Одержимі одержимістю: книжковий огляд від Фіртки

Несподівано для себе самого у сьогоднішній добірці помітив тему, яка червоною ниткою прошиває усі чотири книжки. Це одержимість. Як не дивно, вона буває різною. Часом руйнівною, часом навпаки.


Так сталося, що з недавніх пір я почав ходити до спортзалу. Розминка, біг, тренажери, біг… Це не що інше, як одержимість. В хорошому сенсі звісно. Одержимість, завдяки якій тіло відновлює тонус. Вибачте за ліричний відступ. Так от, і несподівано, окрім занять спортом мені до рук потрапила книга видавництва Yakaboo Publishing — «Витримати все» Алекса Гатчінсона.

У ній автор розповідає переважно про біг, тому що сам в університетські роки професійно ним займався. Але основним акцентом книжки насправді являється витривалість. Про неї тут написано практично на кожній сторінці.

Виявляється автор, перебуваючи у захопленні своїми біговими досягненнями, вдався до наукових обчислень витривалості. Згодом до цього додалось студіювання історії бігу. Гатчінсон настільки занурився у цю тему, що згодом віднайшов і описав зв’язок між тілом і киснем, тілом і спекою, тілом і спрагою, тілом і болем та їх впливом на результати. З кожною сторінкою ця книга все цікавіша і цікавіша.

І що врешті мене найбільше потішило у «Витримати все» так це авторська манера — весь час присутнє відчуття наче ти не читаєш книжку, а ведеш захопливу розмову з другом.


фото: Фабула

Наступною книжкою, у якій просто нереальна кількість одержимості — «Лаяти не на те дерево» Еріка Баркера, від видавництва «Фабула». Отут насправді є де розігнатись!

Ерік Баркер попри свою голлівудську й письменницьку кар’єру провів колосальну дослідницьку роботу саме на тему одержимості й балансу. Книга поділена на шість основних розділів, у кожному з яких Баркер розповідає щонайменше три історії, які вас вразять (мене, наприклад, вразили, а я себе вважаю досить обізнаним).

З цієї книжки я дізнався про найкращих бейсболістів, тенісистів та баскетболістів світу і ціну, яку вони заплатили за те, щоб бути найкращими (це дуже страшно і сумно). А ще про те, чому Спайдермен у коміксах такий витривалий, чи яким чином «Піксар» стала настільки крутою анімаційною студією, що готова тягатись з «Діснеєм». Чи про божевільного, який жив у Сан-Франциско на початку ХХ століття, і якого жартома називали Королем Америки (ви спитаєте у чому фішка короля? У тому що він як істинний король «видавав укази», їх публікували місцеві газетки переважно у колонках «Жарти», а за пів століття вони стали зовсім не таким божевіллям як за його життя, багато з них взагалі прийняли як закони!

Таких цікавих прикладів у «Лаяти не на те дерево» хоч греблю гати. Гарний настрій і море цікавих історій я вам гарантую!


Але як уже згадувалось на початку одержимість має і свою темну сторону. Наприклад, таку темну як у книжці Поли Гоукінз «Дівчина у потягу» від видавництва КСД. Так-так, я цю книжку купив, прочитав і вам рекомендую.

Екранізацію правда не рекомендую, та видалась доволі прісною. Отож, «Дівчина у потягу» - це тривожний, закручений і напружений трилер. Щодня одна дівчина їздить на потягу на роботу (в Америці це норма, бо у них не Укрзалізниця), щодня спостерігає за тим, що відбувається за вікном, як змінюються пейзажі, містечка, люди. Вона навіть обирає собі на одній з зупинок будиночок, дає імена людям, які у ньому живуть, вигадує їхню щасливу історію життя і… починає у неї вірити. Тим часом люди з того будиночку живуть своїм життям і не підозрюють про її існування. У їх житті насправді відбувається драма — безпліддя, подружня зрада, алкоголізм, домашнє насильство. Повний набір. Одного дня дівчина з потягу помічає чоловіка з того будиночка з іншою. І тут починається лютий треш.

З одного боку ця історія про одержимість незнайомки чужим життям. Якщо копнути глибше, то виринають теми про які щойно згадував вище. Якщо заглибитись ще далі, то ми опиняємось у дуже химерному світі.  Хоча стоп, ми насправді живемо у цьому світі, просто, на жаль, починаємо звертати увагу на проблеми тільки тоді, коли про них напишуть у книжках…


І щоб ця добірка не закінчувалась так жорстоко (не факт, правда, що вдасться), я обрав книжку Деніела Кіза «Квіти для Елджернона». Як не дивно, тут також є місце для одержимості.

Все починається з дослідів двох вчених (що це як не одержимість певною ідеєю?), які спершу проводили свої експерименти на мишах, та коли цього стало замало, наткнулись на Чарлі Гордона, розумово неповносправного 37-річного чоловіка з IQ 68. Чарлі добровільно погоджується на участь в експерименті з покращення пам'яті й за умовами експерименту зобов’язаний вести власний щоденник. Паралельно з Чарлі таку ж операцію роблять піддослідному мишеняті Елджернону. І… вони показують прекрасні результаті.

IQ Чарлі стрімко зростає, він починає вивчати мови, цікавитись наукою та музикою… Зрештою він починає розуміти різницю між своїм минулим і теперішнім, розуміти природу насмішок над ним. Це підштовхує його до самоізоляції. Але одного дня експеримент порушується. Піддослідне мишеня після розумового регресу помирає. Чарлі з жахом розуміє, що такий самий фінал чекатиме й на нього.

Коли роман Кіза був написаний та опублікований, багато літературних критиків та журі престижних премій вважали «Квіти для Елджернона» фантастикою, хоча насправді ця книжка має більше філософський і етичних характер. Чи маємо ми право нав’язувати та нав’язуватись, проводити експерименти, звинувачувати чи схвалювати… як кому жити.

І на цій ноті кажу вам, до зустрічі.


11.03.2021 17759
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1952
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1855
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1849
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5468 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2146 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1504

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

738

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

791

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

991

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1000
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1763
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3673
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10251
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26135
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10177 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7706
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

893
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

199
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

258
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

375
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1271
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

877