37-річна біологиня Марія Байляк стала переможницею премії "Для жінок у науці".
Премію присуджують з 1998 року — для підтримки талановитих жінок, які займаються математичними та природничими науками, пише газета Експрес.
У конкурсі взяли участь 255 науковиць. Марію Байляк, доцентку кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, визнали найкращою біологинею.
“Ця перемога — не лише моя, але й студентів, які допомагають мені у дослідженнях проблем старіння, — каже жінка. — Я вивчаю вплив рослин та певних речовин на процеси старіння організму людини”.
Зокрема, йдеться про радіолу рожеву і жовтий тирлич. Вплив їх на процеси старіння організму жінка вивчає на прикладі експериментів на дріжджах та плодових мушках. Їм кілька місяців давали відвари з радіоли і тирличу та подрібнені на порошок рослини.
З'ясувалося, що тривалість життя цих організмів збільшилася на 15 відсотків. У людському вимірі це приблизно додаткові 10 — 15 років життя.
Дослідниця стверджує, що тривалість життя також продовжують кверцетин — природна біохімічна речовина, що міститься у гречці, червоних яблуках, перці, часнику, цибулі, та альфа-кетоглутарова кислота — органічна сполука, яку можна синтезувати. Ці речовини вже використовують як харчові добавки, але не як такі, що уповільнюють старіння.