Один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво

Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська компанія «Тайко електронікс» згортає виробництво у Хриплині. 800 працівників уже попередили про поступове звільнення. Місто шукає нового інвестора.

ТОВ «Тайко електронікс Юкрейн лімітед» – частина корпорації ТE Connectivity, американського виробника електроніки та кабельно-електрон­них компонентів. Компанія працює у 30 країнах з 200 тисячами клієнтів по всьому світу та постачає близько 500 тисяч різних виробів, інформує Фіртка з посиланням на “Репортер”.

«Тайко» зайшов до Франківська у 2006 році. Компанія розпочала будівництво заводу на 15 га у районі Хрип­линського промислового вузла. У будівництво першого виробничого модуля компанія інвестувала 5 млн євро.

Починалося все зі 150 м2 виробничих приміщень і 70 робочих місць. Тоді мерія говорила про ймовірні 50 млн грн інвестицій. Інвестор же точних сум не називав.

Запустили першу чергу виробництва у 2008 році. На «Тайко» почали складати конектори для повітряних подушок в автомобілях і електрокабелі для BMW, Opel, Mercedes, Skoda, Fiat. Продукцію експортували у країни Західної Європи.

У 2016 році на заводі «Тайко» вже працювали 600 людей – від робітників-в’язальників до топ-менеджерів. На підприємстві усіх забезпечували соцпакетом, безкоштовним обідом, питною водою, чаєм, кавою. На ранкові й нічні зміни людей довозили за рахунок компанії.

Час від часу з’являлися оголошення про набір нових працівників. Йшлося і про будівництво другої черги заводу на території Хриплинської промзони. Міський голова Руслан Марцінків звітував про збільшення робочих місць, адже інвестор планував працевлаштувати ще близько 500 людей.

У 2017 році тут запустили додатковий виробничий модуль – кількість працівників до осені зросла до 1005 осіб. І у 2018-му на заводі планували чергове розширення виробничих потужностей і набрати ще 100 людей.

Минулого року «Тайко електронікс» гучно відсвяткувало у Франківську 10-літній ювілей. А місто від себе збудувало півкілометра дороги до «Тайко» від вулиці Автоливмашівської. Облаш­тували і тротуар.

Виробництво «Тайко» було одним із найпотужніших і найсучасніших у Франківську. За словами мера, воно щорічно сплачувало до міського бюд­жету близько 10 млн грн податку. Тож міська влада і собі хвалилася, що дає роботу франківцям і наповнює бюджет.

Минулого року на підприємстві почалися перебої з роботою. Як стало відомо «Репортеру» з власних джерел, через заборону дизельних двигунів у Європі кількість замовлень різко зменшилася. Європейці вже не поспішають купувати дизельні автівки, натомість обирають гібриди чи електрокари.

Ймовірно, проблеми у Європі із забороною дизельних двигунів можуть підкосити й інші автовиробництва в Україні.

Восени минулого року працівників «Тайко» почали відправляти у кількамісячні відрядження на заводи до Чернівців і Чехії. Але й там замовлень стало менше і люди повернулися до Франківська. Потім заговорили і про масове скорочення.

А минулого тижня до Івано-Франківська приїхало правління компанії, аби повідомити, що завод закривають. На зборах людям дали два місяці на пошук нової роботи.

За інформацією «Репортера», «Тайко» переводить виробництво в індустріальний парк Марокко, бо хоч там оплата праці порівняно з Україною вища, зате держава повертає інвестору 25 % вкладених грошей. Та й відкривати нові лінії виробництва, коли в Україні п’ятий рік триває війна, іноземці не дуже хочуть.

Представники правління зустрілися і з міським головою Русланом Марцінківим. Як розповів заступник мера Богдан Білик, на «Тайко електронікс» будуть поступово зменшувати виробництво до повного закриття. Пояснили це оптимізацією виробництва й логістики.

«Вони кажуть, що закривають багато таких заводів у зв’язку із оптимізацією. Особливо на тих підприємствах, де працівників порівняно не багато, – говорить Білик. – Кажуть, це рішення ради директорів і вони нічого не можуть з цим зробити. Щоб людей різко не скорочувати, обсяги реалізації будуть обмежувати поступово. Соціальні виплати і зарплату обіцяють зберегти. До кінця року планують вивільнити виробництво з власного обігу».

«Тайко» дуже вдячні місту за хороше виробництво, каже Богдан Білик. Але оскільки завод невеликий, логістика є невигідною, навіть незважаючи на те, що вони економлять на зарплаті.

«Вони укрупняють підприємства і будуть зосереджуватися на великих заводах, щоб зменшити собівартість виготовлення продукції», – додає Білик.

За його словами, місто отримало вже як мінімум чотири пропозиції від різних інвесторів. Аналогічне підприємство готове забрати усіх спеціалістів – від робітників до менеджменту і продовжити роботу на тому ж заводі, можливо, й розширити виробництво. Хто саме, Білик не називає.

Каже, місто ще вирішує, якого інвестора залучити, бо хочуть, аби заводи не переманювали людей, а працювали в різних сферах.

У інших підприємств, які займаються автовиробництвом, за словами Богдана Білика, проблем чи намірів згортатися наразі немає.

«Цього року ми просимо всіх інвесторів забезпечити середню зарплату не менше 12 тис грн. ВО «Карпати» навпаки розширює виробництво і там поки що не буде проблем, – говорить Білик. – Нам навіть краще, якби прийшов хтось інший, щоб місто виготовляло не лише кабельно-провідникову продукцію. Зараз, наприклад, приїхав німецький інвестор, який хоче розширяти своє виробництво. Але до кінця року, поки працює «Тайко», ми ще не можемо нічого робити».


15.05.2019 1853
Коментарі ()

27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

679
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2797
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

3373 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

3074
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

928
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1229

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2203

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4697

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

4121 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3193
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

135
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1873
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4887 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1786
29.05.2020

До добірки увійшли нові серіали, які точно зацікавлять навіть вибагливих кіноманів.

161