Понад 20 гнізд: село на Прикарпатті облюбували лелеки

Перше квітня - День птахів. У Галицькому районі на Івано-Франківщині є село Блюдники, де здавна селилося чимало лелек.

Для маленького села це чи не найбільша щільність птахів на Івано-Франківщині. Тому Блюдники жартома називають лелечим густозаселеним кварталом, пише Анна-Сабіна Ружицька.

“На території Блюдник є 20 великих лелечих гнізд, - розповідає Анна Мисів, вчителька біології місцевої школи. - Найбільше гнізд, 9 - біля нашої школи. Загалом в селі 300 хат, а лелек - понад сотню. Коли й чому в нас оселилися бузьки, ніхто достеменно не знає. Я думаю, що їх приваблює наша місцевість: довкола Блюдник - ліси, поля, чиста річка Лімниця, Бурштинське штучне водосховище, багате рибою, є і заболочені місця, де багато жаб, якими бузьки із задоволенням ласують”.

Жінка додає, що лелеки ще й охоче смакують черв’яками на селянських наділах. Коли жителі Блюдник садять городи, то чи не на кожному є свій пернатий “агроном”. Людей лелеки зовсім не бояться. У Блюдниках звично побачити, як дуже низько, понад хатами, а то й за кілька метрів над головами людей, пролітають бузьки. Птахи вільно ходять і на пасовищах, біля корів та кіз. За словами пані Мисів, гнізда лелек дуже великі. Одне може важити від 300 кілограмів. Чим більше гніздо, тим воно старіше. До речі, цікаво, що зверху в гнізді живуть лелеки, а внизу, неначе в комірному, горобці. А скільки цікавих знахідок може бути у гніздах: дроти, шурупи, гайки, клапті тканини, грубі та тонкі гілки... Усього й не перелічити.

“Лелеки - це велика радість і пізнання нового для учнів нашої школи, - продовжує біологиня. - Діти на перервах і навіть після уроків спостерігають та вивчають життя птахів. У село приїжджають фахівці із Галицького національного природного парку, розповідають школярам різні цікавинки з життя бузьків. А згодом діти складають спеціальні лелечі анкети, в яких вказують, де розташоване гніздо, скільки йому років, коли птахи прилітають, відлітають, чи висиджують лелеки пташенят”. Зафіксували школярі і місце лелечих зборів. Між Блюдниками та сусіднім селом Пукачівці є велике поле. Коли лелеки мають відлітати, то багато їх збирається саме там. Стають у велике коло. Один птах стоїть посередині та клекоче, а інші щось йому відповідають.

До речі, після таких «нарад», один-два бузьки чомусь не летять у вирій, а залишається зимувати в селі. Чому? Важко зрозуміти. Та селяни “вигнанців” не залишають, беруть на зимівлю у свої стайні і стодоли, годують рибою, потрухами, зерном, вареною картоплею. А навесні вони летять. Знаходять жителі Блюдник і поранених птахів. Їх лікують самі або відвозять у Галицький національний парк, де є реабілітаційний центр для пернатих і тварин.

Про те, що у Блюдниках шанують лелек видно усюди - в селі на хатах, криницях та брамах є зображення лелек. І на знаку при в’їзді в село також є зображення бузьків. Щороку старші жителі села дуже виглядають лелек, і є повір’я, що хто першим побачить прилітного птаха, той матиме щастя в родині, народиться онук або й правнук, а поважний пан чи пані житимуть увесь рік здоровими й щасливими. Є в Блюдниках і весільні прикмети, пов’язані з лелеками: коли у свято створення нової родини, заклекоче бусол, або підійде на подвір’я, то за рік, тут лунатиме дитячий сміх. Наразі в селі є близько 600 жителів, у школі навчаться 96 учнів.


01.04.2020 2745
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1753
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18842
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1690
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1178
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2223
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3800

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1908

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

650

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1267

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1421
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

336
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

849
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24362
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

578
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

584
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

720
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1610
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7953
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

365
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

740
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1997 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

706