Православний означає руський? – так не працює!

В інформаційному полі України та блогосфері чи то серед звичайного народу можна натрапити на думку,  що  православний - тотожний російському. Тобто, якщо сповідуєш православ’я, то тобі автоматично приписують проросійські погляди.

Ще на початку  російсько-української війни у 2014 році від тодішніх окупантів можна було почути гасла про «русь православную»,  «войско православноє» і т.п. Окупанти слово «православний» чіпляли де треба і не треба, виглядало так, ніби це якась секта, хоча, з огляду на дії РПЦ,  секту трішки нагадує.

З однієї сторони все зрозуміло, адже українське православ’я, а саме її Київська митрополія була окупована московитами з 17-20 ст. ще й до нині п’яту колону Москви складову РПЦ - УПЦ (МП) ми досі терпимо в Україні, але ж час не стоїть на місці. Історична несправедливість відновлена, і українці також мають свою незалежну Православну Церкву, зі своїми традиціями та звичаями.

Тому дивитись на все православ’я через призму російської церкви, як мінімум дуже примітивно та обмежено. Вселенське Православ’я представлене у світі п’ятнадцятьма помісними (незалежними) церквами: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Єрусалимська, Російська, Сербська, Румунська, Болгарська, Грузинська, Кіпрська, Елладська, Польська, Албанська, Чеських земель і Словаччини, України, зі своїми етнонаціональними особливостями, традиціями, культурою та місцевими звичаями.

Візьмімо хоча б, до прикладу Румунську ПЦ з її строкатими розписаними ззовні храмами, монастирями та Грузинську з сірокам’яними,  як  вічні гори церквами, окрім того, є ще безліч різноманітностей у наспівах, мелодіях піснеспівів, а також особливостей, народних традицій та звичаїв, які роблять особливою Церкву в тій чи іншій країні.

Наприклад, святкування Різдва Христового з колядками та щедрівками робить особливим Різдво Христове в українському православ’ї. Масові обливання водою на свято Преображення Господнього є тільки у Вірменській православній традиції. Церкви базилікального типу у Грецькій ПЦ з розміщеними в них лавами для сидіння схожі як у Римо-Католицькій Церкві.

Російське православ’я давно стоїть на службі у московських царів  та й влади взагалі, залежно від часу і «хворіє» на єресь етнофілетизму - де національні інтереси стоять вище над духовними та церковними.

Тому, вважаю вживати «православний» в контексті чогось російського - це образа для багатьох християн, які сповідують цю конфесію любові та смирення.

Називаючи всіх православних «руськими» -  це те саме, що вважати всіх мусульман терористами.


03.10.2022 Роман Тадра 6333
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

671
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1940 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

555
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11398 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

338

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1084

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

69
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

286
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2951
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

74
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

325
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

354
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666