У рамках унікального проекту ПАТ «Прикарпаттяобленерго» орнітологи Державного природознавчого музею НАН України та Галицького національного природного парку у березні 2012 року, перед початком масового повернення птахів із зимівель, приступили до польових досліджень.
Це перша частина ґрунтовної наукової праці, замовленої енергетиками, яка має визначити вплив ліній електропередач на орнітофауну і розробити заходи запобігання загибелі птахів та аварій на електролініях.
«Ми знаємо, що в Україні щороку від ураження струмом і зіткнень з лініями електропередач гине багато птахів, - пояснює технічний директор ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник. - Особливо гостро ця проблема стоїть під час весняних і осінніх міграцій. Однак масштаби цієї проблеми для України точно не відомі. Для розробки дієвих методів захисту повітряних електроліній від птахів і птахів від зіткнення з лініями і була започаткована тісна співпраця нашої компанії – ПАТ «Прикарпаттяобленерго» з орнітологами».
Енергетики сподіваються, що, з'ясувавши динаміку зіткнень птахів з електролініями і визначивши види птахів, що найчастіше стають жертвами ЛЕП і причинами аварій в електромережах, орнітологи зможуть надати їм рекомендації із запобігання зіткнень птахів з ЛЕП. «Польові орнітологічні дослідження ми розпочали у першій половині березня, перед початком масової міграції птахів, - розповідає керівник проекту від ДПМ НАНУ кандидат біологічних наук Наталія Дзюбенко. - Завданням цього етапу було виявити рештки птахів, що загинули внаслідок ураження струмом чи зіткнення з електролініями протягом осінньої міграції і зими 2011-2012 рр., щоб дослідження весняної міграції були більш чіткими. Незважаючи на те, що більшість поранених чи загиблих птахів підбираються хижаками (лисами, куницями, бродячими собаками, вовками), результати були вражаючими».
Впродовж трьох днів орнітологи обстежили лінії напругою 35 кВ: Тлумач-110-Тлумач-35, Тлумач-Озеряни, Озеряни-Ісаків, Ісаків-Воронів та частина лінії Воронів-Чернелиця; загальною довжиною 45 км. Також досліджено ділянку (35 км) лінії напругою 110 кВ Тлумач-Городенка. Під час досліджень виявлені рештки 24 особин 15 видів птахів. Окрім того, виявлені 13 гнізд круків на опорах ліній електропередач, та під багатьма опорами виявлені пелетки (сліди життєдіяльності) хижих птахів, що свідчить про те, що опори ліній часто використовуються хижаками як присади під час полювання та як місця відпочинку.
«Це тільки початок досліджень і висновки робити рано, але перший етап свідчить, що найбільше на лініях гине місцевих птахів, які або живуть або харчуються в агроландшафтах, через які переважно йдуть лінії електропередач, - уточнює Наталія Дзюбенко. - Це граки, сірі куріпки, круки, хижі птахи. За ними йдуть мігранти, такі як кропив'янки, різні види дроздів, лелеки. Сподіваємось, що розпочаті дослідження зроблять свій внесок у вирішення проблеми загибелі птахів на електролініях та аварій внаслідок цього».
Читайте також:
Прикарпатські енергетики захищатимуть птахів від ліній електропередач
Дізнатися про планові вимкнення відтепер можна на сайті “Прикарпаттяобленерго”