Опитування від Фіртки. Чи святкують іванофранківці Хеловін?

Для віруючих перше листопада, це день, коли Церква згадує усіх святих, а наступного дня – усіх померлих. Натомість маскарад, що відбувається в ніч напередодні, викликає у віруючих людей неоднозначну реакцію.

Це Хеловін – ніч напередодні Дня всіх святих. За стародавньою легендою, цього дня уся нечисть виходить на землю, щоб правити бал. Традиція відзначати цей день прийшла в Україну із Заходу.

З кожним роком у ніч з 31 жовтня на 1 листопада на вулицях міст можна побачити все більше розмальованих «демонів», «відьом» й «привидів». Також влаштовують різноманітні тематичні вечірки.

Чи відзначають цей день в Івано-Франківську Фіртка вирішила поцікавитися у пересічних франківців.


Мирослав, історик

Ні, я не святкую, але декілька разів вирізував з гарбуза Джека о Лентерна (страшне обличчя і в середину ставиться свічка). Дітям це подобається та й дорослим. Не святкував цього свята, але нічого поганого в ньому не бачу. Звичайне костюмоване дійство от і все. Не розумію тих людей, які заломлюють руки, закликаючи його не святкувати, бо це суперечить якимось там традиціям. Підозрюю, що те ті самі люди, які вважають щиро українською традицією святити пляшки з алкоголем на Спаса.

Євгенія, йога-інструктор

Я святкувала раніше Хеловін. Перевдягались і з компанією десь тусили. Це весело. Зараз би теж переодяглася мабуть, але нема компанії.

Мар'яна, редактор

Не святкую і не планую. Колись була з друзями на Хеловінській вечірці, але тематичний костюм не вдягала. Та й спеціального гриму не робила. Було нормально, але це не моє. Наразі я не хочу святкувати-слухаюся насамперед свого внутрішнього голосу.

Яна, менеджер

Не святкую.Якось некомфортно від цього свята.Воно впринципі не наше. І складається враження,що люди накликають на себе щось негативне святкуючи таке...

Денис, управлінець

Я з повагою відношусь до традицій, звичаїв, та обрядів різних країн. Однак Хелловін ніколи не було українським «святом». Дивно, чому ми постійно намагаємось адаптувати чужі звичаї у своєму повсякденному житті. Давайте ще будемо відзначати День взяття Бастилії чи День подяки. Особисто я вкрай негативно відношусь до цього свята, тай святом це важко назвати. «Гостинці, або смерть» - гасло великого «утрєніка». У нас держава на межі дефолту, щодня гинуть люди на Сході України, пенсіонери вкорочують собі віку через неможливість оплатити лікування. А ми б тільки відзначали дати, які не мають змісту.

Аня, психолог

Я не святкую. Взагалі нейтральна до цього дня і не вважаю його святом. Святкувала колись ще студенткою в гуртожитку. Всі розфарбовувалися, то і я хотіла)) Розфарбуватися і випити вина-ото таке було святкування. А взагалі кожен сам вирішує для себе, святкувати йому чи ні.

Христина, викладач філософії

Чесно кажучи, святкувала ще певно в класі сьомому максимум було шкільне свято на англійській. Не святкую, мені нецікаво)) зі своїми дітками не вважаю за потрібне святкувати, якось так.

Михайло, громадський активіст

Зараз Хеловін не святкую, але не через релігійні переконання, а якісь естетичні - мені не дуже подобається наряджатись в будь-які костюми впринципі. Раніше просто ходив на вечірки, щоб весело провести час на якихось тематичних вечірках. Зараз, певно, став старий і мені це не дуже цікаво. Загалом мені подобається така традиція - не бачу в ній нічого поганого. Було би ще цікавіше, якби діти ходили в костюмах і "вимагали" цукерки, мені видається це веселим. Великим плюсом є те, що завжди на Хеловін припадають канікули в школі, тому дітям було би точно не нудно - робити костюми, планувати свої походи, забави, цукерки - чим не забавка для дітей?

