Помаранчева революція: чекати повторення?

 

Восьма річниця помаранчевої революції позаду. Весь цей час феномен масового піднесення українського духу і волі намагаються осмислити експерти і зрозуміти чому не вдалось... і ми опинились зараз практично там, з чого все і починалось тієї помаранчевої осені.

 

Колір бренду, під яким Віктор Ющенко йшов на президентські вибори був вибраний дуже вдало – він спричинив чудовий мобілізаційний ефект і відіграв остаточну роль, аж до самої назви тих подій.

 

Події восьмирічної давнини були виправдані історією і необхідні - українське суспільство того часу потребувало змін, а влада всіляко намагалась зберегти існуючу ситуацію. І для того, щоб зміни відбулися був необхідний вихід людей на майдан.

 

2004 рік минув. Кардинальних змін, на які всі очікували і у які вірили, так і не відбулось. Чергові вибори, які переживало українське суспільство були тільки натяком на те, що українці ще здатні на щось впливати. Незавершена історія майдану дала зворотній ефект.

 

Тому, через вісім років знову в мислячих середовищах розпочалися розмови, що помаранчева революція, або ж щось схоже, може повторитись вже після парламентських виборів-2012. Мовляв, суспільство досягло критичної точки. Ба, навіть набагато критичнішої, ніж тієї помаранчевої. Втім...

 

Спробуємо поміркувати чим же нинішня ситуація відрізняється від подій 2004 року? Які уроки ми винесли після революції і що можна очікувати у майбутньому?

 

1. Лідер. Тоді Україна "втомилася" від Леоніда Кучми. Створена система влади не витримувала критики і тому українці аж ніяк не хотіли бачити наступника Кучми при владі ще принаймні на 5 років.

 

Українці довірились Ющенкові, який здобув собі хорошу славу ще будучи на посаді Премєр-міністра. Ефективний управлінець із незаплямованою репутацією і правильним, створеними політтехнологами образом, симпатизував українцям. 

 

Хто б сьогодні зміг стати таким лідером? Відсутність в укарїнському суспілсьтві альтернативних лідерів продемонстрували парламентські вибори 2012 року. Схоже, що навіть новачок від політики Віталій Кличко поки що недотягує до лідера нації, за яким здатні піти мільйони.

 

2. Протестний потенціал. Ще до 2004 року в українському суспільстві накопичувались протестні настрої. Свого апогею вони досягли саме у славнозвісну осінь. Про це можуть свідчити і результати соціолоігчних досліджень і різноманітні акції як от «Повстань Україно». 

 

Сьогодні теж є великі протестні запити. Втім, проявляються вони виключно або ж у розмовах на кухні, а бо ж у дискусіях в соцмережах. Далі цього справа поки що не заходить.

 

3. Ідеї. Під час помаранчевої революції були висунуті дуже правильні і актуальні ідеї – “бандитам тюрми”, збільшення робочих місць, боротьба з корупцією. Це було саме те, що на той час потреубвало суспільство. Однак відсутність реального втілення обіцяного на практиці, не тільки дескридитували носіїв цих ідей, але й призвело до того, що нині ці гасла вже не діють. Попри відсутність політичної пам’яті й відсутність достойної альтернативи, український виборець таки навчився двічі на одні граблі не наступати, з кожними виборами зменшуючи відсоток підтримки своїм симпатикам.

 

Сьогодні дійсно відчутний брак ідей, які здатні «зачепити за живе» суспільство і сколихнути його. Більшість гасел, запропонованих так званими політичними лідерами є старими і усім відомими. Стає ясно, що на ідеях національного відродження і останнього бою за Україну далеко не заїдеш. Суспільсвто максимально прагматизувалось. На порядку денному гасла соціального характеру.

 

4. Внутрішній фактор. Тодішнє погіршення економічного становища держави явно грало не на руку влади. Велика частина населення перебувала за межею бідності, прожитковий мінімум був невисокий, а споживчий кошик щоразу зростав. Економічно активне населення шукало виходи із ситуації шляхом виїзду за кордон, оскільки чесно вести  вій бізнес в Україні було дуже важко.

 

Щось подібне можна спостерігати і сьогодні. Тільки кількість українців, готових покинути Україну збільшилася, а велика частина вже поце зробила. Тому виникає питання: а чи не завелика частина так званої «критичної кількості» економічно активного населення бажає виїхати і хто ж залишиться будувати Україну тут?..

 

5. Зовнішній фактор. Україна зразка 2004 року втрачала свої позиції на міжнародній арені. Від зустрічі з Кучмою відмовлялися провідні світові лідери. Ющенко був більш зрозумілим і прогнозованим саме для Заходу, тому його підтримали – і в Європі, і за океаном.

 

Чи змінилася ситуація відтоді? Захід і далі не демонструє особливої прихильності до України. І свою зовнішню політику вибудовує в обхід України.

 

Ось тут ми підходимо до логічного запитання. Чи можливо нині в Україні здійснити революцію?

