Після відльоту лелек у вирій ПАТ «Прикарпаттяобленерго» перейшло до реалізації практичної частини природоохоронної програми «Лелека».
Мета програми: організувати діяльність енергетиків з охорони білого лелеки на Прикарпатті шляхом підняття на металеві платформи гнізд, що збудовані птахами на діючих електричних опорах 0,4-10 кВ. Бригади виробничих дільниць електромереж провели обстеження електромереж та виявили близько півтисячі гнізд лелек на опорах. На території Івано-Франківської області енергетики планують підняти їх на спеціальні платформи впродовж 5 років.
«Гнізда на опорах становлять загрозу і для лелек, і для надійного енергопостачання регіону, - стверджує технічний директор ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник. - Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями. Наслідком цього є смерть або каліцтво птахів, замикання в електромережі, обриви ліній електропередавання та збої в електропостачанні. В дощову погоду гніздо провокує додаткові втрати електроенергії. Тому лелечі гнізда на опорах розподільчих ліній електропередавання (0,4 кВ) підносять на спеціальні металеві платформи, що зменшує економічні втрати та знижує смертність серед птахів».
Встановлення платформ вирішить одразу дві проблеми: з одного боку, це реальні дії, спрямовані на покращення надійності електропостачання споживачів Івано-Франківської області; з іншого, це вагомий внесок ПАТ «Прикарпаттяобленерго» у збереження біорізномаїття краю та охорону білого лелеки на Прикарпатті. У зв’язку з цим між ПАТ «Прикарпаттяобленерго» та Галицьким національним природним парком було підписано Угоду про співпрацю. Налагоджено співпрацю не лише з Галицьким НПП (начальник наукового відділу Володимир Бучко), а й з Західноукраїнським орнітологічним товариством (заввідділом, кандидат біологічних наук Андрій Бокотей). Мета спільної діяльності енергетиків та науковців – виконання спільних еколого-освітніх і природоохоронних завдань у програмі зі збереження біорізноманіття «ЛЕЛЕКА», взаємної допомоги у виконанні робочих планів, випуску публікацій та вирішенні інших завдань для задоволення спільних інтересів у межах своєї статутної діяльності.
У практичній охороні білого лелеки науковці та екологи надають енергетикам методичну та консультаційну допомогу. Натомість енергетики ділитимуться з природоохоронцями зібраною інформацією про стан популяції білого лелеки. Особливим напрямком програми є допомога пораненим та ослабленим птахам. Є випадки, коли птахи ламають ноги, крила або уражуються струмом.
Про такі ситуації енергетики будуть повідомляти екологів для доставки поранених лелек до центру реабілітації зимуючих птахів. Також енергетики провадитимуть широку інформаційну кампанію, покликану залучати широку громадськість до заходів з охорони білого лелеки.
Вона поєднуватиме активну охорону природи зі здобуттям конкретних знань, виробленням у мешканців краю активної життєвої позиції, навчанням бути відповідальним за стан довкілля. Через обласні та районні ЗМІ поширюватимуться відомості для збору інформації від споживачів щодо розташування аварійних гнізд на опорах електроліній тощо.
Фото: Репортер