Поетична лихоманка: книжковий огляд від Фіртки

Хтось прочитає цю добірку і скаже: де ж ви були минулого тижня, коли у самому розпалі була "валентинівська" лихоманка? Відповідь: Фіртка разом з книжковим оглядачем Остапом Микитюком обирали для вас краще з кращого!

Отож, налаштовуйтеся, бо зараз познайомимо з улюбленими поетичними збірками!


Відкриває добірку книга віршів потужного луцького поета Павла Коробчука — "Хвоя". Поезія Павла для мене перевірена часом і боями. І знаєте, це можна трактувати по різному, але і так і так буде абсолютно чесно. Щонайменше Павло найкращий слемер східної Європи (*слем — форма поетичних двобоїв, де кожен автор повинен вразити не тільки суперника, але й аудиторію, яка оцінює). А щонайважливіше, його вірші пережили реінкарнацію і пройшли хрещення Революцією Гідності. І серед усіх поетичних збірок Павла, саме у "Хвої" це прослідковується найбільше.

Поезія Коробчука вирізняється серед поезій багатьох поетів-сучасників. Його верлібри сповнені метафор та алюзій на все, що його оточує. Він майстерно вплітає у них роздуми про дружбу, любов, відчуття свободи та легкості. Але у "Хвою" червоною ниткою вживлена війна…

Найбільше з усіх мені в пам'ять в'ївся "я працюю у спецпідрозділі беркут", в якому Коробчук наївним стилем прописав жахаючу істину — людське я надзвичайно крихка матерія. Загалом у своїй "Хвої" Павло філігранно поєднує ероса і танатоса, запах палених шин і кришталево чисту любов, заганяючи їх у пам'ять й під шкіру наче хвойні голки. 


А щоб дещо гендерно врівноважити добірку, наступною книжкою я обрав збірку Олександри Гонтар — "Жери землю". Ця поетична збірка вас шокує, якщо ви звикли до поезії на кшталт Ліни Костенко. Це зовсім інша поезія. "Жери землю" - це концентрат антигламуру, радикального фемінізму, іронії, сарказму і хуліганської відвертості.

Саша Гонтар неначе з автомата розстрілює римованими й ритмічними рядками весь кітч і надуту солодкаву метафоричність притаманну більшості дівчачої/жіночої прози. Такою нестримною харизмою та щирою епатажністю може похизуватись хіба що лисий харківський мачо Артем Полежака. Але насправді за цим всім ховається тендітна дівчина, яка має сміливість йти проти канонів. 


Ще одна унікальна книжка — неймовірна збірка нашого земляка, мегаталановитого музиканта й актора Олега Каданова — "Не я, а той". Чи часто ви чули, як поезія ллється наче музика? А чи чули ви музику Олегових проєктів — "Оркестр Че", "Мантри Керуака" і  "Лінія Маннергейма" (спільний музично-поетичний проєкт з Сергієм Жаданому і Женею Турчиновим)?

Збірка "Не я, а той" являється, як на мене, концентрацією усієї творчості Олега. Його вірші пронизують часом химерністю, часом надглибокою метафоричність (і метафізичністю), але щоразу відбиваючись чітким ритмом і римою у голові. "Не я, а той" - це той рідкісний випадок, який показує наскільки талановита людина талановита у всьому. 


Ще одним таким випадком за збігом обставин стала книжка, яка закриває добірку і має особливе місце у моєму серці — це "Реп'яхи" Сергія Колоса Мартинюка. Кожен вірш цієї збірки мені довелося пережити самому під час упорядкування мною її до видання. До неї Сергій відібрав майже сотню віршів. Деякі з них стали піснями гурту "Фіолет", деякі стали піснями інших відомих українських гуртів, деякі народжувались у його спальні, деякі у дорозі між містами під час музичних турів, а деякі (найболючіші) загартовувались, як сталь у вогні й диму від майданівських шин 2013-14 рр.

Сергій дуже ніжно, часом гостро, але щоразу глибоко посвячує ці вірші своїм почуттям до коханої, до матері, до рідної країни, ну і звісно ж до музики.


А тепер вмикайте улюблену музику, обирайте та купуйте поезію (вона того варта) і очікуйте ще багато цікавих книжок у наступних оглядах. 

До нових зустрічей, мої улюблені книгомани.


19.02.2021 893
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1430 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1738 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2536
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2338 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7576
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15290 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

352

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1065

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1136

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1926
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

310
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

688
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

928
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3139
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

953
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1979
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1032
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35181 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

301
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

514
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

656
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

972