Піп Іван, Говерла, Петрос – що означають назви гір в Карпатах

Про те, що Говерла найвища гора України, і де вона знаходиться, знають майже всі, багато хто знає й те, яка її приблизна висота, а от чому, хто і коли назвав гору саме таким “ім’ям” – питання вже значно складніше.


Попри те, що вивченням назв українських гір, або оронімів – власних назв будь-якого об’єкта рельєфу земної поверхні займаються багато дослідників все одно буває важко точно визначити чи, приміром, Піп Іван таки дійсно названий на честь якогось священика Івана. Але й самі гіпотези походження назв бувають дуже цікавими і несподіваними. Ми вирішили пошукати звідки ж взялися цікаві назви деяких відомих вершин Українських Карпат, пише ekoinvest.

Говерла – найвища вершина Українських Карпат і взагалі – найвища гора України (2061 м). Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської області в межах охоронної зони Карпатського заповідника. Назва привертала увагу багатьох дослідників, але надійної етимології досі не має.

Говерла (2061 м)

Більшість ономастів XX ст. пов’язують її походження з румунським howiirla – “важке для сходження підвищення; важкодоступна гора”, яке не збереглося в літературній мові й не знаходить надійного підтвердження в румунських, як і словацьких,  діалектах. В останніх працях О. М. Трубачова, Ю. О. Карпенка, О. І. Іліаді та інших оронім (власна назва будь-якого об’єкта рельєфу земної поверхні) пояснено як “окутана, огорнена (хмарами, туманом). Але досі залишаються сумніви щодо обох етимологій. 

Сусід Говерли – Петрос (2020 м) не на багато нижчий, і важчий для сходження, отримав свою назву способом субстантивації (перехід прикметника й дієприкметника в іменник) та онімізації (перехід загальних назв у власні назви) румунського pietros – “кам’янистий, скелястий”, яке проникло з давньо грецької мови, де Πέτρος – “камінь, скеля”.

Петрос (2020 м)

Близниця – дві найвищі гірські вершини у східній частині масиву Свидовець у межах Рахівського району (північна вершина – 1883 м, південна – 1872 м). Дослідники фіксують, що оронім виник унаслідок онімізації діалектичного “бли´зниця” – дуже схожа на іншу або з’єднана з нею якась річ, об’єкт. Наголос, який потрібно робити на першому складі, дає певні підстави вбачати асоціативний, або й етимологічний зв’язок з топонімами Бли´зниця, в основі яких апелятив бли´зна – “рубець, шрам.

Близниця (північна вершина – 1883 м, південна – 1872 м)

Туркул – вершина гірського масиву Чорногора, висота гори 1933 м. Розташована між вершинами Данцір (1850 м) на півночі та Ребра (2001 м) на південному сході на межі Івано-Франківської і Закарпатської області. Назва має відповідник Тurkul у румунській топонімії, який пояснюють як утворення зі схожим романським артиклем -ул від етноніма турок. На ймовірність відношення румунського  ороніма до турків указує назва урочища Кізли на вершині г. Туркул, яка постала від тур. кизил “червоний; червоне листя восени” за ознакою “урочище з деревами та кущами, покритими червоним осіннім листям”.

Туркул (1933 м)

Менчул – Менчу́л (інша назва Мунчел) — гора в Українських Карпатах. Розташована в південно-східній частині масиву Чорногора, між горами Дземброня (на південному сході) і Бребенескул (на північному заході). Вершина гори розташована на межі Верховинського району Івано-Франківської області, південно-західні схили — в межах Закарпатської області. Висота – 1998 м.

Менчул (1998 м.)

На північний схід від Менчула простягається хребет Розшибеник. Однак Менчул – це назва багатьох вершин й окремих полонин, головним чином у південно-східній частині Українських Карпат: Мунчел, Менчелик (Сколівські Бескиди), Мунчелик, Мизунка у верхів’ї р. Пістиньки на Івано-Франківщині, Мунчёл, Мунчель, Мінчол, Менчил, Менчіл та ін. Первинною є місцева форма Мунче´л, яка виникла внаслідок онімізації румунської типсеї “горб”, що має широкі романо-германські зв’язки. Варіант ороніма Ме´нчул рідше вживається в місцевому мовленні й джерелах.

Доволі багато гіпотез походження назви найвищої вершини (1936 м) Мармароського масиву на кордоні України і Румунії та одної з найвищих вершин Українських Карпат Чорногорського масиву (2028 м), які мають ідентичні назву – Піп Іван. До речі, ще кілька гір мають аналогічну назву. Ороніми у формі Піп-Іван не мають переконливого етимологічного пояснення. Ці назви одних з найвищих в Україні гір фіксуються досить пізно і без таких варіантів, які б давали формальні підстави вбачати їхнє походження поза зв’язком з апелятивом піп у діалектному значенні “триніжка, стовп; кладка з 5—7 снопів жита чи пшениці” (порівняйте – поставити на попа) або літературним “священик” та чоловічим іменем Іван.

Піп Іван Чорногорського масиву (2028 м)

Сполучення зазначених, слів відбулося чи то за зовнішньою подібністю об’єктів до копиці снопів у формі кладки-попа, чи то за сакральними мотивами християнського антропоніма. Порівняйте поширені в Криму топоніми грецького походження Ай-Андріу буквально “св. Андрій”, Ай-Ван, буквально “св. Іван”, Ай-Тодор, буквально “св. Теодор”, які виникали у зв’язку із спорудженням на відповідних об’єктах церков або монастирів на честь християнських святих (Ай-Петрі). Водночас найвищі гори Українських Карпат на межі з Румунією не могли не мати давніших дослівних власних назв, з-поміж яких, можливо, була така, що трансформована українцями в сучасний Піп-Іван.

Піп Іван Мармароського масиву (1936 м) 

До ймовірно втрачених твірних оронімів волоського (східно-румунського) походження належить поширений у Румунії топонім Роріnа з основою апелятива роріnа “вершина, більш висока від інших підвищень в одній місцевості; ґорган нерівний”, який міг зазнати народно етимологічного перетворення в україномовному середовищі на структуру близьку Піп-Іван, місцевість Попіван, написання якого разом у такому разі є невипадковим.

А от означення Мармароський і Рахівський у паралельно складених назвах указують на відношення гір відповідно до Мармароського масиву в Сх. Карпатах і до міста Рахів. Паралельна назва гори Чорна Гора у Чорногора має прозору етимологію, пов’язану з відповідним кольором вершини та супровідним уявленням про чорне як “нечисте, темне, зле”, що має язичницькі витоки.


28.08.2018 7089
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

341
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1405
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2564 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3638
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2983
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2151

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

622

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

470

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1641

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1804
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

295
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

511
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

813
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4993
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

363
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

886
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10133
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

516
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

269
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

378
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

405
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

725