Пряник чи батіг

 

/data/blog/119905/22be6541b7c1a656db1251e461b3c4b4.jpg

 

Підвищенням мінімальної зарплати Уряд попередив українців про подальше знецінення грошової одиниці. Українці вже звикли чекати різноманітних несподіванок від урядовців. Але такої сенсації не чекав ніхто – Уряд повідомив про підвищення вдвоє мінімальної зарплати уже з січня 2017 року. Здавалося би, це позитивне рішення на користь найбідніших. Але не все так просто.

 

Про наслідки підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн. розмовляємо з економістом, кандидатом економічних наук, доцентом кафедри фінансів економічного факультету ПНУ   ім. В. Стефаника Омеляном Левандівським.

 

– Звідки Уряд візьме гроші на підвищення мінімалки?

– Українців уже нічим не здивуєш, ні задекларованими захмарними доходами, ні зростаючою мінімалкою. Сказати можна коротко: над більшістю українського населення можновладці просто знущаються.

 

Адже відома проста істина – зростання мінімальної заробітної плати вплине на ціни. Також це вплине і на податкові надходження, оскільки нарахування податкових платежів залежить від мінімальної заробітної плати.

 

А що ж робити бідним пенсіонерам, мінімальна пенсія яких складає 1247 грн.? Якщо підняти і мінімальну пенсію, то у суспільстві виникне соціальна напруга, оскільки тому, хто має більшу пенсію, її, звичайно, не підвищать –  таким чином у пенсійному забезпеченні теж буде вирівнювання. Тобто кількість пенсіонерів з мінімальною пенсією зросте.

 

Чи витримає бюджет і Пенсійний фонд таке навантаження? Звичайно, вихід може бути у наступному: позичати гроші у міжнародних інституцій, збільшувати податкове навантаження або включати друкарський станок. Ще можна залучати кошти через фондовий ринок (ринок цінних паперів), але він у нас практично мертвий.

 

– А які наслідки матиме такий крок Уряду? Чи потягне він за собою ріст цін?
– Зрозуміло, що ріст цін буде. Причому ціни будуть зростати досить стрибкоподібно. На основі чого можемо робити такий висновок? В бюджеті на наступний рік закладено курс долара 27,2, фактично ж курс може зрости необмежено. Це українців уже насторожує. Олігархам вигідний високий курс долара. Вони вивозять продукцію за кордон, отримують долари, а зарплату платять у гривнях і таким чином отримують надприбутки. У нас експортно оріентоване виробництво. Бізнесмену вигідніше продати за кордоном, ніж на внутрішньому ринку. Росте долар – ростуть ціни.
Також слід очікувати знецінення грошової одиниці. Іде велика інфляція, станок працює день і ніч. Грошова маса зростає семимильними кроками. Згідно з Бюлетнем НБУ, у грудні 2015 року вказана грошова маса становила 472220 млн. грн, а у вересні 2016 року – 489 704 млн. грн.

 

Якщо грошовий верстат далі працюватиме з такою швидкістю, то вартість грошей в сумі 3200 грн. до кінця 2017 року цілком може прирівнятися до вартості 1600 грн. тепер. Де ж тут підвищення? Чим займається Національний банк України? Адже його основна мета – забезпечувати стабільність грошової одиниці гривні.  Отже, держава в особі відповідних державницьких структур  повинна працювати на зміцнення власної грошової одиниці, а не знецінювати її такими кроками.

 

Останнім часом простежується ріст ціни на енергоносії – газ та світло. Хоч-не-хоч, а буде рости ціна на продукцію, адже все виробництво залежить від енергоносіїв. Як не дивно, але у нас ціни на нафтопродукти європейські, а зарплата навіть не «африканська», а ще менша – українська.  Отже, збагачення наших олігархів закладене саме на вартості енергоносіїв.
Також  немає ніяких аргументованих розрахунків  щодо підняття мінімальної зарплати до 3200 грн., просто підвищили вдвоє – і все. Складається враження, що йде підготовка до виборів і це популістські гасла. Перш ніж прийняти такий мінімум, треба мати підґрунтя. Субсидії заберуть. Підвищення мінімалки – одна із методик значного зменшення кількості субсидій без спротиву населення.  Адже зараз більшість населення на субсидіях. А з підвищенням зарплати можна сказати народу: «Ви уже багатії – платіть повну суму комунальних платежів».

