П'ятниця, 13-те. Нещасливий день чи забобон?

 

 

 

Тринадцяте число місяця, яке припадає на п'ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і рясніє купою забобонів. Існує навіть наукова назва фобії щодо цього забобону — параскаведекатріафобія (від грец. Παρασκευή — п'ятниця, δεκατρείς — тринадцять, φοβία — фобія). За дослідженнями, ледь не кожен третій європеєць відчуває певний страх перед п’ятницею 13-го. В чому ж справа?

 

Що страшного в числі 13?

За символікою чисел вважається, що 12 – це число космічного порядку і спасіння, Зодіаку, завершеності, вічності, повноти, сили, могутності. У багатьох міфопоетичних системах світу число 12 було символом 12 сузір'їв Зодіаку, символом довершеності. Воно відповідало геометричному дванадцятикутнику, символіка якого майже ідентична колу.

Біблійний Єрусалим пронизаний символікою числа 12 (дванадцять воріт, дванадцять апостолів). В Апокаліпсисі — 12 коштовних каменів. У Греції та Римі нараховувалося також 12 верховних богів. У епосі середньовіччя фігурують 12 лицарів Круглого столу.

На Русі-Україні під Різдво готували 12 страв. Таку ж кількість трав клали дівчата під подушку на Івана Купала. У фольклорі фігурують образи 12 місяців-братів. Окрім того, в давнину рахунок 12 однорідних речей вівся дюжинами. Це число означало верхню межу відліку, завершеність, а, отже — силу, могутність (не випадково історично споріднені слова «дюжина», «дужий», «дуже» міцний, сильно).

А от додати ще одну «зайву» одиницю – і число стає «чортовою дюжиною». Це число у багатьох народів символізувало смерть і водночас початок нового життя. Чому? Бо воно порушувало числову цілісність, а отже було небезпечне, зле.

В американських хмарочосах після 12-го поверху слідує 14-й, немає тринадцятих номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії й країн Скандинавії немає ні ряду, ні крісла з номером 13. В Англії їх немає навіть у кінотеатрах. На тринадцяте число намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.

Ще існує і така версія «нещасливості числа 13»: згідно з популярним скандинавським міфом, 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з'явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі. Локі намовив Голдера, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем, коли вся земля засумувала. Таким чином, у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13.

Інша версія походження забобону вказує на зв'язок між п'ятницею 13-го з місячним календарем, відповідно до якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повного місяця, то, у свою чергу, в астрологів існують інші забобони, які, зокрема, не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити хірургічні операції, зачинати дітей. За, за свідченням деяких статистичних даних, під час повного місяця спостерігається сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій.

Але є свідчення, що число 13 вважалося цілком щасливим – наприклад, у давньому Китаї та Єгипті. До речі, у древньому Києві теж сильно поганим це число не вважали, адже найголовніший храм держави — Софія Київська — мала рівно тринадцять куполів!

 

Нещаслива п’ятниця

П'ятниця здавна вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розіп'ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп'яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією, п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю Сина Божого у світі запанувало зло.

Окрім того, п’ятниця, за старими традиціями, — це шостий день тижня. Нагадаємо, що тиждень (семиденка) починається не з понеділка, а з неділі. Цей перший день тижня раніше називався Днем Сонця. Він присвячувався Богу-Творцю і традиційно вважався найкращим для складної духовно-інтелектуальної роботи, планування майбутнього, започаткування нових справ. Ще й досі в англійській мові «неділя» позначається словом «Sunday» — День Сонця. Це слово має друге значення — «найкращий, чудовий, найефективніший».

Натомість закінчення циклу нагадує кінець робочого дня: людина втомлена і здатна лише для прибирання накопиченого за день сміття. Субота — це останній, сьомий день тижня. Євреї цей день називають «сабат» (звідси «шабаш»). Його назва походить від слова «сьомий», англійською «seventh». Тому субота — це день очищення, прибирання в оселях і надворі. Звідси радянські «суботники» — колективні прибирання сміття. Здавна вважалося, що останні дні тижня придатні лише для рутинної, нетворчої роботи. Бо людина втомилася за тиждень, її здатність мислити ослаблена. Тому під кінець тижня людина схильна допускати більше помилок, ніж на його початку.

Тому п’ятниця здавна вважалася днем втоми і рутини. Втім, якщо поглянути на це з іншого боку – п’ятниця – це останній день роботи, а тому можна радіти тому, що наступний день – вихідний і можна буде відпочити!

 

Що говорять психологи та соціологи

У сучасному суспільстві з розвиненою економікою проблема п'ятниці 13 з містичної може перетворитися на цілком відчутну економічну проблему, заявляють експерти. Люди, тією чи іншою мірою піддані цій фобії, намагаються максимально скоротити свою активність, що тільки в економіці США призводить до втрати 800-900 мільйонів доларів на кожну з таких п'ятниць.

А судячи з дослідницької статті, опублікованої в «British Medical Journal», п'ятниця 13-го дійсно для деяких може бути нещасливим днем (на доказ того, що в цей день зашкалює кількість нещасних випадків автори наводять статистику дорожніх пригод на одному з шосе в Англії), внаслідок чого фахівці рекомендують пацієнтам залишатися вдома.

Психологи переконані, що більшість людей боїться "проклятої п'ятниці" через зв'язок з невдалим досвідом у минулому і намаганням убезпечити себе, відкинувши зайві ризики.

Пам'ятаючи про свої провали, людина сама себе програмує на невдалий результат будь-якої події в цей день, заздалегідь позбавляючи себе можливості знайти кращий вихід в обставинах, що склалися. Іншими словами, людина завчасно у п’ятницю, 13-го, «знайшла винного» за свої які-небудь невдачі, які насправді можуть трапитися і у цілком звичайний день.

Причиною сплеску нещасних випадків науковці називають якраз нервовість та негативну налаштованість людей до «чорної п'ятниці». Така фобія часто спостерігається, зокрема, серед людей, які зазвичай вважають себе нещасливими — таким чином, поєднання власної невпевненості та забобонів стосовно п'ятниці 13-го призводить до нервового напруження, стресу а від цього — і до значної кількості статистичних нещасних випадків.

Професор психології Гарвардського університету Деніел Вегнер, який вивчав такий психологічний феномен, як людське прагнення бачити причинно-наслідкові зв'язки там, де їх не існує, говорить, що «наші думки приводять нас до певних дій і результатів, а також до інших речей, які відбуваються в світі. Людині, яка панічно боїться п'ятниці 13-го, в цей день дійсно не пощастить».

Тому не бійтеся, але будьте обережні. Це не завадить у будь-який день. Не бійтеся числа 13. Воно символізує розпад організованої структури і початок створення нової. Тут все просто. Символом досконалої організації є 12, бо з цим числом зручно працювати. Групу з 12 осіб легко розділити на 2, 3 або 4 частини. Натомість, коли до такої групи додати ще одного, то всі ці організаційні можливості миттєво зникають, бо 13 є неподільним числом. Як бачите — жодної містики! Просто, чергові деякі тимчасові труднощі, які, якщо подумати, можна легко вирішити…


13.11.2015 528 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

314
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1615 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2392 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1107

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1179

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

340
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019