Пряник чи батіг

 

/data/blog/119905/22be6541b7c1a656db1251e461b3c4b4.jpg

 

Підвищенням мінімальної зарплати Уряд попередив українців про подальше знецінення грошової одиниці. Українці вже звикли чекати різноманітних несподіванок від урядовців. Але такої сенсації не чекав ніхто – Уряд повідомив про підвищення вдвоє мінімальної зарплати уже з січня 2017 року. Здавалося би, це позитивне рішення на користь найбідніших. Але не все так просто.

 

Про наслідки підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн. розмовляємо з економістом, кандидатом економічних наук, доцентом кафедри фінансів економічного факультету ПНУ   ім. В. Стефаника Омеляном Левандівським.

 

– Звідки Уряд візьме гроші на підвищення мінімалки?

– Українців уже нічим не здивуєш, ні задекларованими захмарними доходами, ні зростаючою мінімалкою. Сказати можна коротко: над більшістю українського населення можновладці просто знущаються.

 

Адже відома проста істина – зростання мінімальної заробітної плати вплине на ціни. Також це вплине і на податкові надходження, оскільки нарахування податкових платежів залежить від мінімальної заробітної плати.

 

А що ж робити бідним пенсіонерам, мінімальна пенсія яких складає 1247 грн.? Якщо підняти і мінімальну пенсію, то у суспільстві виникне соціальна напруга, оскільки тому, хто має більшу пенсію, її, звичайно, не підвищать –  таким чином у пенсійному забезпеченні теж буде вирівнювання. Тобто кількість пенсіонерів з мінімальною пенсією зросте.

 

Чи витримає бюджет і Пенсійний фонд таке навантаження? Звичайно, вихід може бути у наступному: позичати гроші у міжнародних інституцій, збільшувати податкове навантаження або включати друкарський станок. Ще можна залучати кошти через фондовий ринок (ринок цінних паперів), але він у нас практично мертвий.

 

– А які наслідки матиме такий крок Уряду? Чи потягне він за собою ріст цін?
– Зрозуміло, що ріст цін буде. Причому ціни будуть зростати досить стрибкоподібно. На основі чого можемо робити такий висновок? В бюджеті на наступний рік закладено курс долара 27,2, фактично ж курс може зрости необмежено. Це українців уже насторожує. Олігархам вигідний високий курс долара. Вони вивозять продукцію за кордон, отримують долари, а зарплату платять у гривнях і таким чином отримують надприбутки. У нас експортно оріентоване виробництво. Бізнесмену вигідніше продати за кордоном, ніж на внутрішньому ринку. Росте долар – ростуть ціни.
Також слід очікувати знецінення грошової одиниці. Іде велика інфляція, станок працює день і ніч. Грошова маса зростає семимильними кроками. Згідно з Бюлетнем НБУ, у грудні 2015 року вказана грошова маса становила 472220 млн. грн, а у вересні 2016 року – 489 704 млн. грн.

 

Якщо грошовий верстат далі працюватиме з такою швидкістю, то вартість грошей в сумі 3200 грн. до кінця 2017 року цілком може прирівнятися до вартості 1600 грн. тепер. Де ж тут підвищення? Чим займається Національний банк України? Адже його основна мета – забезпечувати стабільність грошової одиниці гривні.  Отже, держава в особі відповідних державницьких структур  повинна працювати на зміцнення власної грошової одиниці, а не знецінювати її такими кроками.

 

Останнім часом простежується ріст ціни на енергоносії – газ та світло. Хоч-не-хоч, а буде рости ціна на продукцію, адже все виробництво залежить від енергоносіїв. Як не дивно, але у нас ціни на нафтопродукти європейські, а зарплата навіть не «африканська», а ще менша – українська.  Отже, збагачення наших олігархів закладене саме на вартості енергоносіїв.
Також  немає ніяких аргументованих розрахунків  щодо підняття мінімальної зарплати до 3200 грн., просто підвищили вдвоє – і все. Складається враження, що йде підготовка до виборів і це популістські гасла. Перш ніж прийняти такий мінімум, треба мати підґрунтя. Субсидії заберуть. Підвищення мінімалки – одна із методик значного зменшення кількості субсидій без спротиву населення.  Адже зараз більшість населення на субсидіях. А з підвищенням зарплати можна сказати народу: «Ви уже багатії – платіть повну суму комунальних платежів».