 

Наступне, як підприємець зможе заплатити 3200 зарплати? Він затрати на збільшення зарплати вкладе у ціну товару або скоротить людей чи  платитиме зарплату у конвертах.
Отже, підвищення мінімальної зарплати  – чергове популістське гасло, спрямоване на «свій» електорат, людей, які будуть за них голосувати.

– Чи могли б Ви спрогнозувати, яке економічне майбутнє чекає Україну? Та й політичне теж?
– Україна, на жаль, не пішла європейським шляхом розвитку, а шляхом латиноамериканським – формуванням латифундій, створенням холдингів, знищення середнього та малого виробника.

 

Ми, за задумом Уряду, маємо бути аграрною державою з меншою, ніж зараз, кількістю населення. Український сценарій у світі давно вже розіграний. Освіта спрямована на те, щоб після закінчення школи молода людина не отримувала вищої освіти, а виїхала за кордон як некваліфікована робоча сила. В школі скорочене викладання точних наук, зате налягають на іноземні мови. Можна провести аналогію з політикою ІІІ Рейху. Нацисти вважали, що українці мають знати мову, трохи рахувати і мати мінімум знань, щоб бути обслуговуючим персоналом. Аграрній державі, у яку перетворюється Україна, не потрібно багато освічених людей, які можуть відстоювати свої права. А коли людина зубожіла, то нею легко управляти.

 

В Україні кожен можновладець переслідує власні інтереси і вже готовий десь піти «у підпілля».  Сколотили капітал – виїхали за кордон. Оновлення основних засобів виробництва на підприємствах немає. Україну остаточно виснажують, вивозять кошти і через офшори завозять вже як інвестиції. Свідченням цього є Кіпр, який займає перше місце по інвестиціях в Україну.
Промахи у всьому. Здається, що переслідується основна мета – виснажити людину.

 

Олігархічна система, побудована в Україні, не відстоює інтереси народу та спрямована на знищення нації. Крамарі, які в період первісного накопичення капіталу стали олігархами, пішли у політику, приймають закони, які не відстоюють інтереси пересічних громадян, а лобіюють інтереси окремого олігарха. Держава відмовилася захищати інтереси простих громадян.

 

Україна перебуває у стані скритого дефолту, тому що міжнародні фінансові інституції однією рукою дають кошти,  а другою – забирають. Ми попадаємо в кабалу, коли беремо кошти на проїдання, на виплату зарплати високопосадовцям.

 

Підняття мінімальних зарплат – популістське гасло, яке перед виборами спрямоване на «їхній» електорат і може спрацювати… Наш народ терпеливий. Наші міста виживають за рахунок  зв’язків із селом, за рахунок приватного господарства. Політика України викликає тривогу. Молодь, працездатне населення прагне якнайшвидше покинути Україну.

 

Підняття тарифів, підняття мінімальної заробітної плати, коли гроші знецінились –  це є геноцид проти українського народу.

 

Інтерв’ю записала Наталя ХРАБАТИН, kuryer-if.info


11.11.2016 Наталя ХРАБАТИН 1177 3
Коментарі (3)

Леся Іванічок 2016.11.19, 09:15
Дуже вірний аналіз нажаль трагічний
Ярослава Дуб 2016.11.25, 17:26
геноцид по українськи.
Ярослава Дуб 2016.11.25, 17:26
геноцид по українськи.
21.01.2022
Тетяна Дармограй

Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

2867
08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

2621 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

3645 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

4723 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

3699 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

4134 2

Організація Українських Націоналістів та Українська Народна Самооборона - окреме вітання Івано-Франківську Другій Столиці ЗУНР від легендарного нашого побратима, політв'язня московії, очільника УНСО Миколи Карп'юка та нашого 95 річного ветерана ОУН і УПА, Почесного Голову ОУН Іллі Сливінського!  

369

Конференція по створенню Івано-Франківської обласної організації Української Народної Самооборони відбулась днями в Івано-Франківську.

569

Журналісти розповіли про те, як можна оцінювати та порівнювати фінансову спроможність громад, перевіряти справжній стан справ у них та не дати офіційним статистичним даним ввести себе в оману. 

475

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1789
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8775 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

14446
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

23149
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3986
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

4614 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5817
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

7233 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1970
21.01.2022

Печерський суд міста Києва ухвалив рішення щодо запобіжного заходу Петру Порошенку.

459
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

1599
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

2207
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

2317 1