Помаранчева революція: чекати повторення?

 

Восьма річниця помаранчевої революції позаду. Весь цей час феномен масового піднесення українського духу і волі намагаються осмислити експерти і зрозуміти чому не вдалось... і ми опинились зараз практично там, з чого все і починалось тієї помаранчевої осені.

 

Колір бренду, під яким Віктор Ющенко йшов на президентські вибори був вибраний дуже вдало – він спричинив чудовий мобілізаційний ефект і відіграв остаточну роль, аж до самої назви тих подій.

 

Події восьмирічної давнини були виправдані історією і необхідні - українське суспільство того часу потребувало змін, а влада всіляко намагалась зберегти існуючу ситуацію. І для того, щоб зміни відбулися був необхідний вихід людей на майдан.

 

2004 рік минув. Кардинальних змін, на які всі очікували і у які вірили, так і не відбулось. Чергові вибори, які переживало українське суспільство були тільки натяком на те, що українці ще здатні на щось впливати. Незавершена історія майдану дала зворотній ефект.

 

Тому, через вісім років знову в мислячих середовищах розпочалися розмови, що помаранчева революція, або ж щось схоже, може повторитись вже після парламентських виборів-2012. Мовляв, суспільство досягло критичної точки. Ба, навіть набагато критичнішої, ніж тієї помаранчевої. Втім...

 

Спробуємо поміркувати чим же нинішня ситуація відрізняється від подій 2004 року? Які уроки ми винесли після революції і що можна очікувати у майбутньому?

 

1. Лідер. Тоді Україна "втомилася" від Леоніда Кучми. Створена система влади не витримувала критики і тому українці аж ніяк не хотіли бачити наступника Кучми при владі ще принаймні на 5 років.

 

Українці довірились Ющенкові, який здобув собі хорошу славу ще будучи на посаді Премєр-міністра. Ефективний управлінець із незаплямованою репутацією і правильним, створеними політтехнологами образом, симпатизував українцям. 

 

Хто б сьогодні зміг стати таким лідером? Відсутність в укарїнському суспілсьтві альтернативних лідерів продемонстрували парламентські вибори 2012 року. Схоже, що навіть новачок від політики Віталій Кличко поки що недотягує до лідера нації, за яким здатні піти мільйони.

 

2. Протестний потенціал. Ще до 2004 року в українському суспільстві накопичувались протестні настрої. Свого апогею вони досягли саме у славнозвісну осінь. Про це можуть свідчити і результати соціолоігчних досліджень і різноманітні акції як от «Повстань Україно». 

 

Сьогодні теж є великі протестні запити. Втім, проявляються вони виключно або ж у розмовах на кухні, а бо ж у дискусіях в соцмережах. Далі цього справа поки що не заходить.

 

3. Ідеї. Під час помаранчевої революції були висунуті дуже правильні і актуальні ідеї – “бандитам тюрми”, збільшення робочих місць, боротьба з корупцією. Це було саме те, що на той час потреубвало суспільство. Однак відсутність реального втілення обіцяного на практиці, не тільки дескридитували носіїв цих ідей, але й призвело до того, що нині ці гасла вже не діють. Попри відсутність політичної пам’яті й відсутність достойної альтернативи, український виборець таки навчився двічі на одні граблі не наступати, з кожними виборами зменшуючи відсоток підтримки своїм симпатикам.

 

Сьогодні дійсно відчутний брак ідей, які здатні «зачепити за живе» суспільство і сколихнути його. Більшість гасел, запропонованих так званими політичними лідерами є старими і усім відомими. Стає ясно, що на ідеях національного відродження і останнього бою за Україну далеко не заїдеш. Суспільсвто максимально прагматизувалось. На порядку денному гасла соціального характеру.

 

4. Внутрішній фактор. Тодішнє погіршення економічного становища держави явно грало не на руку влади. Велика частина населення перебувала за межею бідності, прожитковий мінімум був невисокий, а споживчий кошик щоразу зростав. Економічно активне населення шукало виходи із ситуації шляхом виїзду за кордон, оскільки чесно вести  вій бізнес в Україні було дуже важко.

 

Щось подібне можна спостерігати і сьогодні. Тільки кількість українців, готових покинути Україну збільшилася, а велика частина вже поце зробила. Тому виникає питання: а чи не завелика частина так званої «критичної кількості» економічно активного населення бажає виїхати і хто ж залишиться будувати Україну тут?..

 

5. Зовнішній фактор. Україна зразка 2004 року втрачала свої позиції на міжнародній арені. Від зустрічі з Кучмою відмовлялися провідні світові лідери. Ющенко був більш зрозумілим і прогнозованим саме для Заходу, тому його підтримали – і в Європі, і за океаном.

 

Чи змінилася ситуація відтоді? Захід і далі не демонструє особливої прихильності до України. І свою зовнішню політику вибудовує в обхід України.

 

Ось тут ми підходимо до логічного запитання. Чи можливо нині в Україні здійснити революцію?

