Обласну щорічну премію імені Герасима Терсенова присудили трьом науковцям з Івано-Франківська

 
 
 
 
 
В департаменті економіки облдержадміністрації відбулося засідання конкурсної комісії з присудження обласної щорічної премії імені Герасима Терсенова.
 
 

На розгляд було подано 6 наукових розробок від вищих навчальних закладів, установ, організацій та підприємств, інформує Фіртка з посиланням на прес-службу ІФ ОДА.

 

В результаті обговорення та рейтингового голосування переможцями стали:

 

1. Автор розробки «Композиційні набори рослинних олій – оздоровчих засобів з природними цілющими властивостями та технологія їх виготовлення» Дзюбанюк Назарій Олександрович – директор ПП «Науково-виробнича фірма «Елітфіто». Розробка захищена 7 патентами  України на корисну модель, 5 - на нові знаки для товарів.

 

Розробка включає нові компо­зиційні набори високоякісних олій з рослинної сировини, які мають профілактич­но-оздоровчі власти­вості. Вдосконалено техноло­гію ви­го­товлення олій із широкого асор­ти­менту рослинної сировини (на­сін­ня коноплі, льону, розто­ропші, гарбуза, маку, плодів шипшини, обліпихи, ядер горіхів) із запро­вадженням мікрофільтрації з вико­рис­танням тканини зразка «Бель­тинг» та додаткового віджиму філь­тра­ту, що забезпечує  підвищення якості олій до вимог євростандартів та додатковий вихід продукції. При цьому досягається безвідходне використання рослинної сировини (віджимний фільтрат переробля­ється на борошно та шрот). За 6 місяців 2015 року влас­ни­ми силами випуще­но 180 на­борів. В перспективі річний об’єм складатиме 500 наборів. Про­дук­ція експор­ту­ється в кра­їни Євросоюзу – Че­хію, Словач­чи­ну, Німеччину, По­ль­щу, Болгарію.

 

 2. Автор розробки «Явище масопереносу продуктів тертя в металополімерних парах» Журавльов Дмитро Юрійович – доцент кафедри механіки машин Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, к.т.н. Розробка захищена патентом України на винахід та отримала диплом на відкриття Міжнародної академії авторів наукових відкриттів та винаходів.

 

Розробкою встановлено невідоме раніше яви­ще масопереносу тертя у металопо­лімерних парах, яке полягає в тому, що під дією виникаючого при терті електротермічного вибуху утворю­ються полімерні продукти, які, попадаючи у зазори між мікро­виступами пар тертя, сприяють генеруванню об’ємного електро­заряду та виникненню термозаряду, що призводить до пробою шару залишкових продуктів, яке викли­кає їх перенос на робочу поверхню металевого фрикційного елемента.

 

Розробка методів та засобів запобігання даного явища сприятиме підвищенню ефективності на 15% та довговічності на 10% пар тертя, що дасть можливість, як приклад, покращити спускні операції у бурових лебідок на 10% по часу, а це, в свою чергу, зекономить 1200-1400 грн. на один спуск бурового інструменту на глибину 4000 м.

 

Відкриття лягло в основу навчаль­ного підручника «Трибологія».

 

 3. Автор розробки «Комплексне лікування хворих на гостру тонкокишкову непрохідність» Скрипко Василь Дмитрович - доцент кафедри хірургії післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, к.м.н. Розробка захищена 6 патен­та­ми України на корисну модель.

 

Розроблено алгоритм комплекс­ної хірургічної тактики ведення хворих на го­с­тру тонкокишкову непрохідность (ГТКН). Запропоновано новий спосіб діагностики порушень функці­о­на­льного стану печінки з показ­ни­ками активності органоспеци­фічних ферментів сироватки крові та корекції синдрому ентераль­ної недостатності для ліквідації ендо­генної інтоксикації при  ГТКН шляхом застосування заходів багатокомпонентної терапії.

 

Удосконалено спосіб вимірю­вання внутрішньочеревного тиску та запропоновано троакар для програмованої лапароскопії.

 

Розроблено спосіб оцінки визна­чення обєму резекції тонкої кишки в залежності від тривалості ГТНК за бальною шкалою розмірів резекції кишки.

 

Впровадження комплексного діагнос­тич­но-лікувального алгоритму при го­с­трій тонкокишковій непрохідності доз­волило зменшити післяопераційну лета­льність на 6,1%, частоту післяопе­ра­ційної дисфунк­ції – на 15,3%, кількість інтра­до­мі­на­ль­них ускладнень –  на 11,9% і ско­ро­тити тривалість ліжко-днів на 25,4%.

 

 Премія у розмірі 2000 грн. на кожну розробку виплачуватиметься до Дня винахідника і раціоналізатора України (вересень 2015 року) за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених на реалізацію заходів Програми розвитку науково-технічної та інноваційної діяльності області до 2015 року (затверджена рішенням обласної ради від 05.06.2009 №803-30/2009).

 

 Довідково: обласна щорічна премія імені Герасима Терсенова, першого голови обласної ради Товариства винахідників і раціоналізаторів, присуджується, починаючи з 2010 року, коли їй офіційно було надано статус обласної.


07.08.2015 567 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

269
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2902
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21058
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1968
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1342 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2354

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

685

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2132

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

812

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1400
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

131
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

461
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

992
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

132
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

748
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

732
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

676
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8207
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

808 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

869
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2161 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

813