"Після закінчення війни укладемо книгу про загиблих Героїв", — директорка музею "Бойківщина" на Івано-Франківщині

Музей наразі зосереджується на науково-освітньому масовому напрямку.

Про це журналістці Фіртки розповіла директорка краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксеня Циганюк

"За закритими дверима музей жити не може. Тому ми мусимо виносити це в будь-якій формі: гра, майстер-клас, квест, конференція, круглий стіл, ніч у музеї, фотовиставка або просто виставка.

Тому, звичайно, ми зосереджуємося на такій масово-освітній діяльності. У нас дуже розвинута науково-краєзнавча робота. Дуже багато видано книг, збірників з історії Долини, монографій, чи про Другу світову війну, чи про освіту, про школи.

Зараз ми дуже зосередилися на підготовці нашого проєкту "Сакральна Долинщина", дуже хочемо її популяризувати. Це особливо актуально в наш час, коли руйнуються сакральні святині", - зауважила Ксеня Циганюк.

Зі слів директорки, музей хочуть відфотографувати, написати краєзнавчі розвідки, тобто зробити спеціальне видання. Таку книгу вдасться створити, якщо виграють проєкт. Цю книгу хочуть зробити шрифтом Брайля.

"Тому що у нас поруч, у Вигоді є люди, які слабозорі або зовсім не бачать. І, власне, ми б хотіли, щоб вони теж мали дотичність до нашої історії. Також у цьому проєкті для цієї категорії людей плануємо відтворити та роздрукувати у 3D-моделях унікальні церкви.

Слабозорі люди не можуть осягнути це очима, а так хоча б на дотик зрозуміють, як виглядає та чи інша церква. У нас дев'ять церков є пам'ятками архітектури місцевого значення. Ми плануємо хоча б 4-5 з них відтворити.

Ну, власне, бойківське весілля. Ми вже двічі робили конференцію на цю тему. Зараз готуємо наступну, можливо, спільно з відділом культури в кінці року представимо. Вони хочуть зробити бойківський фестиваль з відтворенням традицій. Ми це робимо для невеличкої камерної аудиторії, вони хочуть вже більш масово.

За результатами цієї роботи хочемо видати книгу "Бойківське весілля на Долинщині" з описами усіх етапів цього урочистого дійства. Вже впродовж двох років досліджуємо і бачимо, що є багато відмінностей.

Хоча ми начебто й одна громада, але в обрядах помітна різниця", - підкреслила Ксеня Циганюк.

Ксеня Циганюк додає: у час війни музей вважає своїм обов'язком займатися біографіями людей, які загинули, наших воїнів. Також працюють у цьому напрямку.

"Думаю, що після закінчення війни ми укладемо книгу про наших загиблих Героїв. 

З 2021 року здійснюємо проєкт "Відтворення бойківської сорочки". Для того, щоб витіснити з мас-маркету сорочки, вишиті абсолютно чужим орнаментом, ми розповсюджуємо вишиванки з бойківськими взорами.

Згідно з нашими схемами, або за схемами з інших музеїв машинною вишивкою відшивають бойківські сорочки. Таким чином бойківська сорочка стає більш доступною та популяризується", - резюмує Ксеня Циганюк.


Більше читайте у матеріалі: Домівка для унікальних експонатів: розмова із директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів на Прикарпатті (ФОТО)


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Поєднав спадщину чотирьох громад: на Прикарпатті з'явився новий туристичний маршрут

Запрацював музей бойової слави 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади

На Івано-Франківщині відкрили Музей Героя України Дмитра Коцюбайла на позивний "Да Вінчі" (ФОТО)


28.02.2024 637
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5196 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20289 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

273

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18374
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

971
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

288
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

985 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492