Прикарпатський лікар - автор наукового відкриття

 

/data/blog/34581/188f467ebc52268740f655ee5eb394eb.jpg

Диплом дійсного члена інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці», а ще — квиток почесного читача обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на проведеному тут засіданні цього клубу вручили Василеві Поповичу — вченому-винахідникові, авторові першого в історії Івано-Франківського національного медуніверситету, нашого краю і всієї Західної України наукового відкриття в галузі медицини.

 

Він у 2011-му став лауреатом обласної премії ім. Герасима Терсенова для винахідників і раціоналізаторів, а торік був удостоєний титулу «Найкращий науковець Прикарпаття».

 

— Парадокс у тім, — сказала директор бібліотеки Людмила Бабій, — що прикарпатський професор, доктор медичних наук і водночас лікар-онколог, оториноларинголог, дитячий оториноларинголог вищої категорії Василь Попович більше знаний світовій спільноті вчених-медиків, аніж в Україні. Його особистий внесок у розвиток медичної науки відзначено такими престижними закордонними нагородами, як медаллю ім. Петра Капіци Російської академії наук, орденом «Золотий орел» Європейської академії природничих наук, орденом «Шевальє» Бельгійської академії наук...

 

На засіданні клубу «Галицькі кмітливці», звичайно ж, найбільше довелося розповідати про себе і свої здобутки в науці й медичній практиці, в царині винахідництва й раціоналізаторства, відповідати на запитання присутніх самому Василеві Івановичу. Він уродженець м. Долини, наприкінці березня зустрів своє 53-річчя. Фахову освіту здобував у Львівському медучилищі, Томському державному медуніверситеті. Там, у Росії, після закінчення ВНЗ В. Попович певний час працював у клініках науково-дослідних установ. До речі, заодно він був одним з організаторів і керівником Сибірського центру української культури «Джерело». Але, звичайно, тягнуло його на Батьківщину. Повернувшись на рідне Прикарпаття, із жовтня 2001-го вчений завідує курсом оториноларингології в івано-Франківському медуніверситеті, через кілька років організовує кафедру оториноларингології з курсом хірургії голови та шиї.

 

Коло наукових досліджень В. Поповича — органозберігаючі методи лікування пухлин голови та шиї; методи комплексного лікування при хронічних запальних процесах носа і навколоносових пазух; програми реабілітації отоларингологічних хворих. Він організовував Центр мікрохірургії і реконструктивної хірургії ЛОР-органів на базі ОКЛ, а на базі ОДКЛ — Центр ендоскопічної хірургії ЛОР-органів у дітей і Центр слухомовної реабілітації поганочуючих та глухих дітей.

 

Тема ж наукового відкриття в галузі медицини, здійсненого колективом науковців медуніверситету під керівництвом В. Поповича, звучить досить складно як для не обізнаних з цим: «Закономірний зв’язок між розвитком хронічного аспіринового поліпозного риносинуїту і порушенням метаболізму арахідонової кислоти в організмі людини». Варто зауважити, що в Україні за всі роки її незалежності зроблено загалом лише 46 наукових відкриттів. Тим престижнішим є почесне місце, яке займає серед їх авторів наш краянин.

 

Василь Іванович бере активну участь у благодійних проектах, як-от «Реконструкція будинку перестарілих у с. Чернієві» — спільно з БФ «Henri Nouwen», «Лікарня для ведмежат» у рамках проекту «Лікарня, доброзичлива до дитини» спільно з Європейською асоціацією студентів-медиків «EMSA» і міжнародним фондом ЮНіСЕФ, «Почуй мене» — програма безоплатного протезування глухих дітей (а це важлива соціальна проблема) спільно з міжнародним фондом ЮНіСЕФ і торговельною маркою «Pampers». На зустрічі в інтелектуальному клубі творчих особистостей організатори винахідництва й раціоналізаторства на Прикарпатті Богдан Середюк та Лідія Шляхтич високо оцінювали творчий доробок Василя Поповича у цій сфері. Про співпрацю з ним у галузі онкології та в реабілітації ЛОР-хворих дітей вели мову головні лікарі обласного онкодиспансеру — Володимир Романчук та обласної дитячої клінічної лікарні — Радислав Котурбаш, побажали гостеві клубу підкорення нових наукових вершин проректор з науки ІФНМУ Ігор Вакалюк, професор ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, відомий краєзнавець Петро Арсенич. Пісенні твори подарували вченому вихованці професора ПНУ ім. В. Стефаника Христини Михайлюк — четвертокурсниця інституту мистецтв Надія Вівчарук та студентське вокальне тріо «Едельвейс».

 

Іван Гаврилович, Галичина


19.04.2013 1562 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2398
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1528 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3616
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5386
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1652
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2031

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

108

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

856
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

443
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

750
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2439 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

450
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

845
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4896
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

712
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

610
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

546
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

378
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

699
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

862 2