Одержимі одержимістю: книжковий огляд від Фіртки

Несподівано для себе самого у сьогоднішній добірці помітив тему, яка червоною ниткою прошиває усі чотири книжки. Це одержимість. Як не дивно, вона буває різною. Часом руйнівною, часом навпаки.


Так сталося, що з недавніх пір я почав ходити до спортзалу. Розминка, біг, тренажери, біг… Це не що інше, як одержимість. В хорошому сенсі звісно. Одержимість, завдяки якій тіло відновлює тонус. Вибачте за ліричний відступ. Так от, і несподівано, окрім занять спортом мені до рук потрапила книга видавництва Yakaboo Publishing — «Витримати все» Алекса Гатчінсона.

У ній автор розповідає переважно про біг, тому що сам в університетські роки професійно ним займався. Але основним акцентом книжки насправді являється витривалість. Про неї тут написано практично на кожній сторінці.

Виявляється автор, перебуваючи у захопленні своїми біговими досягненнями, вдався до наукових обчислень витривалості. Згодом до цього додалось студіювання історії бігу. Гатчінсон настільки занурився у цю тему, що згодом віднайшов і описав зв’язок між тілом і киснем, тілом і спекою, тілом і спрагою, тілом і болем та їх впливом на результати. З кожною сторінкою ця книга все цікавіша і цікавіша.

І що врешті мене найбільше потішило у «Витримати все» так це авторська манера — весь час присутнє відчуття наче ти не читаєш книжку, а ведеш захопливу розмову з другом.


фото: Фабула

Наступною книжкою, у якій просто нереальна кількість одержимості — «Лаяти не на те дерево» Еріка Баркера, від видавництва «Фабула». Отут насправді є де розігнатись!

Ерік Баркер попри свою голлівудську й письменницьку кар’єру провів колосальну дослідницьку роботу саме на тему одержимості й балансу. Книга поділена на шість основних розділів, у кожному з яких Баркер розповідає щонайменше три історії, які вас вразять (мене, наприклад, вразили, а я себе вважаю досить обізнаним).

З цієї книжки я дізнався про найкращих бейсболістів, тенісистів та баскетболістів світу і ціну, яку вони заплатили за те, щоб бути найкращими (це дуже страшно і сумно). А ще про те, чому Спайдермен у коміксах такий витривалий, чи яким чином «Піксар» стала настільки крутою анімаційною студією, що готова тягатись з «Діснеєм». Чи про божевільного, який жив у Сан-Франциско на початку ХХ століття, і якого жартома називали Королем Америки (ви спитаєте у чому фішка короля? У тому що він як істинний король «видавав укази», їх публікували місцеві газетки переважно у колонках «Жарти», а за пів століття вони стали зовсім не таким божевіллям як за його життя, багато з них взагалі прийняли як закони!

Таких цікавих прикладів у «Лаяти не на те дерево» хоч греблю гати. Гарний настрій і море цікавих історій я вам гарантую!


Але як уже згадувалось на початку одержимість має і свою темну сторону. Наприклад, таку темну як у книжці Поли Гоукінз «Дівчина у потягу» від видавництва КСД. Так-так, я цю книжку купив, прочитав і вам рекомендую.

Екранізацію правда не рекомендую, та видалась доволі прісною. Отож, «Дівчина у потягу» - це тривожний, закручений і напружений трилер. Щодня одна дівчина їздить на потягу на роботу (в Америці це норма, бо у них не Укрзалізниця), щодня спостерігає за тим, що відбувається за вікном, як змінюються пейзажі, містечка, люди. Вона навіть обирає собі на одній з зупинок будиночок, дає імена людям, які у ньому живуть, вигадує їхню щасливу історію життя і… починає у неї вірити. Тим часом люди з того будиночку живуть своїм життям і не підозрюють про її існування. У їх житті насправді відбувається драма — безпліддя, подружня зрада, алкоголізм, домашнє насильство. Повний набір. Одного дня дівчина з потягу помічає чоловіка з того будиночка з іншою. І тут починається лютий треш.

З одного боку ця історія про одержимість незнайомки чужим життям. Якщо копнути глибше, то виринають теми про які щойно згадував вище. Якщо заглибитись ще далі, то ми опиняємось у дуже химерному світі.  Хоча стоп, ми насправді живемо у цьому світі, просто, на жаль, починаємо звертати увагу на проблеми тільки тоді, коли про них напишуть у книжках…


І щоб ця добірка не закінчувалась так жорстоко (не факт, правда, що вдасться), я обрав книжку Деніела Кіза «Квіти для Елджернона». Як не дивно, тут також є місце для одержимості.

Все починається з дослідів двох вчених (що це як не одержимість певною ідеєю?), які спершу проводили свої експерименти на мишах, та коли цього стало замало, наткнулись на Чарлі Гордона, розумово неповносправного 37-річного чоловіка з IQ 68. Чарлі добровільно погоджується на участь в експерименті з покращення пам'яті й за умовами експерименту зобов’язаний вести власний щоденник. Паралельно з Чарлі таку ж операцію роблять піддослідному мишеняті Елджернону. І… вони показують прекрасні результаті.

IQ Чарлі стрімко зростає, він починає вивчати мови, цікавитись наукою та музикою… Зрештою він починає розуміти різницю між своїм минулим і теперішнім, розуміти природу насмішок над ним. Це підштовхує його до самоізоляції. Але одного дня експеримент порушується. Піддослідне мишеня після розумового регресу помирає. Чарлі з жахом розуміє, що такий самий фінал чекатиме й на нього.

Коли роман Кіза був написаний та опублікований, багато літературних критиків та журі престижних премій вважали «Квіти для Елджернона» фантастикою, хоча насправді ця книжка має більше філософський і етичних характер. Чи маємо ми право нав’язувати та нав’язуватись, проводити експерименти, звинувачувати чи схвалювати… як кому жити.

І на цій ноті кажу вам, до зустрічі.


11.03.2021 17999
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700