Попри багатомісячне стримування криза коронавірусу в Європі відновлюється

CNN/Photo Illustration/Getty Images/Gabrielle Smith


Вакцини Covid-19 надходять, але в більшості країн Європи зима настає швидше. У кількох країнах випадки захворювання знову зростають - після того, як багато з них, як здавалося, переломили ситуацію.

Політики відчайдушно намагаються знайти баланс щодо обмежень, які згладжують криву інфікувань, не руйнуючи економіку та не засмучуючи мешканців, які прагнуть возз'єднатися на свята.

"Ключове питання зараз полягає у визначенні, яким є оптимальний пакет заходів для максимізації вигоди, принаймні,  для здоров'я  ", - сказав Томас Хейл, доцент кафедри державної політики в Оксфордському університеті. "Однак ця "магічна формула", ймовірно, буде відрізнятися в різних країнах і, звичайно, залежатиме від ситуації на місці".

Це складне і постійно мінливе обчислення, і у кожній країні різне. Але підходи трьох країн - Фінляндії, Норвегії та Данії - в останні місяці виділяються, показує аналіз CNN. Аналіз, який вивчав дані Оксфордського університету та Університету Джона Хопкінса, показав, що, хоча всі три країни застосовували деякі комбінації карантинних обмежень, їм все ж вдалося утримувати середню добову смертність на низькому рівні - нижче однієї на мільйон - для тримісячного періоду між 1 вересня та 30 листопада.

Проте успіх Данії вичерпався. Наприкінці листопада показники смертності в Данії перевищили 1 на мільйон вперше з травня, свідчать дані Джонса Хопкінса. У п’ятницю кількість нових випадків захворювання перевищила 4000. Тому Уряд розширив перелік карантинних обмежень та оголосив загальнодержавний локдаун, спрямований на подолання інфікувань, які стрімко зростали.  


Північний успіх 

Фінляндія, Норвегія та Данія мали найнижчі показники смертності серед країн, де найбільш пом'якшені карантинні обмеження в Європі протягом тримісячного періоду, що розпочався у вересні.  
Данія, Фінляндія та Норвегія швидко реагували на найменший приріст інфекцій, що дозволило їм майже знищити вірус протягом літа і з настанням осені зустріти його у сильнішій позиції, згідно з інтерв'ю з шістьма вченими. Як зазначають експерти, чітке керівництво та готовність мешканців дотримуватися вимог стали ключами успіху. А нарощування можливостей тестування та відстеження контактів та надання оплачуваних лікарняних листків допомогли локалізувати будь-які спалахи.

Як бути найкращими (або як бути, як Фінляндія) 
За даними Джонса Хопкінса, у Фінляндії було найнижче середнє зараження та смертність на душу населення в Європі. Їй вдалося стримати місцеві спалахи, дотримуючись деяких найбільш спокійних обмежень на континенті. Внутрішні пересування не обмежувались, ті, кому було потрібно, могли особисто відвідувати школу та робочі місця, а носіння масок не було обов'язковим.
"У цьому немає нічого магічного - ми маємо лише прагматичний підхід", - сказав Пекка Нуорті, професор епідеміології з Університету Тампере, який працює в державних установах охорони здоров'я більше ніж 25 років.
Культурні, політичні та географічні фактори - такі, як низька щільність населення, менша кількість поїздок та висока довіра до уряду - були корисними, сказав Нуорті, але саме робота органів охорони здоров'я країни змінила ситуацію.
"Влітку Фінляндія створила "випробувану практику польової епідеміології", - сказав Нуорті. За даними міністерства охорони здоров’я, середньодобовий обсяг тестування майже вчетверо збільшився з 2900 проб у травні до 11300 у серпні. Наприкінці листопада фінські лабораторії проводили до 23 000 випробувань на день, або 90% від поточної потужності."
Медичні працівники беруть зразки у пацієнтів у центрі випробувань на коронавірус в Еспоо, Фінляндія, 1 квітня 2020 р. (Jussi Nukari/Lehtikuva /AFP)  

Фінляндія використала літо, щоб підготуватися до нової хвилі, реагуючи превентивними заходами, а не локдауном, заявив Міка Салмінен, директор Фінського інституту охорони здоров'я та соціального забезпечення. Обмеження міжнародних поїздок впродовж більшої частини літа додало успіху Фінляндії восени, сказав він.
Щоб допомогти людям ізолюватись і залишитися вдома, уряд надав економічну підтримку. Тисячі людей, які були в контакті з інфікованими, можуть потрапити на карантин, оскільки уряд запропонував компенсацію за втрачені доходи, сказав Салмінен.
"Це не те, що у нас не було спалахів", - сказав Нуорті. Він зазначив, що у Фінляндії відбулися спалахи місцевого самоврядування та події суперпоширення, але місцеві органи охорони здоров'я, координовані центральним урядом, змогли їх утримати, використовуючи дані в реальному часі. Але в міру зростання кількості випадків стає все важче визначити всі джерела передачі, сказав Нуорті. Якщо ситуація погіршиться, сказав Салмінен, не виключений повний локдаун.  

Норвезький шлях
Через кордон норвезькі чиновники більше зосереджувались на розв'язанні проблем найбільш незахищених верств населення. Весняний локдаун у Норвегії був найсуворішим у Скандинавії. Нафтогазова галузь країни змогла забезпечити великий економічний буфер, щоб пом'якшити вплив на гаманці людей, але уряд незабаром зіткнувся зі зростаючою кризою психічного здоров'я, і ​​чиновники змінили свої обмеження.
Крім того, наприкінці літа органи охорони здоров'я виявили, що приблизно 40% випадків захворювання на Covid-19, про які повідомлялося в липні, належали до населення Норвегії, що народилося в іноземців. Щоб скорегувати свою комунікаційну стратегію, уряд виділив близько 770 000 доларів на фінансування інформаційної кампанії Covid-19 для іммігрантської частини населення країни.
Ці цілеспрямовані втручання, мабуть, сприяли помітному зниженню рівня зараження серед цих громад, сказав Джонатан Тріттер, професор соціології та політики в Астонському університеті.

