Поки у високих кабінетах вирішують його долю, він розсипається. Історія стадіону "РУХ"

 

/data/blog/36806/b41e27adfeeb0da0b0b67f2cb5eab94b.jpg

фото: Спорт Експрес

 

Розпочавши восени 1986 року несанкціоновану реконструкцію центрального міського стадіону, її не названі досі натхненники підклали велику свиню нащадкам. Наслідки непродуманого і безвідповідального рішення обласний центр «пожинає» вже більш, як чверть століття. І кінця-краю цьому процесу не видно…

 

В середині 1980-х в Івано-Франківську й так вистачало довгобудів: у самому центрі муляв око незавершений критий ринок, з року в рік переносилося відкриття 23-ї школи… Відтак, як пише Західний кур'єр, керівництво регіону не давало «добро» на дорогу і складну за архітектурним рішенням спортивну споруду.

 

Реконструкцію стадіону розпочали тишком-нишком, поставивши усіх «перед фактом». Цей об’єкт немов незаконно народжене дитя. Його немає в жодних планах,  бідкалися будівельники. З великими потугами до середини 1990-х їм вдалося осилити три з чотирьох трибун. Четверту «витягнули» вже у ХХІ сторіччі. На цьому реконструкція завершилася.

 

Парадоксально, однак після введення арени у дію вона стала не оазою здорового способу життя, а… одним з центрів нічного життя міста. Усі приміщення, де за проектом мали розташовуватися численні спортивні і тренажерні зали, були віддані під кафе та розважальні клуби. Зі спорту - лише футбол. Представникам інших видів на стадіоні робити було нічого...

 

2006 року нова мерська команда під головуванням Віктора Анушкевичуса розробила проект розбудови спортивного містечка, який, окрім стадіону, включав готельний комплекс на 300 місць, універсальний спортивний блок, крите футбольне поле, кегельбан, фітнесзал та п’ятиповерхові житлові блоксекції з об'єктами обслуговування. Розпочався тривалий пошук інвестора…

 

Він нібито увінчався успіхом в 2010 році. В липні Івано-Франківський міськвиконком уклав відповідну угоду з товариством «Скорзонера», утворивши ПФК «Прикарпаття». Не вдаючись у деталі, зазначимо, представник бізнес-групи «Приват» також брав на себе зобов’язання щодо утримання ФК «Прикарпаття», котре балансувало на межі банкрутства.

 

Вже тоді були сумніви щодо реальності поставлених перед інвестором завдань. Погодьтеся, важко уявити, в який спосіб «Скорзонера» (чи будь-хто інший) мав би «відбити» кількадесят мільйонів гривень, вкладених в одну тільки добудову стадіону. Не кажучи вже про інші об’єкти… Імперії створюються і розпадаються, а колізеї залишаються, - багатозначно заявив в сесійній залі міський голова.

 

Зрештою, до капіталовкладень справа так і не дійшла. Минулого року завершило свою історію й багатостраждальне «Прикарпаття». 25 квітня цього року міськрада ухвалила рішення про вихід зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Професійний футбольний клуб «Прикарпаття». Нині в міському бюджеті термі-ново вишукують кошти на покриття боргів стадіону із зар-платні та комунпослуг, які сягають сотень тисяч гривень.

 

Тим часом арена перебуває у жалюгідному стані. Зиму 2012-13 рр. «Рух» пережив без опалення, освітлення та води. З стадіону водночас розбіглися усі орендарі, припинили свою діяльність заклади харчування та ін. Залишилася тільки футбольна школа. Своїх вихованців директор школи Йосип Бербець відтепер жартома називає «челюскінцями». До речі, саме завдяки СДЮШОР «Прикарпаття» життя на «Русі» остаточно не зачахло. Юні спортсмени проводять на головній арені краю офіційні матчі у рамках Дитячо-юнацької футбольної ліги України. І досить вдало. Після дворі-чної перерви франківці повернулися до вищого дивізіону.

 

Що ж далі? Вже у липні управління економічного та інтеграці-йного розвитку міськвиконкому має підготувати нові інвестпропозиції щодо «Руху». Втім, кері-вник управління Богдан Білик в розмові з кореспондентом «ЗК», зазначив, що новий проект не відрізнятиметься від попереднього. Відкоригують лише вартість об’єкту. Отож, наша пісня гарна й нова…

 

Натомість начальник головного управління у справах сім'ї, молоді та спорту ОДА Мирослав Карабін в телеефірі ОТБ «Галичина» висловився у тому сенсі, що стадіон «Рух» потрібно вже не добудовувати, а розбирати:
«У мене справді є великі сумніви щодо доцільності подальшої реконструкції арени,– каже Мирослав Євгенович. – Більшість конструкцій вкрилася «грибком» і руйнується. Чи не краще було хоча б частково розібрати трибуни і відновити їх вже із застосуванням сучасних технологій і матеріалів? Тут своє вагоме слово мали б сказати фахівці… Непогано було б проаналізувати і весь проект загалом, яких саме спортивних споруд потребує сьогодні обласний центр – басейну, ігрового залу, тощо? Спорткомплекс повинен жити постійно, а не час від часу».  

 

З цим важко не погодитися. Й справді, чи так вже потрібен Івано-Франківську ще один готельний комплекс аж на 300 місць (це майже стільки ж, як у «Надії»), що планується поруч з чашею стадіону? А 20 тисяч місць на трибунах? Таку кількість глядачів сьогодні збирають тільки у містах-мільйонерах і у Львові. Інші й до десяти не дотягують… Крім того, сучасна конфігурація трибун не дозволяє вписати повноцінне легкоатлетичне ядро. Тоді навіщо тратити мільйони?

 

Треба зізнатися, проект реконструкції стадіону вже застарів. Однак, на нові ідеї, як мовилося вище, найближчим часом сподіватися не варто.



Володимир ГОРОЩАК


Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2266
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1060
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1019
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2168
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3619
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2556 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

862

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

747

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

703

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

693
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10370
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1218
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5340
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1066
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2854
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1216
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

312 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

754
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

650
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

698