Основні аспекти травматичних пошкоджень очей в умовах війни

Ушкодження органів зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності. 


Збереження очей і зору військовослужбовців — надзвичайно важливе завдання 

Хоча ділянка очей невелика і не перевищує 0,1% загальної поверхні тіла людини, попри добру захищеність очного яблука кістковими стінками орбіти та придатками ока, його ушкодження становлять 5—10% від загальної кількості всіх травмувань у мирний час і близько 6% — у воєнний.

Бойові ураження очей характеризуються значними ушкодженнями тканин ока та очної ямки, множинним проникненням осколків (нерідко амагнітних), частим поєднанням із травмами обличчя та інших частин тіла. 

Якщо виникла підозра стосовно проникного ушкодження очного яблука, слід захистити око стерильною пов’язкою з рамкою, що прилягає до країв очної ямки, не дотикаючи повік. 


Діагностування важких ушкоджень ока за критеріями:

 • Поєднані ушкодження. Осколкове поранення обличчя напряму пов’язане з ризиком проникнення сторонніх тіл всередину очного яблука. Розрив повіки часто поєднується з більш небезпечними проникаючими пораненнями. Тому розкрийте повіки та переконайтеся, чи нема травми очного яблука.
 • Зір. Використайте друкований шрифт, медичні етикетки, рахування пальців або будь-що інше для польової оцінки гостроти зору. Порівняйте гостроту зору ушкодженого ока і неушкодженого. Значне погіршення гостроти зору — важлива ознака важкої травми ока.
 • Ушкодження структур очного яблука. Виразні розриви на рогівці або склері. Субкон’юнктивальні крововиливи можуть маскувати проникне ушкодження очного яблука. Темна тканина судинної оболонки на поверхні очного яблука свідчить про його проникне ушкодження. Найбільш вірогідною ознакою важкої травми є стороннє тіло, яке проникло всередину очного яблука. Кров в передній камері ока (гіфема) вказує на важкий забій очного яблука або його проникне ушкодження.
 • Проптоз (екзофтальм) — може свідчити про ретробульбарну кровотечу і загрозливий стан органа зору.
 • Зіниці. Викривлення зіниці може бути пов’язане з проникним ушкодженням очного яблука.
 • Рухомість. Обмеженість рухів одного ока може бути спричинена його проникним ушкодженням. Іншими чинниками, що призводять до обмеження рухомості, можуть бути ушкодження м’язів ока, переломи стінок очної ямки та очноямкові кровотечі. 

Що робити у разі пошкодження очей?

1. Переконатися у відсутності небезпеки.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.

3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Допомогти постраждалому зайняти найбільш зручне положення.

5. Якщо в очі потрапили дрібні сторонні тіла, наприклад бруд, пісок, дерев’яні, металеві стружки, постраждалий може відчувати сильний біль і не в змозі відкрити очі, в такому випадку:

 • попросити постраждалого покліпати;
 • обережно промити око теплою проточною водою;
 • прикрити око чистою, стерильною серветкою, яку закріпити лейкопластиром.

6. За наявності стороннього предмета:

 • не видаляти сторонній предмет;
 • накласти чисту стерильну серветку на око навколо предмета, закріпити лейкопластиром;
 • накладати пов’язку одночасно на два ока.

7. Якщо в очі потрапили хімічні розчини, промивати очі теплою проточною водою до приїзду швидкої.

8. Якщо з очного яблука витікає рідина, не промивати та не накладати пов’язки, не тиснути на очі з метою зупинки кровотечі.

Грижак Наталія Петрівна,

лікар Центру сучасної офтальмології

Контакти Центру: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, 99,

тел: +38(066)079-92-04, +38(050)584-76-57

Партнерський матеріал


18.05.2022 6729
Коментарі ()

26.11.2022
Тіна Любчик

Цьогоріч в рамках проєкту «Прикарпаття – регіон для релокації», який розпочався в Івано-Франківській області, організували серію круглих столів, тобто зустрічей, де підприємці релокованого бізнесу мали можливість познайомитися з підприємцями Прикарпаття.

722
19.11.2022
Уляна Мокринчук

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

933
18.11.2022

Фіртка поспілкувалася з Олегом Доскачем, директором з розвитку девелоперської компанії про те, чим «живе» ринок первинного житлового будівництва на заході України та Івано-Франківська, зокрема? З якими викликами стикнулася компанія і як їх вирішила? Як ефективно вести управління під час війни, економічної кризи та шаленої конкуренції?

1090
14.11.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.

1381
10.11.2022
Тіна Любчик

Своєю історією поділився Василь Джердж, військовий, який служив у 75 батальйоні територіальної оборони, при цьому маючи громадянство росії та тимчасове посвідчення громадянина України.

2479 7
31.10.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поїхала на Косівщину, аби дізнатись тонкощі роботи ферми, рецепти екологічно чистих, натуральних сирів, на власні очі побачити кіз елітних порід та пройти справжню козячу терапію.

2843

Останні свої публічні виступи Урсула фон дер Ляєн символічно проводить в синьо-жовтому вбранні, або в сорочках з українською вишивкою. Її виступи в підтримку України викликають дуже хвилюючі емоції. Хотілося б ще раз їх пригадати...

1020

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

1942

Скільки вивісок на храмах не міняй, чи не проводь псевдосиноди для замилювання очей, все одно, зайшовши до храму і почувши, якою мовою моляться духовенство і віряни, починаєш розуміти, в якій церкві дійсно знаходишся і якому народу Церква належить.

1420

Зовсім скоро вітрини крамничок потроху будуть прикрашати стиглими гарбузами із зловісною усмішкою, де-не-де з’являться відьомські капелюшки з мітлами, і таким чином нам нагадають про прихід абсолютно чужого нашій культурі і народу свята - Гелловін.

2498
25.11.2022

Раціональне харчування – це харчування, що забезпечує зростання, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє поліпшенню його здоров’я і профілактиці захворювань.  

255
23.11.2022

Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19 та гострих респіраторних захворювань та  грипу Фіртка дізнавалась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

415
18.11.2022

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

679
28.11.2022

У результаті огляду комплексу приміщень правоохоронці виявили проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу і мови та право України на державність.

132
20.11.2022

Сьогодні в Україні триває чимало дискусії з приводу, коли святкувати Різдво. Чимало громадян хотіли б перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

5618
14.11.2022

Парафія села Криворівня Івано-Франківської області вирішила перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

1021
06.11.2022

Найвищий рівень довіри до Церкви в західному регіоні (86%), у центральному регіоні їй довіряють 72%.    

1165
14.11.2022

Історія сюжету заснована на реальних подіях. Захід присвячений 80-річчю створення УПА.  

755
27.11.2022

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що поразка Росії у війні проти України матиме позитивні наслідки для всього світу.  

217
19.11.2022

Білий дім заявив, що тільки президент України Володимир Зеленський може прийняти рішення про початок мирних переговорів з Росією, відкинувши думку про те, що США тиснуть на Київ для переговорів.

628
14.11.2022

Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяви Росії, яка "не сприймає попередніх умов щодо України.  

753
06.11.2022

Адміністрація президента США Джо Байдена приватно закликає українську владу заявити про свою готовність вести переговори з Росією.  

1066