 

Тут варто замислитися, які передумови можуть до цього призвести. Помаранчева революція мала чітко виражене національно-демократичне забарвлення, а на цьому зіграти знову буде дуже важко.

 

Наступна революції, якщо така можлива, матиме, скоріш за все, соціальне забарвлення, відображаючи теперішній стан українського суспільства, його рівень соціально-економічного розвитку і достатку. Однак, варто припустити, що вона не буде настільки масовою і рушійною, як була її попередниця.

 


26.11.2012 Марія Лутчин 1460 9
Коментарі (9)

Maxim 2012.11.26, 14:51
Є у революції початок, та немає у революції кінця... А настрої у народу такі: помаранчевим повірили, а вони здурили. Нема кому вірити, нема за кого вийти на вулиці. хіба за себе самих, за свої родини, сім'ї. Ось за це і варто. А не за політиків, які разом обідають, ан на публіку "кіна грають". За ідею потрібно стояти, а не за особистостей.
Валентина 2012.11.26, 14:55
Творять революції романтики, втілюють фанатики, а користуються їхніми здобутками негідники.
НИК 2012.11.26, 19:53
РЕВОЛЮЦІЯ ПРОЙШЛА, АЛЕ БЕЗ ВИХОДУ НА МАЙДАНИ. НЕ ЛИШ У НАШІЙ ОБЛАСТІ І КИЄВІ, А ЗНОВ У СУМАХ І ПОЛТАВІ НЕ ПРОПУСТИЛИ РИГІВ, І ЗНОВ ПРОВІД НАС ПРОДАВ - БЮТ НА ЦУЗ І СУЗ ВИСТАВИВ ЯВНО СЛАБИХ КАНД-В, ХОТЬ ОБРАЖЕНИХ, ТИПУ ДОНІЯ, БУЛА ЦІЛА КУПА. НА ЗУЗ БЮТ НЕ ПУСТИВ НА ОКРУГИ СВОБОДУ, А ТАК САМО ДАВ КВОТУ, ТОМУ ВОНИ І НЕДОБРАЛИ ТУТ НА СПИСОК, І ВПЕВНЕНИЙ, ЩО АҐЕНТИ ДІМИ ШЛЕМКА, ГЛАДІЙ, КУПЧАК, ДЕРЕВ"ЯНКО, СКОРА СІКОРА, ОСОБЛИВО ДИРІВ, ЩЕ НЕ РАЗ ЗГАНЬБЛЄТ НАШУ ОБЛАСТЬ, І ВСЕ СЕ ЗА ГАРАНТОВАНУ ПІДТРИМКУ СИЧЄ??!!! РАДЖУ Т.БОКУ СПОЧІТКУ ЗІГРАТИ В ОПОЗИЦІЮ, ВИТЄГАТИ ЇХ НА РАДИКАЛЬНІ ДІЇ, А ДЕСЬ У 2014р, КОЛИ З КЛІЧКО І ЯЦА ВІЛІЗЕ ЇХ ГНИЛЕ ДОЛЯРОВО- ЛІБЕРАЛЬНЕ НУТРО, ОГОЛОСИТИ ЇХ ЗРАДНИКАМИ, І Я ҐАРАНТУЮ ЇМУ І СНПУ 25% У 1-ТУРІ, І 55% -У 2-ТУРІ.
Гриць 2012.11.26, 21:53
Кучма був мудрий президент. Просто трохи занадто намагався маневрувати між сходом і заходом, між різними політичними елітами і групами. І це його погубило. І не Лазаренко найбільша помилка Кучми, а хтось інший...
Ікс 2012.11.28, 08:28
Люди настільки зневірилися у політиках, настільки їх було "кинуто", що ще багато часу потрібно, щоб це забулося, щоб люди звону відчули, що вони сила. Але потрібно всього навсього чесного лідера, який не проміняє людську довіру на теплі крісла і посади.
є такий..... 2012.11.28, 15:52
Є такий лідер....,йопана не лідер,бо ВАНА баба!Ікс дуже добре написав,але,але ми є приречені люди.бо не шануємо свій народ,шануємо жидів,маскалів арвбів,нігерійців,всім носим гроші і робимо на них,а вони нас мають в голові.....(зрозуміли думаю,чи думоваю)Є у революції почато і є початок,але нема народує БИКОТА!!!!!!!!!!!!!!!!!
завжди разом 2012.11.29, 09:10
Народ то є, але немає провідника, хто б за собою повів. Еліти немає справжньої, яка б відчувала відповідальність за те, що вона еліта, а не скоробогатьки і окозамилювачі.
Гриць 2012.11.30, 08:43
Для початку зробімо революцію у своїй свідомості, своємуу ставлення до держави і суспільства, до тих, кого обираємо і за кого голосуємо. Можливо, і революцій ніяких не потрібно буде.
Васька 2012.11.30, 14:15
Не треба нам вже революцій, краще, коли стабільність і розвиток. А революції. потрясіння нікому не потрібні, ми ж цивілізована європейська нація
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2436
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3632
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5400
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1663
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2049

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

471
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2