Представники ЮНЕСКО завітали до храму Благовіщення у Коломиї (фото)

Днями на Коломийщину приїхали представники Міжнародної реставраційної ради об'єктів списку ЮНЕСКО, які оглядають вже занесені до списку церкви. Комісія відвідала також храм Благовіщення у Коломиї.

Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії УГКЦ належить до пам’яток архітектури національного значення області. Це найкращі зразки гуцульського сакрального будівництва. Ця будівля - найстаріша у місті, храм збудований 1587 року та має вагоме історичне значення для Покуття, пише Фіртка з посиланням на Дзеркало Коломиї.

Нагадаємо, церква збудована без жодного цвяха, проте через занедбаність та перекриття, яке зробили не за нормами, вона потребувала термінового порятунку від руйнації. Вода після дощів залишалася, дерево прогнивало, як і деякі стіни всередині, які могли завалитись будь-якої миті.

Ще з лютого за сприяння благодійного фонду "Покуття", створеного за ініціативи Андрія Іванчука, у храмі тривають реставраційні роботи.

Андрій Іванчук пообіцяв, що докладе максимум зусиль, щоб церква Благовіщення  потрапила до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Іван Озарук, директор кооперативу "Зодчий", розповів комісії про виконану роботу, про архітектурну цінність храму і його стан до початку реставраційних робіт.

Володимир Герець, співголова Міжнародної реставраційної ради, каже: "Щороку ми зустрічаємось разом з польськими колегами для обговорення питання щодо утримання і охорони тих церков, які входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. В Україні таких церков є вісім: дві на Франківщині, дві на Закарпатті і чотири – на Львівщині. На Коломийщину також приїде польська делегація, з якою оглядатимемо Нижньовербізьку церкву, яка вже внесена до ЮНЕСКО. А в Коломию завітали, знаючи про реставраційні роботи Благовіщенської церкви та цінність храму".

Міжнародна реставраційна рада складається з фахових спеціалістів, які оформлюють подання в ЮНЕСКО. Це професіонали, які знаються на архітектурі. До складу входять священники, музейники та інші фахівці. Також з польського боку – 15 представників, серед яких: спеціалісти і науковці з Кракова, Варшави, Жешува.

Загалом комісія складається з 30-ти представників: 15 – українських і 15 – польських. 9 липня в Яремче відбулось обговорення стану справ та проведення реставраційних робіт.

Інспекційний об’їзд об’єктів, які входять до списку ЮНЕСКО, за результатами цього огляду роблять висновки, дають рекомендації.

"Головне наше завдання – зберегти автентичність храму. Дякую Андрієві Іванчуку, який докладає всіх зусиль, щоб зберегти культурні надбання Коломиї в належному стані. Щодо самого перекриття також проведемо кілька циклів обробки ґонти. І якщо після встановлення дотримуватимуться експлуатаційних норм, перекриття послужить ще не один десяток літ", – додає Іван Озарук.

Найбільшим фактором, який не дозволив свого часу внести церкву до міжнародного каталогу Світової спадщини, була наявність котельні. На сьогодні її забрали, відновили церкву до належного вигляду і вже зараз у такому вигляді і стані вона може бути занесеною до Світової спадщини", – коментує Василь Романець, директор музею мистецтв Прикарпаття.

Коломия багата архітектурними пам’ятками, проте церква Благовіщення – найстаріша будівля в місті і її порятунок, реставрація і внесення до міжнародного каталогу ЮНЕСКО є таким же актом встановлення справедливості, як і повернення храму Українській греко-католицькій церкві.

Фотогалерея


15.07.2019 904
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

450
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1856
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3337
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1202
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1225
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1286 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

686

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

341

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1017

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1179
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

391
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2547
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1283
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1387
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

593
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15241
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7533
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

389
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

949 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

525
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

428
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

515