Як повідомляла раніше Фіртка, сьогодні, 4 жовтня, в Прикарпатському університеті перебуває делегація Надзвичайних та Повноважних Послів країн Вишеградської групи, до якої входять Угорщина, Чеська Республіка, Республіка Польща, Словацька Республіка.
Зокрема до обласного центру завітали: Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень; Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Юрай Сівачек; Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки Радек Матула, Павел Пешек - Генеральний консул Чеської Республіки у Львові та заступник посла Республіки Польща в Україні Яцек Жур.
В рамках візиту відбулося покладання квітів до обеліску, присвяченому студентам та викладачам, які загинули у боротьбі за незалежність України, а також делегація зустрілась з ректором університету Ігорем Цепендою. Опісля посли Вишеградської групи зустрілись із студентами ПНУ.
За словами послів, поїздка «Вишеградської четвірки» охоплює чотири області Західної України: Тернопільську, Івано-Франківську, Львівську та Закарпатську. В кожній з яких, вони зустрічаються з місцевими студентами, аби поспілкуватися та дізнаватись, чого вони потребують.
«Всі наші країни приймають багато студентів з України. Ми хочемо не лише приймати студентів, а й обмінюватися студентами та викладачами, втілювати спільні проекти», – зазначив представник Словаччини.
Як відмітив заступник посла Республіки Польща в Україні Яцек Жур «Вишеградська четвірка» має свій окремий бюджет, який виділяє гроші на підтримку для партнерів.
«Міжнародний Вишеградський Фонд за минулі десять років передав українським організаціям, студентам 4,5 мільйони євро. Більшість з цих коштів – передавали у стипендіальні фонди», - відмітив Яцек Жур.
Довідка Фіртки:
Вишеградська група (Вишеградська четвірка) – об’єднання чотирьох центральноєвропейських країн: Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини. З’явилася внаслідок зустрічі президентів Польщі Леха Валенси і Чехословаччини Вацлава Гавела та прем’єра Угорщини Йожефа Антала 15 лютого 1991 року в угорському місті Вишеград, після ухвалення Вишеградської декларації.
Головною метою тоді була названа інтеграція до євроатлантичних структур. Появу після розпаду Чехословаччини нового регіонального утворення диктували спільність цілей закордонної політики, спільність історичного досвіду та географічна близькість. Були ухвалені умови про лібералізацію торгівлі в межах групи, що спричинило появу в 1993 році Центральноєвропейського порозуміння про вільну торгівлю (CEFTA).
У 1994—1998 роках зусилля країн Вишеграда переважно були спрямовані радше на інтеграцію з ЄС і НАТО, ніж на лобіювання взаємних інтересів, зустрічі голів держав відбувались нерегулярно. Наприкінці 2004 року президент Польщі Александр Кваснєвський зазначив, що Вишеградська група може виступати зі спільними ініціативами, які стосуватимуться політики ЄС щодо її східних сусідів, у тому числі України, і мати істотну роль у побудові площини європейських цінностей. У листопаді 2014 року на зустрічі в Братиславі президент України Петро Порошенко та президенти країн «Вишеградської четвірки» домовились про започаткування нового формату співробітництва, зокрема постійної взаємодії на рівні міністрів закордонних справ та оборони країн «Вишеградської четвірки» та України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Посол Угорщини у Франківську: «Новий закон про освіту суперечить українській Конституції»