Олекскндр Сич: Я прогнозую, що чинна обласна рада буде ефективною

 

/data/blog/95009/f13ed6a45531e943a8e97ee9314e3a88.jpeg

 

В інтерв'ю для газети "Галичина" новообраний голова обласної ради Олександр Сич пояснив, чому найбільша за чисельністю фракція "Блок Петра Порошенка "Солідарність" опинилася в меншости облради і чому було так важливо не допустити на Прикарпатті узурпації влади однією партією, розповів про те, як розв'язуватиме проблему з "осиротілими" округами, спрогнозував високу ймовірність дострокових парламентських виборів, оскільки склад ВРУ не відповідає політичним вподобанням суспільства, і наголосив, що головне в житті - не матеріяльні статки, а духовні цінности.

 

Ставши головою обласної ради вдруге, ви розвінчали твердження Геракліта про те, що не можна двічі увійти в ту саму річку. А ще, як ви самі підкреслили в одному з наших недавніх інтерв'ю, з точки зору соціології, здобувши соціяльний статус, його слід підтримувати на тому ж рівні. Навіщо вам, колишньому віце-прем'єр-міністрові України, ця посада?

- Дякую за вітання. Як правило, висловлювання Геракліта люди сприймають поверхнево. Адже коли він говорив, що не можна двічі увійти у ту саму річку, то мав на увазі, афористично кажучи, що річка - це не береги, а вода. А в ту саму воду ніколи двічі не увійдеш, бо вона тече. І зміст самої річки - це вода й її плин. Тому я не увійшов у ту саму річку. Адже "береги" ніби й ті самі - Прикарпаття, обласна рада. А насправді зміст інший - інша політична ситуація в державі, інші виклики, інші політичні вподобання жителів краю, інший політичний склад обласної ради.

 

Щодо мого висловлювання про те, що, здобувши соціяльний статус, його слід підтримувати на тому ж рівні, то воно залишається в силі. Проте стосується тих, хто має амбіції просуватися по драбині соціяльних статусів. Такого бажання у мене немає. Я досяг у житті того, про що й не мріяв, чого не планував і про що навіть не могла мріяти моя мама - проста, збідована сільська жінка. І більшого не хочу. Якщо вже так долею судилося, що я вдруге посів крісло голови обласної ради, то в мене сьогодні є єдина амбіція - зробити так, аби Прикарпаття було якнайкращим щодо соціяльно-економічного розвитку, доріг, інфраструктури й загалом комфорту життя для його жителів та гостей. Казав під час виборів і нині повторю, що і я, і політична сила, яку представляю, і ті депутати, яких від неї обрано до обласної ради, мають колосальний досвід, і він повинен служити громаді.

 

Нині прикарпатці мають різні думки, у тому числі і діаметрально протилежні, з приводу формату новоствореної більшости в облраді. Зокрема, багатьом незрозуміло, чому найбільша за чисельністю фракція "Блок Петра Порошенка "Солідарність" опинилася в меншости. Прокоментуйте.

