Понад 80 тисяч га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти

Понад 81 тис. га лісів комунальної власності на Івано-Франківщині можуть перейти у підпорядкування державі згідно з проєктом закону "Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України", опублікованого на сайті Держлісагентства наприкінці 2022 року.

Представники Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України звернулися до прем'єр-міністра України з проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту, адже це суперечить реформі децентралізації. Про це розповів керівник регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук.

Суспільне поспілкувалося з представниками комунального лісгоспу, гірської громади, державного підприємства "Ліси України", Держлісагентства та зібрало їхні думки у матеріалі, передає Фіртка.

Верховинський районний лісгосп розташований на базі колишніх колгоспних лісів на території Верховинської, Білоберізької та Зеленської громад. Його загальна площа — 21 776 га. У комунальному підприємстві працюють 93 людини, розповідає головний економіст лісгоспу Микола Федорович.

Чоловік каже: читав проєкт закону, відповідно до якого ліси комунальної власності мали б перейти у підпорядкування "Лісів України". За його словами, колектив лісгоспу не підтримує такі зміни, адже працівники переймаються, що це може призвести до скорочення штату та обмежити доступ жителів району до лісу.

"На цих землях люди випасають худобу, збирають ягоди, проводять побічне користування лісом. Тому ось таке реформування лісової галузі та створення монополії перешкодить доступу місцевого населення до лісових земель", — пояснює головний економіст Верховинського лісгоспу Микола Федорович.

Засновником комунального лісгоспу є Верховинська районна рада. Її голова Юрій Філіпчук каже, що він також проти того, аби ліси комунальної власності переходили у підпорядкування спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України".

"Лісова галузь — це один з наповнювачів бюджету наших трьох громад. Можуть бути такі критичні ситуації — наприклад, пожежа у господарстві людини. Вона звертається до влади по якусь допомогу. Коли ми будемо мати свої комунальні ліси, буде можливість регуляції.

Ми зможемо дати пільгу чи дотацію на ліс, щоб допомогти людині у її біді", — розповідає голова Верховинської районної ради Юрій Філіпчук.

Голова Верховинської селищної громади Василь Мицканюк каже: наприкінці лютого 2023 року на сесії селищної ради депутати ухвалили звернення до Верховної ради, прем’єр-міністра, голови Держлісагентства та народних депутатів від Івано-Франківщини з проханням не передавати комунальні ліси у підпорядкування "Лісам України".

"Ми можемо частково або вибірково впливати на ситуацію, яка є в лісовій галузі у нашому районному лісгоспі. Я думаю, що цього всього не буде, якщо створять таке підприємство і все керівництво буде на рівні держави", — говорить голова Верховинської громади Василь Мицканюк.

За його словами, приблизно 10% бюджету громади поповнюється завдяки Верховинському районному лісгоспу. Ці гроші, пояснює Василь Мицканюк, спрямовують на соціальні потреби

У вересні 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка передбачає реформування лісової галузі. Відповідно до неї утворили державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України", до якого увійшли колишні державні лісгоспи. Роботу 13 лісогосподарських підприємств на Івано-Франківщині координує Карпатський лісовий офіс, каже заступник директора офісу Павло Ванджурак.

"Кардинальних змін в організації роботи чи господарської діяльності не відбулося. Скорочення працівників теж. Усі ті, хто бажав працювати, — працевлаштовані. Укрупнення філій теж не відбувалося.

Можливо, у деяких філіях комусь пропонували іншу роботу чи посади через певні зміни у структурі. Але це, швидше за все, поодинокі випадки", — пояснює заступник директора Карпатського лісового офісу ДП "Ліси України" Павло Ванджурак.

Проєкт закону Держлісагентство опублікувало на власному сайті 13 грудня 2022 року. 24 лютого 2023 року на сайті Президента України з'явилася петиція Пилипа Орлова із закликом не допустити передачу лісів громад акціонерному товариству "Ліси України".

"Новий законопроєкт про передачу лісів від народу до акціонерного товариства — це великі втрати як для місцевих бюджетів, так і для великої кількості лісівників комунальних лісогосподарських підприємств, які стануть безробітними", — пише ініціатор петиції Пилип Орлов.

Окрім того, Пилип Орлов просить президента не допустити схвалення проєкту закону у редакції, що запропонована на сайті Держлісагентства. Станом на 16 березня петиція набрала понад 14 400 голосів із 25 тис. необхідних. До завершення збору підписів залишилося 70 днів.

З проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту до прем'єр-міністра України звернулася Асоціація міст України, розповідає керівник Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук. Він аргументує це тим, що законопроєкт поставить під загрозу функціонування громад, оскільки вони будуть неспроможні виконати свої стратегічні цілі.

"Законопроєкт суперечить Конституції України. Є стаття 147, яка говорить про майно, яке не можна позбавляти територіальних громад, і ліси, комунальна власність яких є у підпорядкуванні територіальних громад. Ліси — саме те майно, якого не мають права позбавляти у територіальних громад", — каже Юрій Стефанчук.

Загальна площа лісів, що перебувають у комунальній власності на території Івано-Франківщини, становить понад 81 тис. га. Це — 13,4% від загальної площі земель лісового фонду області, повідомив у відповіді на інформаційний запит Суспільного заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль.

"Обсяги заготівлі деревини з гектара покритої лісом площі значно нижчі в комунальних лісах у порівнянні з державними лісами, таким чином і обсяги сплати податків та обов’язкових відрахувань до державного та місцевого бюджетів не співмірні у комунальних лісах у порівнянні з державними лісами", — пише Віктор Смаль.

За його словами, у 2022 році комунальні підприємства недотримали дохід в обсязі 680 млн грн, а бюджети всіх рівнів — надходжень на суму приблизно 300 млн грн.

"Прийняття проєкту Закону дозволить забезпечити збільшення економічних показників діяльності лісової галузі та створить ефективні умови для забезпечення охорони та захисту лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкоджень внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу або правопорушень лісового та природного законодавства, а також сприятиме можливості для залучення інвестицій", — ідеться у відповіді на інформаційний запит.

Суспільне також запитало у представників Держлісагентства, чи не планують скорочувати працівників комунальних лісгоспів у разі переходу цих підприємств у підпорядкування державі, а також, чи не суперечить, на їхню думку, реформі децентралізації реалізація такого закону. Відповіді на ці запитання Суспільне не отримало.

Як повідомив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль, зараз проєкт закону перебуває на погодженні в центральних органах виконавчої влади.

Держлісагентство, за його словами, врахує зауваження та пропозиції й направить проєкт закону до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів для подальшого його внесення на розгляд Кабміну.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Франківську активізувалися вандали та понівечили дерева. Як реагують містяни


17.03.2023 Іван Муканик 1404
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

110
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12802 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1468
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

799
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5965
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1651

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

570

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1397

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1206

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1108
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

463
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

587
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1504
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

535
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

809
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5851
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13126
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

461
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

426
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

738 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1188