Основні аспекти травматичних пошкоджень очей в умовах війни

Ушкодження органів зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності. 


Збереження очей і зору військовослужбовців — надзвичайно важливе завдання 

Хоча ділянка очей невелика і не перевищує 0,1% загальної поверхні тіла людини, попри добру захищеність очного яблука кістковими стінками орбіти та придатками ока, його ушкодження становлять 5—10% від загальної кількості всіх травмувань у мирний час і близько 6% — у воєнний.

Бойові ураження очей характеризуються значними ушкодженнями тканин ока та очної ямки, множинним проникненням осколків (нерідко амагнітних), частим поєднанням із травмами обличчя та інших частин тіла. 

Якщо виникла підозра стосовно проникного ушкодження очного яблука, слід захистити око стерильною пов’язкою з рамкою, що прилягає до країв очної ямки, не дотикаючи повік. 


Діагностування важких ушкоджень ока за критеріями:

  • Поєднані ушкодження. Осколкове поранення обличчя напряму пов’язане з ризиком проникнення сторонніх тіл всередину очного яблука. Розрив повіки часто поєднується з більш небезпечними проникаючими пораненнями. Тому розкрийте повіки та переконайтеся, чи нема травми очного яблука.
  • Зір. Використайте друкований шрифт, медичні етикетки, рахування пальців або будь-що інше для польової оцінки гостроти зору. Порівняйте гостроту зору ушкодженого ока і неушкодженого. Значне погіршення гостроти зору — важлива ознака важкої травми ока.
  • Ушкодження структур очного яблука. Виразні розриви на рогівці або склері. Субкон’юнктивальні крововиливи можуть маскувати проникне ушкодження очного яблука. Темна тканина судинної оболонки на поверхні очного яблука свідчить про його проникне ушкодження. Найбільш вірогідною ознакою важкої травми є стороннє тіло, яке проникло всередину очного яблука. Кров в передній камері ока (гіфема) вказує на важкий забій очного яблука або його проникне ушкодження.
  • Проптоз (екзофтальм) — може свідчити про ретробульбарну кровотечу і загрозливий стан органа зору.
  • Зіниці. Викривлення зіниці може бути пов’язане з проникним ушкодженням очного яблука.
  • Рухомість. Обмеженість рухів одного ока може бути спричинена його проникним ушкодженням. Іншими чинниками, що призводять до обмеження рухомості, можуть бути ушкодження м’язів ока, переломи стінок очної ямки та очноямкові кровотечі. 

Що робити у разі пошкодження очей?

1. Переконатися у відсутності небезпеки.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.

3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Допомогти постраждалому зайняти найбільш зручне положення.

5. Якщо в очі потрапили дрібні сторонні тіла, наприклад бруд, пісок, дерев’яні, металеві стружки, постраждалий може відчувати сильний біль і не в змозі відкрити очі, в такому випадку:

  • попросити постраждалого покліпати;
  • обережно промити око теплою проточною водою;
  • прикрити око чистою, стерильною серветкою, яку закріпити лейкопластиром.

6. За наявності стороннього предмета:

  • не видаляти сторонній предмет;
  • накласти чисту стерильну серветку на око навколо предмета, закріпити лейкопластиром;
  • накладати пов’язку одночасно на два ока.

7. Якщо в очі потрапили хімічні розчини, промивати очі теплою проточною водою до приїзду швидкої.

8. Якщо з очного яблука витікає рідина, не промивати та не накладати пов’язки, не тиснути на очі з метою зупинки кровотечі.

Грижак Наталія Петрівна,

лікар Центру сучасної офтальмології

Контакти Центру: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, 99,

тел: +38(066)079-92-04, +38(050)584-76-57

Партнерський матеріал


18.05.2022 10981
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7957 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

474
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1213 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495