- Логіка дуже проста. Найперше, ми кажемо, що політичний режим Януковича, який повалила Революція Гідности, був антидемократичним, антисоціяльним і антиукраїнським. Ми повинні розуміти, що він став таким тому, що владу в державі монополізувала та узурпувала одна партія - Партія регіонів. А тому як тільки ми розпочинали розмови у форматі представників тих партій, які в результаті місцевих виборів пройшли до обласної ради, то більшість висловлювала застереження, що нині не маємо права допустити в области такої ж монополізації влади іншою партією. Адже керівництво облдержадміністрації - це пряма вертикаль Президента України Петра Порошенка, а відповідно - партії його імени. Також керівництво прокуратури, СБУ, міліції призначають по цій же вертикалі. Якщо допустити, що ще й обласну раду очолив би представник цієї політичної сили, то була б повна узурпація влади на Прикарпатті. Ми не стверджуємо, що це обов'язково призвело б до негативних наслідків, але вважаємо, що такий розвиток подій є потенційно небезпечним. Недаремно ж кілька сотень років тому мудрі люди придумали тезу про те, що основою демократичного режиму є поділ влади. Аж впритул до першої сесії обласної ради ми вели про це мову на наших міжпартійних зустрічах. Але представники БПП "Солідарність" з такою логікою не погоджувалися і наполягали, що саме їхній представник має очолити обласну раду. Отож ця політсила опинилася в меншости з огляду на логіку власних дій. Ми, представники партій, які порозумілися між собою, наголошували на тому, що не прагнемо, аби в обласній раді була внутрішня опозиція і що ми готові включити до керівного складу представника БПП "Солідарність". І навіть довго резервували для цього посаду заступника голови обласної ради. Проте "порошенківці" наполягали на своєму. А зранечку в день проведення сесії розвиток подій набув прямо-таки пригодницького сюжету. Лідери фракції БПП "Солідарність" пообіцяли, що фракція "задля досягнення консолідації" у повному складі таки буде голосувати за мою кандидатуру. Я, своєю чергою, занурився в непрості розмірковування про те, як узгодити кадрові інтереси всіх політичних партнерів. Та, як з'ясувалося, надаремне вже потім дехто з учасників засідання фракції розповідав, що на пропозицію лідерів вона більшістю голосів таки проголосувала проти того, аби підтримати мене.

 

Понад третина депутатів не підтримала вашої кандидатури на посаду голови обласної ради й опинилася за бортом більшости. Як ви вважаєте, це перешкоджатиме роботі ради?

- Ні, не перешкоджатиме! І я особисто, і мої заступники докладемо максимум зусиль, щоби таки досягти повноцінної консолідації депутатського корпусу. Нині ми взялися за формування персонального складу постійних комісій обласної ради і готові максимально йти назустріч побажанням представників БПП "Солідарність" та "Самопомочі", аби врахувати їхні пропозиції з тим, щоб вони повноцінно брали участь у роботі обласної ради. Я постійно під час дискусій ще до першого засідання обласної ради, і навіть на самому засіданні, повторював, що коли ми зуміли цього досягти у 2010-2012 роках, коли я вперше очолював обласну раду, то тим більше зуміємо й нині. Думаю, що всі депутати будуть долучені до конструктивної роботи обласної ради настільки, наскільки кожен із них цього сам прагне й наскільки на це буде воля тих політичних сил, за списками яких вони пройшли до обласної ради.

 

Все ж, чи допускаєте, що в обласній раді 7-го скликання буде опозиція?

- Якщо вдатися до глибших розмірковувань, то опозиція є невід'ємною частиною суспільного, а зокрема політичного життя. Бо завжди там, де є позиція, є й опозиція. В цьому і полягає суть демократії - в змагальности позицій. Якраз цим вона й відрізняється від тоталітаризму та авторитаризму, коли всі ходять по шнурочку і висловлюють однаковісінькі думки. Розв'язання будь-якої проблеми завжди має декілька підходів. А тому завжди може бути й ситуативна опозиція щодо якогось конкретного питання. Але якщо говорити про системну опозицію до діяльності обласної ради, то ми докладемо максимум зусиль, аби ніхто себе такою опозицією не вважав. Звичайно, якщо хтось, незважаючи на всі наші компромісні дії, принципово бажатиме залишатися в опозиції, то це його особиста справа і на це він має демократичне право.

 

Якими є ваші прогнози щодо того, чи буде новообрана обласна рада ефективною у своїй роботі з огляду на її склад?

- Я прогнозую, що чинна обласна рада буде ефективною, оскільки її обрано в такій суспільно-політичній і соціяльно-економічній ситуації, коли люди потребували розв'язання тих болючих проблем, які їх турбують. І, очевидно, під час зустрічей кожен депутат отримав від виборців конкретні накази. Як правило, в них відображено ті нагальні питання, які нині гостро стоять в українському суспільстві: де люстрація, де боротьба з корупцією, де подолання безробіття, де контроль за необгрунтованими цінами на комунальні послуги і товари першої необхідности, де впорядкування доріг, полегшення для малого і середнього бізнесу тощо?

