ОСТРОВИ В ОКЕАНІ

 

        Недавно дивився один із багатьох цікавих документальних фільмів  про світ, як він живе у 21 столітті. Йшла мова про  Нову  Каледонію - далекі  острови у Тихому океані. Молодий чоловік, знаменитий футболіст приїхав додому, щоб зняти фільм і показати своїх корінних земляків, вони не з"їли  Джеймса  Кука, який їх відкрив. Цікаво було дивитись і слухати старих аборигенів, їхні розповіді, почуті  від предків, як вони колись ходили голі, не вміли ні писати, ні читати і нічого не знали про світ.

        Потім прийшли колоністи, заставили носити одяг, вчитися у ними ж створених школах, відмовитись від деяких інших жахливих традицій. Зараз там давно немає колоністів, а школи де вчаться місцеві діти функціонують (не децентралізуються), вони на своїй землі мають незалежність і щасливо живуть, поєднуючи принесену світову цивілізацію і свою рідну первісну.

        Треба мати щастя на колонізаторів, не так як Україна, маючи двох споконвічних шовіністичних, ворожих  сусідів, протилежних за своєю природою світів але однаковою завойовницькою метою. Слава Богу, слід признати, хоч із одним іншим колоністом нам повезло, він зупинив назавжди "полонізацію і русифікацію"  Галичини - це Австрія. Добре сказав один із наших істориків, що Австрія можливо кращий прототип теперішнього Євросоюзу. У галичан не встигли знищити природну  українську генетику, що є основою національних держав, як наприклад   білих  горватів  на  Балканах після розпаду  комуністичної  Югославії.

        Не  треба вибачатись  Євгену Нищуку - найкращому проукраїнському міністру культури, диригенту Майдану - він сказав правду.  Не можуть завезені люди (у своїй переважній більшості) мати (народити у собі) генетику народу національної території (землі),  куди їх насильно або завойовницьки  переселили  з  іншого світу, як за багато років штучно здійснювалось на Україні і претендувати на пальму першості, замість звичайної рівності.

        Не  приємно  (на жаль) зачіпати тему своїх власних колоністів, частина із яких давно у душі, а у перспективі - на островах в океані. Як їх тепер називають: Канари, Мальдіви, Сейшели, ..., а дехто на материках: Барселона, Ніцца, Каліфорнія, Флорида, ... тощо. Так краще, туди не завжди залітають сучасні літачки (дрони), щоб показати з неба те, що вони мають.

        Шкода, що Україну поступово перетворюють на острів - резервацію (залишилось продати землю і вирубати залишки лісу) із грабіжницькими тарифами на енергоносії, жебрацькими субсидіями, "високою мінімальною зарплатою" і безвізовим режимом  на острови в океанах. Чергова хвиля української  еміграції  принесе у світ дешеву робочу силу,  але і змінить на протилежне психологію мислення українців. Вони  повернуться додому революційними "місіонерами" і змиють фарисейську піну, що використала для себе  Майдан. Прикро, що ці процеси тривають довго і минає життя поколінь. Стародавні філософи казали: "Так проходить слава цього світу" ( Sik transit - gloria mundis ).

        Дуже боляче сприймати зараз позицію і практичну ідеологію  окремих галичан - представників у різних гілках влади, які мали б не втрачати генетичність  (хоч серед кожного народу є манкурти).  Ми ледве, з надією на перспективу, позбулись "старшого брата" із Москви, як появився свій у Галичині.

        Йому треба нагадати, що Галич знаходиться на території колишньої (за назвою) Станіславської області. Цю назву області треба повернути, як і місту Станіслав, де у свій час була столиця ЗУНР. Франкові не зашкодить - славу українського Мойсея у нього ніхто не забере, а ми відкинемо  ще  одну сторінку радянщини.  Поляки тут ні до чого.

        Можливо під прапором "централізації" процеси втрати ідентичності, самобутності свідомо (а може не прогнозовано) ініціює не зовсім генетична центральна влада, щоб роз"єднати регіони внутрішньо - легше  управляти. Не думаю, що це корисно для єдності нації і держави, коли ми відсуваємо на другий план колорит бойків, лемків, гуцулів, буковинців, покутян, поліщуків чи інших - Коломиї , Бучача, Мукачева,  Кременця,  Верховини, Здолбунова, Шацька, Збаража, Сокирян, Сколе і десятки інших, що загубляться  між повітовими Радами!

        Для прикладу, як зрозуміти зараз політику утворення територіальних вертикальних  державних структур замість обласних, зокрема у Львові на всю Західну Україну.  На шляху до Києва з"являються додаткові посередники для вирішення проблемних питань із колишніх областей. Якщо іде гучна боротьба із корупцією, чиновницькою бюрократією - для чого проміжні ланки? Це продовження "централізації", чи нова табличка ділення?

        Виникає питання: чи потрібен  рецедив  (негатив)  "старшого брата" або своїх "колоністів", із грішми та при владі в Україні і не тільки в Галичині з рівнем амбіцій, що перевищують рівень інтелекту в той час, коли так треба утриматись на плаву і зберегти державу? Такими не були  "Руська Трійця", Франко,  Волошин,  Бандера,  Лебідь, Стус,  Болбочан  і багато  інших,  які не належали "СОБІ",  як острови в океані.


17.12.2016 Антон Костишин 2963 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717