Основні аспекти травматичних пошкоджень очей в умовах війни

Ушкодження органів зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності. 


Збереження очей і зору військовослужбовців — надзвичайно важливе завдання 

Хоча ділянка очей невелика і не перевищує 0,1% загальної поверхні тіла людини, попри добру захищеність очного яблука кістковими стінками орбіти та придатками ока, його ушкодження становлять 5—10% від загальної кількості всіх травмувань у мирний час і близько 6% — у воєнний.

Бойові ураження очей характеризуються значними ушкодженнями тканин ока та очної ямки, множинним проникненням осколків (нерідко амагнітних), частим поєднанням із травмами обличчя та інших частин тіла. 

Якщо виникла підозра стосовно проникного ушкодження очного яблука, слід захистити око стерильною пов’язкою з рамкою, що прилягає до країв очної ямки, не дотикаючи повік. 


Діагностування важких ушкоджень ока за критеріями:

 • Поєднані ушкодження. Осколкове поранення обличчя напряму пов’язане з ризиком проникнення сторонніх тіл всередину очного яблука. Розрив повіки часто поєднується з більш небезпечними проникаючими пораненнями. Тому розкрийте повіки та переконайтеся, чи нема травми очного яблука.
 • Зір. Використайте друкований шрифт, медичні етикетки, рахування пальців або будь-що інше для польової оцінки гостроти зору. Порівняйте гостроту зору ушкодженого ока і неушкодженого. Значне погіршення гостроти зору — важлива ознака важкої травми ока.
 • Ушкодження структур очного яблука. Виразні розриви на рогівці або склері. Субкон’юнктивальні крововиливи можуть маскувати проникне ушкодження очного яблука. Темна тканина судинної оболонки на поверхні очного яблука свідчить про його проникне ушкодження. Найбільш вірогідною ознакою важкої травми є стороннє тіло, яке проникло всередину очного яблука. Кров в передній камері ока (гіфема) вказує на важкий забій очного яблука або його проникне ушкодження.
 • Проптоз (екзофтальм) — може свідчити про ретробульбарну кровотечу і загрозливий стан органа зору.
 • Зіниці. Викривлення зіниці може бути пов’язане з проникним ушкодженням очного яблука.
 • Рухомість. Обмеженість рухів одного ока може бути спричинена його проникним ушкодженням. Іншими чинниками, що призводять до обмеження рухомості, можуть бути ушкодження м’язів ока, переломи стінок очної ямки та очноямкові кровотечі. 

Що робити у разі пошкодження очей?

1. Переконатися у відсутності небезпеки.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.

3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Допомогти постраждалому зайняти найбільш зручне положення.

5. Якщо в очі потрапили дрібні сторонні тіла, наприклад бруд, пісок, дерев’яні, металеві стружки, постраждалий може відчувати сильний біль і не в змозі відкрити очі, в такому випадку:

 • попросити постраждалого покліпати;
 • обережно промити око теплою проточною водою;
 • прикрити око чистою, стерильною серветкою, яку закріпити лейкопластиром.

6. За наявності стороннього предмета:

 • не видаляти сторонній предмет;
 • накласти чисту стерильну серветку на око навколо предмета, закріпити лейкопластиром;
 • накладати пов’язку одночасно на два ока.

7. Якщо в очі потрапили хімічні розчини, промивати очі теплою проточною водою до приїзду швидкої.

8. Якщо з очного яблука витікає рідина, не промивати та не накладати пов’язки, не тиснути на очі з метою зупинки кровотечі.

Грижак Наталія Петрівна,

лікар Центру сучасної офтальмології

Контакти Центру: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, 99,

тел: +38(066)079-92-04, +38(050)584-76-57

Партнерський матеріал


18.05.2022 10811
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2110
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1916
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1924
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5728 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2213 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1563

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

830

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

895

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1117

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1079
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1829
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3748
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10352
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26232
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10256 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7783
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

957
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

334
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

356
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

440
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1350
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

950