 

Наступне, як підприємець зможе заплатити 3200 зарплати? Він затрати на збільшення зарплати вкладе у ціну товару або скоротить людей чи  платитиме зарплату у конвертах.
Отже, підвищення мінімальної зарплати  – чергове популістське гасло, спрямоване на «свій» електорат, людей, які будуть за них голосувати.

– Чи могли б Ви спрогнозувати, яке економічне майбутнє чекає Україну? Та й політичне теж?
– Україна, на жаль, не пішла європейським шляхом розвитку, а шляхом латиноамериканським – формуванням латифундій, створенням холдингів, знищення середнього та малого виробника.

 

Ми, за задумом Уряду, маємо бути аграрною державою з меншою, ніж зараз, кількістю населення. Український сценарій у світі давно вже розіграний. Освіта спрямована на те, щоб після закінчення школи молода людина не отримувала вищої освіти, а виїхала за кордон як некваліфікована робоча сила. В школі скорочене викладання точних наук, зате налягають на іноземні мови. Можна провести аналогію з політикою ІІІ Рейху. Нацисти вважали, що українці мають знати мову, трохи рахувати і мати мінімум знань, щоб бути обслуговуючим персоналом. Аграрній державі, у яку перетворюється Україна, не потрібно багато освічених людей, які можуть відстоювати свої права. А коли людина зубожіла, то нею легко управляти.

 

В Україні кожен можновладець переслідує власні інтереси і вже готовий десь піти «у підпілля».  Сколотили капітал – виїхали за кордон. Оновлення основних засобів виробництва на підприємствах немає. Україну остаточно виснажують, вивозять кошти і через офшори завозять вже як інвестиції. Свідченням цього є Кіпр, який займає перше місце по інвестиціях в Україну.
Промахи у всьому. Здається, що переслідується основна мета – виснажити людину.

 

Олігархічна система, побудована в Україні, не відстоює інтереси народу та спрямована на знищення нації. Крамарі, які в період первісного накопичення капіталу стали олігархами, пішли у політику, приймають закони, які не відстоюють інтереси пересічних громадян, а лобіюють інтереси окремого олігарха. Держава відмовилася захищати інтереси простих громадян.

 

Україна перебуває у стані скритого дефолту, тому що міжнародні фінансові інституції однією рукою дають кошти,  а другою – забирають. Ми попадаємо в кабалу, коли беремо кошти на проїдання, на виплату зарплати високопосадовцям.

 

Підняття мінімальних зарплат – популістське гасло, яке перед виборами спрямоване на «їхній» електорат і може спрацювати… Наш народ терпеливий. Наші міста виживають за рахунок  зв’язків із селом, за рахунок приватного господарства. Політика України викликає тривогу. Молодь, працездатне населення прагне якнайшвидше покинути Україну.

 

Підняття тарифів, підняття мінімальної заробітної плати, коли гроші знецінились –  це є геноцид проти українського народу.

 

Інтерв’ю записала Наталя ХРАБАТИН, kuryer-if.info


11.11.2016 Наталя ХРАБАТИН 1645 3
Коментарі (3)

Леся Іванічок 2016.11.19, 09:15
Дуже вірний аналіз нажаль трагічний
Ярослава Дуб 2016.11.25, 17:26
геноцид по українськи.
Ярослава Дуб 2016.11.25, 17:26
геноцид по українськи.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1689
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1068
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1317 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3812 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33903
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2876

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

382

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

788

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1743

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1102
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1090
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

662
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

535
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2019
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12233
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1532
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

576
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

287
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

357
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

405
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1293