Особистий рейтинг новобудов Франківська

За 30 років незалежності України обласний центр Прикарпаття пережив не один будівельний бум.

Франківськ розбудовується активніше за інші міста регіону, тож цілком очевидно, що тут з’являються найбільш обговорювані об’єкти. Фіртка та Володимир Половський склали свій особистий рейтинг "новобудов" столиці Прикарпаття.


Дисклеймер:

  • під «особистим рейтингом» автор розуміє абсолютно упереджене оціночне авторське судження про об’єкт дослідження;
  • під «новобудовами» ми розуміємо будівлі, що були збудовані або зазнали суттєвого оновлення у досліджуваний період (роки незалежності) і вплинули на міський простір (змінили його).

На першу сходинку упевнено ставимо «Промприлад» - приклад успішного перетворення напівзруйнованого приміщення заводу у простір, де творяться ідеї, крутяться проєкти, сформувалась непересічна тусовка і під все це ще й залучаються інвестиції.

Одним словом, направду це «ревіталізація» - повернення життя.

Так, це комерційний проєкт.

Так, він містить соціальну складову.

Так, це приклад, вартий наслідування.

Якщо погортати Instagram, то побачите наскільки він є привабливим для користувачів мережі. Так, це ще й приваблива зона для фото та відео.

Довідка. Підприємства на цьому місці працювали ще з початку ХХ ст. (металева фірма “Край”, вагоно-механічний завод В.Майора та фірма “Фама”). Після націоналізації та  реструктуризації, відбулося об’єднання в один завод у 1956 р. Назва «Промприлад» народилася лише у 1988 р. Проєкт реновації запущено у 2017 році, з 2018-го запрацював пілотний поверх.

Друге місце не менш упевнено посяде приміщення обласного театру ляльок ім. М. Підгірянки. Ця будівля вписана у комплекс новобудов на "стометрівці", затиснута між банками-пабами-магазинами та виділяється хіба своєю яскравою вивіскою. Але всередині ви потрапите у чисто театральний простір, де живуть музи.

Справді, дуже атмосферна творча місцина, що час від часу породжує унікальні гучні постановки, утому числі й для дорослих. А ще тут часто з'являються молоді аматорські й не лише колективи.

До речі, історія з театром ляльок, який довго відвойовував собі місце саме у центрі міста, показова для подібних історій з «перенесеннями», які час від часу порушують інформаційний простір не лише Прикарпаття.

Довідка. Заснований театр у 1945 році. Майже всю свою історію він провів у мандрах з приміщення в приміщення, часто не затримуючись на одному місці довше року. По суті це була клясична мандрівна пропагандистська трупа «імені Павліка Морозова» (і це не жарт, не маніпуляція, а частина офіційної назви). Пригадуєте історію з кінотеатром «Космос», який обвалися на голови майже одразу ж після відкриття? Щось подібне мало місце і тут. Врешті поневіряння з приміщеннями та сценами завершилися у 2005 році, коли до ювілейної дати, театр отримав своє приміщення у його нинішньому вигляді.

Нове приміщення Центрального ринку стало символом непорушності торгових площ у "найцентральнішій" частині міста, до якої ведуть усі дороги й де перетинаються майже всі маршрути громадського транспорту.

Багато розмов було із цього приводу та варіантів розв'язання проблеми, проте «базар і нині там» й міцно засів у бетоні. Тому й не можемо оминути увагою об’єкт, який кожен турист неодмінно побачить, відійшовши пару сотень метрів від площі Ринок з ратушею. Як бачите, ставити у центрі міст торговицю було давньою традицією

Довідка. Старий упізнаваний корпус критого ринку з куполом збудовано в 1989 році. Новобудова, що візуально намагається наслідувати елементи модерну початку ХХ ст. (принаймні така теза звучала в обґрунтуванні дискусій навколо «реконструкції») зведена у 2019 році. Ринок неодноразово опинявся у центрі кримінальних історій, у т.ч. рейдерських захоплень тощо.

Легенда-Центр та «Будинок Бойка» (щодо другої назви – випадково дізнався під час дослідження). Ставлю обидві споруди поруч, бо вони знаходяться практично по діагоналі одна від іншої, та й історії їх появи достатньо близькі.

Перша – це величезна шестиповерхова споруда з бетону й скла, яка вивищується над центральною площею і домінує у візуальному просторі однієї зі сторін Ринку. Кафе на останньому поверсі, тераса як модна фотозона, популярні магазинчики та офісні приміщення нижче. Як зазначено на сайті, «легендарна» будівля побудована «за європейськими стандартами».

Друга – це не нижча, але формально – «п’ятиповерхова» споруда, під час будівництва якої трапився цікавий випадок, що прославив Івано-Франківськ на багатьох телеканалах. Будова йшла таким чином, що кран розмістили у самісінькому центрі будинку, стіни якого зростали і поступово замуровували башту. Роботи зі знищення історичного центру вже наближалися до кінця і в громадськості виникло запитання: це будівельники «налажали» чи то суперновітня технологія? Тогочасний очільник міської «архітектури» наполягав на другому варіанті.

Довідка. Обидві будівлі змінили вигляд центру міста до непізнаваного  на початку «нульових» (2006). Особливо у той момент, коли вони і поверховістю, і стилістикою, виділялися з-поміж будиночків кінця XІХ-початку ХХ ст. Тепер такої проблеми узагалі нема: стара забудова площі практично перестала існувати, що особливо добре помітно з нового оглядового майданчика на Ратуші чи з тієї ж панорамної «Легенди», тому названі споруди й перестали "кидатись у вічі". А ще зо десять років тому я мусив пояснювати екскурсантам «що це таке» і «хто дозволив».

П’яту сходинку нашого рейтингу також розділять кілька учасників:  готель «Станиславів» та «Новгородський ринок» та подібні «відновлені будівлі», а по факту – збудовані заново приміщення, у фасадах яких спробували зберегти візуальний стиль фасаду зруйнованих приміщень. Останнім часом цим узагалі перестали перейматися і будують просто житлові комплекси чи ТРК.

Довідка. Всі ці події трапилися у ті ж самі «ранні нульові»: 2008-2010 роки.

Висновків і моралізаторства не буде.

Дякую за увагу.


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1991
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1874
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1873
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5558 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2165 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1524

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

759

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

825

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1024

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1015
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1789
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3696
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10273
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26165
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10201 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7727
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

913
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

243
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

275
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

398
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1297
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

899