Один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво

Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська компанія «Тайко електронікс» згортає виробництво у Хриплині. 800 працівників уже попередили про поступове звільнення. Місто шукає нового інвестора.

ТОВ «Тайко електронікс Юкрейн лімітед» – частина корпорації ТE Connectivity, американського виробника електроніки та кабельно-електрон­них компонентів. Компанія працює у 30 країнах з 200 тисячами клієнтів по всьому світу та постачає близько 500 тисяч різних виробів, інформує Фіртка з посиланням на “Репортер”.

«Тайко» зайшов до Франківська у 2006 році. Компанія розпочала будівництво заводу на 15 га у районі Хрип­линського промислового вузла. У будівництво першого виробничого модуля компанія інвестувала 5 млн євро.

Починалося все зі 150 м2 виробничих приміщень і 70 робочих місць. Тоді мерія говорила про ймовірні 50 млн грн інвестицій. Інвестор же точних сум не називав.

Запустили першу чергу виробництва у 2008 році. На «Тайко» почали складати конектори для повітряних подушок в автомобілях і електрокабелі для BMW, Opel, Mercedes, Skoda, Fiat. Продукцію експортували у країни Західної Європи.

У 2016 році на заводі «Тайко» вже працювали 600 людей – від робітників-в’язальників до топ-менеджерів. На підприємстві усіх забезпечували соцпакетом, безкоштовним обідом, питною водою, чаєм, кавою. На ранкові й нічні зміни людей довозили за рахунок компанії.

Час від часу з’являлися оголошення про набір нових працівників. Йшлося і про будівництво другої черги заводу на території Хриплинської промзони. Міський голова Руслан Марцінків звітував про збільшення робочих місць, адже інвестор планував працевлаштувати ще близько 500 людей.

У 2017 році тут запустили додатковий виробничий модуль – кількість працівників до осені зросла до 1005 осіб. І у 2018-му на заводі планували чергове розширення виробничих потужностей і набрати ще 100 людей.

Минулого року «Тайко електронікс» гучно відсвяткувало у Франківську 10-літній ювілей. А місто від себе збудувало півкілометра дороги до «Тайко» від вулиці Автоливмашівської. Облаш­тували і тротуар.

Виробництво «Тайко» було одним із найпотужніших і найсучасніших у Франківську. За словами мера, воно щорічно сплачувало до міського бюд­жету близько 10 млн грн податку. Тож міська влада і собі хвалилася, що дає роботу франківцям і наповнює бюджет.

Минулого року на підприємстві почалися перебої з роботою. Як стало відомо «Репортеру» з власних джерел, через заборону дизельних двигунів у Європі кількість замовлень різко зменшилася. Європейці вже не поспішають купувати дизельні автівки, натомість обирають гібриди чи електрокари.

Ймовірно, проблеми у Європі із забороною дизельних двигунів можуть підкосити й інші автовиробництва в Україні.

Восени минулого року працівників «Тайко» почали відправляти у кількамісячні відрядження на заводи до Чернівців і Чехії. Але й там замовлень стало менше і люди повернулися до Франківська. Потім заговорили і про масове скорочення.

А минулого тижня до Івано-Франківська приїхало правління компанії, аби повідомити, що завод закривають. На зборах людям дали два місяці на пошук нової роботи.

За інформацією «Репортера», «Тайко» переводить виробництво в індустріальний парк Марокко, бо хоч там оплата праці порівняно з Україною вища, зате держава повертає інвестору 25 % вкладених грошей. Та й відкривати нові лінії виробництва, коли в Україні п’ятий рік триває війна, іноземці не дуже хочуть.

Представники правління зустрілися і з міським головою Русланом Марцінківим. Як розповів заступник мера Богдан Білик, на «Тайко електронікс» будуть поступово зменшувати виробництво до повного закриття. Пояснили це оптимізацією виробництва й логістики.

«Вони кажуть, що закривають багато таких заводів у зв’язку із оптимізацією. Особливо на тих підприємствах, де працівників порівняно не багато, – говорить Білик. – Кажуть, це рішення ради директорів і вони нічого не можуть з цим зробити. Щоб людей різко не скорочувати, обсяги реалізації будуть обмежувати поступово. Соціальні виплати і зарплату обіцяють зберегти. До кінця року планують вивільнити виробництво з власного обігу».

«Тайко» дуже вдячні місту за хороше виробництво, каже Богдан Білик. Але оскільки завод невеликий, логістика є невигідною, навіть незважаючи на те, що вони економлять на зарплаті.

«Вони укрупняють підприємства і будуть зосереджуватися на великих заводах, щоб зменшити собівартість виготовлення продукції», – додає Білик.

За його словами, місто отримало вже як мінімум чотири пропозиції від різних інвесторів. Аналогічне підприємство готове забрати усіх спеціалістів – від робітників до менеджменту і продовжити роботу на тому ж заводі, можливо, й розширити виробництво. Хто саме, Білик не називає.

Каже, місто ще вирішує, якого інвестора залучити, бо хочуть, аби заводи не переманювали людей, а працювали в різних сферах.

У інших підприємств, які займаються автовиробництвом, за словами Богдана Білика, проблем чи намірів згортатися наразі немає.

«Цього року ми просимо всіх інвесторів забезпечити середню зарплату не менше 12 тис грн. ВО «Карпати» навпаки розширює виробництво і там поки що не буде проблем, – говорить Білик. – Нам навіть краще, якби прийшов хтось інший, щоб місто виготовляло не лише кабельно-провідникову продукцію. Зараз, наприклад, приїхав німецький інвестор, який хоче розширяти своє виробництво. Але до кінця року, поки працює «Тайко», ми ще не можемо нічого робити».


15.05.2019 2239
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2192
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1020
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1003
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2146
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3602
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2536 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

843

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

730

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

693

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

685
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10360
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1203
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5316
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1038
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2835
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1201
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

428
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

283 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

742
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

633
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

684