Осінь – пора підвищеної захворюваності

Головатчук Галина Яремівна – лікар терапевт медичного центру Оксфорд Медікал

Осіння пора – це перехідний період, можливість адаптуватися від спеки до морозу. Насправді, попри тепло та відносний комфорт, саме осінь є найбільш підступним періодом. Згідно власних спостережень, відмічаються численні звернення пацієнтів із сезонними інфекційними захворюваннями, із загостренням хронічних захворювань та з іншими проблемами, що пов’язані із здоров’ям.

Які ознаки вказують на проблеми з здоров'ям?

Кожна людина найкраще знає свій організм і те як він реагує на проблеми, але, на жаль, часто ігнорує їх. Ми чітко відчуваємо зміни у своєму організмі і вже приблизно розуміємо, як діяти. Типовими ознаками розладу вашого здоров’я є:

  • постійна втома, відчуття знесилення навіть після тривалого сну;
  • підвищення температури тіла;
  • сонливість або навпаки безсоння;
  • біль у суглобах;
  • головні болі;
  • ранкова скутість;
  • втрата апетиту;
  • біль у животі натще або одразу після прийому їжі;
  • апатія;
  • запаморочення;
  • слабкість та ломота у тілі.

Ці симптоми є універсальними і досить поширеними, тому для чіткої діагностики варто звернутися до лікаря, який проведе ряд додаткових обстежень і за потреби скерує вас до профільного спеціаліста.

Які захворювання є найбільш поширеними восени?

Основний зв’язок із піком загострення захворювань восени має звичайно ж переохолодження. Переохолодження є тригером розвитку захворювань у сфері ревматології, урології, пульмонології, неврології та ін.

В ревматології осінь – сезон аншлагу у відділеннях стаціонару. Гостра ревматична лихоманка, ревмокардити, реактивні артрити та багато інших – розвиваються часто на фоні загального переохолодження та перенесених сезонних респіраторних інфекцій (ГРВі, грипу і звичайно ж коронавірусної інфекції). Це також є причиною розвитку аутоімунних захворювань, системних васкулітів та ін.

У відділенні урології восени звертаються із загостренням знайомих нам пієлонефритів, циститу, хронічного простатиту. Буквально кілька годин переохолодження призводять до різкого погіршення стану і яскраво вираженої симптоматики урологічних захворювань.

Пневмонії та бронхіти є частими ускладненнями вірусних респіраторних інфекцій, пік яких припадає саме на осінньо-зимовий період. 

Переохолодження та протяги призводять до розвитку невралгії, нейропатії, невритів периферичних нервів, що супроводжується нестерпними постійними болями.

Як вберегти себе від осінніх болячок і як не допустити загострення?

Варто бути усвідомленим, дотримуватися рекомендацій лікаря та не нехтувати плановими візитами. 

Ви можете вважати ці поради надто простими і навіть банальними, та будьмо відвертими: кожен з нас нехтує простими заходами безпеки. Запам’ятайте і виробіть собі звичку постійно дотримуватися цих норм, і ви в рази знизите ризик захворіти сезонними захворюваннями:

  1. Уникайте застіль із великою кількістю людей (весілля, ювілеї, хрестини і тд). Епіднебезпека стосується в першу чергу скупчень людей.
  2. Дотримуйтеся норм раціонального харчування: прийоми їжі не менше 3-4 раз на день, збагаченої достатньою кількістю вітамінів, мінералів та поживних речовин.
  3. Нормалізуйте свій питний режим, адже зневоднення призводить до розладів діяльності усього організму.
  4. Одягайтеся відповідно до погоди: вкорочені топи чи голі щиколотки – табу! Не варто жертвувати своїм здоров’ям заради моди.
  5. Планові профілактичні візиту – обов’язково! Погоджуйте із лікарем частоту відвідувань і не соромтеся звернутися позапланово, якщо турбують проблем зі здоров’ям.
  6. Дотримуйтесь призначень лікаря! Якщо вам призначили ліки, які потребують постійного прийому – значить варто дотримуватися графіку прийому. Змінити курс лікування може тільки ваш лікар!
  7. Не нехтуйте можливістю вакцинуватися. Сезонні інфекції призводять до загострення ваших «болячок», особливо це актуально у часи пандемії коронавірусної інфекції. Порадьтеся із своїм сімейним лікарем і за можливості вакцинуйтеся проти грипу та проти Covid-19.

Бережіть себе, добре відпочивайте та уникайте стресу. І все буде добре.

Партнерський матеріал


24.11.2022 595
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2438
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1142
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1086
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2263
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3701
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2681 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

943

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

809

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

756

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

720
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10433
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1286
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5423
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1137
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2931
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1282
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

381 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

822
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

708
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

757