Поетична лихоманка: книжковий огляд від Фіртки

Хтось прочитає цю добірку і скаже: де ж ви були минулого тижня, коли у самому розпалі була "валентинівська" лихоманка? Відповідь: Фіртка разом з книжковим оглядачем Остапом Микитюком обирали для вас краще з кращого!

Отож, налаштовуйтеся, бо зараз познайомимо з улюбленими поетичними збірками!


Відкриває добірку книга віршів потужного луцького поета Павла Коробчука — "Хвоя". Поезія Павла для мене перевірена часом і боями. І знаєте, це можна трактувати по різному, але і так і так буде абсолютно чесно. Щонайменше Павло найкращий слемер східної Європи (*слем — форма поетичних двобоїв, де кожен автор повинен вразити не тільки суперника, але й аудиторію, яка оцінює). А щонайважливіше, його вірші пережили реінкарнацію і пройшли хрещення Революцією Гідності. І серед усіх поетичних збірок Павла, саме у "Хвої" це прослідковується найбільше.

Поезія Коробчука вирізняється серед поезій багатьох поетів-сучасників. Його верлібри сповнені метафор та алюзій на все, що його оточує. Він майстерно вплітає у них роздуми про дружбу, любов, відчуття свободи та легкості. Але у "Хвою" червоною ниткою вживлена війна…

Найбільше з усіх мені в пам'ять в'ївся "я працюю у спецпідрозділі беркут", в якому Коробчук наївним стилем прописав жахаючу істину — людське я надзвичайно крихка матерія. Загалом у своїй "Хвої" Павло філігранно поєднує ероса і танатоса, запах палених шин і кришталево чисту любов, заганяючи їх у пам'ять й під шкіру наче хвойні голки. 


А щоб дещо гендерно врівноважити добірку, наступною книжкою я обрав збірку Олександри Гонтар — "Жери землю". Ця поетична збірка вас шокує, якщо ви звикли до поезії на кшталт Ліни Костенко. Це зовсім інша поезія. "Жери землю" - це концентрат антигламуру, радикального фемінізму, іронії, сарказму і хуліганської відвертості.

Саша Гонтар неначе з автомата розстрілює римованими й ритмічними рядками весь кітч і надуту солодкаву метафоричність притаманну більшості дівчачої/жіночої прози. Такою нестримною харизмою та щирою епатажністю може похизуватись хіба що лисий харківський мачо Артем Полежака. Але насправді за цим всім ховається тендітна дівчина, яка має сміливість йти проти канонів. 


Ще одна унікальна книжка — неймовірна збірка нашого земляка, мегаталановитого музиканта й актора Олега Каданова — "Не я, а той". Чи часто ви чули, як поезія ллється наче музика? А чи чули ви музику Олегових проєктів — "Оркестр Че", "Мантри Керуака" і  "Лінія Маннергейма" (спільний музично-поетичний проєкт з Сергієм Жаданому і Женею Турчиновим)?

Збірка "Не я, а той" являється, як на мене, концентрацією усієї творчості Олега. Його вірші пронизують часом химерністю, часом надглибокою метафоричність (і метафізичністю), але щоразу відбиваючись чітким ритмом і римою у голові. "Не я, а той" - це той рідкісний випадок, який показує наскільки талановита людина талановита у всьому. 


Ще одним таким випадком за збігом обставин стала книжка, яка закриває добірку і має особливе місце у моєму серці — це "Реп'яхи" Сергія Колоса Мартинюка. Кожен вірш цієї збірки мені довелося пережити самому під час упорядкування мною її до видання. До неї Сергій відібрав майже сотню віршів. Деякі з них стали піснями гурту "Фіолет", деякі стали піснями інших відомих українських гуртів, деякі народжувались у його спальні, деякі у дорозі між містами під час музичних турів, а деякі (найболючіші) загартовувались, як сталь у вогні й диму від майданівських шин 2013-14 рр.

Сергій дуже ніжно, часом гостро, але щоразу глибоко посвячує ці вірші своїм почуттям до коханої, до матері, до рідної країни, ну і звісно ж до музики.


А тепер вмикайте улюблену музику, обирайте та купуйте поезію (вона того варта) і очікуйте ще багато цікавих книжок у наступних оглядах. 

До нових зустрічей, мої улюблені книгомани.


19.02.2021 912
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1390
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1051
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2071
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3554
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1341
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1332

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1688

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

501

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1139

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1308
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

396
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24254
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

501
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

440
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

621
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1510
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

677
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4620
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

603
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1526 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

615
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

526