Перша зелень: Тарілка здоров’я

 

 

 

У квітні внутрішні запаси вітамінів, накопичені з осені, зазвичай вичерпуються. Організм виснажується і потребує відновлення. Тому медики наполягають, щоби у весняний раціон була неодмінно включена перша весняна зелень. Кропива, шпинат, салат, кульбаба тощо. Зеленні - незамінна терапія від сезонного гіповітамінозу. 

 

Два тижні щоденних салатів, зупок, соусів чи пюре відновлять імунітет, пришвидшать обмін речовин, покращать стан шкіри і нігтів, повернуть бадьорість і активізують розумову діяльність, наголошує терапевт Любов Кіндратюк.

 

Від весняної нестачі вітамінів знижується працездатність, організм людини ослаблений, за таких умов легко можна підхопити застуду. Звісно, можна в аптеці купити полівітаміни, але медики радять надавати перевагу не хімічній, а природній вітамінізації. Переваги першої зелені - максимум вітамінів і біологічно-активних речовин, а також рослинної клітковини. Додавати зеленні слід не лише в салати, а й максимально у перші та другі страви. Такі страви слід вживати одразу після приготування. Щоби убезпечити себе від нітратів, зелень можна на годину замочити у воді - вона «витягує» шкідливі речовини.

 

«Навесні треба якомога більше вживати в їжу молодої зелені диких рослин, бадилля овочів, бруньки та молоде листя дерев, кропиву, листя буряка і моркви, черемші, подорожника, споришу, малини, бруньки берези, корінь лопуха, листя смородини, барбарису, яблуні, клена, квіти кульбаби та її листя тощо. Також слід звернути увагу на скоростиглі овочі - редиску, салат, руколу, крес-салат, бораго, щавель, петрушку», - конкретизує Любов Кіндратюк. За словами лікаря, у рецептах весняних салатів використовують зелень та інші рослини, які багаті на вітамін С - він просто незамінний для життєво важливих процесів у людському організмі. Наприклад, вміст вітаміну у щавлі - 80 мг%, зелені черемші - 260 мг%, кропиві - 200 мг%. У кропиві та шипшині є вітамін К, у листі м'яти, смородини, щавлю - провітамін А (каротин). Вітаміни групи В містяться в черемші, кропиві та щавлі. У материнці, м'яті перцевій, майорані, кінзі, окрім вітамінів та мікроелементів, багато корисних ефірних олій. Білок є в спориші, коренях кульбаби, лопусі - ці рослини є лікувальними.

 


Рецепти із зеленню, як правило, дуже прості. Це суміші зелені, заправлені сметаною чи олією. Не слід вживати з зеленними «фабричний» майонез. Можна додавати варене яйце, лимон. Від оцту теж краще відмовитися. Крім того, із зеленню можна готувати перші та другі страви, запіканки, робити начинку для пиріжків, готувати пюре. З молоденьких листочків і гілочок заварюють вітамінні чаї.

 


Петрушка. Пучок вагою 50 г містить добову норму вітаміну С і чверть добової норми фолієвої кислоти, яка не міститься більше ніде, лише в молодій зелені. Також в петрушці є кальцій, фосфор, що зміцнює кістки і збільшує силу м'язів, і «антидепресант» магній.

Кріп. Забезпечить вітаміни групи В, солі заліза, ефірне масло, багате олеїновою і лінолевою кислотами, які регулюють обмін амінокислот і прискорюють обмін речовин. Для тих, хто прагне покращити фігуру, це незамінна зелень.

Шпинат. Це справжній полівітамінний комплекс, що зміцнює судини і регулює травлення. Рослина містить білки, корисні жири, цукри. Крім того, є в ній каротиноїди, або вітамін А, який зміцнює зір.

Листя салату. Містять необхідну для зниження рівня холестерину клітковину, мікроелементи і вітаміни груп С, Е і В. Користь буде максимальною, якщо поєднувати салат з м'ясними та рибними стравами.

Кропива. Збирають і вживають в їжу верхівки молодих пагонів або молоді листки. Перед тим, як дрібнити, кропиву «парять» - обливають окропом, після чого вона не жалить. Молоду кропиву називають «коморою вітамінів». Вітамін Д має протизапальний ефект, лігніни і полісахариди целюлози виводять токсини. Багата кропива і на вітаміни групи В і на вітамін С.

Селера. В цьому випадку йдеться не про корінь, який уже збіднів на вітаміни, а про молоді листки. У листі селери містяться холін, протеїн і каротин, які стимулюють роботу нирок і мають протимікробну дію. Органічний натрій підвищує засвоюваність поживних речовин.

