Порожнє житло здадуть бідним? Як Іспанія розв'язує квартирне питання (ВІДЕО)

В Іспанії влада забирає у власників порожнє житло, щоб здати його в оренду за пів ціни малозабезпеченим. Такі заходи вже вживаються на Балеарських островах. Кого вони стосуються і як на них реагують?

В іспанських містах влада забирає у власників незаселені квартири з метою розмістити в них нужденних, інформує Фіртка з посиланням на dw.

Піонером у справі експропріації стала регіональна влада Балеарських островів. На початку березня 2021 року влада цієї іспанської провінції передала в муніципальну власність сотні квадратних метрів порожнього житла, що належало банкам, різним фірмам і приватним власникам. В отриманих таким чином помешканнях за помірну плату розселяють малозабезпечені родини, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі іммігрантів. Колишнім власникам обіцяна компенсація.

Ще в сімох з 17 автономних регіонах країни вже складені списки незаселених квартир. Щоправда, місцева влада поки не наважується самостійно проводити експропріацію і чекає на врегулювання цього питання новим Житловим кодексом. Уряд Іспанії обіцяє затвердити кодекс до кінця березня. Оголошено, що він зробить експропріацію нормою, покликаною розв'язати житлову проблему в країні. Ця перспектива викликає занепокоєння у власників нерухомості та незалежних експертів.

Порожнє житло на Балеарських островах: здають за пів ціни малозабезпеченим?

Як повідомили DW в пресслужбі уряду архіпелагу, експропрійовані тільки ті квартири, що порожніли понад два роки та належали власникам, у яких є 10 і більше одиниць житла. Крім того, йдеться про помешкання розміром від 40 до 100 квадратних метрів. Щомісячна плата за них буде удвічі нижчою за наявну на ринку нерухомості оренди житла: в середньому вона не перевищить 300-400 євро.

Об'єктом експропріації стала, в першу чергу, власність банків - квартири, вилучені у неплатників іпотечних кредитів, а також не використовувана нерухомість рієлторських контор, інвестиційних та будівельних компаній, приватних осіб. В адміністрації сподіваються, що внаслідок експропріації найближчим часом на Балеарах можна буде допомогти майже 5,5 тисячі сімей.

На думку професора політології Мадридського університету Еміліо Лопеса Альгеро, Балеари "стали піонером експропріації невипадково". Річ у тому, що адміністрація архіпелагу представлена ​​тими ж силами, що і центральний уряд в Мадриді, а саме - альянсом Іспанської соціалістичної робітничої партії (ІСРП) і лівопопулістської партії "Подемос". Тож "сміливість експерименту" балеарців пояснюється підтримкою згори, вважає експерт.

Він нагадав, що погоджуючись увійти до владної коаліції у 2019 році, "Подемос" зобов'язала ІСРП поступитися її вимозі про "мобілізацію порожніх квартир для забезпечення незаможних конституційним правом на гідне житло". Заступник голови уряду і лідер "Подемос" Пабло Іглесіас навіть вимагав експропріювати квартири у власників, що мають не 10, а лише 5 одиниць нерухомості, з чим ІСРП не погодилась.

Хто втратив нерухомість на Балеарах

Представники великого бізнесу, як-от банки Sabadell, BBVA, Bankia та Santander, чию порожню нерухомість забрала Балеарська адміністрація, утримуються від негативних коментарів, мабуть, не бажаючи, як зазначає популярне видання Confidencial, сваритися з владою. Однак, власники багатьох інших підприємств, яких торкнулося нововведення, відкрито висловлюють своє невдоволення.

Так, власник фірми G & G Low Cost Хуан Антоніо Лопес поскаржився в інтерв'ю агентству Europa Press, що заходи влади його розорили. У підприємця, що займається купівлею-продажем житла, забрали 9 з 10 квартир його фірми. Вони були придбані кілька років тому у будівлі, що вимагає капітального ремонту, і після проведених робіт чекали офіційного дозволу на продаж і заселення. Однак замість дозволу влада оголосила власникові про конфіскацію його нерухомості, запропонувавши за неї компенсацію, яка навіть наполовину не покриває витрат на придбання і ремонт цих квартир. Тож Лопес подав до суду проти експропріаторів.

Різко розкритикувала політику експропріації Asval - Асоціація власників-орендодавців нерухомості. Вона назвала її "атакою на право приватної власності, яка створює нестабільність на ринку нерухомості, може призвести до зниження інвестицій - іспанських та зарубіжних - в будівництво і в підсумку до зростання цін на житло".

З такою оцінкою згоден і доктор економічних наук Роберто Сентено. У розмові з DW він зазначив, що "політика експропріації суперечить законам ринкової економіки, а тому приречена на провал". До того ж великі власники завжди знайдуть спосіб уникнути експропріації, наприклад, шляхом оформлення житла на відкриті для цієї мети компанії-привиди або підставних осіб.

Паніка на ринку нерухомості? Що робити власникам житла

Тим часом "на ринку нерухомості вже почалася паніка", продовжив доктор Сентено. Люди побоюються, що заходи влади торкнуться не тільки великих власників, і намагаються якомога швидше позбутися зайвого житла, наприклад, успадкованого від померлих батьків, щоб не допустити його експропріації.

Водночас експерт нагадав, що в Іспанії будівництво так званого "соціального житла", яке надавали малозабезпеченим за низьку квартплату, велося постійно з 1921 року. Відтоді коштом держбюджету побудували мільйони квартир. Однак, зазначив Сентено, "популісти, що нині перебувають при владі, воліють швидкого, як їм видається, шляху розв'язання житлової проблеми".

Політолог Лопес Альгеро та економіст Сентено вважають, що іноземцям, які мають квартири для літнього відпочинку в Іспанії, нічого боятися. Адже експропріації підлягає лише порожнє житло. А коли квартира має мешканців, навіть якщо вони й з'являються раз на рік, то експропріація їй не загрожує.


22.03.2021 1060
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16131
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1537
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1108
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2137
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3677
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1391

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1800

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

573

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1196

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1360
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

671
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24307
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

554
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

522
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

667
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1559
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

722
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7447
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

673
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1743 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

659
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

564