Наприклад, кошти на дороги не виділяє обласна рада, але вона може контролювати їх використання і шукати внутрішні резерви для посилення цього питання. Якщо мова йде про тарифи, то їх, звичайно, також визначає не обласна рада. Але вона як уповноважений орган краю може прораховувати економічну обгрунтованість тарифів і ставити вимоги перед Кабінетом Міністрів України, парламентом, зосібна перед його представниками з Прикарпаття, щодо наведення порядку в цьому питанні. І це не порожні слова. Можу навести низку прикладів, як у попередньому скликанні обласна рада домагалася вирішення аналогічних питань. Все-таки обласна рада при бажанні може впливати навіть на ті процеси, які залежать не від неї, а від вищих органів влади.

 

Ваш попередник Василь Скрипничук вважає, що новообрана обласна рада відрізняється від попередньої засиллям людей з грошима. А що ви думаєте з цього приводу?

- Напевно, Василь Скрипничук детально аналізував склад депутатського корпусу щодо того, хто з них і скільки грошей має. Можливо, він має якусь конфіденційну інформацію, якої не маю я. Зможу про це говорити хіба тоді, коли депутати відповідно до закону подадуть до апарату обласної ради свої декларації про доходи.

Щодо фракції ВО "Свобода", то в нас, крім одного поважного підприємця, немає багатих людей. Натомість серед наших депутатів - вчителі, лікарі, службовці, представники малого бізнесу. А їх багатими аж ніяк не назвеш.

 

Які найважливіші завдання нині ви поставили перед собою як голова обласної ради?

- У принципі, я їх озвучив на першому засіданні, коли виступав зі своєю програмою. Всі проблеми важливі, але відповідно до соціологічних досліджень, найголовніші з них - це боротьба з корупцією, не декларативна, а справжня люстрація в органах державної влади, безробіття, жахливий стан доріг, високі ціни на комунальні послуги і товари першої необхідности. Це найголовніші завдання, на які має бути спрямована увага і обласної ради, і її апарату, і на виконання яких має бути сконсолідована вся система органів місцевого самоврядування на Прикарпатті. Аби ці завдання виконувати, потрібно дещо модифікувати і структуру обласної ради, і її апарату. Якщо говорити про обласну раду, то мова йде про постійні депутатські комісії. У мене є ідея, якою вже поділився зі своїми колегами з різних партій, про введення декількох нових комісій. Наприклад, створення комісії з люстрації, боротьби з корупцією, діяльности правоохоронних органів. Ця депутатська комісія передовсім мала б розпочинати свою роботу з підприємств, установ, організацій, які перебувають у віданні обласної ради.

Якщо розв'язувати проблему катастрофічного браку коштів, то їх не треба чекати тільки з Державного бюджету, а й працювати над створенням сприятливого інвестиційного клімату. А тому буду пропонувати створити ще одну постійну депутатську комісію під умовною назвою - з питань міжнародного співробітництва, інвестицій та розвитку туристичного бізнесу. Адже для розвитку Прикарпаття туристичний бізнес - це пріоритет. Також з колегами по умовній коаліційній більшости ми плануємо модернізувати апарат обласної ради, ввівши в структуру відповідні спеціяльні відділи тощо.

 

Якою бачите співпрацю між обласною радою та облдержадміністрацією?

