Пайок чи здобич

 

Київ досі «місто-герой». Принаймні, так написано на в‘їздах. Окрім того, що це зґвалтування граматики, це також паплюження здорового глузду. Якісь люди з-за Уралу влаштували тут бійню з якимись людьми з-за Рейну, в результаті чого Київ було зруйновано. Київ – місто-невдаха.

 

Якщо є міста-герої, то мали б бути й міста-боягузи? Втім, огидний радянський новояз, який начальство досі перетирає своїми вставними щелепами, нічим не кращий за єдінонєдєлімскій сленг романівської москвопетербургії. Російскоє нарєчіє конструювали унтери пришибєєви. Пороті, покріпачені, закуті в колодки слова! Чого лише вартує мовна конструкція «всємілостівєйший»! Скільки разів має зігнутися язик і хребет, аби це вимовити?

 

Творення неоковирних міфів супроводжувалося творенням абсурдних означень. «Отєчєствєнная война» - невдала для Бонапарта, ганебна для Романових – отримала таку назву у 30-х роках дев’ятнадцятого століття. За логікою, отєчєствєнная война – це війна між соотєчєствєннікамі (втім, у «вєлікій отєчєствєнной» так і було), але ж хіба Наполеон з Костроми?

 

Окрім того сам узурпатор називав цю війну «другою польською». Втім, Романови, будучи німцями, тобто вродженими філологами-експериментаторами, не наважилися вживати цю назву, як офіційну (рештки смаку не дозволили), вона залишилася газетярською та літературною.

 

Радянські керманичі мали геть інакше етнічне походження та класову свідомість, тож з «рєкомим» церемонилися не більше, аніж з усіма цими репресованими «імярєкамі».

 

Ця мова, мовні конструкції, уявлення, які вони формують та консервують, отруюють половину населення України не менше, аніж викиди металургійних підприємств. Тож варто розібратися, з чим ми маємо справу. Ми не в стані логічно опонувати Москві, бо Москва не ґрунтує свою міфо- і мовотворчість на логіці, але виключно на абсурді.

 

Скажімо, 4 листопада в москалів – державне свято: день визволення Москви від нас і поляків у 1612 році. Вони так не хотіли коритися слов'янам, що згодом 200 років жили під німцями (після Петра всі їхні царі й майже всі цариці були чистокровними німцями). Святкуючи таке державне свято, вони мають колимське нахабство розповідати нам за братерство та слов'янську єдність.

 

Московія привласнює нашу самоназву «Русь», натомість народ Суомі обзиває фінами – тим самим словом, яким суомі називали московітів («фенаї») для того, щоб усіх заплутати. Литвинів вони називають білорусами, а жемайтів литовцями. З одногу боку, історія Московії – це не історія етногенезу, але історія формування, укріплення і розростання бюрократичної ракової пухлини. З другого боку, етногенез ми таки спостерігаємо – він ґрунтується на відторгненні Москви – етногенез старовірів. Старовіри в усьому відрізняються від населення православної орди – мовою, світосприйняттям, зрештою, антропологією. Старовіри завжди ненавиділи Москву, а згодом Петербург, і доклали до зруйнування імперії у 1917 році не менше зусиль, аніж секуляризовані євреї.

 

Цікаво те, що коли сучасна московська людина намагається уявити свого «великоросійського» предка, вона бачить образ найбільш антимосковськи налаштованого старовіра. Всі ці білібінсько-нєстєровські зображення високих людей, з видовженими обличчями, великими уважними очима на тлі сосен і беріз – усі вони мають лише те відношення до московітів, що завжди ненавиділи їх.

 

У ХІХ столітті бюрократія таки сформувала для себе у казармах і бараках поживний гумус – великоросійський етнос. Панівний і найбільш упосліджений етнос імперії, здатний любити тільки тих, кого боїться, звиклий відчувати любов до нагайки, якою його б’ють.

 

В радянській людині цей антилюдський євгеністичний експеримент знайшов своє успішне завершення. І ми спостерігаємо це впродовж українських виборів: найбільш змоскальщені області є найзручнішими для влади. І чим нахабніша й брутальніша влада, тим краще за неї голосує Схід і Південь. Це так по-радянськи – проголосувати за пайок, як наші батьки працювали, а діди воювали за пайок. І за величну ідею, що пайок має бути рівний для всіх.

 

Для тих наших співвітчизників, які все ще лишаються радянськими людьми, українізація – це визволення, саме тому її так ненавидять пастухи електоральних отар. Українець любить здобич, а не пайок! – ось гасло нового дня.

 

Ти «схильний до втечі»? Що скажуть за те́бе

Мєнти в протоколах і ангели в небі?

Чи стіни пробиті, чи ґрати відкриті,

Чи здобич на волі, чи пайка в кориті,

Чи доля достойна і щастя дитяче

У нирках сміється, в печінці заплаче…

Смерть має косу і нас нею косить.

Ми – зброю, транспорт, зв’язок,

І досить!

 

Дмитро Корчинський,

Спеціально для ТСН

 


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

958 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1651
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

244

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

481

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

426

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

887
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

665
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1117
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

705
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

197
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

256
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1594
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

793 1