Передали вже понад 28 тисяч упаковок: як в Івано-Франківську виготовляють ліки для військових у "гарячі" точки (ФОТО)

Торік 16 травня в Івано-Франківську на базі фармацевтичного факультету ІФНМУ розпочали виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки. Така ідея виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали медикаменти.

На той час найбільша потреба була у пасті Теймурова та інших протигрибкових препаратах.

Про це журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ, кандидатка фармацевтичних наук, доцентка та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

«Оскільки тоді вже був теплий травень – хлопці говорили, що не завжди є змога дотримуватися відповідної гігієни, а отже, страждають на грибки та попрілість ніг.

Спочатку ми також багато волонтерили, шукаючи для військових готові лікарські засоби відповідної дії, але на той час була велика нестача. Тоді й вирішили, що раз ми це вміємо – можемо виготовляти самі.

Я звернулася до ректора ІФНМУ Миколи Рожка і він погодив та підтримав цю ідею», - розповідає Ірина Федяк.

Відтак, одразу ж оголосили збір серед викладачів університету на першу закупку інгредієнтів на ліки та зібрали 11 тисяч гривень.

"Ліки, виготовлені в аптеці на відміну від готових (заводських), мають назву екстемпоральні, що в перекладі з латині "ех tempore" означає «за потребою, на вимогу». До них відносяться також лікарські засоби, вироблені про запас за часто повторюваними прописами.

Чинні речовини прописів, які на європейський манер називають «активні фармацевтичні інгредієнти» та допоміжні – формоутворюючі, є зареєстровані в Україні. Постачальники надають на них сертифікати якості виробника. А ми працюємо лише із ліцензованими постачальниками.

Ми використовуємо так звані традиційні прописи, які десятиліттями апробували в умовах аптек. Тобто ця ж паста Теймурова, яка має 10 складників, на практиці підтверджує свою ефективність уже багато років", - ділиться науковиця.

Ірина Федяк розповідає, що, перш ніж вийти з готовим продуктом, фармацевти спільно із фахівцями зі шкірних хвороб відповідної кафедри університету погодили рецептуру засобів і вже тоді розпочали виготовляти ліки за чіткими прописами.

Відтак, фахівці розпочали свою діяльність із пасти Теймурова. Найперше її застосування – проти попрілостей, вона виконує також легку протизапальну та протигрибкову дії.

«Також ми виготовляємо ще протигрибковий засіб з трьома кислотами для лікування грибка шкіри. Є ще порошок-присипка для ніг і взуття, яку можна безпосередньо сипати у берці для адсорбації вологи, оскільки має підсушуючі властивості.

За відгуками хлопців із гарячих точок саме цей порошок-присипка та паста Теймурова їм були найбільше корисні у теплу пору року. Також ми ще виготовляємо крем на основі ланоліну, вазеліну та олії обліпихи.

Це є живильний, ранозагоювальний та зволожуючий засіб для рук. Його застосовують, коли руки сухі та тріскають», – ділиться деканеса фармфакультету.

Зараз освоїли ще два нові прописи. Йдеться про порошки проти застуди та зігрівальну мазь.

«Порошки для лікування проявів застуди є модифікацією традиційного пропису «Антигрипін», який колись виготовляла кожна аптека у сезон ГРВІ та застуд.

У холодну пору року військові належно оцінили і ще один наш засіб – зігрівальну мазь на основі метилсаліцилату, ментолу, терпентинової та евкаліптової олій. Її застосовують для розтирань при болях та запаленні м’язів, зв’язок, суглобів.

Отже, в нашій номенклатурі зараз є шість стабільних прописів. У нас немає мети розширювати асортимент, ми радше націлені на виготовлення більшої кількості вже цих традиційних апробованих лікарських засобів.

Волонтерам на кожну партію виготовлених засобів додається інформація щодо складу лікарського засобу та медичного застосування», – підкреслила фахівчиня.

До роботи залучили різну кількість викладачів та студентів, залежно від обсягу замовлення. Обов’язково працюють студенти: молодші курси клеять етикетки, старші – беруть участь у виготовлені засобів у супроводі викладачів-технологів. У команді завжди раді бачити й інтернів та фахівців, які закінчили факультет у минулі роки.

"Серед багатьох учасників проєкту варто відзначити його ідейних натхненниць, кандидаток фармацевтичних наук: доцентку Любов Грицик та Наталію Гузьо, – продовжує Ірина Федяк. – Любов Грицик прийшла у викладання з практичної фармації: вона технолог з понад десятилітнім стажем роботи у рецептурно-виробничому відділі аптеки з ліцензією на виготовлення ліків.

Професор Андрій Грицик – завідувач кафедри фармацевтичного управління, технології ліків та фармакогнозії ІФНМУ, надає проєкту науковий супровід та організовує викладачів та лаборантів для виготовлення засобів, особливо у канікулярний період, а Наталія Гузьо зараз у п’ятій декретній відпустці, однак вона два-три рази на тиждень знаходить час, щоб допомогти виготовляти ліки.

