Оксана Савчук: Хочу, щоб Івано-Франківськ почули у Верховній Раді

Складно заперечити той факт, що за останні чотири роки Франківськ дуже змінився. Новий комунальний транспорт, дороги, велодоріжки, сквери, фестивалі міжнародного рівня. Це заслуга роботи команди міського голови Руслана Марцінківа. Сьогодні до Верховної Ради України від Івано-Франківська йде керівник депутатського корпусу Оксана Савчук. Це – ефективний представник команди Марцінківа.

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.


З чого розпочалася ваша політична діяльність? Коли ви зробили перші кроки в політиці?

‒ Я була координатором і керівником осередку ВО «Свобода» у своєму рідному мікрорайоні «Каскад». Як сьогодні пам’ятаю, першим моїм заходом стало прибирання берегу річки Бистриці. Дуже переживала, чи будуть люди. Їх прийшло аж четверо. Це для мене було неймовірне щастя! Кожному учаснику вручила подяку, яку зробила власноруч.

Ви завжди були такою ініціативною?

‒ Ще зі студентських років. Спочатку мене обрали старостою. Оскільки у своїй групі я була єдина з Івано-Франківська, то й всіма організаційними моментами (поїздки, презентації книг, участь у заходах) також займалася. Змогла переконати одногрупників, що презентації – це цікаво. Тоді свою книгу «Інфекція» презентував наш викладач Степан Процюк. Софія Андрухович представляла свої перші літературні роботи. Ми ходили у популярну тоді серед молоді «Химеру».

На першому курсі вступила у «Пласт». Прийшла туди вже у дорослому віці. Доводилося оперативно відбути всі вишколи, щоб стати виховником.

Підтримка мешканців мікрорайону «Каскад» у 2010 році допомогла вам стати депутатом міської ради. Якщо порівняти два «Каскади» ‒ 2010 і 2019 ‒ щось змінилося?

‒ Можу сказати, що тепер – це два різні мікрорайони. За цей час тут з’явилася перша відпочинкова зона. То був унікальний у місті проект, який передбачав розділення територій відпочинку на прогулянкову, дитячу і спортивну зони. Над ним я працювала майже 5 років. Крім того, на «Каскаді» тепер є ще й три сквери: імені Івана Миколайчука, на Стуса і на Симоненка.

Тепер у місті є нова вулиця 24 Серпня, а пам’ятаєте, якою вона була раніше?

‒ Раніше то була не вулиця, а одна назва. Наша команда збудувала її з нуля. Сьогодні там є і тротуари, і місця для паркування, зупинки, освітлення, велодоріжки. Нею їздить новий комунальний маршрут №40. А ще якихось два роки тому таксисти відмовлялися туди їхати.

А яким ви бачите Івано-Франківськ через 10 років?

‒ Це велостолиця країни з розвиненою велоінфраструктурою. Відомий у світі культурний осередок у відреставрованому Палаці Потоцьких. Понад 150 автобусів на міських комунальних маршрутах. Це нові школи у мікрорайонах «Пасічна», «Каскад» та на вул. Мазепи. Новозбудовані сучасні садочки. Це Палац Спорту міжнародного рівня на Чорновола, розрахований на 5 тис. людей і перший у місті комунальний басейн для всіх вікових категорій на території ФОКу. І, звісно, міст на Пасічну, розвинені шляхопроводи, відновлені тротуари, пішохідні зелені зони та комфортні сучасні сквери.

У вас за плечима чималий досвід роботи в міській раді. Наскільки відчуваєте готовність бути народним депутатом України?

‒ Кожен рік депутатства давав можливість отримати нові знання. Доводилося писати нормативні акти, положення, рішення. Тепер відчуваю готовність спробувати свої сили і в законотворчій діяльності. Важливо, щоб у парламенті були люди з досвідом.

Ми вже показали в Івано-Франківську, що командна робота може бути дуже ефективною для цілого міста. Тепер час це довести і на всеукраїнському рівні

Ви ініціатор важливих для міста проектів. Звідки ідеї?

‒ Мене надихає наше місто і самі люди. Хотіла перетворити сірі стіни будинків на кольорові – так почали створювати мурали. І ось нещодавно ми відкрили в Івано-Франківську вже 19-ий мурал. Якщо раніше це були маленькі стіни, то зараз ми робимо масштабні малюнки на 9-типоверхівках.

У місті не було дитячої реанімації. Вирішили її створити. Закупили сучасне обладнання, облаштували кімнату для матері і немовлятка. Після того, коли дитинку виписують з реанімації, мама може з нею пройти реабілітацію в катамнестичному кабінеті. Єдиному, до речі, в цілій області.

Франківськ – те місто, де справді добре видно командну й дуже ефективну роботу.

‒ Як керівник депутатського корпусу, я відповідаю за непросту місію – роботу депутатів міської ради і діяльність ради. Створюю так званий міст порозуміння на місцевому рівні між міським головою, виконавчим комітетом і депутатським корпусом. Вірю, якби у нас було таке ж порозуміння, як у Франківську, на державному рівні, то ми змогли б побудувати й ефективне управління державою.

Нашому місту не вистачає реального лобіста у Верховній Раді. Хочемо, аби Франківськ не оминали при розподілі державних субвенцій і державних коштів на медичне обладнання, ремонт доріг, будівництво садків і шкіл. Важливо, щоб Івано-Франківськ почули у столиці.

Новий парламент потребує сміливих політиків, які не будуть боятися говорити правду і те, у що вони справді вірять. Політиків, які не соромляться українських традицій, мови і культури, а цінують їх і поважають.

Міцна родина – міцна країна. Як прищеплювати любов до власних традицій, культури і мови?

‒ Кожен має починати з себе. Ми, наприклад, з чоловіком Андрієм маємо чудову традицію – сімейні подорожі Україною. Постійно беремо з собою в мандри сина, ще з його піврічного віку. Відвідуємо разом Карпати, старовинні замки України або ті місця, де від замків залишився один камінь.

Та ми однаково туди їдемо, щоб показати сину історію свого краю, своєї країни. Відвідали Дністровський каньйон, буваємо у старовинних церквах. Якщо ми хочемо ростити дітей патріотами, то варто це робити з самого дитинства. Знайомити їх зі своїм, і обов’язково власним прикладом показувати, що таке любов до України.


10.07.2019 4439
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

283
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3150
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1159
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1200 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1111

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

930

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

626 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470