П'ять міфів про туберкульоз

24 березня весь світ відзначатиме Всесвітній день боротьби із туберкульозом.

Саме у цей день, у 1882 році, вчений-мікробіолог Роберт Кох оголосив про своє сенсаційне відкриття: найнебезпечніша хвороба в історії людства, від якої помирають мільйони людей, викликається мікобактерією з назвою “паличка Коха”, а не просто “поганим повітрям”.

Кох не відкрив способу лікування туберкульозу, але поклав початок його пошукам. Справжнім проривом став винахід нашого краянина, Зельмана Ваксмана (родом із Вінницької області), який розробив антибіотик стрептоміцин. Ці ліки стали порятунком для хворих на туберкульоз, а Ваксман отримав за свій винахід Нобелівську премію та був названий одним із найбільших благодійників людства. 

Попри те, що туберкульоз з нами давно — його ознаки знаходили навіть у єгипетських мумій, — він і досі окутаний шкідливими міфами, які заважають діагностиці та лікуванню цієї хвороби. До речі, пандемія COVID19 теж неабияк вплинула на загальносвітову ситуацію із хворобою. У всьому світі медики помічають зниження кількості нових виявлених випадків туберкульозу в середньому на 10%. Деякі дослідники вважають, що цьому сприяли носіння масок та соціальна дистанція. Але більшість погоджується, що таке зниження відбулось через обмежений доступ людей до медичних послуг під час карантинів. Тож туберкульоз залишається недіагностованим та становить відкладену загрозу для тих, хто мав нещастя захворіти.

Тож пройдімось по найпоширеніших міфах про ТБ та спробуємо розібратись, де ж правда.

Міф 1: В Радянському Союзі була найкраща протитуберкульозна служба.

Коли в 1917 році на території Російської імперії до влади прийшли більшовики, одне із завдань, які вони намагалися вирішити — це вільний доступ до медичних послуг для всіх категорій населення. Туберкульоз був справжнім викликом для молодої держави. Так з’явилася так звана “система Семашко”, названа іменем наркома охорони здоров’я. Були побудовані лікарні, санаторії та амбулаторії, які допомогли громадянам СРСР лікуватися в тому числі і від туберкульозу. Епідемію вдалося приборкати, бо в стаціонарах та санаторіях було покращене харчування та догляд. 

У 1960-ті роки картина захворюваності на інфекційні хвороби в усьому світі змінилася. Люди перестали вмирати переважно від інфекційних хвороб, почала рости тривалість життя, а на перший план вийшли неінфекційні хвороби. Йшли роки, громіздка протитуберкульозна служба продовжувала тягнути величезні ресурси на утримання, яких ставало все менше у СРСР, і яких вже зовсім перестало вистачати у молодій незалежній Україні. Люди з туберкульозом, замкнені в одному просторі, інфікували один одного, а паличка Коха набувала стійкості до ліків. Саме тому зараз Україна в десятці країн світу із поширенням лікарсько-резистентного туберкульозу, який лікується набагато довше та дорожче, ніж звичайний. 

Міф 2: Туберкульоз треба лікувати тільки в стаціонарі 

Насправді лікування триває від 6 місяців до року, іноді й більше, але весь цей час людина просто щоденно отримує пігулки. Оскільки хвора людина, приймаючи сучасні ліки, вже за кілька тижнів втрачає здатність інфікувати інших, ізолювати її місяцями немає сенсу: можна просто регулярно отримувати свої ліки, час від часу відвідувати лікаря для контролю перебігу лікування — і при цьому не втратити роботу, соціалізацію та інші радощі життя. 

До того ж в замкнених приміщеннях та поганих умовах незабезпечених диспансерів люди швидко інфікують одне одного різними формами туберкульозу, а паличка швидко адаптується до ліків при перехресному інфікуванні. До речі, саме тому винайдений Ваксманом стрептоміцин вже давно не працює: хитра бактерія давно пристосувалася. 

Амбулаторне лікування довело свою ефективність в усьому світі. Тому з 1 квітня 2021 року сімейні лікарі, які підпишуть відповідний договір  із НСЗУ, матимуть можливість  амбулаторно лікувати пацієнтів із туберкульозом — контролювати видачу та прийом ліків, слідкувати за розвитком стану, направляти на додаткові дослідження. А за безкоштовною діагностикою ТБ ви можете звертатися до свого сімейного лікаря чи лікарки вже зараз.

Міф 3:Туберкульоз можна виявити лише за допомогою масової флюорографії

Звісно, флюорографія є хорошим способом діагностики. Але в масовому порядку це дуже дорогий та обтяжливий для медичної системи спосіб. Тож наказ про щорічну “флюорографію”, на щастя, вже скасовано, а первинну діагностику туберкульозу можна провести за допомогою так званої скринінгової анкети. Її можна пройти у вашого сімейного лікаря або лікарки, якщо у вас підозрілі симптоми (серед яких навіть втомлюваність). А вже якщо ваша лікарка побачить необхідність, то призначить додаткові дослідження (ту ж саму флюорографію, для прикладу).

Міф 4. Туберкульоз можна вилікувати хорошим харчуванням

Туберкульоз називають “соціальною хворобою”, адже на нього можна захворіти при недостатку харчування та зниженого внаслідок цього імунітету. Вчені дослідили, що справді люди, які мають недостатнє харчування, більш вразливі до туберкульозу (це дослідження проводилося на прикладі Китаю, в якому був так званий Великий голод з 1959 по 1961 роки). Але це не означає, що туберкульоз може бути вилікуваний лише добрим харчуванням. Це інфекційна хвороба, спричинена бактерією, і лікується вона лише спеціальними антибіотиками. 

До того ж сьогодні ця хвороба вийшла далеко за межі соціально вразливих груп: імунітет може знизитись через стрес чи погане харчування і на відповідальній роботі з дуже високою зарплатнею, і через нестачу сну від особистих переживань. Від цього не застрахований ніхто. 

Міф 5: Людина, хвора на туберкульоз, наражає на небезпеку всіх оточуючих

Людина, що почала приймати ліки, вже за 1-2 тижні припиняє виділяти бактерії і втрачає здатність інфікувати оточуючих. Багато людей хворіють на туберкульоз взагалі без виділення бактерій. До того ж, існують форми позалегеневого туберкульозу, який “живе” в кістках або інших органах і тому не може передаватися від людини до людини. 

Отож, сподіваємося, ми допомогли вам дізнатись більше про ТБ та його лікування. Головне, що варто пам’ятати, що найнебезпечніша форма туберкульозу — це туберкульоз, не виявлений вчасно. Знання — сила, і тепер ви знаєте, що виявлений вчасно, ТБ лікується пігулками в домашніх умовах, а виявити його легко, звернувшись до своєї сімейної лікарки чи лікаря. Тож ставтесь уважно до свого стану та плануйте регулярну діагностику у своїх сімейних лікарів та лікарок!

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 1127
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1111
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2817
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

984
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1042
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1050 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3115 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

911

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

783

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

157
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2351
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1152
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15075
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7386
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

384
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

295
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116