Передали вже понад 28 тисяч упаковок: як в Івано-Франківську виготовляють ліки для військових у "гарячі" точки (ФОТО)

Торік 16 травня в Івано-Франківську на базі фармацевтичного факультету ІФНМУ розпочали виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки. Така ідея виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали медикаменти.

На той час найбільша потреба була у пасті Теймурова та інших протигрибкових препаратах.

Про це журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ, кандидатка фармацевтичних наук, доцентка та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

«Оскільки тоді вже був теплий травень – хлопці говорили, що не завжди є змога дотримуватися відповідної гігієни, а отже, страждають на грибки та попрілість ніг.

Спочатку ми також багато волонтерили, шукаючи для військових готові лікарські засоби відповідної дії, але на той час була велика нестача. Тоді й вирішили, що раз ми це вміємо – можемо виготовляти самі.

Я звернулася до ректора ІФНМУ Миколи Рожка і він погодив та підтримав цю ідею», - розповідає Ірина Федяк.

Відтак, одразу ж оголосили збір серед викладачів університету на першу закупку інгредієнтів на ліки та зібрали 11 тисяч гривень.

"Ліки, виготовлені в аптеці на відміну від готових (заводських), мають назву екстемпоральні, що в перекладі з латині "ех tempore" означає «за потребою, на вимогу». До них відносяться також лікарські засоби, вироблені про запас за часто повторюваними прописами.

Чинні речовини прописів, які на європейський манер називають «активні фармацевтичні інгредієнти» та допоміжні – формоутворюючі, є зареєстровані в Україні. Постачальники надають на них сертифікати якості виробника. А ми працюємо лише із ліцензованими постачальниками.

Ми використовуємо так звані традиційні прописи, які десятиліттями апробували в умовах аптек. Тобто ця ж паста Теймурова, яка має 10 складників, на практиці підтверджує свою ефективність уже багато років", - ділиться науковиця.

Ірина Федяк розповідає, що, перш ніж вийти з готовим продуктом, фармацевти спільно із фахівцями зі шкірних хвороб відповідної кафедри університету погодили рецептуру засобів і вже тоді розпочали виготовляти ліки за чіткими прописами.

Відтак, фахівці розпочали свою діяльність із пасти Теймурова. Найперше її застосування – проти попрілостей, вона виконує також легку протизапальну та протигрибкову дії.

«Також ми виготовляємо ще протигрибковий засіб з трьома кислотами для лікування грибка шкіри. Є ще порошок-присипка для ніг і взуття, яку можна безпосередньо сипати у берці для адсорбації вологи, оскільки має підсушуючі властивості.

За відгуками хлопців із гарячих точок саме цей порошок-присипка та паста Теймурова їм були найбільше корисні у теплу пору року. Також ми ще виготовляємо крем на основі ланоліну, вазеліну та олії обліпихи.

Це є живильний, ранозагоювальний та зволожуючий засіб для рук. Його застосовують, коли руки сухі та тріскають», – ділиться деканеса фармфакультету.

Зараз освоїли ще два нові прописи. Йдеться про порошки проти застуди та зігрівальну мазь.

«Порошки для лікування проявів застуди є модифікацією традиційного пропису «Антигрипін», який колись виготовляла кожна аптека у сезон ГРВІ та застуд.

У холодну пору року військові належно оцінили і ще один наш засіб – зігрівальну мазь на основі метилсаліцилату, ментолу, терпентинової та евкаліптової олій. Її застосовують для розтирань при болях та запаленні м’язів, зв’язок, суглобів.

Отже, в нашій номенклатурі зараз є шість стабільних прописів. У нас немає мети розширювати асортимент, ми радше націлені на виготовлення більшої кількості вже цих традиційних апробованих лікарських засобів.

Волонтерам на кожну партію виготовлених засобів додається інформація щодо складу лікарського засобу та медичного застосування», – підкреслила фахівчиня.

До роботи залучили різну кількість викладачів та студентів, залежно від обсягу замовлення. Обов’язково працюють студенти: молодші курси клеять етикетки, старші – беруть участь у виготовлені засобів у супроводі викладачів-технологів. У команді завжди раді бачити й інтернів та фахівців, які закінчили факультет у минулі роки.

"Серед багатьох учасників проєкту варто відзначити його ідейних натхненниць, кандидаток фармацевтичних наук: доцентку Любов Грицик та Наталію Гузьо, – продовжує Ірина Федяк. – Любов Грицик прийшла у викладання з практичної фармації: вона технолог з понад десятилітнім стажем роботи у рецептурно-виробничому відділі аптеки з ліцензією на виготовлення ліків.

Професор Андрій Грицик – завідувач кафедри фармацевтичного управління, технології ліків та фармакогнозії ІФНМУ, надає проєкту науковий супровід та організовує викладачів та лаборантів для виготовлення засобів, особливо у канікулярний період, а Наталія Гузьо зараз у п’ятій декретній відпустці, однак вона два-три рази на тиждень знаходить час, щоб допомогти виготовляти ліки.

