Прикарпатський лікар - автор наукового відкриття

 

/data/blog/34581/188f467ebc52268740f655ee5eb394eb.jpg

Диплом дійсного члена інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці», а ще — квиток почесного читача обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на проведеному тут засіданні цього клубу вручили Василеві Поповичу — вченому-винахідникові, авторові першого в історії Івано-Франківського національного медуніверситету, нашого краю і всієї Західної України наукового відкриття в галузі медицини.

 

Він у 2011-му став лауреатом обласної премії ім. Герасима Терсенова для винахідників і раціоналізаторів, а торік був удостоєний титулу «Найкращий науковець Прикарпаття».

 

— Парадокс у тім, — сказала директор бібліотеки Людмила Бабій, — що прикарпатський професор, доктор медичних наук і водночас лікар-онколог, оториноларинголог, дитячий оториноларинголог вищої категорії Василь Попович більше знаний світовій спільноті вчених-медиків, аніж в Україні. Його особистий внесок у розвиток медичної науки відзначено такими престижними закордонними нагородами, як медаллю ім. Петра Капіци Російської академії наук, орденом «Золотий орел» Європейської академії природничих наук, орденом «Шевальє» Бельгійської академії наук...

 

На засіданні клубу «Галицькі кмітливці», звичайно ж, найбільше довелося розповідати про себе і свої здобутки в науці й медичній практиці, в царині винахідництва й раціоналізаторства, відповідати на запитання присутніх самому Василеві Івановичу. Він уродженець м. Долини, наприкінці березня зустрів своє 53-річчя. Фахову освіту здобував у Львівському медучилищі, Томському державному медуніверситеті. Там, у Росії, після закінчення ВНЗ В. Попович певний час працював у клініках науково-дослідних установ. До речі, заодно він був одним з організаторів і керівником Сибірського центру української культури «Джерело». Але, звичайно, тягнуло його на Батьківщину. Повернувшись на рідне Прикарпаття, із жовтня 2001-го вчений завідує курсом оториноларингології в івано-Франківському медуніверситеті, через кілька років організовує кафедру оториноларингології з курсом хірургії голови та шиї.

 

Коло наукових досліджень В. Поповича — органозберігаючі методи лікування пухлин голови та шиї; методи комплексного лікування при хронічних запальних процесах носа і навколоносових пазух; програми реабілітації отоларингологічних хворих. Він організовував Центр мікрохірургії і реконструктивної хірургії ЛОР-органів на базі ОКЛ, а на базі ОДКЛ — Центр ендоскопічної хірургії ЛОР-органів у дітей і Центр слухомовної реабілітації поганочуючих та глухих дітей.

 

Тема ж наукового відкриття в галузі медицини, здійсненого колективом науковців медуніверситету під керівництвом В. Поповича, звучить досить складно як для не обізнаних з цим: «Закономірний зв’язок між розвитком хронічного аспіринового поліпозного риносинуїту і порушенням метаболізму арахідонової кислоти в організмі людини». Варто зауважити, що в Україні за всі роки її незалежності зроблено загалом лише 46 наукових відкриттів. Тим престижнішим є почесне місце, яке займає серед їх авторів наш краянин.

 

Василь Іванович бере активну участь у благодійних проектах, як-от «Реконструкція будинку перестарілих у с. Чернієві» — спільно з БФ «Henri Nouwen», «Лікарня для ведмежат» у рамках проекту «Лікарня, доброзичлива до дитини» спільно з Європейською асоціацією студентів-медиків «EMSA» і міжнародним фондом ЮНіСЕФ, «Почуй мене» — програма безоплатного протезування глухих дітей (а це важлива соціальна проблема) спільно з міжнародним фондом ЮНіСЕФ і торговельною маркою «Pampers». На зустрічі в інтелектуальному клубі творчих особистостей організатори винахідництва й раціоналізаторства на Прикарпатті Богдан Середюк та Лідія Шляхтич високо оцінювали творчий доробок Василя Поповича у цій сфері. Про співпрацю з ним у галузі онкології та в реабілітації ЛОР-хворих дітей вели мову головні лікарі обласного онкодиспансеру — Володимир Романчук та обласної дитячої клінічної лікарні — Радислав Котурбаш, побажали гостеві клубу підкорення нових наукових вершин проректор з науки ІФНМУ Ігор Вакалюк, професор ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, відомий краєзнавець Петро Арсенич. Пісенні твори подарували вченому вихованці професора ПНУ ім. В. Стефаника Христини Михайлюк — четвертокурсниця інституту мистецтв Надія Вівчарук та студентське вокальне тріо «Едельвейс».

 

Іван Гаврилович, Галичина


19.04.2013 1533 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

735 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2183
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33469
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2358
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3063
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5211 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

433

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1225

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

787

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

992
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

312
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

604
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

659 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1183
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

985
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1078
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

847
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30223 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

950
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3938
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

523
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

558