Понад 80 тисяч га лісів на Прикарпатті може перейти у державну власність: місцеві громади проти

Понад 81 тис. га лісів комунальної власності на Івано-Франківщині можуть перейти у підпорядкування державі згідно з проєктом закону "Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України", опублікованого на сайті Держлісагентства наприкінці 2022 року.

Представники Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України звернулися до прем'єр-міністра України з проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту, адже це суперечить реформі децентралізації. Про це розповів керівник регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук.

Суспільне поспілкувалося з представниками комунального лісгоспу, гірської громади, державного підприємства "Ліси України", Держлісагентства та зібрало їхні думки у матеріалі, передає Фіртка.

Верховинський районний лісгосп розташований на базі колишніх колгоспних лісів на території Верховинської, Білоберізької та Зеленської громад. Його загальна площа — 21 776 га. У комунальному підприємстві працюють 93 людини, розповідає головний економіст лісгоспу Микола Федорович.

Чоловік каже: читав проєкт закону, відповідно до якого ліси комунальної власності мали б перейти у підпорядкування "Лісів України". За його словами, колектив лісгоспу не підтримує такі зміни, адже працівники переймаються, що це може призвести до скорочення штату та обмежити доступ жителів району до лісу.

"На цих землях люди випасають худобу, збирають ягоди, проводять побічне користування лісом. Тому ось таке реформування лісової галузі та створення монополії перешкодить доступу місцевого населення до лісових земель", — пояснює головний економіст Верховинського лісгоспу Микола Федорович.

Засновником комунального лісгоспу є Верховинська районна рада. Її голова Юрій Філіпчук каже, що він також проти того, аби ліси комунальної власності переходили у підпорядкування спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства "Ліси України".

"Лісова галузь — це один з наповнювачів бюджету наших трьох громад. Можуть бути такі критичні ситуації — наприклад, пожежа у господарстві людини. Вона звертається до влади по якусь допомогу. Коли ми будемо мати свої комунальні ліси, буде можливість регуляції.

Ми зможемо дати пільгу чи дотацію на ліс, щоб допомогти людині у її біді", — розповідає голова Верховинської районної ради Юрій Філіпчук.

Голова Верховинської селищної громади Василь Мицканюк каже: наприкінці лютого 2023 року на сесії селищної ради депутати ухвалили звернення до Верховної ради, прем’єр-міністра, голови Держлісагентства та народних депутатів від Івано-Франківщини з проханням не передавати комунальні ліси у підпорядкування "Лісам України".

"Ми можемо частково або вибірково впливати на ситуацію, яка є в лісовій галузі у нашому районному лісгоспі. Я думаю, що цього всього не буде, якщо створять таке підприємство і все керівництво буде на рівні держави", — говорить голова Верховинської громади Василь Мицканюк.

За його словами, приблизно 10% бюджету громади поповнюється завдяки Верховинському районному лісгоспу. Ці гроші, пояснює Василь Мицканюк, спрямовують на соціальні потреби

У вересні 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка передбачає реформування лісової галузі. Відповідно до неї утворили державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України", до якого увійшли колишні державні лісгоспи. Роботу 13 лісогосподарських підприємств на Івано-Франківщині координує Карпатський лісовий офіс, каже заступник директора офісу Павло Ванджурак.

"Кардинальних змін в організації роботи чи господарської діяльності не відбулося. Скорочення працівників теж. Усі ті, хто бажав працювати, — працевлаштовані. Укрупнення філій теж не відбувалося.

Можливо, у деяких філіях комусь пропонували іншу роботу чи посади через певні зміни у структурі. Але це, швидше за все, поодинокі випадки", — пояснює заступник директора Карпатського лісового офісу ДП "Ліси України" Павло Ванджурак.

Проєкт закону Держлісагентство опублікувало на власному сайті 13 грудня 2022 року. 24 лютого 2023 року на сайті Президента України з'явилася петиція Пилипа Орлова із закликом не допустити передачу лісів громад акціонерному товариству "Ліси України".

"Новий законопроєкт про передачу лісів від народу до акціонерного товариства — це великі втрати як для місцевих бюджетів, так і для великої кількості лісівників комунальних лісогосподарських підприємств, які стануть безробітними", — пише ініціатор петиції Пилип Орлов.

Окрім того, Пилип Орлов просить президента не допустити схвалення проєкту закону у редакції, що запропонована на сайті Держлісагентства. Станом на 16 березня петиція набрала понад 14 400 голосів із 25 тис. необхідних. До завершення збору підписів залишилося 70 днів.

З проханням не допустити подальший розгляд цього законопроєкту до прем'єр-міністра України звернулася Асоціація міст України, розповідає керівник Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук. Він аргументує це тим, що законопроєкт поставить під загрозу функціонування громад, оскільки вони будуть неспроможні виконати свої стратегічні цілі.

"Законопроєкт суперечить Конституції України. Є стаття 147, яка говорить про майно, яке не можна позбавляти територіальних громад, і ліси, комунальна власність яких є у підпорядкуванні територіальних громад. Ліси — саме те майно, якого не мають права позбавляти у територіальних громад", — каже Юрій Стефанчук.

Загальна площа лісів, що перебувають у комунальній власності на території Івано-Франківщини, становить понад 81 тис. га. Це — 13,4% від загальної площі земель лісового фонду області, повідомив у відповіді на інформаційний запит Суспільного заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль.

"Обсяги заготівлі деревини з гектара покритої лісом площі значно нижчі в комунальних лісах у порівнянні з державними лісами, таким чином і обсяги сплати податків та обов’язкових відрахувань до державного та місцевого бюджетів не співмірні у комунальних лісах у порівнянні з державними лісами", — пише Віктор Смаль.

За його словами, у 2022 році комунальні підприємства недотримали дохід в обсязі 680 млн грн, а бюджети всіх рівнів — надходжень на суму приблизно 300 млн грн.

"Прийняття проєкту Закону дозволить забезпечити збільшення економічних показників діяльності лісової галузі та створить ефективні умови для забезпечення охорони та захисту лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкоджень внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу або правопорушень лісового та природного законодавства, а також сприятиме можливості для залучення інвестицій", — ідеться у відповіді на інформаційний запит.

Суспільне також запитало у представників Держлісагентства, чи не планують скорочувати працівників комунальних лісгоспів у разі переходу цих підприємств у підпорядкування державі, а також, чи не суперечить, на їхню думку, реформі децентралізації реалізація такого закону. Відповіді на ці запитання Суспільне не отримало.

Як повідомив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держлісагентства Віктор Смаль, зараз проєкт закону перебуває на погодженні в центральних органах виконавчої влади.

Держлісагентство, за його словами, врахує зауваження та пропозиції й направить проєкт закону до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів для подальшого його внесення на розгляд Кабміну.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Франківську активізувалися вандали та понівечили дерева. Як реагують містяни


17.03.2023 Іван Муканик 831
Коментарі ()

27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту. А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

386
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

763
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

625
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1129
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13408 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1637

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

192

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

396

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

432

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

897
28.03.2023

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту та дізналась, з якими викликами довелось зіткнутись молодій сім’ї.  

83
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

198
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

333
28.03.2023

У вівторок, 28 березня, на вулиці Довженка відбулося офіційне звільнення церкви московського патріархату та її передача під управління Православної церкви України.

111
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

236
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

390
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

526
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3619
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

204
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

418
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

596
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

903