Ольга, юрист

До цього свята відношусь апатично. У роки навчання в університеті відвідувала тематичні вечірки, оскільки вважаю цей день прекрасною нагодою перевтілитись, одягнувши маскарадний костюм та проявити таким чином свою фантазію. Уже давно не звертаю уваги на це свято. Водночас щиро не розумію запалу хейтерів. Адже всім сьогодні зрозуміло, що це свято просто комерційне, як, наприклад, День Святого Валентина. Переконана, що уже сьогодні ні у світі, ні, зокрема, на теренах нашої держави, його не святкують всерйоз, а пропогандують не з релігійної точки зору, а виключно з комерційної. Це християнізоване свято, яке має язичницьке коріння, як, наприклад, наше свято Івана Купала, яке теж сьогодні несе здебільшого розважальний характер. Хеловін не "наше" свято, але я щиро не розумію агресії по відношенню до тих людей (здебільшого молодих), які просто хочуть у цей день розважитись на вечірці у костюмі улюбленого героя фентазі, коміксу чи кінофільму. 

Іван, менеджер

В мене буде дуже стисло - не святкую і ніколи не святкував. Не цікаво, не подобається мені воно, не "моє" це свято.

Мар'яна, медик

Ми ніколи не святкуємо. І без цього дня вистачає свят.

Петро, юрист

Я не святкував, не приходилося. І друзі мої також не святкували.

Ірина, коректор, мама двох дітей

Хелловін в нашій сім'ї не святкуємо. Проте відчуваю, що повинна пояснювати своїм дітям походження та традиції цього свята - хочу виховувати в них толерантне ставлення до інших. З кожним роком до цього свята у місті все більше можна побачити тематичних інсталяцій біля магазинів, ресторанів, кафе - це, на мою думку, класні фотозони! Єдине, що на мій погляд нам близьке у Хелловіні - це ГАРБУЗИ! Мені вони дуже подобаються з "кулінарної" точки зору - люблю їх запікати, їла дуже смачний кекс з гарбуза, подобається крем-суп. Коли дітки були меншими - ми у цей день робили Свято Гарбузика!

Вікторія, маркетолог

Я не святкую. Не було можливості. Якби була компанія - то святкувала б. Я б хотіла десь двіжанути, але треба компанії. Мої друзі всі зайняті: хлопці, сім'я, роботи.

Ольга, мандрівниця

Святкую. Моє найулюбленіше свято. Це як переодяганки в садку, але в рази крутіше! Я завжди обираю веселі костюми (я була бананом, ніндзя, в банному халаті, покахонтос і т.д) . Минулого року я взагалі була бомж Вася. Короче, збираюсь і ходжу по закладах в центрі.

Юлія, майстриня з краси

До Хеловіна у мене ставлення неоднозначне. Тобто піти перевдягнутися у якийсь маскарадний костюм – це класно, цього в житті не вистачає. І суть не в тому, що тут якась нечисть чи ще щось, просто людям потрібен бал-маскарад. Цього в житті у нас не те що мало – взагалі не буває. Тому це завжди цікаво, особливо дітям, тим паче що зараз дуже багато не злих персонажів, супергероїв. Я можу піти на Хеловін. Перший раз була два роки тому. І цього року вже була на танцювальній вечірці, присвяченій тематиці. Можливо буду ще в ніч Хеловіну, я собі переодягаюсь, але страшну з себе не роблю, рани на собі не малюю.

Софія, менеджер з продажу

Святкую, бо це гарний привід зібратись з друзями і повеселитися. Святкувала і раніше, і святкувати буду. Не вбачаю в цьому нічого поганого. Думаю, святе, світле і хороше треба мати в серці, а не виставляти на показ свою релігійність. Тим більше, що я щира атеїстка.

Марта, працівник архіву

Ніколи не святкували і маю надію, що не будемо. Я поважаю його, як свято іншої країни (по-сусідськи), але у нас самих є досить своїх свят, які просто напросто вмирають і їх не те що не знають, а і не вміють святкувати. Мені дуже сподобалось у відео зверненні слова Міші Батяра "шануймо своє, а чуже поважаймо".


31.10.2018 3381
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2613
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20182
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1784
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1272 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2293
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3921

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

419

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2042

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

729

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1340
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

408
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

933
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24433
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

675
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

627
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

774
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1665
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8100
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

572
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

808
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2095 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

765