Праймеріз для опозиції

 

 

            Лідери найрейтинговіших опозиційних сил активно запевняють українців про зроблені висновки, враховані помилки минулого та єдину дієздатну команду, яку у майбутньому парламенті не розтерзають персональні інтереси чи амбіції. Їхній сьогоднішній месидж – «тушок» не буде.

            Проте не зважаючи на висловлювання про врахування результатів соціологічних досліджень, перемовини з лідерами місцевих партосередків, поки ні Яценюк, ані Турчинов чи інші опозиційні лідери не продемонстрували, що наважилися на якісні зміни у принципі доборі кадрів, щоб мінімізувати появу потенційних «тушок».

            Нещодавно голова однієї з обласних організації «Фронту змін» відзначився перед партійним керівництвом, пообіцявши біг-борди проти місцевих депутатів від «ФЗ» та «Батьківщини», що голосують спільно із провладними силами.

         Немає змін у кадровій політиці при закритих переговорах щодо формування спільного списку партій Тимошенко та Яценюка за пропорційною складовою парламентських виборів чи тим паче у партійному фаст-фуді, який невдовзі подаватиметься під соусом єдиного опозиційного кандидата в окремих мажоритарних округах деяких областей (а така ситуація є доволі ймовірною, враховуючи наприклад фінансовий аспект виборчої кампанії).     

            Потребу праймеріз для опозиції висловив Віталій Кличко. В ході відзначення цьогорічного Дня Свободи і Соборності на Софійській площі в Києві політик запропонував висунути єдиного кандидата від об’єднаної опозиції в кожному мажоритарному округу, використовуючи процедуру попереднього голосування, тобто визначення єдиного опозиційного кандидата самим електоратом напередодні основних виборів. Оскільки лідер УДАРу не приєднався до узгодженої опозиційної виборчої стратегії - це його особиста одноразова піар-акція. Деякий час проблема обговорювалась в Інтернеті. http://www.pravda.com.ua/articles/2012/02/1/6945256/. Висувались конкретні рекомендації, щодо проведення попередніх виборів   http://www.pravda.com.ua/columns/2012/04/9/6962341/.

            Та масштабного громадського зацікавлення не вийшло. Таким чином праймеріз досі залишаються дискурсом експертних кіл.  

            Декларуючи прозорість у доборі кадрів, опозиція так і залишилася непрозорою. Кого має питати пересічний виборець, якщо єдиний кандидат в окрузі, якого підтримали основні опозиційні сили виявиться «тушкою»? Голову місцевого партосередку, партійних босів, лідерів регіональних опозиційних сил, що підтримали цю кандидатуру? В програмі об’єднаної опозиції йдеться про механізм відкликання депутата. Відкликання можливе тільки тоді, коли опозиція матиме більшість у Раді і зможе ухвалити відповідні законодавчі зміни. А що робити з потенційними «тушками», коли знову вестиметься  активна кампанія скупки опозиційних депутатів меншості? 

            Пересічні українці досі мало знають про попередні вибори, тому не вимагають праймеріз. За відсутності громадського тиску Яценюк і Турчинов не вигадуватимуть велосипед.

            Вже сьогодні виходячи з попереднього розподілу квот по мажоритарних округах, які існують в рамках домовленостей у КОДі, на місцеві праймеріз змогли б балотуватись декілька представників тільки від однієї політичної сили. Однак висувати кандидатури громадських активістів, місцевих лідерів мали б також  громадські організації, структури непартійного середовища.  Претенденти з обох середовищ наділені однаковими правами, щоб стати єдиним опозиційним кандидатом на основних виборах, тобто висуванцем на якого надалі працюватиме опозиція на місцях.

            Проблема зі складністю процедури проведення праймеріз насправді породжена партійним середовищем і є маленьким політичним міфом. Це новий формат кампанії, що є тільки додатковим туром виборів. За умови жорсткого контролю з боку громадськості праймеріз можна провести публічно і чесно.

            Проблема фінансування вирішується шляхом створеного спеціального фонду опозиційних партій, мінімальних грошових внесків самих учасників праймеріз. Гадаю, на праймеріз потрібно не набагато більше гривень, аніж сумарно вже потратили деякі опозиційні кандидати в округах.

            Низька явка у ході праймеріз, в яких зазвичай беруть участь не більше третини виборців є радше плюсом, оскільки голоси буде легше підрахувати і відповідно -оперативно донести результати до громадськості.

            Відсутність часу на якісну агітацію в ході праймеріз – те, чим цього разу довелося б пожертвувати, але це не означає, що агітації не буде взагалі.

            Таким чином, праймеріз - шанс стати свіжою візією народної люстрації українських політиків.  Однак поки для цього справді багато суб’єктивних  перешкод.

 


31.05.2012 Василь Кедик 2261 0
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2394
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1269

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764