Основні аспекти травматичних пошкоджень очей в умовах війни

Ушкодження органів зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності. 


Збереження очей і зору військовослужбовців — надзвичайно важливе завдання 

Хоча ділянка очей невелика і не перевищує 0,1% загальної поверхні тіла людини, попри добру захищеність очного яблука кістковими стінками орбіти та придатками ока, його ушкодження становлять 5—10% від загальної кількості всіх травмувань у мирний час і близько 6% — у воєнний.

Бойові ураження очей характеризуються значними ушкодженнями тканин ока та очної ямки, множинним проникненням осколків (нерідко амагнітних), частим поєднанням із травмами обличчя та інших частин тіла. 

Якщо виникла підозра стосовно проникного ушкодження очного яблука, слід захистити око стерильною пов’язкою з рамкою, що прилягає до країв очної ямки, не дотикаючи повік. 


Діагностування важких ушкоджень ока за критеріями:

 • Поєднані ушкодження. Осколкове поранення обличчя напряму пов’язане з ризиком проникнення сторонніх тіл всередину очного яблука. Розрив повіки часто поєднується з більш небезпечними проникаючими пораненнями. Тому розкрийте повіки та переконайтеся, чи нема травми очного яблука.
 • Зір. Використайте друкований шрифт, медичні етикетки, рахування пальців або будь-що інше для польової оцінки гостроти зору. Порівняйте гостроту зору ушкодженого ока і неушкодженого. Значне погіршення гостроти зору — важлива ознака важкої травми ока.
 • Ушкодження структур очного яблука. Виразні розриви на рогівці або склері. Субкон’юнктивальні крововиливи можуть маскувати проникне ушкодження очного яблука. Темна тканина судинної оболонки на поверхні очного яблука свідчить про його проникне ушкодження. Найбільш вірогідною ознакою важкої травми є стороннє тіло, яке проникло всередину очного яблука. Кров в передній камері ока (гіфема) вказує на важкий забій очного яблука або його проникне ушкодження.
 • Проптоз (екзофтальм) — може свідчити про ретробульбарну кровотечу і загрозливий стан органа зору.
 • Зіниці. Викривлення зіниці може бути пов’язане з проникним ушкодженням очного яблука.
 • Рухомість. Обмеженість рухів одного ока може бути спричинена його проникним ушкодженням. Іншими чинниками, що призводять до обмеження рухомості, можуть бути ушкодження м’язів ока, переломи стінок очної ямки та очноямкові кровотечі. 

Що робити у разі пошкодження очей?

1. Переконатися у відсутності небезпеки.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.

3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Допомогти постраждалому зайняти найбільш зручне положення.

5. Якщо в очі потрапили дрібні сторонні тіла, наприклад бруд, пісок, дерев’яні, металеві стружки, постраждалий може відчувати сильний біль і не в змозі відкрити очі, в такому випадку:

 • попросити постраждалого покліпати;
 • обережно промити око теплою проточною водою;
 • прикрити око чистою, стерильною серветкою, яку закріпити лейкопластиром.

6. За наявності стороннього предмета:

 • не видаляти сторонній предмет;
 • накласти чисту стерильну серветку на око навколо предмета, закріпити лейкопластиром;
 • накладати пов’язку одночасно на два ока.

7. Якщо в очі потрапили хімічні розчини, промивати очі теплою проточною водою до приїзду швидкої.

8. Якщо з очного яблука витікає рідина, не промивати та не накладати пов’язки, не тиснути на очі з метою зупинки кровотечі.

Грижак Наталія Петрівна,

лікар Центру сучасної офтальмології

Контакти Центру: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, 99,

тел: +38(066)079-92-04, +38(050)584-76-57

Партнерський матеріал


18.05.2022 9989
Коментарі ()

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

514
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

416
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

884
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

11673 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1462
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2785

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

211

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

703

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2057

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

1093
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

129
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1296
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

672
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

222
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

357
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

450
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

763
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3447
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

245
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

438
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

735
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

931