
Що робити з Домбровським кар’єром у Калуші? Відповідь на це запитання голова Івано-Франківської ОДА пообіцяв дати вже до кінця березня.
За словами очільника Прикарпаття, видобуток калійних добрив є однією з основних сфер подальшого впровадження інвестиційних проектів, пише Фіртка.
Олег Гончарук наголосив, що інвестор для вирішення питанні переробки розсолів Домбровського кар’єру є. Проте, коли саме варто чекати перших кроків до вирішення проблеми – невідомо.
"Це питання розглядається на рівні Києва із залученням депутатів, силових органів – створена комісія. Я думаю, що до кінця березня ми отримаємо відповідь стосовно комплексного питання калійних добрив у Калуші. Це питання на рівні – під контролем Президента, Кабінету Міністрів та Генпрокурора", - сказав губернатор.
Довідка:
З 1960-х років радянська влада почала видобувати калій у Домбровському кар’єрі. Поряд із кар’єром побудували магнієвий завод, який виплавляв магній із залишків калієвого виробництва. Після банкрутства заводу Домбровський кар’єр затопили водою, через високу концентрацію металічних солей усе живе там відсутнє.
Глибина кар’єру – 80-100 метрів. Коли кар'єр почали затоплювати, замість води там одразу утворювалися розсоли, а на місцях руди – карсти (пустоти). Через ці карсти відбуваються провалля ґрунту й зсуви.
Сьогодні отруйні розсоли – відходи колись успішних калійного і магнієвого заводів – у затопленому кар’єрі підійшли до водоносного горизонту, є загроза потрапляння їх у річку Лімницю, яка постачає Калуш питною водою. З Лімниці ж хімікати швидко потраплять у Дністер – і тоді може загинути вся річкова фауна. Частина сіл Калуського району має непривабливі шанси піти під землю й бути залитою отруйним розсолом. А в зоні екологічної катастрофи опиняться десятки населених пунктів України та Молдови. Таку перспективу змальовують екологічні організації. Причому процеси на кар’єрі можуть стати некерованими зненацька.