Одержимі одержимістю: книжковий огляд від Фіртки

Несподівано для себе самого у сьогоднішній добірці помітив тему, яка червоною ниткою прошиває усі чотири книжки. Це одержимість. Як не дивно, вона буває різною. Часом руйнівною, часом навпаки.


Так сталося, що з недавніх пір я почав ходити до спортзалу. Розминка, біг, тренажери, біг… Це не що інше, як одержимість. В хорошому сенсі звісно. Одержимість, завдяки якій тіло відновлює тонус. Вибачте за ліричний відступ. Так от, і несподівано, окрім занять спортом мені до рук потрапила книга видавництва Yakaboo Publishing — «Витримати все» Алекса Гатчінсона.

У ній автор розповідає переважно про біг, тому що сам в університетські роки професійно ним займався. Але основним акцентом книжки насправді являється витривалість. Про неї тут написано практично на кожній сторінці.

Виявляється автор, перебуваючи у захопленні своїми біговими досягненнями, вдався до наукових обчислень витривалості. Згодом до цього додалось студіювання історії бігу. Гатчінсон настільки занурився у цю тему, що згодом віднайшов і описав зв’язок між тілом і киснем, тілом і спекою, тілом і спрагою, тілом і болем та їх впливом на результати. З кожною сторінкою ця книга все цікавіша і цікавіша.

І що врешті мене найбільше потішило у «Витримати все» так це авторська манера — весь час присутнє відчуття наче ти не читаєш книжку, а ведеш захопливу розмову з другом.


фото: Фабула

Наступною книжкою, у якій просто нереальна кількість одержимості — «Лаяти не на те дерево» Еріка Баркера, від видавництва «Фабула». Отут насправді є де розігнатись!

Ерік Баркер попри свою голлівудську й письменницьку кар’єру провів колосальну дослідницьку роботу саме на тему одержимості й балансу. Книга поділена на шість основних розділів, у кожному з яких Баркер розповідає щонайменше три історії, які вас вразять (мене, наприклад, вразили, а я себе вважаю досить обізнаним).

З цієї книжки я дізнався про найкращих бейсболістів, тенісистів та баскетболістів світу і ціну, яку вони заплатили за те, щоб бути найкращими (це дуже страшно і сумно). А ще про те, чому Спайдермен у коміксах такий витривалий, чи яким чином «Піксар» стала настільки крутою анімаційною студією, що готова тягатись з «Діснеєм». Чи про божевільного, який жив у Сан-Франциско на початку ХХ століття, і якого жартома називали Королем Америки (ви спитаєте у чому фішка короля? У тому що він як істинний король «видавав укази», їх публікували місцеві газетки переважно у колонках «Жарти», а за пів століття вони стали зовсім не таким божевіллям як за його життя, багато з них взагалі прийняли як закони!

Таких цікавих прикладів у «Лаяти не на те дерево» хоч греблю гати. Гарний настрій і море цікавих історій я вам гарантую!


Але як уже згадувалось на початку одержимість має і свою темну сторону. Наприклад, таку темну як у книжці Поли Гоукінз «Дівчина у потягу» від видавництва КСД. Так-так, я цю книжку купив, прочитав і вам рекомендую.

Екранізацію правда не рекомендую, та видалась доволі прісною. Отож, «Дівчина у потягу» - це тривожний, закручений і напружений трилер. Щодня одна дівчина їздить на потягу на роботу (в Америці це норма, бо у них не Укрзалізниця), щодня спостерігає за тим, що відбувається за вікном, як змінюються пейзажі, містечка, люди. Вона навіть обирає собі на одній з зупинок будиночок, дає імена людям, які у ньому живуть, вигадує їхню щасливу історію життя і… починає у неї вірити. Тим часом люди з того будиночку живуть своїм життям і не підозрюють про її існування. У їх житті насправді відбувається драма — безпліддя, подружня зрада, алкоголізм, домашнє насильство. Повний набір. Одного дня дівчина з потягу помічає чоловіка з того будиночка з іншою. І тут починається лютий треш.

З одного боку ця історія про одержимість незнайомки чужим життям. Якщо копнути глибше, то виринають теми про які щойно згадував вище. Якщо заглибитись ще далі, то ми опиняємось у дуже химерному світі.  Хоча стоп, ми насправді живемо у цьому світі, просто, на жаль, починаємо звертати увагу на проблеми тільки тоді, коли про них напишуть у книжках…


І щоб ця добірка не закінчувалась так жорстоко (не факт, правда, що вдасться), я обрав книжку Деніела Кіза «Квіти для Елджернона». Як не дивно, тут також є місце для одержимості.

Все починається з дослідів двох вчених (що це як не одержимість певною ідеєю?), які спершу проводили свої експерименти на мишах, та коли цього стало замало, наткнулись на Чарлі Гордона, розумово неповносправного 37-річного чоловіка з IQ 68. Чарлі добровільно погоджується на участь в експерименті з покращення пам'яті й за умовами експерименту зобов’язаний вести власний щоденник. Паралельно з Чарлі таку ж операцію роблять піддослідному мишеняті Елджернону. І… вони показують прекрасні результаті.

IQ Чарлі стрімко зростає, він починає вивчати мови, цікавитись наукою та музикою… Зрештою він починає розуміти різницю між своїм минулим і теперішнім, розуміти природу насмішок над ним. Це підштовхує його до самоізоляції. Але одного дня експеримент порушується. Піддослідне мишеня після розумового регресу помирає. Чарлі з жахом розуміє, що такий самий фінал чекатиме й на нього.

Коли роман Кіза був написаний та опублікований, багато літературних критиків та журі престижних премій вважали «Квіти для Елджернона» фантастикою, хоча насправді ця книжка має більше філософський і етичних характер. Чи маємо ми право нав’язувати та нав’язуватись, проводити експерименти, звинувачувати чи схвалювати… як кому жити.

І на цій ноті кажу вам, до зустрічі.


11.03.2021 17515
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

822
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

639
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9825 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2741 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2017
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2522

Як московити крали історію наших предків.

330

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

212

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

754

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

781
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

191
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

305
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

518
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

200
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

453
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

531
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

674 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5783
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

256
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

423
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

505
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

513