ОБОРОНА

 

 

Нам казали: насолоджуйтесь війною, мир буде жахливим. Проте, й цю насолоду в нас вкрали книжники і фарисеї.

 

Ми сяк-так примирилися з відсутністю шпаг у офіцерів на полі бою, але коли нещодавно американці об'явили за скасування багнетів, я став пацифістом.

 

Проте, не все було втрачене!

 

Інтернет приніс благу звістку: Бундесвер відновив кавалерію! Виявилося, що боротися з партизанами в локальних конфліктах не можливо лише ракетними військами стратегічного призначення. Щоправда, сідло впровадили американське, себто пересуватися клусом вони не зможуть, лише чвалом й кроком.

 

Цікаво, що новій німецькій кінноті протиставлять французи?

 

Один френд з інтернетів припустив, що французи, як завжди, найматимуть польських уланів.

 

За 20 років після розпаду Варшавського договору, краху СРСР та припинення гонки озброєнь, воєнний бюджет США зріс у два з половиною рази. Графік американських воєнних витрат - це хвиляста лінія, яка йде вгору.

 

Європейські країни перебувають в економічній кризі, проте, витрати на оборону вцілому не скорочують. На один відсоток скоротила Британія, бо вона виділяє збройним силам більше коштів, ніж ті можуть витратити.

 

Не зважаючи на зменшення надходжень від Газпрому, Москва збільшує фінансування армії, й планує дуже коштовне переозброєння. Днями вона провела наймасштабніші за 20 років навчання ядерних сил.

 

З цієї тенденції трохи випадає Україна, але на тлі урізання фінансування Збройних сил, дедалі потужніше фінансуються спецпідрозділи Внутрішніх військ, їхня чисельність зростає. Й це розумно, адже найнебезпечнішим ворогом Української держави є український народ.

 

Можуть зауважити, що ВПК з'їдає свій відсоток ВВП, бо на нього зав'язано стільки населення, бюрократії, промисловості й суспільної інерції, що їх небезпечно недофінансовувати. Народ, який не хоче годувати армію, буде годувати хунту. Цікаво, що ті самі американці, навчені гірким досвідом антивоєнної кампанії часів В'єтнаму, легше сприймають витрати на афганську війну, ніж на реформу системи охорони здоров'я.

 

Втім, аналіз бюджету може призвести лише до тривіальних висновків, на зразок необхідності заощадження, що завжди має руйнівні наслідки. Справжнє осягнення можливе лише через художні засоби. Бо людина пізнає світ тими самими інстументами, якими Бог створив його.

 

В Україні протікала ( швидче - нагромаджувалася ) творчість одного з найвизначніших митців ХІХ ст. Тотлебена. Він експериментував з інсталяціями на грунті фортифікації. Його укріплення, зокрема Лисогорський форт у Києві - це чисте мистецтво не замулене брутальними потребами оборони. Його стиль можна характеризувати, як "неоархаїку", він навіяний аллюзіями Змієвих валів - дивовижних споруд наших предків, якими не можливо було захиститися від печенігів, але можна було вразити уяву цих підступних кочівників.

 

Виключно геометричнi розрахунки i пояснення фортифiкацii є рудиментами примітивного просвітництва. Бiльшiсть фортечних споруд була покликана до життя вигаданими страхами й cпоруджена пiд впливом естетичних уявлень та амбiцiй. Отже, геометрiя має бути пояснена психiатрiєю. Я нинi пишу ессе "манiакально-депресивний полiгонал Тотлебена на Лисiй горi у Києвi" (дивіться в наступних серіях).

 

Все це стосується не лише фортифікації, але оборони вцілому. Армія потрібна народу аби боронитися від суспільних неврозів, а також тому, що це красиво. Мистецтво війни - це в першу чергу мистецтво. Навідміну від знарядь праці, зброя найчастіше красива (навіть кулемет Максима має своєрідну кумедну грацію). Можна медитувати, наприклад, на австрійську кавалерійську шаблю, а на токарний станок - ні.

 

Принцип стратегії вісімнадцятого ст.: "битва - це рвотне для хворого, коли не лишається нічого іншого". Моріц Саксонський віддавав перевагу маневру перед стріляниною. Нині переозброєння, обмеження озброєнь, сварки навколо ПРО - все це нерухомі маневри, аби обійтися без "рвотного".

 

Розповідає Річард Ф. Бьортон, а він чув від Р. Шомбурга, а той бачив в індіанців Демагара, що коли хлопчика посвячують в юнаки, йому дають твердий камінь, який той має відшлифувати руками. Буває хлопчик стає чоловіком до того як виконає це завдання.

 

Людина дорослішає, тобто стає вповні людиною, коли зосереджується на безсенсових речах, які не дають жодної практичної користі. Вони і є найважливішими. Те саме стосується всього суспільства, для якого армія - це індіанській педагогічний камінець.

 

Але є одна річ, яка бентежить: не зважаючи на надмір військовиків, війни таки трапляються.

 

Людям лише здається, що вони згодні сплачувати податки на військо бо мріють за мир. Насправді, вони мріють за війну.

 

Чоловік, який купляє АКМ під евфемізмом "мисливський карабін" виправдовує це для себе міркуваннями безпеки, а насправді хоче постріляти. В начальника.

 

Коли нації накопичують озброєння, вони на військових складах зберігають на депозиті волю.

 

"Всі значні постфрейдистські відкриття в психології підтверджують теорію Ніцше... - неврастенія виникає в результаті невикористаної волі" (Уїлсон).

 

Для того, щоб пояснити захворювання самого Ніцше, доведеться скористатися арсеналом не психології, але демонології.

 

Життя - це підготовка до чогось, що ніколи не станеться - казав Єйтс, який не знав, що незабаром станеться Світова війна.

 

Мені теж поталанило: я був знайомий з людьми, які знали тих, хто допомагав тим, хто був потерпілим від тих з ким сталося.

 

Я за мирне життя. Бо звичайний філістерський гоп-стоп значно приємнішій за, наприклад, атаку стримуючого опорного пункту у складі посиленої мотострілецької чоти.

 

Але війна буде, бо її щось давненько не було.

 

В одній малобюджетній чорнушній американській комедії почув гарний, мйже шекспірівської сили діалог:

 

- Дивись, він вмер!

- Так, це побічний наслідок ножа в спині...

 

Побічні наслідки бувають несподівані.

 

Дмитро Корчинський,

Cпеціально для ТСН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи варто дозволити в Україні вільне володіння зброєю?

 


Коментарі (2)

O-o-o! 2013.03.11, 18:15
Як завжди, красиво та розумно!
Я 2013.03.13, 16:03
Шлях держави в майбутнє у верховній раді мали б визначати хоча б напів-філософи, мислителі з життєвим досвідом. А не директори-господарники чи інші спеціалісти та пройдисвіти. Нам ще дуже далеко до цього, тому й бідуємо...
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1778
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1107
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1367 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3898 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33951
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2955

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

405

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

827

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1796

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1142
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1178
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

699
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

574
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12266
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1569
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1354
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

636
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

325
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

400
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

440
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1335