 

Тут варто замислитися, які передумови можуть до цього призвести. Помаранчева революція мала чітко виражене національно-демократичне забарвлення, а на цьому зіграти знову буде дуже важко.

 

Наступна революції, якщо така можлива, матиме, скоріш за все, соціальне забарвлення, відображаючи теперішній стан українського суспільства, його рівень соціально-економічного розвитку і достатку. Однак, варто припустити, що вона не буде настільки масовою і рушійною, як була її попередниця.

 


26.11.2012 Марія Лутчин 1431 9
Коментарі (9)

Maxim 2012.11.26, 14:51
Є у революції початок, та немає у революції кінця... А настрої у народу такі: помаранчевим повірили, а вони здурили. Нема кому вірити, нема за кого вийти на вулиці. хіба за себе самих, за свої родини, сім'ї. Ось за це і варто. А не за політиків, які разом обідають, ан на публіку "кіна грають". За ідею потрібно стояти, а не за особистостей.
Валентина 2012.11.26, 14:55
Творять революції романтики, втілюють фанатики, а користуються їхніми здобутками негідники.
НИК 2012.11.26, 19:53
РЕВОЛЮЦІЯ ПРОЙШЛА, АЛЕ БЕЗ ВИХОДУ НА МАЙДАНИ. НЕ ЛИШ У НАШІЙ ОБЛАСТІ І КИЄВІ, А ЗНОВ У СУМАХ І ПОЛТАВІ НЕ ПРОПУСТИЛИ РИГІВ, І ЗНОВ ПРОВІД НАС ПРОДАВ - БЮТ НА ЦУЗ І СУЗ ВИСТАВИВ ЯВНО СЛАБИХ КАНД-В, ХОТЬ ОБРАЖЕНИХ, ТИПУ ДОНІЯ, БУЛА ЦІЛА КУПА. НА ЗУЗ БЮТ НЕ ПУСТИВ НА ОКРУГИ СВОБОДУ, А ТАК САМО ДАВ КВОТУ, ТОМУ ВОНИ І НЕДОБРАЛИ ТУТ НА СПИСОК, І ВПЕВНЕНИЙ, ЩО АҐЕНТИ ДІМИ ШЛЕМКА, ГЛАДІЙ, КУПЧАК, ДЕРЕВ"ЯНКО, СКОРА СІКОРА, ОСОБЛИВО ДИРІВ, ЩЕ НЕ РАЗ ЗГАНЬБЛЄТ НАШУ ОБЛАСТЬ, І ВСЕ СЕ ЗА ГАРАНТОВАНУ ПІДТРИМКУ СИЧЄ??!!! РАДЖУ Т.БОКУ СПОЧІТКУ ЗІГРАТИ В ОПОЗИЦІЮ, ВИТЄГАТИ ЇХ НА РАДИКАЛЬНІ ДІЇ, А ДЕСЬ У 2014р, КОЛИ З КЛІЧКО І ЯЦА ВІЛІЗЕ ЇХ ГНИЛЕ ДОЛЯРОВО- ЛІБЕРАЛЬНЕ НУТРО, ОГОЛОСИТИ ЇХ ЗРАДНИКАМИ, І Я ҐАРАНТУЮ ЇМУ І СНПУ 25% У 1-ТУРІ, І 55% -У 2-ТУРІ.
Гриць 2012.11.26, 21:53
Кучма був мудрий президент. Просто трохи занадто намагався маневрувати між сходом і заходом, між різними політичними елітами і групами. І це його погубило. І не Лазаренко найбільша помилка Кучми, а хтось інший...
Ікс 2012.11.28, 08:28
Люди настільки зневірилися у політиках, настільки їх було "кинуто", що ще багато часу потрібно, щоб це забулося, щоб люди звону відчули, що вони сила. Але потрібно всього навсього чесного лідера, який не проміняє людську довіру на теплі крісла і посади.
є такий..... 2012.11.28, 15:52
Є такий лідер....,йопана не лідер,бо ВАНА баба!Ікс дуже добре написав,але,але ми є приречені люди.бо не шануємо свій народ,шануємо жидів,маскалів арвбів,нігерійців,всім носим гроші і робимо на них,а вони нас мають в голові.....(зрозуміли думаю,чи думоваю)Є у революції почато і є початок,але нема народує БИКОТА!!!!!!!!!!!!!!!!!
завжди разом 2012.11.29, 09:10
Народ то є, але немає провідника, хто б за собою повів. Еліти немає справжньої, яка б відчувала відповідальність за те, що вона еліта, а не скоробогатьки і окозамилювачі.
Гриць 2012.11.30, 08:43
Для початку зробімо революцію у своїй свідомості, своємуу ставлення до держави і суспільства, до тих, кого обираємо і за кого голосуємо. Можливо, і революцій ніяких не потрібно буде.
Васька 2012.11.30, 14:15
Не треба нам вже революцій, краще, коли стабільність і розвиток. А революції. потрясіння нікому не потрібні, ми ж цивілізована європейська нація
23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

212
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1012 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

253

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

238
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1603
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1