Якщо знаєш, що робити, треба це робити 
Три експерти, яких опитали CNN, зазначили, що критичним фактором раннього успіху Данії було чітке та послідовне повідомлення про ризики та необхідність змін у поведінці. Вони пояснювали досягнення країни історією взаємної довіри між жителями та владою.
"Уряд зміг активізувати цей фон довіри, хорошу позицію за замовчуванням, за допомогою ефективного спілкування", - сказав Майкл Банг Петерсен, професор політичної психології з Орхуського університету, який керує проєктом HOPE, дослідження, що вивчає, як люди та уряди справляються з пандемією. 
Петерсен наголосив, що два основних фактори визначають, як поводяться люди, щоб уникнути зараження. Одним із них є мотивація: чи не турбуються вони щодо зараження. Інший - чи точно вони знають, що робити, щоб запобігти поширенню хвороби, що залежить від комунікації з боку органів охорони здоров’я та політиків.
Один із чиновників, який керував данською реакцією на пандемію, повторив цю думку.
"Стримування пандемії полягає в людській поведінці", - сказав Серен Брострем, генеральний директор Данського управління охорони здоров'я. Поведінка людини допомагає поширенню хвороб, і боротьба з ними полягає в їх вирішенні, сказав Брострем. Фізичне дистанціювання, а не ліки чи вакцина, є "медичною магічною кулею", на яку всі сподіваються, сказав він.
Бростем дав інтерв'ю CNN до недавнього збільшення ситуації у Данії. Але на пресконференції в середу прем'єр-міністр Метте Фредеріксен виступив із заявою про загострення ситуації в країні.
"Зрештою, проти коронавірусу працює лише одне", - сказав Фредеріксен. "Це якщо ми з вами, і всі ми беремо відповідальність за себе й один за одного".  

Калібрування обмежень 
Багато досліджень прийшли до висновку, що карантинні обмеження (зокрема локдаун) працюють. В Оксфордській школі управління Блаватник вчені розробили так званий індекс жорсткості. Індекс оцінює близько 180 країн та територій на основі їх обмежень, таких як закриття шкіл та умова перебування вдома, за шкалою від 1 до 100.
Вищі бали представляють більш суворі обмеження. У дослідженні препринтів, опублікованому в липні, дослідники Оксфорда виявили, що навесні вищі показники в їх масштабі були пов’язані із повільним зростанням щоденних смертей. В середньому, за їхніми виявленнями, тижнева затримка досягнення середньої жорсткості призвела до майже вдвічі більше нових смертей протягом наступних місяців.
Але в міру зростання пандемічної втоми люди все більш неохоче дотримуються нових суворих заходів, заявили експерти CNN. Постійне соціальне дистанціювання не є стійким у довгостроковій перспективі, сказав Брострем. Країні потрібно рівно стільки обмежень, щоб мати можливість контролювати пандемію.
"Я думаю, ми виявили, що насправді ми досягли досить хорошого балансу в цій країні в цьому плані", - сказав він.
Навіть у Данії один помилковий крок може згубно позначитися на довірі, а потім і на дотриманні, вважають експерти. Одним із прикладів є урядове рішення про вибракування вирощуваної в країні норки через побоювання, що тварини можуть поширити коронавірус серед людей.
Замовивши відбір, чиновники зрозуміли, що не мають законних повноважень, і скасували мандат. Але надмірність уряду сколихнула єдність Данії, сказав Петерсен.
"Зараз ми спостерігаємо посилення поляризації. Ми спостерігаємо зменшення підтримки урядової стратегії. І питання, яке стоїть перед нами тут, у Данії, полягає в тому "якими будуть наслідки для пандемії протягом наступних місяців?", - сказав Петерсен.

Правила чи рекомендації
Готовність данських чиновників застосовувати жорсткіші заходи, коли це необхідно, на відміну від Швеції, де чиновники спочатку ввели легші обмеження, щоб спробувати зупинити пандемію.
"Був зроблений більший акцент на добровільних заходах і без жорстких карантинних обмежень", введених у Данії (навесні)", - сказав Роуланд Као, професор ветеринарної епідеміології з Единбурзького університету.
"Інші північні країни набагато більше відповідають решті Європи", - сказав Као. "Навесні у них було жорсткіше блокування, і це зробили раніше".
Као сказав, що такий підхід у Швеції збільшив кількість випадків у червні, коли населення більшості інших європейських країн вже одужувало. І в листопаді, попри високий середній бал суворості, ніж інші скандинавські країни, Швеція була вражена загальнонаціональним спалахом.
Звертаючись до своєї нації наприкінці листопада, прем'єр-міністр Штефан Лефвен, здавалося, звинувачував у збільшенні інфікувань, частково в тому, що восени шведи не дотримувались урядових рекомендацій.
"Коли Covid-19 прибув до нашої країни, ми всі погодились взяти на себе відповідальність", - сказав Лефвен. "Цієї осені занадто багато з нас знехтували виконанням порад та рекомендацій".
за матеріалами CNN


21.12.2020 864
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1334
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1024
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3529
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1326
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1312

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1635

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

474

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1118

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

487
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

596
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

660
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15357
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

466
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

561
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1410 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513