Порожнє житло здадуть бідним? Як Іспанія розв'язує квартирне питання (ВІДЕО)

В Іспанії влада забирає у власників порожнє житло, щоб здати його в оренду за пів ціни малозабезпеченим. Такі заходи вже вживаються на Балеарських островах. Кого вони стосуються і як на них реагують?

В іспанських містах влада забирає у власників незаселені квартири з метою розмістити в них нужденних, інформує Фіртка з посиланням на dw.

Піонером у справі експропріації стала регіональна влада Балеарських островів. На початку березня 2021 року влада цієї іспанської провінції передала в муніципальну власність сотні квадратних метрів порожнього житла, що належало банкам, різним фірмам і приватним власникам. В отриманих таким чином помешканнях за помірну плату розселяють малозабезпечені родини, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі іммігрантів. Колишнім власникам обіцяна компенсація.

Ще в сімох з 17 автономних регіонах країни вже складені списки незаселених квартир. Щоправда, місцева влада поки не наважується самостійно проводити експропріацію і чекає на врегулювання цього питання новим Житловим кодексом. Уряд Іспанії обіцяє затвердити кодекс до кінця березня. Оголошено, що він зробить експропріацію нормою, покликаною розв'язати житлову проблему в країні. Ця перспектива викликає занепокоєння у власників нерухомості та незалежних експертів.

Порожнє житло на Балеарських островах: здають за пів ціни малозабезпеченим?

Як повідомили DW в пресслужбі уряду архіпелагу, експропрійовані тільки ті квартири, що порожніли понад два роки та належали власникам, у яких є 10 і більше одиниць житла. Крім того, йдеться про помешкання розміром від 40 до 100 квадратних метрів. Щомісячна плата за них буде удвічі нижчою за наявну на ринку нерухомості оренди житла: в середньому вона не перевищить 300-400 євро.

Об'єктом експропріації стала, в першу чергу, власність банків - квартири, вилучені у неплатників іпотечних кредитів, а також не використовувана нерухомість рієлторських контор, інвестиційних та будівельних компаній, приватних осіб. В адміністрації сподіваються, що внаслідок експропріації найближчим часом на Балеарах можна буде допомогти майже 5,5 тисячі сімей.

На думку професора політології Мадридського університету Еміліо Лопеса Альгеро, Балеари "стали піонером експропріації невипадково". Річ у тому, що адміністрація архіпелагу представлена ​​тими ж силами, що і центральний уряд в Мадриді, а саме - альянсом Іспанської соціалістичної робітничої партії (ІСРП) і лівопопулістської партії "Подемос". Тож "сміливість експерименту" балеарців пояснюється підтримкою згори, вважає експерт.

Він нагадав, що погоджуючись увійти до владної коаліції у 2019 році, "Подемос" зобов'язала ІСРП поступитися її вимозі про "мобілізацію порожніх квартир для забезпечення незаможних конституційним правом на гідне житло". Заступник голови уряду і лідер "Подемос" Пабло Іглесіас навіть вимагав експропріювати квартири у власників, що мають не 10, а лише 5 одиниць нерухомості, з чим ІСРП не погодилась.

Хто втратив нерухомість на Балеарах

Представники великого бізнесу, як-от банки Sabadell, BBVA, Bankia та Santander, чию порожню нерухомість забрала Балеарська адміністрація, утримуються від негативних коментарів, мабуть, не бажаючи, як зазначає популярне видання Confidencial, сваритися з владою. Однак, власники багатьох інших підприємств, яких торкнулося нововведення, відкрито висловлюють своє невдоволення.

Так, власник фірми G & G Low Cost Хуан Антоніо Лопес поскаржився в інтерв'ю агентству Europa Press, що заходи влади його розорили. У підприємця, що займається купівлею-продажем житла, забрали 9 з 10 квартир його фірми. Вони були придбані кілька років тому у будівлі, що вимагає капітального ремонту, і після проведених робіт чекали офіційного дозволу на продаж і заселення. Однак замість дозволу влада оголосила власникові про конфіскацію його нерухомості, запропонувавши за неї компенсацію, яка навіть наполовину не покриває витрат на придбання і ремонт цих квартир. Тож Лопес подав до суду проти експропріаторів.

Різко розкритикувала політику експропріації Asval - Асоціація власників-орендодавців нерухомості. Вона назвала її "атакою на право приватної власності, яка створює нестабільність на ринку нерухомості, може призвести до зниження інвестицій - іспанських та зарубіжних - в будівництво і в підсумку до зростання цін на житло".

З такою оцінкою згоден і доктор економічних наук Роберто Сентено. У розмові з DW він зазначив, що "політика експропріації суперечить законам ринкової економіки, а тому приречена на провал". До того ж великі власники завжди знайдуть спосіб уникнути експропріації, наприклад, шляхом оформлення житла на відкриті для цієї мети компанії-привиди або підставних осіб.

Паніка на ринку нерухомості? Що робити власникам житла

Тим часом "на ринку нерухомості вже почалася паніка", продовжив доктор Сентено. Люди побоюються, що заходи влади торкнуться не тільки великих власників, і намагаються якомога швидше позбутися зайвого житла, наприклад, успадкованого від померлих батьків, щоб не допустити його експропріації.

Водночас експерт нагадав, що в Іспанії будівництво так званого "соціального житла", яке надавали малозабезпеченим за низьку квартплату, велося постійно з 1921 року. Відтоді коштом держбюджету побудували мільйони квартир. Однак, зазначив Сентено, "популісти, що нині перебувають при владі, воліють швидкого, як їм видається, шляху розв'язання житлової проблеми".

Політолог Лопес Альгеро та економіст Сентено вважають, що іноземцям, які мають квартири для літнього відпочинку в Іспанії, нічого боятися. Адже експропріації підлягає лише порожнє житло. А коли квартира має мешканців, навіть якщо вони й з'являються раз на рік, то експропріація їй не загрожує.


22.03.2021 1037
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

637
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1478 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2216
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2126 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7477
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15201 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

248

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

980

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1054

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1842
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

236
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

612
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

858
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3091
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

869
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1911
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

953
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35099 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

186
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

440
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

582
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

910