Прикарпатські енергетики та орнітологи розпочали обстеження електроліній

 

У рамках унікального проекту ПАТ «Прикарпаттяобленерго» орнітологи Державного природознавчого музею НАН України та Галицького національного природного парку у березні 2012 року, перед початком масового повернення птахів із зимівель, приступили до польових досліджень.

 

Це перша частина ґрунтовної наукової праці, замовленої енергетиками, яка має визначити вплив ліній електропередач на орнітофауну і розробити заходи запобігання загибелі птахів та аварій на електролініях.

 

«Ми знаємо, що в Україні щороку від ураження струмом і зіткнень з лініями електропередач гине багато птахів, - пояснює технічний директор ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник. - Особливо гостро ця проблема стоїть під час весняних і осінніх міграцій. Однак масштаби цієї проблеми для України точно не відомі. Для розробки дієвих методів захисту повітряних електроліній від птахів і птахів від зіткнення з лініями і була започаткована тісна співпраця нашої компанії – ПАТ «Прикарпаттяобленерго» з орнітологами».

 

Енергетики сподіваються, що, з'ясувавши динаміку зіткнень птахів з електролініями і визначивши види птахів, що найчастіше стають жертвами ЛЕП і причинами аварій в електромережах, орнітологи зможуть надати їм рекомендації із запобігання зіткнень птахів з ЛЕП. «Польові орнітологічні дослідження ми розпочали у першій половині березня, перед початком масової міграції птахів, - розповідає керівник проекту від ДПМ НАНУ кандидат біологічних наук Наталія Дзюбенко. - Завданням цього етапу було виявити рештки птахів, що загинули внаслідок ураження струмом чи зіткнення з електролініями протягом осінньої міграції і зими 2011-2012 рр., щоб дослідження весняної міграції були більш чіткими. Незважаючи на те, що більшість поранених чи загиблих птахів підбираються хижаками (лисами, куницями, бродячими собаками, вовками), результати були вражаючими».

 

Впродовж трьох днів орнітологи обстежили лінії напругою 35 кВ: Тлумач-110-Тлумач-35, Тлумач-Озеряни, Озеряни-Ісаків, Ісаків-Воронів та частина лінії Воронів-Чернелиця; загальною довжиною 45 км. Також досліджено ділянку (35 км) лінії напругою 110 кВ Тлумач-Городенка. Під час досліджень виявлені рештки 24 особин 15 видів птахів. Окрім того, виявлені 13 гнізд круків на опорах ліній електропередач, та під багатьма опорами виявлені пелетки (сліди життєдіяльності) хижих птахів, що свідчить про те, що опори ліній часто використовуються хижаками як присади під час полювання та як місця відпочинку.

 

«Це тільки початок досліджень і висновки робити рано, але перший етап свідчить, що найбільше на лініях гине місцевих птахів, які або живуть або харчуються в агроландшафтах, через які переважно йдуть лінії електропередач, - уточнює Наталія Дзюбенко. - Це граки, сірі куріпки, круки, хижі птахи. За ними йдуть мігранти, такі як кропив'янки, різні види дроздів, лелеки. Сподіваємось, що розпочаті дослідження зроблять свій внесок у вирішення проблеми загибелі птахів на електролініях та аварій внаслідок цього».

 

 

Читайте також:

Прикарпатські енергетики захищатимуть птахів від ліній електропередач

Дізнатися про планові вимкнення відтепер можна на сайті “Прикарпаттяобленерго”


21.03.2012 2186 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

836
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1436
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3254 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2557
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3415
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2974

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

322

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

788

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

791

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1399
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3231
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20721
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

955
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

480
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

550
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1111
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5805
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

222
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3602 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

661 1
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

994
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1343 2