Клеїти етикетки нам допомагають і її діти, до процесу долучається й чоловік – Дмитро Гузьо, фармацевт за освітою.

Нам дуже допомагає ще одне подружжя викладачів-доцентів: Оксана та Дмитро Мельники. Окрім безпосереднього виготовлення, на яке приходили влітку з донечкою, вони разом із Любомиром Гаврищуком добровільно взяли на себе зобов’язання забезпечувати проєкт етикетками, які наклеювали на баночки та пляшечки із лікарськими засобами".

«Щодо тривалості виготовлення замовлення – тут все індивідуально. Часом, ми маємо тиждень на працю, а подекуди – ми відкладаємо все і робимо «на вже». Працюємо злагоджено, оперативно реагуємо на запити волонтерів.

Так, днями з нами зв’язалися волонтери із Рівного і попросили 100 порошків-присипок та 100 упаковок пасти Теймурова. Зараз наші засоби вже на передовій", - ділиться Ірина Федяк.

"Отже, ми співпрацюємо лише з перевіреними волонтерами, які вже і доставляють ліки на нуль. Максим Лисюк був перший з них, який мав запит на виготовлення. Він і передав першу партію екстемпоральних ліків на фронт. Опісля з ним співпрацювали багато разів.

Серед місцевих волонтерських організацій неодноразово мали контакти з БО «Благодійний фонд «Свій за свого», ГО «Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», БО "Благодійний фонд «Грофа»" та випускниками фармацевтичного факультету ІФНМУ.

Найбільшу частку препаратів передали харківським волонтерам різних фондів та організацій. Окрім них, з нами зв’язувалися волонтери багатьох областей України, переважно неодноразово.

Також для нас важливою є підтримка та сприяння Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області, начальницею якої є Надія Шпур. На початку проєкту вона безоплатно передала для нього значну кількість скляної тари, яку ми використали для пакування виготовлених ліків.

Перебуваючи з офіційним візитом у нашій області, проєкт «Екстемпоральні ліки для військових від фармацевтів ІФНМУ» схвалив і Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров'я України»», - наголосила керівниця проєкту.

Від 16 травня минулого року й до сьогодні фармацевти ІФНМУ вже виготовили понад 28,1 тисячі упакувань лікарських засобів. На інгредієнти для такої кількості ліків потратили понад 330 тисяч гривень пожертвуваних коштів.

«Наш проєкт – абсолютно волонтерський. На зібрані кошти ми закуповуємо лише інгредієнти та упаковку, а використані комунальні послуги, час і праця працівників, студентів, інтернів є доброю волею Університету та усієї залученої команди.

Ми самі шукаємо кошти на закупівлю потрібних компонентів. Неодноразово організовували благодійні ярмарки, збір коштів серед членів Вченої ради Університету, на зборах трудового колективу, серед викладачів та студентів факультету денної та заочної форм навчання. Багато студентів відмовлялись від святкувань особистих подій, натомість кошти передали на виготовлення ліків для військових.

На зібрані кошти ми гасили борг за речовини, оскільки постачальники на добру справу, як правило, дають нам речовини у кредит.

Також велика дяка містянам, які читаючи повідомлення про нашу діяльність у засобах масової інформації, відгукувалися та жертвували свої кревні.

Було й таке, що минулого року в кінці серпня нам прийшли кошти з Великобританії, люди побачили про нас репортаж і перерахували 43 тисячі гривень. Також українка зі Штатів Тетяна Колибаб’юк передала нам 25 тисяч гривень. Це були найбільші одноразові пожертвування для нашого проєкту.

Нам допомагала також й церква. У Пасічній є невелика парафія УГКЦ Божого Милосердя. Її настоятель отець Роман Терлецький тричі оголошував серед парафіян збір коштів для нас. Тому ми усім дуже вдячні за допомогу. Так працюємо на спільну перемогу», - наголосила керівниця проєкту.

До слова, на баночки ліків фармацевти додають для військових етикетку з подякою та цитатою 90 Псалма:

«Хто живе у помочі Всевишнього, під крівлею Бога Небесного поселяться. Впаде побіч тебе тисяча, і десять тисяч – праворуч тебе; до тебе ж не приблизиться».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

За невтомну роботу та допомогу Збройним Силам України. Мешканці Івано-Франківська отримали нагороди

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Тим, хто отримав поранення: в Івано-Франківську виплачуватимуть допомогу бійцям

Фотогалерея


21.03.2023 Тіна Любчик 4722
Коментарі ()

05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

128
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

789
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3463 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3850
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4220
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5365

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

119

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

577

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1135

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1631
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

214
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

56834
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

541
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

10359
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

777
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

744
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5366
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13247
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

340
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

355
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1186