Придністров’я vs планета Земля

 

 

 

Увага Києва, Брюсселя та Москви зараз прикута до Придністров’я. Нагадаємо, що в ПМР обрано нового президента Євгена Шевчука. Кремлю не вдалося пролобіювати на очільника ПМР свого кандидата. Це пояснюється небажанням громадян Придністров’я бачити промосковського президента.

 

Проте і Євген Шевчук так чи інакше буде змушений співпрацювати з Кремлем. Зараз він мириться з присутністю російських військових. У разі, якщо вони підуть, цим скористається Молдова й виникає загроза втрати незалежності. Проте Шевчук уже почав розправлятися з міністрами, які притримуються як про кремлівських, так і прозахідних позицій.

 

Так були звільнені міністр іноземних справ та міністр держбезпеки. Далі голова ПМР скасував стовідсоткове мито на ввезення усіх молдовських товарів. Це мито запровадили у 2006 році у відповідь на тиск Молдови. Фактично, це призвело до економічної блокади Придністров’я.

 

Кишинів охоче пішов назустріч цьому рішенню новообраного президента. Також, голова ПМР заявив про пом’якшення торгових відносин з Україною. Всі ці кроки Придністров’я, звісно, спрямовані на зміцнення економічної самостійності.

 

Молдова завжди хотіла бачити Придністров’я у своєму складі. Кишинів скористався убивством громадянина Молдови російським військовим, і почав вимагати, аби росіяни пішли з ПМР. Якщо росіяни підуть, може виникнути збройний конфлікт між ПМР і Молдовою. Кремль буде якомога довше триматися в Придністров’ї, якщо виведе свої війська, Москва автоматично втратить головний інструмент впливу у цьому регіоні.

 

Чимало залежить і від Румунії. Остання бажає бачити Молдову у своєму складі, й готова у разі необхідності підтримати незалежність ПМР. Румунія є членом ЄС, а інші країни ЄС не влаштовує позиція Румунії. В зв’язку з цим ЄС завжди стримував активність румунів у Молдові та Придністров’ї. Держсекретар Франції заявила, що Румунія не зможе контролювати східний кордон Євросоюзу у випадку, якщо її долучать до Шенгенської зони, тому, що не визнає кордону з Молдовою та видає її громадянам румунські паспорти.

 

ЄС завжди затягував вирішення проблеми ПМР. Той статус, в якому нині перебуває Придністров’я, влаштовує європейців. Країни ЄС не бажають жодних змін кордонів. Це загрожує небезпекою та дестабілізацією Євросоюзу.

 

Краще для ЄС, аби ПМР повернулася до складу Молдови. Так само і Москва постійно говорить Бухаресту, аби Румунія не втручалася у справи Молдови з ПМР. Таку політику веде і Київ. Зустріч президентів України та Молдови це переконливо доводить. Офіційний Київ традиційно підтримував незалежність Молдови з ПМР у її складі. Тут Київ показує лояльність до Європи, а Москві демонструє потенційні невикористані можливості на Заході. Тим більше нам це потрібно зараз, коли між Україною та РФ наростає новий конфлікт. Президент України попередив Бухарест, аби останній «притримав коней» у молдавському питанні.

 

Україна чимало втрачає, коли демонструє лояльність до Заходу в придністровському питанні. Київ не веде політику у власних інтересах та інтересах українців Придністров’я. Київ не хоче відкрити кордони з ПМР, не хоче видавати паспорти українцям, які живуть у Придністров’ї. Не претендує на цю територію. У разі впевнених політичних кроків з боку Києва, Придністров’я неодмінно підтримало б об’єднання з Україною. Звісно, цей процес супроводжувався б конфліктами з Москвою, та непорозуміннями з ЄС. Але не слід забувати, що в Придністров’ї живуть українці, і питання ПМР в першу чергу має бути українським питанням.

 

Аттіла Селлеі-Довженко,

Братство


Коментарі (0)

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1970
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1406
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1713
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5330 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3835
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

8053 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

607

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

831

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1326

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

879
14.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

592
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

508
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14249
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5328
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

367
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4750 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1474
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

591
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

199
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

397
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

501 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

619