Клеїти етикетки нам допомагають і її діти, до процесу долучається й чоловік – Дмитро Гузьо, фармацевт за освітою.

Нам дуже допомагає ще одне подружжя викладачів-доцентів: Оксана та Дмитро Мельники. Окрім безпосереднього виготовлення, на яке приходили влітку з донечкою, вони разом із Любомиром Гаврищуком добровільно взяли на себе зобов’язання забезпечувати проєкт етикетками, які наклеювали на баночки та пляшечки із лікарськими засобами".

«Щодо тривалості виготовлення замовлення – тут все індивідуально. Часом, ми маємо тиждень на працю, а подекуди – ми відкладаємо все і робимо «на вже». Працюємо злагоджено, оперативно реагуємо на запити волонтерів.

Так, днями з нами зв’язалися волонтери із Рівного і попросили 100 порошків-присипок та 100 упаковок пасти Теймурова. Зараз наші засоби вже на передовій", - ділиться Ірина Федяк.

"Отже, ми співпрацюємо лише з перевіреними волонтерами, які вже і доставляють ліки на нуль. Максим Лисюк був перший з них, який мав запит на виготовлення. Він і передав першу партію екстемпоральних ліків на фронт. Опісля з ним співпрацювали багато разів.

Серед місцевих волонтерських організацій неодноразово мали контакти з БО «Благодійний фонд «Свій за свого», ГО «Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», БО "Благодійний фонд «Грофа»" та випускниками фармацевтичного факультету ІФНМУ.

Найбільшу частку препаратів передали харківським волонтерам різних фондів та організацій. Окрім них, з нами зв’язувалися волонтери багатьох областей України, переважно неодноразово.

Також для нас важливою є підтримка та сприяння Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області, начальницею якої є Надія Шпур. На початку проєкту вона безоплатно передала для нього значну кількість скляної тари, яку ми використали для пакування виготовлених ліків.

Перебуваючи з офіційним візитом у нашій області, проєкт «Екстемпоральні ліки для військових від фармацевтів ІФНМУ» схвалив і Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров'я України»», - наголосила керівниця проєкту.

Від 16 травня минулого року й до сьогодні фармацевти ІФНМУ вже виготовили понад 28,1 тисячі упакувань лікарських засобів. На інгредієнти для такої кількості ліків потратили понад 330 тисяч гривень пожертвуваних коштів.

«Наш проєкт – абсолютно волонтерський. На зібрані кошти ми закуповуємо лише інгредієнти та упаковку, а використані комунальні послуги, час і праця працівників, студентів, інтернів є доброю волею Університету та усієї залученої команди.

Ми самі шукаємо кошти на закупівлю потрібних компонентів. Неодноразово організовували благодійні ярмарки, збір коштів серед членів Вченої ради Університету, на зборах трудового колективу, серед викладачів та студентів факультету денної та заочної форм навчання. Багато студентів відмовлялись від святкувань особистих подій, натомість кошти передали на виготовлення ліків для військових.

На зібрані кошти ми гасили борг за речовини, оскільки постачальники на добру справу, як правило, дають нам речовини у кредит.

Також велика дяка містянам, які читаючи повідомлення про нашу діяльність у засобах масової інформації, відгукувалися та жертвували свої кревні.

Було й таке, що минулого року в кінці серпня нам прийшли кошти з Великобританії, люди побачили про нас репортаж і перерахували 43 тисячі гривень. Також українка зі Штатів Тетяна Колибаб’юк передала нам 25 тисяч гривень. Це були найбільші одноразові пожертвування для нашого проєкту.

Нам допомагала також й церква. У Пасічній є невелика парафія УГКЦ Божого Милосердя. Її настоятель отець Роман Терлецький тричі оголошував серед парафіян збір коштів для нас. Тому ми усім дуже вдячні за допомогу. Так працюємо на спільну перемогу», - наголосила керівниця проєкту.

До слова, на баночки ліків фармацевти додають для військових етикетку з подякою та цитатою 90 Псалма:

«Хто живе у помочі Всевишнього, під крівлею Бога Небесного поселяться. Впаде побіч тебе тисяча, і десять тисяч – праворуч тебе; до тебе ж не приблизиться».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

За невтомну роботу та допомогу Збройним Силам України. Мешканці Івано-Франківська отримали нагороди

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Тим, хто отримав поранення: в Івано-Франківську виплачуватимуть допомогу бійцям

Фотогалерея


21.03.2023 Тіна Любчик 5636
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

330
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1169
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2108 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1012
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2921
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2007

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

783

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

953

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1375

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1976
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26222 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

664
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

866
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2878
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1140
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

855
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1109
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1109
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

296
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4060
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

977
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1545