Обсерваторія на Піп-Івані отримає "нове життя"

 

 

Вже понад 70 років на висоті 2 028 метрів над рівнем моря, на вершині гори Піп-Іван пустує та поволі руйнується колишня астрономічна обсерваторія. Її будували за часів Польщі протягом 1937—1938 років, а функціонувала вона за призначенням лише рік.

 

І тепер об’єктові обіцяють відродження та відновлення в рамках співпраці Варшавського та Прикарпатського університетів. У народі споруду обсерваторії вже давно охрестили «білий слон», адже взимку, коли її стіни вкриті шаром снігу та льоду, вона нагадує цю тварину. Нарешті появилася надія, що руйнуванню обсерваторії буде покладено край. Як переконують у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника такий невизначений стан пам’ятки триватиме уже недовго, адже вона перебуває на балансі університету, який має на неї серйозні наукові плани.

 
— Насамперед запланували відновити астрономічну обсерваторію, метеорологічну станцію, створити біологічний стаціонар з дослідження рослинності Карпатського регіону, стаціонар для археологічної експедиції, а також кемпінг для студентської молоді, — розповідає проректор ПНУ ім. В. Стефаника. — Ми хочемо створити дидактичну наукову базу, оскільки для підготовки студентів багатьох спеціальностей вона має неоціненне значення, адже розташована у найбільш цікавій частині Карпат. Треба зазначити, що метеорологічна станція буде другою за висотою після Альпійської метеостанції. і це буде велика користь для дослідників, котрі займаються кліматичними умовами в рамках Карпатського регіону, а також цієї частини Європи. Нині важливим є те, що цей проект увійшов до Дорожньої карти українсько-польських відносин на 2011—2012 роки, яку цього року підписали президенти України та Польщі. Надзвичайно вагомою є підтримка обласної влади, також отримуємо фінансову допомогу від європейських грантів. Насамперед уже профінансовано підготовку документації на консервацію об’єкту з фондів міністерства культури Республіки Польща. Попередня вартість консервації становить близько двох з половиною мільйонів гривень...

Законсервувати об’єкт планують максимум на два роки, ще три роки займе його відновлення. Тож у ПНУ наголошують, що унікальна наукова база на висоті понад дві тисячі метрів над рівнем моря почне функціонувати вже через п’ять років. Проект розрахований не лише для українських і польських студентів, а й для студентів Європейського союзу та країн пострадянського простору, він відкриє нові можливості для розвитку туризму.
 
 
Ще наприкінці 80-х років відомий український письменник-фантаст Олесь Бердник мав задум на цьому ж місці створити виховний центр для молоді, щоб на горі Піп-івані збиралися діти зі всієї України та «мріяли про мандрівки в далекі космічні світи». Можливо, саме тепер усе складеться, і «білий слон» дістане друге, набагато довше за попереднє життя.
 


17.11.2011 2348 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1003 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

837
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1657
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2283
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4267 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3266

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

249

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

485

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

431

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

893
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8009
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

669
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

709
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1125
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

709
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6296
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1783
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

224
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

265
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1600
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

797 1