Органічні матеріали у вивісках: шлях до гармонії у місті

 

 

Органічні матеріали стають дедалі популярнішими в оформленні вивісок: містян уже не здивувати дерев’яним написом або кам’яною табличкою на фасаді закладу. Органічні матеріали, що перебувають у гармонії з архітектурним середовищем і тішать око,  мають довгу історію використання й технічної еволюції у візуальній комунікації.

 

Не таємниця, що органічні матеріали у вивісках в міському середовищі використовували з давніх-давен і не припиняли їх застосовувати, однак з появою альтернатив попит на них зменшився. У другій половині ХХ сторіччя - зі стрімким розвитком хімічної промисловості та освітлювальних технологій - їх витіснили пластик, полімерні плівки, композитні матеріали.

 

Поняття вивіски з’явилось одразу після того, як торговці та крамарі перестали рекламувати продукцію, виставляючи її замість вивісок (хоча така комунікація в подальшому призвела до розвитку вітрин).

 

З античних часів вивіски створювали у вигляді кам’яних та дерев’яних табличок, рідше - кованих металевих конструкцій, а пізніше розповсюдженим засобом візуальної комунікації стали написи по тиньку - це могли бути як унікальні написи або зображення, так і виконані під трафарет (що, звісно ж, здешевлювало роботу).

 

Порівняно з кам’яними, дерев’яні таблички були дешевші та безпечніші, адже кріплення не були ідеальними, тож траплялися випадки, коли стихія пошкоджувала або нищила вивіски, внаслідок чого вони або їхні частини могли травмувати містян. Згодом у вивісках почали застосовувати скляні елементи, фарфор, різноманітні техніки на кшталт пап’є-маше чи живописні техніки.

 

Вивіска «À la perruque à marteaux» («Перука з буклями»). ​​© Carnavalet Histoire de Paris

 

Розглядаючи архівні світлини, можна відслідкувати, наскільки розповсюдженими були написи по тиньку наприкінці ХІХ сторіччя: буквально жодна стіна торговельного району не залишалась без комерційних написів. Вивіска була єдиним засобом ідентифікації закладу, тож в багатьох випадках ставала витвором мистецтва.

 

Варто лише загадати живописи, мальовані видатними майстрами саме як вивіски, - заради них люди приходили в крамницю чи майстерню. Втім, із прогресом та еволюцією органічні були витіснені дешевшими і практичнішими штучними матеріалами (про стереотипи у вивісковій справі трохи нижче), які не завжди є в гармонії з фасадами будівель та історичним середовищем міста.

 

Домінантними стали пластик і акрил, а кольорові рішення залежали швидше від смаку підприємців, ніж від архітектурного середовища, ідентичності міст та аргументованої думки фахівців.

 

Вулиця Станіславова, початок ХХ сторіччя (джерело: zbruc.eu​)​

 

Отже, трохи про стереотипи:

1. Вивіска з органічного матеріалу недовговічна. 
Кожна вивіска буде довговічною, якщо за нею уважно доглядати та не залишати напризволяще, адже вивіска - це ідентифікатор та обличчя закладу, і не тільки її дизайн, а й стан, в якому вона перебуває, багато про що говорять споживачу.

 

Наприклад, метал є найвитривалішим матеріалом: саме з нього роблять дорожні знаки, які мають служити якомога довше, знаходячись при цьому у різноманітних погодних умовах. Крім того, сучасні технології дозволяють підтримувати вивіску з будь-якого природного матеріалу у належному стані завдяки захисним покриттям.

 

​Вивіска з окремих дерев'яних літер. Івано-Франківськ

 

2. Вивіска з органічного матеріалу дорога.

Аж ніяк, ціна багато в чому залежить від розміру вивіски та матеріалів. У сучасному світі вибір матеріалів у секторі органічних є дуже великим, від металевих літер закріплених на фасаді до напису фарбою на стіні.

 

Важливий момент у створенні вивіски, як і будь-якого об’єкта дизайну чи творчості, - це ідея, а от для її реалізації можна знайти різноманітні варіанти. В міському середовищі вивіска має відповідати ширині вулиці, пропорціям будівлі та входу у заклад. Тож у більшості випадків немає потреби у великих вивісках: в сучасному середовищі, перевантаженому візуальному образами, світловими ефектами, рухами та звуками, увагу привертає не значний розмір вивіски, а - передовсім ідея.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Будапешт

 

3. Вивіска з органічного матеріалу непомітна.

Навпаки, якраз завдяки органічному матеріалу (який за другу половину ХХ століття став непересічним) споживач звертає увагу на вивіску.

 

У будь-якому випадку оригінальне естетичне рішення у зручному для сприйняття місцерозташуванні не лишиться без уваги.

 

Крім того, помітність вивіски, знака чи вказівника залежить від того, що саме знаходиться навколо елемента, тобто середовище, в якому хаотично розміщені різні елементи, не залишає шансів на те, аби помітили навіть яскраву та велику вивіску.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Івано-Франківськ

 

В Івано-Франківську, і в Україні загалом, останнім часом з’являється все більша кількість вивісок з органічних матеріалів. Вони мають естетичний вигляд і підкреслюють ставлення підприємця до споживача та міського середовища, а сучасні технології дозволяють реалізувати найрізноманітніші ідеї. Тож чому б не поєднати довговічність і гармонію?

 

Тепле Місто


21.07.2017 2731 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743