Праісторія: загадки і вигадки

На жаль, інтерпретаторами праісторії часто стають люди далекі від археологічної науки, які не мають достатньо фахових знань. І тоді на світ Божий з'являються псевдонаукові сенсації про трипільців, які рознесли цивілізацію на всі сторони світу і обов'язково були українцями, про Кам'яну могилу з "шумерськими" написами, про так звані карпатські "мегаліти"...

 

Як відомо, до праісторії належить та частина минулого, про яку не існує писемних свідчень. Інтерпретація подій того далекого часу нерідко межує з мистецтвом, адже дослідник має справу тільки з рештками матеріальної культури і вимушено звертається до творення уявних образів, щоб наповнити духовним змістом загадкові археологічні знахідки. Але разом з тим археологія - дуже точна наука, яка не залишає місця для відвертих вигадок.

 

 

Покордонні знання археології

 

На жаль, інтерпретаторами праісторії часто стають люди далекі від археологічної науки, які не мають достатньо фахових знань. І тоді на світ Божий з'являються псевдонаукові сенсації про трипільців, які рознесли цивілізацію на всі сторони світу і обов'язково були українцями, про Кам'яну могилу з "шумерськими" написами, про так звані карпатські "мегаліти" тощо.

 

"Знання про праісторію базуються на археології, яка є підставою для уявлень про ті часи, про які відсутні писемні джерела, - розповідав журналістові "ГК" кандидат історичних наук, археолог Тарас Ткачук. - І говорити про праісторію мали би фахівці, які розуміють, що археологія - це дуже точна наука. У нас же на цю тему здебільшого розмірковують дилетанти... Я мало чув людей, які б проголошували себе знавцями, скажімо, квантової фізики - ця наука настільки складна, що ставить межу любителям. У світі формул їм нічого робити, зате на рівні поверхневих знань - їх розвелося скільки завгодно".

 

За словами науковця, поява історичних псевдосенсацій свідчить про тривалу кризу в гуманітарній вищій освіті, яка тягнеться ще з часів Радянського Союзу. Навіть навчання в одному з найпрестижніших радянських вузів (однокурсниками Тараса Ткачука були теперішній міністр освіти і науки Дмитро Табачник та народний депутат Микола Томенко) не гарантувало фахових знань, якщо студент з власної ініціативи не займався самоосвітою, яка б включала в себе, зокрема, вивчення іноземних мов. Наукові праці із загальносвітової археології не існували ні в російському, ні, тим більше, в українському перекладах. Зрештою, така спеціальна література без знання англійської, німецької чи бодай польської мов не доступна і тепер.

 

"Інформацію із загальної археології нам давали виключно по кордону колишнього Радянського Союзу, - згадував Тарас Ткачук. - Все, що було поза межами цього кордону, - це питання самоосвіти. Таким чином, знання про світ західноєвропейської археології залежали тільки від власної ініціативи, від бажання дізнатися більше. І така ситуація, наскільки мені відомо, у вищій освіті залишилася дотепер".

 

Зрозуміло, що в таких освітніх умовах студенти можуть отримати дуже обмежені знання. Масиви давніх культур займали території, які значно пізніше були поділені на політичній карті між національними державами. Найвідоміша в Україні енеолітична трипільська культура не може бути до кінця зрозумілою без даних румунської археології, адже ядро культури Трипілля-Кукутені розташоване на території теперішніх Молдови та Румунії.

 

"На території України також є декілька дуже давніх трипільських поселень, але рух цієї культури йшов із центру, який розташований між Прутом і Карпатами за межами теперішніх українських державних кордонів, - розповідав Тарас Ткачук. - Великі трипільські поселення на правобережній Україні- це явище маргінальне і для культури Трипілля-Кукутені, і для Давньої Європи загалом".

 

 

Загадковий світ Давньої Європи

 

Термін «Давня Європа», запроваджений всесвітньо відомою дослідницею Марією Гімбутас, охоплює період від 6 до 3 тисячоліття до нашої ери. Її осердям була територія, яка примикала до Балканського півострова та ріки Дунай. І далеко на околиці цього балкано-дунайського світу простягалася землеробська культура, яка тепер отримала назву Трипілля-Кукутені.

 

"Найцікавіші культурні процеси відбувалися у центрі Давньої Європи - на території теперішньої Сербії, Угорщини, Болгарії, тієї ж Румунії, - розповідав Тарас Ткачук. - Там були осередки видобутку міді (знамениті копальні Рудна Глава та Ай-бунар), там уміли виготовляти мідні знаряддя, зокрема, звідти поширилися сотні мідних сокир, які доходили і до Трипілля".

 

Як розповів науковець, одна з найбільших загадок Давньої Європи - так зване "дунайське письмо" - знаки, які найчастіше використовувалися на посуді, але вийшли за межі орнаменту. Деякі з них зустрічаються й на трипільській кераміці. Але перші на європейському континенті знаки, які були лінійно розташовані на табличках, з'явилися в басейні ріки Дунай, тому й отримали назву "дунайське письмо". Досі цих написів ще ніхто не прочитав, наука наразі перебуває лише в процесі каталогізації цих знаків. На думку відомого американського археолога Шона Вінна, більшість з них могла виконувати ритуальну та магічну функцію.

