Праймеріз для опозиції

 

 

            Лідери найрейтинговіших опозиційних сил активно запевняють українців про зроблені висновки, враховані помилки минулого та єдину дієздатну команду, яку у майбутньому парламенті не розтерзають персональні інтереси чи амбіції. Їхній сьогоднішній месидж – «тушок» не буде.

            Проте не зважаючи на висловлювання про врахування результатів соціологічних досліджень, перемовини з лідерами місцевих партосередків, поки ні Яценюк, ані Турчинов чи інші опозиційні лідери не продемонстрували, що наважилися на якісні зміни у принципі доборі кадрів, щоб мінімізувати появу потенційних «тушок».

            Нещодавно голова однієї з обласних організації «Фронту змін» відзначився перед партійним керівництвом, пообіцявши біг-борди проти місцевих депутатів від «ФЗ» та «Батьківщини», що голосують спільно із провладними силами.

         Немає змін у кадровій політиці при закритих переговорах щодо формування спільного списку партій Тимошенко та Яценюка за пропорційною складовою парламентських виборів чи тим паче у партійному фаст-фуді, який невдовзі подаватиметься під соусом єдиного опозиційного кандидата в окремих мажоритарних округах деяких областей (а така ситуація є доволі ймовірною, враховуючи наприклад фінансовий аспект виборчої кампанії).     

            Потребу праймеріз для опозиції висловив Віталій Кличко. В ході відзначення цьогорічного Дня Свободи і Соборності на Софійській площі в Києві політик запропонував висунути єдиного кандидата від об’єднаної опозиції в кожному мажоритарному округу, використовуючи процедуру попереднього голосування, тобто визначення єдиного опозиційного кандидата самим електоратом напередодні основних виборів. Оскільки лідер УДАРу не приєднався до узгодженої опозиційної виборчої стратегії - це його особиста одноразова піар-акція. Деякий час проблема обговорювалась в Інтернеті. http://www.pravda.com.ua/articles/2012/02/1/6945256/. Висувались конкретні рекомендації, щодо проведення попередніх виборів   http://www.pravda.com.ua/columns/2012/04/9/6962341/.

            Та масштабного громадського зацікавлення не вийшло. Таким чином праймеріз досі залишаються дискурсом експертних кіл.  

            Декларуючи прозорість у доборі кадрів, опозиція так і залишилася непрозорою. Кого має питати пересічний виборець, якщо єдиний кандидат в окрузі, якого підтримали основні опозиційні сили виявиться «тушкою»? Голову місцевого партосередку, партійних босів, лідерів регіональних опозиційних сил, що підтримали цю кандидатуру? В програмі об’єднаної опозиції йдеться про механізм відкликання депутата. Відкликання можливе тільки тоді, коли опозиція матиме більшість у Раді і зможе ухвалити відповідні законодавчі зміни. А що робити з потенційними «тушками», коли знову вестиметься  активна кампанія скупки опозиційних депутатів меншості? 

            Пересічні українці досі мало знають про попередні вибори, тому не вимагають праймеріз. За відсутності громадського тиску Яценюк і Турчинов не вигадуватимуть велосипед.

            Вже сьогодні виходячи з попереднього розподілу квот по мажоритарних округах, які існують в рамках домовленостей у КОДі, на місцеві праймеріз змогли б балотуватись декілька представників тільки від однієї політичної сили. Однак висувати кандидатури громадських активістів, місцевих лідерів мали б також  громадські організації, структури непартійного середовища.  Претенденти з обох середовищ наділені однаковими правами, щоб стати єдиним опозиційним кандидатом на основних виборах, тобто висуванцем на якого надалі працюватиме опозиція на місцях.

            Проблема зі складністю процедури проведення праймеріз насправді породжена партійним середовищем і є маленьким політичним міфом. Це новий формат кампанії, що є тільки додатковим туром виборів. За умови жорсткого контролю з боку громадськості праймеріз можна провести публічно і чесно.

            Проблема фінансування вирішується шляхом створеного спеціального фонду опозиційних партій, мінімальних грошових внесків самих учасників праймеріз. Гадаю, на праймеріз потрібно не набагато більше гривень, аніж сумарно вже потратили деякі опозиційні кандидати в округах.

            Низька явка у ході праймеріз, в яких зазвичай беруть участь не більше третини виборців є радше плюсом, оскільки голоси буде легше підрахувати і відповідно -оперативно донести результати до громадськості.

            Відсутність часу на якісну агітацію в ході праймеріз – те, чим цього разу довелося б пожертвувати, але це не означає, що агітації не буде взагалі.

            Таким чином, праймеріз - шанс стати свіжою візією народної люстрації українських політиків.  Однак поки для цього справді багато суб’єктивних  перешкод.

 


31.05.2012 Василь Кедик 2148 0
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

991
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1032
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1308
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1208
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1574
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

3290

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1019

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1059

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1940

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1952
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

315
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

696
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

704
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

468
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7717
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3885
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1307
04.12.2024

Українську писанку внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.  

201
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2768
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

596
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

770