ. Так, Львівська облрада винесла на сесію програму поводження з твердими побутовими відходами. Саме з цією метою передбачається створення в межах Львівської області чотирьох кластерів, запровадження роздільного збору і двоетапного вивезення ТПВ, будівництва заводів з переробки сміття та полігонів ТПВ в кожному з кластерів.
Також на Закарпатті, компанія АВЕ вже готова інвестувати у такі ж полігони ТПВ. Проте там вони наразі працюють за укороченою схемою – без власних полігонів і сміттєпереробних комплексів. Кажуть, хочуть робити сучасні екологічні полігони навіть з переробкою в тепло, але ніде на Закарпатті їм не дають землі.
З огляду на те, що тепло цього року Україні доведеться економити, такі заводи були б дуже доречними.
Нагадаємо, що АВЕ група – це фірма, яка працює в Чехії, Словаччині, Румунії та Україні. У нашій державі – у трьох областях Львівській, ІваноФранківській та на Закарпатті. АВЕ це єдиний іноземний інвестор в Україні у сфері поводження з відходами, який працює у сільських місцевостях. Решта кампаній концентруються тільки у містахмільйонниках.