Піп Іван, Говерла, Петрос – що означають назви гір в Карпатах

Про те, що Говерла найвища гора України, і де вона знаходиться, знають майже всі, багато хто знає й те, яка її приблизна висота, а от чому, хто і коли назвав гору саме таким “ім’ям” – питання вже значно складніше.


Попри те, що вивченням назв українських гір, або оронімів – власних назв будь-якого об’єкта рельєфу земної поверхні займаються багато дослідників все одно буває важко точно визначити чи, приміром, Піп Іван таки дійсно названий на честь якогось священика Івана. Але й самі гіпотези походження назв бувають дуже цікавими і несподіваними. Ми вирішили пошукати звідки ж взялися цікаві назви деяких відомих вершин Українських Карпат, пише ekoinvest.

Говерла – найвища вершина Українських Карпат і взагалі – найвища гора України (2061 м). Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської області в межах охоронної зони Карпатського заповідника. Назва привертала увагу багатьох дослідників, але надійної етимології досі не має.

Говерла (2061 м)

Більшість ономастів XX ст. пов’язують її походження з румунським howiirla – “важке для сходження підвищення; важкодоступна гора”, яке не збереглося в літературній мові й не знаходить надійного підтвердження в румунських, як і словацьких,  діалектах. В останніх працях О. М. Трубачова, Ю. О. Карпенка, О. І. Іліаді та інших оронім (власна назва будь-якого об’єкта рельєфу земної поверхні) пояснено як “окутана, огорнена (хмарами, туманом). Але досі залишаються сумніви щодо обох етимологій. 

Сусід Говерли – Петрос (2020 м) не на багато нижчий, і важчий для сходження, отримав свою назву способом субстантивації (перехід прикметника й дієприкметника в іменник) та онімізації (перехід загальних назв у власні назви) румунського pietros – “кам’янистий, скелястий”, яке проникло з давньо грецької мови, де Πέτρος – “камінь, скеля”.

Петрос (2020 м)

Близниця – дві найвищі гірські вершини у східній частині масиву Свидовець у межах Рахівського району (північна вершина – 1883 м, південна – 1872 м). Дослідники фіксують, що оронім виник унаслідок онімізації діалектичного “бли´зниця” – дуже схожа на іншу або з’єднана з нею якась річ, об’єкт. Наголос, який потрібно робити на першому складі, дає певні підстави вбачати асоціативний, або й етимологічний зв’язок з топонімами Бли´зниця, в основі яких апелятив бли´зна – “рубець, шрам.

Близниця (північна вершина – 1883 м, південна – 1872 м)

Туркул – вершина гірського масиву Чорногора, висота гори 1933 м. Розташована між вершинами Данцір (1850 м) на півночі та Ребра (2001 м) на південному сході на межі Івано-Франківської і Закарпатської області. Назва має відповідник Тurkul у румунській топонімії, який пояснюють як утворення зі схожим романським артиклем -ул від етноніма турок. На ймовірність відношення румунського  ороніма до турків указує назва урочища Кізли на вершині г. Туркул, яка постала від тур. кизил “червоний; червоне листя восени” за ознакою “урочище з деревами та кущами, покритими червоним осіннім листям”.

Туркул (1933 м)

Менчул – Менчу́л (інша назва Мунчел) — гора в Українських Карпатах. Розташована в південно-східній частині масиву Чорногора, між горами Дземброня (на південному сході) і Бребенескул (на північному заході). Вершина гори розташована на межі Верховинського району Івано-Франківської області, південно-західні схили — в межах Закарпатської області. Висота – 1998 м.

Менчул (1998 м.)

На північний схід від Менчула простягається хребет Розшибеник. Однак Менчул – це назва багатьох вершин й окремих полонин, головним чином у південно-східній частині Українських Карпат: Мунчел, Менчелик (Сколівські Бескиди), Мунчелик, Мизунка у верхів’ї р. Пістиньки на Івано-Франківщині, Мунчёл, Мунчель, Мінчол, Менчил, Менчіл та ін. Первинною є місцева форма Мунче´л, яка виникла внаслідок онімізації румунської типсеї “горб”, що має широкі романо-германські зв’язки. Варіант ороніма Ме´нчул рідше вживається в місцевому мовленні й джерелах.

Доволі багато гіпотез походження назви найвищої вершини (1936 м) Мармароського масиву на кордоні України і Румунії та одної з найвищих вершин Українських Карпат Чорногорського масиву (2028 м), які мають ідентичні назву – Піп Іван. До речі, ще кілька гір мають аналогічну назву. Ороніми у формі Піп-Іван не мають переконливого етимологічного пояснення. Ці назви одних з найвищих в Україні гір фіксуються досить пізно і без таких варіантів, які б давали формальні підстави вбачати їхнє походження поза зв’язком з апелятивом піп у діалектному значенні “триніжка, стовп; кладка з 5—7 снопів жита чи пшениці” (порівняйте – поставити на попа) або літературним “священик” та чоловічим іменем Іван.

Піп Іван Чорногорського масиву (2028 м)

Сполучення зазначених, слів відбулося чи то за зовнішньою подібністю об’єктів до копиці снопів у формі кладки-попа, чи то за сакральними мотивами християнського антропоніма. Порівняйте поширені в Криму топоніми грецького походження Ай-Андріу буквально “св. Андрій”, Ай-Ван, буквально “св. Іван”, Ай-Тодор, буквально “св. Теодор”, які виникали у зв’язку із спорудженням на відповідних об’єктах церков або монастирів на честь християнських святих (Ай-Петрі). Водночас найвищі гори Українських Карпат на межі з Румунією не могли не мати давніших дослівних власних назв, з-поміж яких, можливо, була така, що трансформована українцями в сучасний Піп-Іван.

Піп Іван Мармароського масиву (1936 м) 

До ймовірно втрачених твірних оронімів волоського (східно-румунського) походження належить поширений у Румунії топонім Роріnа з основою апелятива роріnа “вершина, більш висока від інших підвищень в одній місцевості; ґорган нерівний”, який міг зазнати народно етимологічного перетворення в україномовному середовищі на структуру близьку Піп-Іван, місцевість Попіван, написання якого разом у такому разі є невипадковим.

А от означення Мармароський і Рахівський у паралельно складених назвах указують на відношення гір відповідно до Мармароського масиву в Сх. Карпатах і до міста Рахів. Паралельна назва гори Чорна Гора у Чорногора має прозору етимологію, пов’язану з відповідним кольором вершини та супровідним уявленням про чорне як “нечисте, темне, зле”, що має язичницькі витоки.


28.08.2018 7173
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1047
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2644 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2212
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3067
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2664
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2389 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

509

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

519

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1004

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2248
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20479
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

704
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1973
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

254
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

857
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5558
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7426
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

964
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

716
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1088 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1589 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1451