 

Типова мегалітична споруда – дольмен Кілклоні в Ірландії

 

Алея менгірів Каланіш на Гібридських островах біля Шотландії

 

Скелі в Косівському районі, які називають Терношорським святилищем

 

Досі не має однозначного пояснення таке цікаве явище того давнього світу, як ронделі - овальні чи округлі насипи, які мали, здебільшого, чотири входи і палісади навколо. "Оборонного значення ці споруди, очевидно, не мали, - розповідав археолог Тарас Ткачук. - Такі округлі структури радше нагадували площі (часом із нежилою будівлею всередині кола), на яких відбувалися якісь, швидше за все, ритуальні дійства. Вперше вони з'явилися в культурі мальованої кераміки Лендель, найбільше огороджених поселень відомо на території Словаччини. Деякі дослідники схильні вважати, що ронделі були споріднені з мегалітичними явищами із їх колоподібною структурою".

 

Як відомо, перші мегаліти в Європі були збудовані в кінці 6 тисячоліття до нашої ери, тобто мегалітична культура співіснувала зі світом Давньої Європи. Дотепер найцікавіші зразки мегалітів височіють на території Західної Європи - в Англії, Ірландії, Франції, на Іберійському півострові, на Мальті. Всі, мабуть, чули про знаменитий Стоунгендж, який є взірцем колоподібної мегалітичної споруди (кромлеха). Існують також менгіри у вигляді вертикально поставлених каменів, які бувають розташовані алеями, колами та рядами. Є ще також дольмени - камені, складені буквою "П".

 

Завдяки російським перекладам науково-популярних книжок Джона Вуда та Джеральда Гокінса, найбільше прихильників на теренах колишнього СРСР здобула астрономічна теорія використання мегалітичних споруд. Мовляв, камені були розставлені в такий спосіб, щоб з їхньою допомогою виконувати дуже точні розрахунки щодо руху небесних світил. Але частина науковців у світі не поділяє такої думки. Археолог Тарас Ткачук припускає, що мегаліти насамперед виконували функцію поховальних споруд. Скажімо, знаменитий мегалітичний курган Ньюгрендж - це могильник з галерейними похованнями для всіх членів громади давніх людей.

 

"Багато з цих кам'яних споруд використовувалися впродовж двох тисяч років різними поколіннями і навіть представниками різних культур, сюди століттями зносили своїх покійників, - розповідав науковець. - Можна сказати, що в такий громіздкий спосіб люди втілювали ідею якогось вічного цвинтаря. До речі, біля найвідомішого кромлеху Стоунгендж нещодавно також були виявлені численні поховання".

 

 

Час розвінчувати міфи

 

Член Європейської асоціації археологів Тарас Ткачук пригадує, що коли у студентські часи він вперше познайомився з культурою західноєвропейських мегалітів, то був вражений непізнаним різноманіттям того давнього світу. Тепер, коли науковець отримав можливість мандрувати і спілкуватися із закордонними колегами, які фахово займаються праісторією та, зокрема, мегалітичною культурою, стало очевидно, що в цій сфері не існує беззаперечних інтерпретацій, ведуться постійні, але предметні наукові дискусії. На цьому тлі спроби псевдонаукових сенсацій, які часом роблять українські історики, виглядають щонайменше наївно.

 

За словами науковця, однією з найвідоміших праісторичних дезінформацій є твердження про мегалітичне походження Кам'яної могили - урочища неподалік Мелітополя, де на скелях та каменях виявлені дивні знаки, які деякі пострадянські науковці читають "по-шумерськи". До цієї ж категорії псевдосенсацій належать і так звані карпатські "мегаліти" - скелі у Косівському районі Івано-Франківщини.

 

"Людині властиво знаходити в інформаційному шумі знайомі їй слова чи зображення, - стверджує Тарас Ткачук. - Зооморфні чи антропоморфні обриси скелі можуть викликати в неї образ якоїсь скульптури. Але це явище пов'язане тільки з роботою мозку і не має жодного стосунку до археології чи праісторії".

 

Причиною такої ситуації в Україні науковець вважає кризу у вищій гуманітарній освіті, яка не тільки не прищеплює скептичного погляду на наукову працю, але й не дає достатніх знань для досліджень. Мовляв, якби дослідники карпатських "мегалітів" свого часу прослухали цикл лекцій про європейську мегалітичну культуру, то вони, мабуть, не стали би називати природні скелі рукотворними спорудами.

 

"На жаль, після розпаду Радянського Союзу викладання історії стародавнього світу ще більше обмежилося, нашим студентам навряд чи розповідають на лекціях про стародавні культури Середньої Азії, імперію Кушан чи Парфянську імперію, - говорив науковець. - Я вважаю хибною практику викладати предмет, обмежуючи його національними кордонами чи межами наявної країни. Було б добре, щоб наші студенти знали про культуру Японії, Америки чи Океанії. Криза у вищій освіті довела до того, що в Україні більше немає шумерологів та єгиптологів, ніхто не вміє читати асирійський чи пізньошумерійський клинопис. Можна цілий день перераховувати, чого в нас немає, це криза гуманітарної науки. Вихід із ситуації потребує політичної волі, якої в державі, здається, також немає".

 

Богдан СКАВРОН

ГК


05.05.2011 Богдан СКАВРОН 2461 0
Коментарі (0)

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2842
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3344

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

235

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17244
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667