Підготувати Галичину

 

Мабуть, всім нам уже набридли заяви, котрі час від часу долинають з-за Збруча, що «вони нас годують». Інколи ми втягуємося у ці беззмістовні дискусії, хоч довести нічого одні одним не можемо, поки харчуємося з одного казана. Тільки окремі незалежні бюджети покажуть, хто кого годував і чи було таке взагалі. І – чи Галичина насправді спроможна сама себе «прогодувати»? Раніше чи пізніше на ці питання доведеться давати відповідь – і не тільки на словах.

Ті, хто так не люблять розмов про «автономність» Галичини, мали б принаймні, визнати, що галичани і так реалізують свою окремішність у цілій низці сфер. Наприклад, багато галичан, живучи у Києві чи інших містах, лікуватися приїздять до лікарів у Галичину. І справа не лише у кваліфікації чи вартості послуг – а й у довірі до своїх (контакти з лікарями більшість галичан отримує через родину чи добрих знайомих), у особливій місцевій культурі обслуговування тощо. Все це має неабияке значення у таких субтельних справах, як стан здоров’я.

Особлива ситуація у нас і у справі навчання дітей. До речі, а хіба не було кроком на шляху до автономного існування у сфері освіти – скасування вивчення російської мови в українських школах Галичини? А невизнання президентства Віктора Януковича у 2004 році органами місцевого самоврядування західноукраїнських областей? За тих обставин прояви автономізму окремо взятих областей не сприймались галичанами як щось негативне. Тобто, автономний статус в принципі можливий, якщо складаються відповідні обставини?

А чим зараз обставини кращі, ніж восени 2004-го? Новітнє закріпачення галичан (разом з іншими народами України), зосередження всіх ресурсів в руках кількох панівних кланів, перспектива потрапляння в черговий «союз» з Росією – мало?

Щоб не дивитися на теми автономії Галичини чи федералізації України як на вовка, якого не треба викликати з лісу, нема чого поводитися, як Червона шапочка, якій конче треба до лісу. Зміна адміністративно-територіального формату держави – це тільки справа часу. І можна припустити, що часу цього не так вже й багато.

Звідси й питання: якщо Галичина отримає значно більше повноважень у сфері самоврядування, чи є в нас достатня кількість фахівців для їх ефективної реалізації? Чи готові вони запропонувати схеми і механізми самодостатнього існування галицького шкільництва, системи охорони здоров’я, соціального забезпечення, функціонування регіональних правоохоронних структур, збереження пам’яток культури і т.д.? Адже від цього залежатиме, чи даватиме собі раду Галичина в нових самоврядних умовах – чи то зі статусом «автономії», чи одного з «суб’єктів федерації».

Чи існують у нас згуртовані середовища медиків, освітян, юристів, управлінців тощо, які готові б витворити реальні концепції самодостатнього функціонування Галичини? Якщо є – відгукніться. В рамках проекту Рух відродження Галичини ми проведемо низку «круглих столів» для експертів, яких хвилюють викладені вище проблеми і питання. Не залежно, яким буде найближче майбутнє України в цілому і Галичини зокрема, прогнозування перспективи ще нікому не завадило. Як казав великий іспанець Хосе Ортега-і-Гасет: «Нації утворюються і живуть, доки мають програму на завтра».   

Пам’ятаймо, що народи, які не прогнозують свого майбутнього, приречені оплакувати власне минуле!

 


08.02.2013 Володими Павлів 1793 1
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

977
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2396
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2049
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2080
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6324 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2373 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

241

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1062

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1047

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1313
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

530
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1987
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26423
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

481
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10390 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7931
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

475
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

334
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

481
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

558
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1503