Одна баба казала: різновиди церковних забобонів

Кажуть, диявол - батько брехні, а найстрашніша брехня це та, яка змішана з правдою.

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік, що можна і чого не можна робити.

Забобони  настільки глибоко засіли деяким людям в голові, що вони навіть, ходячи до церкви, їх легалізували "перенісши" ці примітивні вірування на плечі християнських святих і тепер виходить, що є святі від кожної окремої хвороби, і навіть, є такий в день пам’яті якого не можна застеляти/перестеляти ліжко!

Від деяких бабусь доводилось чути, що “На свято усікновення голови Св. Івана Хрестителя” не можна нічого різати круглого (яблуко, помідор тощо) бо це нагадує голову святого  і нібито робить тих людей співучасниками злочину  двотисячолітньої давності.

Також є багато інших заборон: ”не ходити до лісу”, “не виходити з подвір’я” та інших,  їх просто безліч.

Декалог попри інші заповіді говорить:” Пам'ятай день святий святкувати” та “Нехай не буде в тебе інших богів, окрім Мене”. По суті, з християнської точки зору вище перелічені повір’я це звичайні забобони, які одягнули в шати церковності.

Очевидно, що люди з такою вірою у серці в церкві слухають не проповідь священника, а свіжі “новини” сусідки, забуваючи про віру в Христа та його заповіді. На мою думку, причин цих явищ декілька, і вони  в головах українців накладались по-шарово з розвитком нашої культури.

Ще до прийняття християнства у людей були певні вірування, пов‘язані з одухотворенням природи, земельними культами та іншими незрозумілими космічними явищами.

На території Київської Русі ці первісні вірування сформувалися у пантеон різноманітних божеств з Перуном на чолі.

Князь Володимир, християнізувавши  Київську Русь у 988 р., не витіснив повністю попередні вірування. Ще десятки років паралельно існувало християнство і язичництво. Але з часом нова релігія ставала панівною і  первісні вірування залишилося у вигляді забобонів, народних прикмет, всіляких гадань тощо. 

В історичних джерелах ми розібрались.

Ну і залишаються різного роду дешевенькі видання на сторінках яких, просто тицьнувши пальцем в небо, вам розкажуть при якому зубному болю іконку яких святих прикладати, православних чи католицьких? Ну і звичайно “важка артилерія” - бабця зі своєю найавторитетнішою тезою “Люди кажуть!” або ”мудрі Люди кажуть!”

В результаті ми отримуємо людину, яка ходить до церкви та говорить, що вірить в Христа  шанує всіх святих, але не забуває про свого домовика, а йдучи до церкви обов’язково пришпилить шпильку, перехреститься і поплює через ліве плече.

Шкода, коли малоосвіченість і неуцтво людей призводить до такого примітивного сприйняття тієї чи іншої конфесії, і водночас молоде покоління, зростаючи на такій парадигмі бабусиних чи матусиних "цінностей",  дезорієнтуються і є благодатним ґрунтом для різних шарлатанів, стаючи однією з причин малої кількості відвідин храму.


23.06.2022 Роман Тадра 5047
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

510
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

414
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

882
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

11659 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1460
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2783

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

208

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

701

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2054

Концептуальні підходи психології та соціології до ведення бізнесу в Україні

1090
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

126
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1294
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

669
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

220
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

355
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

448
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

757
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3444
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

243
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

436
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

732
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

929