- Докладемо зусиль, аби співпраця між обласною радою та облдержадміністрацією була конструктивною. Адже обласна рада й адміністрація дуже тісно взаємопов'язані в рамках чинного законодавства. Відповідно, одна одну можуть заблокувати. Обласна рада може прийняти рішення, а адміністрація заблокувати його щодо забезпечення фінансами. І навпаки, якщо обласна рада не схвалює рішення, адміністрація не має права використовувати ресурси, кошти і т. п. Так склалося у попередній каденції, що політично ми дуже активно дискутували в обласній раді, проте щодо вирішення соціяльно-економічних питань нам найчастіше вдавалося знаходити порозуміння. Вважаю, що тим більше це вдаватиметься і тепер.

Мені імпонує, що на першій колегії облдержадміністрації, на яку мене запросили як голову обласної ради, голова облдержадміністрації Олег Гончарук продемонстрував, що не може йти жодної мови про якусь опозицію чи деструктив з боку виконавчої вертикалі. Натомість мова буде йти про максимальне порозуміння. І не лише на рівні обласної ради й адміністрації, а й загалом між системою виконавчої влади та місцевого самоврядування области.

 

На Прикарпатті у 21-му виборчому окрузі немає депутата, а є округи, де по два і навіть по три депутати. Чи будете якось розв'язувати проблему з "осиротілими" округами?

- Безперечно, що будемо. Зокрема пропонуватиму, аби кожна фракція пропорційно розподілила своїх депутатів поміж адміністративними одиницями області, аби вони опікувалися не лише своїм округом, а й окремим районом чи містом. Жоден округ не залишиться без опіки депутата. Зрештою, згідно з чинним законодавством кожен депутат є не тільки депутатом свого округу, але й всієї області. А тому до нього мають право звертатися люди з різних районів Прикарпаття.

 

Вас називають головним ідеологом ВО "Свобода". Яке місце займатимуть у вашій роботі як голови обласної ради ідеологічні питання?

- Ідеологічні питання - це питання цінностей, ідей. Людина - це не тіло, а дух, розум та ідеї. Я сповідую такий принцип, що головне в житті - це не матеріальні статки. Головне - це ті цінності, які ти сповідуєш, і те, що робиш для втілення їх у життя. Залежно від того, що людина вклала у життя, такою залишається. І пам'ять про неї. Якщо вона залишає по собі тільки матеріяльне - статки, машини, яхти, то дуже швидко, навіть у рідних, пам'ять про неї згасає. Але якщо людина залишає нематеріальні скарби - творчі і суспільні здобутки, то про неї пам'ятатимуть значно довше. І чим вищий рівень таких здобутків, тим тривалішою буде пам'ять про таку людину.

 

Нині ВО "Свобода" вимагає відставки уряду Арсенія Яценюка - колишнього свого соратника по об'єднаній опозиції. Наскільки реальною вважаєте відставку чинного прем'єр-міністра і хто, на вашу думку, має стати його наступником?

- Так у політиці є, що аби досягти вагомих суспільних зрушень, потрібно шукати тактичних порозумінь між різними політичними силами. Дуже часто "Свободі" роблять закиди на кшталт, що "от ви на Майдані були разом з Яценюком, Кличком, Аваковим". У такому разі я запитую навзаєм, як би було краще - зациклитися на непорозуміннях, у тому числі й світоглядних, між нами й дати можливість режимові Януковича й надалі панувати та нищити країну, а чи краще залишити ці непорозуміння збоку і сконцентруватися на стратегічній меті та позбавити Україну від такого режиму? Тому наше політичне партнерство на Майдані було виправданим. Але всупереч ідеалам Революції Гідности нині уряд Яценюка використовує ті самі методи, що й уряд Азарова. А тому "Свобода" виступає за відставку нинішнього уряду. А хто міг би бути на його місці, очевидно, не мені судити. Це вирішуватиме парламентська коаліція. Я далеко не впевнений, що з огляду на її склад хтось із претендентів може бути кращим.

