Прикарпатських школярів навчають розрізняти фейки та критично сприймати інформацію

Тренінги з медіаграмотності для учнів шкіл Івано-Франківська та області розпочали проводити викладачі кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Вони стали переможцями грантової програми проєкту "Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність".

Про це Суспільному Карпати розповіла професорка кафедри, тренерка Ганна Марчук, пише Фіртка.

"За тиждень провели десять тренінгів. Проєктом заплановано 20 навчань, однак маємо дуже багато заявок від шкіл, територіальних громад області. Тому по завершенні проєкту будемо продовжувати проводити тренінги, - каже тренерка. – Усі школи і громади, які бажають долучитися, можуть заповнити заявку на участь. Вона розміщення на офіційному сайті кафедри та на сторінках у соцмережах. Наша мета - навчити громадськість інфомедійній грамотності та інформацій гігієні, зокрема, розрізняти види маніпуляцій, регулювати час, проведений у мережі".

За словами Ганни Марчук таке навчання надзвичайно важливе для школярів в умовах карантину, адже більшу частину свого часу вони проводять за гаджетами у соціальних мережах та навчаються дистанційно.

Десятикласник Івано-Франківського ліцею № 25 Владислав Новосельський каже, що завдяки тренінгу переглянув своє ставлення до соцмереж.

"Я навчився розрізняти фейки. До цього часу міг переходити за посиланнями на такі новини, і вони могли змінювати мою думку. Адже новини формують думки людей, - каже школяр. - Тепер я знаю, що якщо у заголовках є емоційні слова - "це дуже важливо", "це змінить ваш день" та інші, ці новини не є корисними. Я зрозумів, що і фейкові новини можна навчитися розрізняти. Тепер я буду завжди зважати на те, що читати, поширювати і на те, що писати під різними постами."

Проєкт "Вивчай і розрізняй: інфомедійна грамотність" впроваджується на Прикарпатті з 2019-го року. Спочатку до тренінгів залучали дирекцію та вчителів загальноосвітніх шкіл, які потім впроваджують елементи медіаграмотності під час уроків.

"За час дії проєкту в нашій області тренінги пройшли понад 500 людей. Хоча ця цифра далеко неостаточна", - розповідає регіональна координаторка проєкту в Івано-Франківській області, тренерка Наталія Гошилик.

Окрім тих, з якими працюють викладачі кафедри журналістики, у проєкті залучені ще 24 прикарпатські школи, учителі яких пройшли відповідне навчання і викладають медіаграмотність учням на своїх предметах.

"Наразі проєкт працює на різних рівнях, адже до нього долучилися, окрім шкіл, Прикарпатський національний університет та Інститут післядипломної освіти. Тобто, навчанням охоплені і учні, і студенти, і педагоги. Також, окрім кафедри журналістики, грант виграла і кафедра англійської філології. Її викладачі впроваджували медіаграмотність на уроках англійської мови і працювали з понад 70 учителями", - розповідає Наталія Гошилик.

Аби критично сприймати інформацію з медіа і соцмереж, тренерки проєкту рекомендують користуватися принципом "не вір, не лайкай, не репость", читати новини беземоційно, не вестися на гучні заголовки, не довіряти незнайомим ресурсам, не додавати у друзі незнайомців, особливо без фотографій і з порожніми профілями, адже вони можуть навіть заволодіти вашим профілем. Корисно також робити для себе інформаційні детокси – відключати на весь день усі гаджети й жити власним життям.

Нагадаємо, з понеділка франківські школярі повернуться за парти.


Читайте також:

Освітяни розповіли, коли калуські школярі повернуться до звичного навчання

В Івано-Франківських школах впроваджують електронну систему реєстрації (ВІДЕО)


24.01.2021 1076
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1289
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3512
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1309
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1294

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1611

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

462

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2639
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

567
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1476
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

530
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502