Органічні матеріали у вивісках: шлях до гармонії у місті

 

 

Органічні матеріали стають дедалі популярнішими в оформленні вивісок: містян уже не здивувати дерев’яним написом або кам’яною табличкою на фасаді закладу. Органічні матеріали, що перебувають у гармонії з архітектурним середовищем і тішать око,  мають довгу історію використання й технічної еволюції у візуальній комунікації.

 

Не таємниця, що органічні матеріали у вивісках в міському середовищі використовували з давніх-давен і не припиняли їх застосовувати, однак з появою альтернатив попит на них зменшився. У другій половині ХХ сторіччя - зі стрімким розвитком хімічної промисловості та освітлювальних технологій - їх витіснили пластик, полімерні плівки, композитні матеріали.

 

Поняття вивіски з’явилось одразу після того, як торговці та крамарі перестали рекламувати продукцію, виставляючи її замість вивісок (хоча така комунікація в подальшому призвела до розвитку вітрин).

 

З античних часів вивіски створювали у вигляді кам’яних та дерев’яних табличок, рідше - кованих металевих конструкцій, а пізніше розповсюдженим засобом візуальної комунікації стали написи по тиньку - це могли бути як унікальні написи або зображення, так і виконані під трафарет (що, звісно ж, здешевлювало роботу).

 

Порівняно з кам’яними, дерев’яні таблички були дешевші та безпечніші, адже кріплення не були ідеальними, тож траплялися випадки, коли стихія пошкоджувала або нищила вивіски, внаслідок чого вони або їхні частини могли травмувати містян. Згодом у вивісках почали застосовувати скляні елементи, фарфор, різноманітні техніки на кшталт пап’є-маше чи живописні техніки.

 

Вивіска «À la perruque à marteaux» («Перука з буклями»). ​​© Carnavalet Histoire de Paris

 

Розглядаючи архівні світлини, можна відслідкувати, наскільки розповсюдженими були написи по тиньку наприкінці ХІХ сторіччя: буквально жодна стіна торговельного району не залишалась без комерційних написів. Вивіска була єдиним засобом ідентифікації закладу, тож в багатьох випадках ставала витвором мистецтва.

 

Варто лише загадати живописи, мальовані видатними майстрами саме як вивіски, - заради них люди приходили в крамницю чи майстерню. Втім, із прогресом та еволюцією органічні були витіснені дешевшими і практичнішими штучними матеріалами (про стереотипи у вивісковій справі трохи нижче), які не завжди є в гармонії з фасадами будівель та історичним середовищем міста.

 

Домінантними стали пластик і акрил, а кольорові рішення залежали швидше від смаку підприємців, ніж від архітектурного середовища, ідентичності міст та аргументованої думки фахівців.

 

Вулиця Станіславова, початок ХХ сторіччя (джерело: zbruc.eu​)​

 

Отже, трохи про стереотипи:

1. Вивіска з органічного матеріалу недовговічна. 
Кожна вивіска буде довговічною, якщо за нею уважно доглядати та не залишати напризволяще, адже вивіска - це ідентифікатор та обличчя закладу, і не тільки її дизайн, а й стан, в якому вона перебуває, багато про що говорять споживачу.

 

Наприклад, метал є найвитривалішим матеріалом: саме з нього роблять дорожні знаки, які мають служити якомога довше, знаходячись при цьому у різноманітних погодних умовах. Крім того, сучасні технології дозволяють підтримувати вивіску з будь-якого природного матеріалу у належному стані завдяки захисним покриттям.

 

​Вивіска з окремих дерев'яних літер. Івано-Франківськ

 

2. Вивіска з органічного матеріалу дорога.

Аж ніяк, ціна багато в чому залежить від розміру вивіски та матеріалів. У сучасному світі вибір матеріалів у секторі органічних є дуже великим, від металевих літер закріплених на фасаді до напису фарбою на стіні.

 

Важливий момент у створенні вивіски, як і будь-якого об’єкта дизайну чи творчості, - це ідея, а от для її реалізації можна знайти різноманітні варіанти. В міському середовищі вивіска має відповідати ширині вулиці, пропорціям будівлі та входу у заклад. Тож у більшості випадків немає потреби у великих вивісках: в сучасному середовищі, перевантаженому візуальному образами, світловими ефектами, рухами та звуками, увагу привертає не значний розмір вивіски, а - передовсім ідея.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Будапешт

 

3. Вивіска з органічного матеріалу непомітна.

Навпаки, якраз завдяки органічному матеріалу (який за другу половину ХХ століття став непересічним) споживач звертає увагу на вивіску.

 

У будь-якому випадку оригінальне естетичне рішення у зручному для сприйняття місцерозташуванні не лишиться без уваги.

 

Крім того, помітність вивіски, знака чи вказівника залежить від того, що саме знаходиться навколо елемента, тобто середовище, в якому хаотично розміщені різні елементи, не залишає шансів на те, аби помітили навіть яскраву та велику вивіску.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Івано-Франківськ

 

В Івано-Франківську, і в Україні загалом, останнім часом з’являється все більша кількість вивісок з органічних матеріалів. Вони мають естетичний вигляд і підкреслюють ставлення підприємця до споживача та міського середовища, а сучасні технології дозволяють реалізувати найрізноманітніші ідеї. Тож чому б не поєднати довговічність і гармонію?

 

Тепле Місто


21.07.2017 2556 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1270
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2563
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2130
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2194
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6592 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2474 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

367

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1180

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1304

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1439
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

302
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

165
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

600
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

68
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26533
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

567
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10483 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

65
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

98
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

422
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

569
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

637