Одна баба казала: різновиди церковних забобонів

Кажуть, диявол - батько брехні, а найстрашніша брехня це та, яка змішана з правдою.

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік, що можна і чого не можна робити.

Забобони  настільки глибоко засіли деяким людям в голові, що вони навіть, ходячи до церкви, їх легалізували "перенісши" ці примітивні вірування на плечі християнських святих і тепер виходить, що є святі від кожної окремої хвороби, і навіть, є такий в день пам’яті якого не можна застеляти/перестеляти ліжко!

Від деяких бабусь доводилось чути, що “На свято усікновення голови Св. Івана Хрестителя” не можна нічого різати круглого (яблуко, помідор тощо) бо це нагадує голову святого  і нібито робить тих людей співучасниками злочину  двотисячолітньої давності.

Також є багато інших заборон: ”не ходити до лісу”, “не виходити з подвір’я” та інших,  їх просто безліч.

Декалог попри інші заповіді говорить:” Пам'ятай день святий святкувати” та “Нехай не буде в тебе інших богів, окрім Мене”. По суті, з християнської точки зору вище перелічені повір’я це звичайні забобони, які одягнули в шати церковності.

Очевидно, що люди з такою вірою у серці в церкві слухають не проповідь священника, а свіжі “новини” сусідки, забуваючи про віру в Христа та його заповіді. На мою думку, причин цих явищ декілька, і вони  в головах українців накладались по-шарово з розвитком нашої культури.

Ще до прийняття християнства у людей були певні вірування, пов‘язані з одухотворенням природи, земельними культами та іншими незрозумілими космічними явищами.

На території Київської Русі ці первісні вірування сформувалися у пантеон різноманітних божеств з Перуном на чолі.

Князь Володимир, християнізувавши  Київську Русь у 988 р., не витіснив повністю попередні вірування. Ще десятки років паралельно існувало християнство і язичництво. Але з часом нова релігія ставала панівною і  первісні вірування залишилося у вигляді забобонів, народних прикмет, всіляких гадань тощо. 

В історичних джерелах ми розібрались.

Ну і залишаються різного роду дешевенькі видання на сторінках яких, просто тицьнувши пальцем в небо, вам розкажуть при якому зубному болю іконку яких святих прикладати, православних чи католицьких? Ну і звичайно “важка артилерія” - бабця зі своєю найавторитетнішою тезою “Люди кажуть!” або ”мудрі Люди кажуть!”

В результаті ми отримуємо людину, яка ходить до церкви та говорить, що вірить в Христа  шанує всіх святих, але не забуває про свого домовика, а йдучи до церкви обов’язково пришпилить шпильку, перехреститься і поплює через ліве плече.

Шкода, коли малоосвіченість і неуцтво людей призводить до такого примітивного сприйняття тієї чи іншої конфесії, і водночас молоде покоління, зростаючи на такій парадигмі бабусиних чи матусиних "цінностей",  дезорієнтуються і є благодатним ґрунтом для різних шарлатанів, стаючи однією з причин малої кількості відвідин храму.


23.06.2022 Роман Тадра 7803
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20292 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496