4 березня відбувся прес-тур журналістів до Галицької виправної колонії (№ 128). Час проведення прес-туру обрано не випадково – напередодні Міжнародного жіночого дня 8 Березня. Адже установа призначена для тримання вперше засуджених до позбавлення волі на певний строк жінок.
Як живеться жінкам в ув’язненні? Що їх турбує найбільше? Яку роботу виконують жінки в установі? Як організовується час їхнього дозвілля? Ці та багато інших питань цікавили журналістів.
Нині в Галицькій виправній колонії (№ 128) відбувають покарання близько 200 засуджених. Крім того в установі створено сектор, де тримають жінок, вперше засуджених до позбавлення волі на певний строк, які раніше працювали у суді, органах прокуратури, юстиції та правоохоронних органах. Зараз таких в установі налічується біля п’яти. Засудженні, як зазначив Ігор Туркалевич в інтерв’ю журналістам, мають можливість користуватися бібліотекою, фонд якої налічує 1773 книг, послугами телевізійної мережі. В установі діє пункт охорони здоров'я, є аптека, функціонує прально-банний комплекс, кімнати коротко та довго тривалих побачень, пишуть Паралелі.
Для задоволення релігійних потреб в установі є молитовна кімната, проводяться зустрічі з представниками релігійних та громадських організацій. У клубі установи організовуються концертні програми за участю засуджених, а також творчих колективів місцевого, районного та обласного підпорядкування.
Представники мас-медіа відвідали їдальню установи, яка може розмістити одночасно 270 осіб. Побували журналісти і у пекарні, де щодня випікають біля 200 буханок хліба. На превелике здивування журналістів, роботу цю виконує одна людина. Спробувавши щойно випечений хліб, вони були приємно здивовані його смаковими властивостями і відмітили, що цей хліб нічим не поступається купленому у магазині.
У швейному цеху заступник начальника управління ДПтС України в області Юрій Тацакович, який відповідає за виробничу сферу роботи установ виконання покарань, представив журналістам продукцію, яку виготовляють засуджені жінки: комплекти постільної білизни, робочий одяг, різновиди робочих рукавиць (брезентові, комбіновані), сидіння для стільців та гамаків.
Особливим попитом, за словами Юрія Тацаковича користуються сидіння для стільців та гамаків. В установі добре налагоджено співпрацю із підприємцями не лише Івано-Франківська, а й сусідньої Львівської області. Вигода для замовника, як зазначив Юрій Тацакович, полягає в тому, що йому не потрібно купляти чи орендувати цех для виготовлення продукції, окрім цього йдеться і про дешеву робочу силу. Нещодавно, засуджені почали освоювати виготовлення нового виду продукції – зовнішні чехли для легкових автомобілів, замовником якого виступив підприємець з Івано-Франківська.
У жіночій колонії також організована робота з бісером. У цьому могли переконатись журналісти, побувавши у цеху, де засуджені вишивають жіночі рукавички, картини бісером.
Робота, як кажуть самі засуджені, копітка, вимагає уваги та зосередженості, проте є творчою.
Є й в установі своє підсобне господарство, де вирощують свиней, корів, овець. От і цього разу до святкового столу засудженим подадуть страву з продуктів власного виробництва.
Окрім м'ясо-молочної продукції, в установі вирощують і городню продукцію - картоплю, буряк, моркву, огірки, петрушку, цибулю. Весною ще й смакують власною клубнікою, а восени збирають непоганий врожай яблук, з яких на зиму заготовляють сушениці.
По обіді цього дня до засуджених завітали з концертною програмою учасники художньої самодіяльності народного дому с. Маріямпіль, заслужені артисти України Володимир Коваленко та поет-сміхотворець Володимир Пушкар, які українськими піснями та дотепними жартами створили святкову та веселу атмосферу залу.
Довідка "Фіртки":
Історія створення Галицької виправної колонії № 128 розпочалася з 1979 року.Згідно наказу № 64 від 18.03.2011 року у Галицькій виправній колонії № 128 створено сектор мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання жінок, вперше засуджених до позбавлення волі на певний строк, які раніше працювали у суді, органах прокуратури, юстиції та правоохоронних органах. Загальне наповнення становить 122 та сектор мінімального рівня безпеки 15 засуджених осіб.
Фактична чисельність засуджених колонії станом на 01.03.2012 року становить 202 особи.
У їдальні установи можуть розміститись одночасно 270 осіб.
Одночасно короткострокові та довгострокові побачення можуть отримати п’ять засуджених. Протягом року довгострокові побачення мають 29 засуджених.
На одну засуджену припадає 4 м. кв. житлової площі.
На території колонії для надання телефонних розмов засудженим використовується один стаціонарний телефон.
Засудженні мають можливість користуватися бібліотекою, послугами телевізійної мережі, для задоволення релігійних потреб в установі функціонує молитовна кімната, проводяться зустрічі з представниками релігійних та громадських організацій, організовуються концертні програми за участю засуджених, а також творчих колективів місцевого, районного та обласного підпорядкування.
Станом на 01.03.2012 року працевлаштовано 58 осіб.
Середньомісячна зарплата жінок, які працюють, становить 259 гривень. У 2011 році отримали професію швей 32 засуджених жінки.
Бібліотечний фонд становить 1773 книг, є видання правового змісту.
Протягом 2011 року 215 засуджених жінок поступило для відбування покарань.
29 засуджених жінок звільнилися у 2011 році, в тому числі отримали УДЗ чотири засуджені і жодна засуджена не була помилувана.
Громадські та релігійні організації які співпрацюють з установою забезпечують засуджених релігійною літературою, надають благодійну допомогу для потреб засуджених до державних та релігійних свят, проводять концертні програми для засуджених, тематичні бесіди, лекції, проводять богослужіння і надають практичну допомогу в організації гурткової роботи для засуджених.