Суть дуже проста й зрозуміла. Нинішня Верховна Рада - це система олігархічних груп. Олігархи мають свої кишенькові партії, загальноукраїнські медія і через них впливають на політичні процеси. Для лобіювання своїх економічних інтересів вони проводять свої партії до парламенту, супроводжуючи їх діяльність потужною медія-підтримкою. Тому в нинішньому парламенті хіба з 10 відсотків депутатів є незалежними - хтось із них самостійно переміг у мажоритарному окрузі, когось запросили в список олігархічної партії з метою прикриття - це моральні авторитети суспільства, журналісти, комбати, волонтери тощо. Решта ж - це представники тих партій, яких привели олігархи для лобіювання своїх інтересів. Відповідно парламент формує такий Кабінет Міністрів, який би обслуговував ці інтереси.

І немає значення чи Яценюк, а чи Пупкін очолюватиме цей уряд, який призначить ця Верховна Рада. Все одно він виконуватиме волю олігархів. Тому мова хіба що повинна йти про перезавантаження. Якщо ми хочемо нового Кабміну з іншими підходами до системи роботи, то потрібна й нова Верховна Рада, яка його сформує. Прем'єр-міністром повинен бути класний менеджер з високими моральними якостями. Яценюк - хороший менеджер, але я б не хотів говорити про його мораль.

 

Наскільки ймовірно, що невдовзі відбудуться дочасні парламентські вибори?

- Ймовірність висока! Адже рано чи пізно "Батьківщина" і "Самопоміч" не захочуть нести тягар відповідальности за уряд Яценюка, і їхній вихід з парламентської коаліції може спровокувати політичну кризу. До того ж і сама партія прем'єра в разі його відставки також, швидше всього, покине коаліцію. Тоді для БПП залишиться тільки один варіант - піти на так звану "ширку" із Опоблоком, тобто вчорашніми "регіоналами". Не думаю, що Президент зважиться на такий іміджево програшний крок. Зрештою, навіть якби він хотів ось так порятувати Верховну Раду, то через деякий час вже може постати питання про дострокові вибори президента. Тож він, найімовірніше, таки піде на дострокові вибори парламенту. Хоча нині ні йому, ні Яценюку дострокові вибори не вигідні. Адже тепер БПП не матиме такої підтримки, як на попередніх парламентських виборах, а "Народний фронт" взагалі не пройде до парламенту.

Нині склад парламенту не відповідає політичним вподобанням суспільства. Якщо на попередніх парламентських виборах партія Яценюка набрала 22%, то тепер вона за своїми рейтингами перебуває нижче політичного плінтуса. Не може сьогодні бути прем'єром політик, партія якого послуговується підтримкою у межах одного відсотка.

 

Ви докторант інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Як поєднуватимете дослідницьку працю і роботу на посаді голови обласної ради?

- Переконався, що це дуже складно, але намагатимусь тримати себе в науковому тонусі. Он минулої каденції попри зайнятість таки вдалося вечорами підготувати до 100-річчя "Пласту" монографію про його історію, а на вимогу керівництва інституту гуманітарної підготовки та державного управління іФНТУНГ, де я тоді викладав, підготувати посібник "Політологічні аспекти державного управління".

 

Як відомо, ви є прихильником одного з найбільш екстремальних способів зміцнення імунної системи - моржування і практикуєте цю методику вже декілька років. Розкажіть про це.

- Це голосно сказано. Моржування здійснюється за певними правилами, ним люди займаються довший час. Я ж просто люблю зранку пробігтися, зробити зарядку і зануритися в прохолодну бистрінь. Вода бадьорить і додає настрою. Роблю так вже з півдесятка років й аж до того часу, поки Бистрицю не сковує лід. Жартую, що не хочу на пробіжку ще й сокирку тягати, аби рубати ополонку. Це насправді не складно робити, якщо з літа і до заморозків купатися щодня, бо в такому разі організм поступово звикає до зміни температури. Головне - не переривати, бо можна й захворіти.

 

Газета "Галичина", №188-189 від 17 грудня 2015 року


22.12.2015 612 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

612
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3192
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21316
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2469

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

398

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1106
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

851
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8342
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

426
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1230 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975