ОСТРОВИ В ОКЕАНІ

 

        Недавно дивився один із багатьох цікавих документальних фільмів  про світ, як він живе у 21 столітті. Йшла мова про  Нову  Каледонію - далекі  острови у Тихому океані. Молодий чоловік, знаменитий футболіст приїхав додому, щоб зняти фільм і показати своїх корінних земляків, вони не з"їли  Джеймса  Кука, який їх відкрив. Цікаво було дивитись і слухати старих аборигенів, їхні розповіді, почуті  від предків, як вони колись ходили голі, не вміли ні писати, ні читати і нічого не знали про світ.

        Потім прийшли колоністи, заставили носити одяг, вчитися у ними ж створених школах, відмовитись від деяких інших жахливих традицій. Зараз там давно немає колоністів, а школи де вчаться місцеві діти функціонують (не децентралізуються), вони на своїй землі мають незалежність і щасливо живуть, поєднуючи принесену світову цивілізацію і свою рідну первісну.

        Треба мати щастя на колонізаторів, не так як Україна, маючи двох споконвічних шовіністичних, ворожих  сусідів, протилежних за своєю природою світів але однаковою завойовницькою метою. Слава Богу, слід признати, хоч із одним іншим колоністом нам повезло, він зупинив назавжди "полонізацію і русифікацію"  Галичини - це Австрія. Добре сказав один із наших істориків, що Австрія можливо кращий прототип теперішнього Євросоюзу. У галичан не встигли знищити природну  українську генетику, що є основою національних держав, як наприклад   білих  горватів  на  Балканах після розпаду  комуністичної  Югославії.

        Не  треба вибачатись  Євгену Нищуку - найкращому проукраїнському міністру культури, диригенту Майдану - він сказав правду.  Не можуть завезені люди (у своїй переважній більшості) мати (народити у собі) генетику народу національної території (землі),  куди їх насильно або завойовницьки  переселили  з  іншого світу, як за багато років штучно здійснювалось на Україні і претендувати на пальму першості, замість звичайної рівності.

        Не  приємно  (на жаль) зачіпати тему своїх власних колоністів, частина із яких давно у душі, а у перспективі - на островах в океані. Як їх тепер називають: Канари, Мальдіви, Сейшели, ..., а дехто на материках: Барселона, Ніцца, Каліфорнія, Флорида, ... тощо. Так краще, туди не завжди залітають сучасні літачки (дрони), щоб показати з неба те, що вони мають.

        Шкода, що Україну поступово перетворюють на острів - резервацію (залишилось продати землю і вирубати залишки лісу) із грабіжницькими тарифами на енергоносії, жебрацькими субсидіями, "високою мінімальною зарплатою" і безвізовим режимом  на острови в океанах. Чергова хвиля української  еміграції  принесе у світ дешеву робочу силу,  але і змінить на протилежне психологію мислення українців. Вони  повернуться додому революційними "місіонерами" і змиють фарисейську піну, що використала для себе  Майдан. Прикро, що ці процеси тривають довго і минає життя поколінь. Стародавні філософи казали: "Так проходить слава цього світу" ( Sik transit - gloria mundis ).

        Дуже боляче сприймати зараз позицію і практичну ідеологію  окремих галичан - представників у різних гілках влади, які мали б не втрачати генетичність  (хоч серед кожного народу є манкурти).  Ми ледве, з надією на перспективу, позбулись "старшого брата" із Москви, як появився свій у Галичині.

        Йому треба нагадати, що Галич знаходиться на території колишньої (за назвою) Станіславської області. Цю назву області треба повернути, як і місту Станіслав, де у свій час була столиця ЗУНР. Франкові не зашкодить - славу українського Мойсея у нього ніхто не забере, а ми відкинемо  ще  одну сторінку радянщини.  Поляки тут ні до чого.

        Можливо під прапором "централізації" процеси втрати ідентичності, самобутності свідомо (а може не прогнозовано) ініціює не зовсім генетична центральна влада, щоб роз"єднати регіони внутрішньо - легше  управляти. Не думаю, що це корисно для єдності нації і держави, коли ми відсуваємо на другий план колорит бойків, лемків, гуцулів, буковинців, покутян, поліщуків чи інших - Коломиї , Бучача, Мукачева,  Кременця,  Верховини, Здолбунова, Шацька, Збаража, Сокирян, Сколе і десятки інших, що загубляться  між повітовими Радами!

        Для прикладу, як зрозуміти зараз політику утворення територіальних вертикальних  державних структур замість обласних, зокрема у Львові на всю Західну Україну.  На шляху до Києва з"являються додаткові посередники для вирішення проблемних питань із колишніх областей. Якщо іде гучна боротьба із корупцією, чиновницькою бюрократією - для чого проміжні ланки? Це продовження "централізації", чи нова табличка ділення?

        Виникає питання: чи потрібен  рецедив  (негатив)  "старшого брата" або своїх "колоністів", із грішми та при владі в Україні і не тільки в Галичині з рівнем амбіцій, що перевищують рівень інтелекту в той час, коли так треба утриматись на плаву і зберегти державу? Такими не були  "Руська Трійця", Франко,  Волошин,  Бандера,  Лебідь, Стус,  Болбочан  і багато  інших,  які не належали "СОБІ",  як острови в океані.


17.12.2016 Антон Костишин 2798 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7957 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

474
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1213 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495