Черемша. Використовується як зелень і приправа до м'яса. Містить аскорбінову кислоту, білок, ефірну олійку, лізоцим та фітонциди, що мають сильну антибіотичну дію. Покращує апетит, збуджує перистальтику кишечника. Вважається ефективним засобом проти глистів.

Кульбаба. Забезпечує основні вітаміни - А, С, групи В, очищує організм від токсинів, прискорює обмін речовин, допомагає у травленні. Постійне вживання покращує потенцію. Містить мікроелементи - залізо, калій, фосфор. У салати збирають перші молоді листки до утворення бутонів, інакше вони гірчать. Із суцвіть заварюють вітамінні чаї.

 

До теми

Рукола - салат, ліки та афродизіак

Донедавна рукола - рослина з родини капустяних, яка примандрувала в Європу з Мексики - вважалася модною екзотикою через свій пікантний, гірчично-солодкавий смак, і не більше. Проте зараз її рекомендують як одну з найбільш корисних у дієтології та здоровому харчуванні. Руколу вживають і для здоров'я, і задля фігури, і навіть як афродизіак.

 

У листі руколи міститься більша, аніж у інших зеленних, кількість калію, магнію, фосфору, кальцію, а також натрію, заліза, міді, цинку, селену і марганцю. Вітамінний ряд представлений аскорбіновою кислотою, бета-каротином, вітамінами Е і К. Особливо цінні молоді рослини - в них високий вміст йоду. Через це руколу рекомендують для мешканців регіонів з поганою екологією та тих, де вода і ґрунт збіднені на йод. Відтак рукола актуальна для прикарпатців. Комплекс вітамінів та мікроелементів дозволяє медикам наполягати, щоби руколу ввели у свій раціон хворі на тромбофлебіти, венозну недостатність та люди з підвищеним артеріальним тиском.

 

Регулярне споживання руколи дозволяє швидко відновити тонус організму, сприяє підвищенню працездатності, в тому числі й інтелектуальної. Вона має здатність підтримувати оптимальний водно-лужний баланс в організмі людини і забезпечує виведення зайвої рідини. Тому руколу рекомендують при целюліті. Корисна вона і тим, що покращує стан нігтів, волосся і шкіри.

 

Дієтологи взяли руколу на озброєння як рослину, що містить ферменти, які покращують травні процеси. Її призначають при підвищеному рівні холестерину і недокрів'ї. А також при ожирінні - рукола має здатність швидко і на тривалий час втамовувати відчуття голоду. За один розвантажувальний день на салаті з руколи зі знежиреним йогуртом чи оливковою олією можна втратити до двох кілограмів ваги.

 

Незважаючи на різкий смак, рукола не подразнює слизову шлунку, натомість сприяє загоєнню ран. Тому її рекомендують хворим із виразковою хворобою. Доведено, що додавання руколи в меню сприяє зниженню рівня цукру в крові - це важливо для хворих на цукровий діабет. Рання зелень руколи також має дезінфікувальну дію, зміцнює імунітет, забезпечує опірність вірусам. Зовсім недавно дослідили, що склад руколи корисний для нервової системи - впливає на передачу нервових імпульсів.

 

Руколу також вважають потужним природним афродизіаком. Мексиканці впевнені, що ця рослина здатна пробуджувати пристрасть. Дієтологи роблять поправку і рекомендують у такому випадку змішувати зелені листки руколи з медом і горіхами та додавати до цієї суміші чорний перець.

 

Серед протипоказань для вживання руколи - алергія, камені в нирках, хвороби печінки та автоімунні захворювання. Правильно готувати корисні страви, переважно салати, з руколою, не ріжучи, а рвучи її листки. Якщо різати її зелень ножем, на листі може одразу з'явитися іржа і більшість корисних властивостей будуть втрачені.

 

 

Наталія БІЛА, Галицький Кореспондент


28.04.2014 Наталія БІЛА 1541 1
Коментарі (1)

doctor charlie 2014.05.01, 15:29
Ви хочете продати свій нирок чи інших органів, якщо так подати заявку на продаж сьогодні, і вам буде надана максимальне задоволення ви need.Contact зі мною по електронній пошті: doctorcharlieclinic@gmail.com
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

371
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

559
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1309
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2243 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1115
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3048

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

876

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1022

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1449

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2056
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26349 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

744
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

943
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2982
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1233
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

926
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1185
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1194
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

398
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4240
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1057
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1625