"Особистість року": ректор ПНУ отримав нагороду на Господарчому форумі-2022

Хто править світом на початку ХХІ століття? Пленарною сесією на цю тему завершився європейський Господарчий форум-2022, який 28-29 листопада проходив в Тарнуві (Республіка Польща). У його роботі взяв участь ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда.

Про це повідомляє пресслужба університету, передає Фіртка.

Господарчий форум, організований давнім партнером університету Фондом Інституту Східних Досліджень, стипендії якого вже п‘ять років отримують кращі студенти Прикарпатського університету, це майданчик для обговорення авторитетним експертним середовищем ключових проблем європейської економіки, яка після негативних наслідків пандемічних обмежень, зараз зіткнулась з ще більш серйозними викликами, пов’язаними з війною в Україні.

28-29 листопада відбулося кілька десятків заходів: дебати, пленарні засідання, доповіді, презентації та тематичні блоки. Учасники обговорили такі ключові питання як: політична безпека, енергетична безпека, реіндустріалізація, цифрова економіка, електрична революція в автомобільній промисловості та кліматична політика.

Тож підсумовуючи дводенну роботу Форума у Тарнуві на заключній пленарній сесії ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда разом з ректором Краківського економічного університету Станіславом Мазуром, професором Університету Козьмінського, колишнім віце-прем’єром РП і міністром фінансів Гжегожем Колодко, професором Варшавського університету Томашем Гроссем розмірковували над відповіддю на запитання модератора – польського політика та публіциста Яна Рокіти: хто чи що нині править світом?

Це гроші, знання, влада, доступ до стратегічних ресурсів і технологій або щось інше?

Адже світ після 24 лютого 2022 року вже радикально змінився. Чи є потрясіння у світовому порядку лише тимчасовою кризою або вони є початком нової ери – багатополярного світу, в якому голос України, лунатиме все голосніше?

Зокрема, на думку ректора Прикарпатського університету, головне, що Європейський Союз зрозумів після 24 лютого, це те, що не гроші, а європейські і цивілізаційні цінності правлять світом. Тому що українці вже 9 місяців щодня гинуть не за гроші, а за свою Батьківщину, захищаючи законне право вільно жити у своїй незалежній європейській країні.

«Європа зрозуміла, що це не війна Росії проти України, а це війна Росії проти Європи! У більшості європейських партнерів, які вважали Росію лише трудним партнером, відкрились очі. Вони зрозуміли, що Росія – не трудний партнер, а справжній ворог», — підкреслив Ігор Цепенда.

Його виступ учасники Форуму зустріли оплесками.

«Треба думати про інтереси світу, а не особисті інтереси», — в свою чергу зауважив професор Університету Козьмінського, колишній віце-прем’єр РП і міністр фінансів Гжегож Колодко. На його думку, війна в Україні може завершитися дуже швидко, якщо НАТО та ЄС припинять думати про особисті інтереси, а почнуть думати про інтереси світу. «Немає зараз місця у світі ані для одного гегемона, ані для двох», — підкреслив пан Колодко, розмірковуючи на скільки блоків за інтересами нині поділений сучасний світ.

Про те, як реагує на континентальну війну у Європі великий європейський бізнес детально розповів учасникам Форуму ректор Краківського економічного університету Станіслав Мазур. І у зв‘язку з його побоюваннями і негативними прогнозами, нині немає простих відповідей на прості питання, запевнив Станіслав Мазур.

З цим частково погодився професор Варшавського університету Томаш Гроссе, який наполягав на тому, що світ ніколи не стане консолідованим. Він проаналізував існуючі геополітичні концепції подальшого розвитку подій.

Учасники дискусії також обговорили питання глобалізації економічної та глобалізації політичної. Ректору Ігорю Цепенді модератор надав останнє слово для підсумування заключної дискусії Форуму.

«Війна має всьому світу відкрити очі. Чи ми граємо цінностями чи ми живемо цінностями. Про це має говорити Захід», — підвів підсумок ректор ПНУ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Студентка ІФНМУ виборола золото на чемпіонаті з тхеквондо (ВІДЕО)


30.11.2022 Іван Муканик 630 2
Коментарі (2)

Сергій 2022.11.30, 21:50

Світом правлять системи документів. Дві наукові роботи з ідентичним вмістом, віднесені до різних систем документів - це дві різні наукові роботи. Питання лише в необхідності, доцільності того чи іншого документа з огляду на декотру базу знань чи з огляду на зареєстровані раніше документи. Зрозуміло, що інтелектуальна діяльність документується, і її цінність визначається місцем і функцією документа, за допомогою якого вона реалізується, в тій чи іншій системі документів. Питання в тому, яку роль і яке місце займає документ в системі, в чому полягає його необхідність... Ну а так для ділового мовлення характерний так званий нейтральний тон. 

Сергій 2022.11.30, 21:52

Тобто окремі персоналії в системах документів - це лише метадані. Які є елементами пошукового образу документа. 

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2585
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1622 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3693
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5478
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1710
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2118

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

212

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

225

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

424

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

912
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

509
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

795
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2496 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

557
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

901
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4944
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

762
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

688
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

624
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

427
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

753
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

914 2