Повторні спалахи Covid-19 загрожують відновленню Азії після пандемії

Літня жінка без історії подорожей. Несподіваний спалах у нічному клубі. Група спалахів у містах поблизу міжнародних кордонів, що не мають визначеного джерела.

Після стримування перших спалахів через заходи від жорсткого карантину до режиму швидкого тестування, азіатські економіки, які показали одні з найбільш успішних практик придушення коронавірусу - Гонконг, Південна Корея та Китай - зараз стикаються з повторними спалахами, що підкреслює практичну неможливість повністю здолати інфекцію.

Це болісне нагадування про те, що, коли країни знову відкриваються і люди продовжують нормальне життя, вірогідні спалахи є ймовірними - навіть після тривалого затишшя. Вчені попередили, що інфекція може ніколи не згаснути, оскільки вона ховається у деяких людях, не викликаючи зовнішніх ознак хвороби.

Люди збираються в районі нічного життя Сохо в Гонконзі, 8 травня. Фотограф: Рой Лю / Блумберг

"Враховуючи безсимптомну чисельність населення, ці випадки з'являться з неочікуваних джерел", - сказав Ніколас Томас, доцент з питань охорони здоров'я в міському університеті Гонконгу. "Очевидно, що перезапуск суспільств неминуче призведе до появи нових випадків".

Цього тижня у Гонконзі 66-річна пацієнтка, яка не мала недавньої історії подорожей, перервала серію з 23 днів без нових випадків у місті. Деякі члени її родини зараз також підтвердили зараження, і зростає побоювання, що жінка, можливо, посіяла більше інфекцій, пересуваючись щільними вулицями Гонконгу, перш ніж її виявили.

На материковій частині Китаю спалах з більш ніж 20 нових інфекцій на північному сході Китаю змусив владу накласти обмеження на рух у двох містах, що нагадують про закриття в Ухані, місті, де вперше виник смертоносний вірус. Школи, які щойно відкрилися для учнів, знову закриті в трьох китайських містах із загальною кількістю населення у 13 мільйонів людей.

Після спалаху Китаю Південна Корея виявила понад 100 нових випадків із кількох нічних клубів, популярних серед гей-клієнтів. Служби охорони здоров'я намагаються перевірити понад 5500 людей, які відвідували клуби з кінця квітня, але це вже спровокувало певний страх, враховуючи тривалу історію гомофобії в країні. Спалах загрожує випробувати вірусну стратегію, яка здобула похвалу у всьому світі за стримування вірусу без жорстких заходів карантину або закриття.

"Зараз доведено, що епідемія має дуже довгий хвіст", - заявив на державному телебаченні на початку цього тижня Ву Цуньйо, головний епідеміолог Китайського центру контролю та профілактики захворювань або CDC.

Медичний працівник бере мазок у мешканця під час домашніх візитів в Ухані, 14 травня. Фотограф: Feature China / Barcroft Media через Getty Images


Як грип

Зростає консенсус про те, що вірус просто не зникне, на відміну від його близького родича, що спричинив виникнення важкого гострого респіраторного синдрому (SARS) у 2003 році, який заразив близько 8000 людей в Азії.

Люди, що заразились SARS, одразу захворіли, і як тільки вони пройшли карантин та лікування, передача була зупинена. Але новий коронавірус проявляється у багатьох людей з малою, відсутньою або нечастою симптоматикою, таким чином забезпечуючи існування прихованих ланцюгів передачі, і випадки, ймовірно, будуть спалахувати сезонно, як при грипі.

На додаток, люди, заражені SARS, не були заразними протягом періоду інкубації вірусу або навіть у перші дні хвороби. Навпаки, новий вірус не обов'язково робить людей хворими, але може легко передаватись, під час інкубації, що ускладнює раннє виявлення та стримування.

"Нам зараз потрібно знайти способи жити з вірусом, і це нова норма", - заявив на брифінгу в четвер Такеші Касаї, регіональний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я для західного тихоокеанського регіону. "Поки вірус циркулює в цьому взаємопов'язаному світі, і поки у нас не буде безпечної і ефективної вакцини, всі залишаються в небезпеці».


Важко простежити

Більш як сто зразків вакцин розробляються у всьому світі, але експерти кажуть, що це може зайняти щонайменше рік, поки вони будуть готові до використання.

Через заплутані стримуючі заходи повторні хвилі виявляється ще складніше простежити. Для епідеміологів у Китаї залишається загадкою, як на початку цього місяця 45-річна працівниця пральні в місцевому відділенні поліції північного китайського міста Шулан спричинила ланцюжок з понад 20 заражень інфекцією.

За словами Ву з китайського CDC, вона може бути навіть не першою інфекцією в ланцюзі, беручи до уваги різні періоди інкубації. "Жінка з пральні могла захворіти через два-три дні, в той час як справжнє джерело захворіло лише через сім-вісім днів", - сказав він. "У цьому випадку дуже важко точно сказати, хто кого заразив".

Зараз чиновники охорони здоров’я проводять генетичне секвенування вірусу, отриманого від нової групи пацієнтів, і порівнюють його зі штамом, виявленим у заражених мандрівників, що повертаються з Росії, щоб визначити чи вони пов'язані, повідомляє Ву.

Також є підозра, що новий кластер може походити з Північної Кореї, враховуючи близькість цього району до кордону з Китаєм. Північна Корея ще не підтвердила будь-які інфекції Covid-19, але американські військові заявили, що підозрюють наявність випадків, і режим Кім Чен Ина прийняв допомогу інших країн для боротьби з вірусом.

Південна Корея отримала широке визнання за контроль над спалахом, не вдаючись до гнітючих обмежень щодо свого населення. Але її заздрісна стратегія масового та швидкого тестування, що уповільнює поширення вірусу, зберігаючи низький рівень смертності, можливо, вже досягла своєї межі.

Чоловік, одягнений у маску для обличчя, гуляє у популярному районі нічного життя Ітауона в Сеулі 10 травня. Фотограф: Юнг Йон-Дже / AFP через Getty Images


Більш ніж половина відвідувачів клубів, що органи охорони здоров'я Південної Кореї хочуть перевірити, залишаються поза досяжністю, а деякі не виходять на зв'язок через побоювання, що їх будуть сприймати як геїв.

Ще в китайському Ухані виникнення шести місцевих випадків цього місяця спонукало місто взяти на себе амбітне завдання: підготуватися до тестування всіх 11 мільйонів населення за десять днів.

Попри швидку реакцію та велику кількість ресурсів, таких як набори для тестування, з якими деякі інші країни досі борються, країни Азії можуть бути більш вразливими до повторних спалахів, враховуючи, що більшість людей живуть у багатолюдних кварталах.

"Високий рівень густоти населення, особливо в громадських житлових комплексах, - означає, що будь-який вірус має безліч джерел для передачі в сильно обмежених географічних районах", - заявив Томас з міського університету Гонконгу. "Це виклик, з яким Азія стикається набагато сильніше, ніж решта світу".

За сприяння Шарон Чен, Донг Лю, Джиншань Гонг та Клер Че, 

джерело: bloomberg, переклад: Фіртка


18.05.2020 1113
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1091
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

407
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14257 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1643
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

925
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6272

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

691

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1517

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1320

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

565
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

704
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1624
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

642
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

932
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5975
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13899
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

308
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

604
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

534
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

848 2