Один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво

Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська компанія «Тайко електронікс» згортає виробництво у Хриплині. 800 працівників уже попередили про поступове звільнення. Місто шукає нового інвестора.

ТОВ «Тайко електронікс Юкрейн лімітед» – частина корпорації ТE Connectivity, американського виробника електроніки та кабельно-електрон­них компонентів. Компанія працює у 30 країнах з 200 тисячами клієнтів по всьому світу та постачає близько 500 тисяч різних виробів, інформує Фіртка з посиланням на “Репортер”.

«Тайко» зайшов до Франківська у 2006 році. Компанія розпочала будівництво заводу на 15 га у районі Хрип­линського промислового вузла. У будівництво першого виробничого модуля компанія інвестувала 5 млн євро.

Починалося все зі 150 м2 виробничих приміщень і 70 робочих місць. Тоді мерія говорила про ймовірні 50 млн грн інвестицій. Інвестор же точних сум не називав.

Запустили першу чергу виробництва у 2008 році. На «Тайко» почали складати конектори для повітряних подушок в автомобілях і електрокабелі для BMW, Opel, Mercedes, Skoda, Fiat. Продукцію експортували у країни Західної Європи.

У 2016 році на заводі «Тайко» вже працювали 600 людей – від робітників-в’язальників до топ-менеджерів. На підприємстві усіх забезпечували соцпакетом, безкоштовним обідом, питною водою, чаєм, кавою. На ранкові й нічні зміни людей довозили за рахунок компанії.

Час від часу з’являлися оголошення про набір нових працівників. Йшлося і про будівництво другої черги заводу на території Хриплинської промзони. Міський голова Руслан Марцінків звітував про збільшення робочих місць, адже інвестор планував працевлаштувати ще близько 500 людей.

У 2017 році тут запустили додатковий виробничий модуль – кількість працівників до осені зросла до 1005 осіб. І у 2018-му на заводі планували чергове розширення виробничих потужностей і набрати ще 100 людей.

Минулого року «Тайко електронікс» гучно відсвяткувало у Франківську 10-літній ювілей. А місто від себе збудувало півкілометра дороги до «Тайко» від вулиці Автоливмашівської. Облаш­тували і тротуар.

Виробництво «Тайко» було одним із найпотужніших і найсучасніших у Франківську. За словами мера, воно щорічно сплачувало до міського бюд­жету близько 10 млн грн податку. Тож міська влада і собі хвалилася, що дає роботу франківцям і наповнює бюджет.

Минулого року на підприємстві почалися перебої з роботою. Як стало відомо «Репортеру» з власних джерел, через заборону дизельних двигунів у Європі кількість замовлень різко зменшилася. Європейці вже не поспішають купувати дизельні автівки, натомість обирають гібриди чи електрокари.

Ймовірно, проблеми у Європі із забороною дизельних двигунів можуть підкосити й інші автовиробництва в Україні.

Восени минулого року працівників «Тайко» почали відправляти у кількамісячні відрядження на заводи до Чернівців і Чехії. Але й там замовлень стало менше і люди повернулися до Франківська. Потім заговорили і про масове скорочення.

А минулого тижня до Івано-Франківська приїхало правління компанії, аби повідомити, що завод закривають. На зборах людям дали два місяці на пошук нової роботи.

За інформацією «Репортера», «Тайко» переводить виробництво в індустріальний парк Марокко, бо хоч там оплата праці порівняно з Україною вища, зате держава повертає інвестору 25 % вкладених грошей. Та й відкривати нові лінії виробництва, коли в Україні п’ятий рік триває війна, іноземці не дуже хочуть.

Представники правління зустрілися і з міським головою Русланом Марцінківим. Як розповів заступник мера Богдан Білик, на «Тайко електронікс» будуть поступово зменшувати виробництво до повного закриття. Пояснили це оптимізацією виробництва й логістики.

«Вони кажуть, що закривають багато таких заводів у зв’язку із оптимізацією. Особливо на тих підприємствах, де працівників порівняно не багато, – говорить Білик. – Кажуть, це рішення ради директорів і вони нічого не можуть з цим зробити. Щоб людей різко не скорочувати, обсяги реалізації будуть обмежувати поступово. Соціальні виплати і зарплату обіцяють зберегти. До кінця року планують вивільнити виробництво з власного обігу».

«Тайко» дуже вдячні місту за хороше виробництво, каже Богдан Білик. Але оскільки завод невеликий, логістика є невигідною, навіть незважаючи на те, що вони економлять на зарплаті.

«Вони укрупняють підприємства і будуть зосереджуватися на великих заводах, щоб зменшити собівартість виготовлення продукції», – додає Білик.

За його словами, місто отримало вже як мінімум чотири пропозиції від різних інвесторів. Аналогічне підприємство готове забрати усіх спеціалістів – від робітників до менеджменту і продовжити роботу на тому ж заводі, можливо, й розширити виробництво. Хто саме, Білик не називає.

Каже, місто ще вирішує, якого інвестора залучити, бо хочуть, аби заводи не переманювали людей, а працювали в різних сферах.

У інших підприємств, які займаються автовиробництвом, за словами Богдана Білика, проблем чи намірів згортатися наразі немає.

«Цього року ми просимо всіх інвесторів забезпечити середню зарплату не менше 12 тис грн. ВО «Карпати» навпаки розширює виробництво і там поки що не буде проблем, – говорить Білик. – Нам навіть краще, якби прийшов хтось інший, щоб місто виготовляло не лише кабельно-провідникову продукцію. Зараз, наприклад, приїхав німецький інвестор, який хоче розширяти своє виробництво. Але до кінця року, поки працює «Тайко», ми ще не можемо нічого робити».


15.05.2019 2173
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1284
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2586
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2143
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2208
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6628 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2487 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

378

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1190

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1319

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1448
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

314
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

186
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

612
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

92
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26551
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

577
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10493 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

91
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

120
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

434
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

578
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

651