Обігнати інфляцію і примножити капітал: чому варто інвестувати в нерухомість

За минулі роки можливості для інвестування в Україні суттєво розширились. Найбільш популярними інструментами вкладень в Україні сьогодні є купівля державних облігацій, банківські депозити, інвестиції в нерухомість і вкладення в бізнес.

Два перші варіанти є низькоприбутковими інвестиційними інструментами, другий – не прив’язаний до долара, а останній – найбільш ризиковий. До того ж, купівля облігацій на значну суму потребує підтвердження джерела доходів, а дохід від власного бізнесу точно не можна назвати пасивним. А от нерухомість – це можливість довгострокового вкладення грошей з примноженням капіталу без щоденних зусиль, як в бізнесі.

Тож розберемося, що можна отримати від інвестицій в нерухомість. Навіть під час повномасштабної війни.

Попит прокинувся

На кінець 2023 року інтерес до купівлі житла в Україні сягнув 70-80% від рівня до повномасштабного вторгнення, ідеться в річному дослідженні порталу ЛУН. Все більше українців повертаються до ідеї придбання житла і ця тенденція зберігається в 2024 році.

Аналітики порівнюють нинішню ситуацію з тією, що склалася у 2014 році після першого етапу вторгнення росії в Україну. Тоді хвиля вимушених переселенців посприяла розбудові київського передмістя, у якому до 2022 року вводили в експлуатацію навіть більше нових квартир, ніж у столиці.

Та сьогодні попит на житлову нерухомість змістився на західні області України. Торік в Україні 70% інвестицій у житло, за даними групи Ukraine Economic Outlook, припали саме на них. Це пов’язано, передусім, із безпековими факторами. Друга причина – постійне зростання якості і комфорту життя у невеликих обласних центрах, про що свідчить щорічне муніципальне дослідження від Міжнародного республіканського інституту.

І, нарешті, ціна на житло. Області заходу України пропонують житло за суттєво нижчими цінами, ніж у Києві. А рівень життя – не гірший. Наприклад, ІТ-спільнота торік визнала Івано-Франківськ найкращим містом для життя.

Отже, попит є. Пропозиція від нього не відстає, хоча терміни введення будинків в експлуатацію поки повільніші, ніж довоєнні, але не значно. Та чи вигідно інвестувати зараз у нерухомість?

Старий, але добрий інструмент

Інвестиції в нерухомість – один з найбільш консервативних інструментів. На українському ринку він показує стабільну дохідність вже упродовж багатьох років – квартири постійно зростають в ціні.

Якщо ще кілька років тому ціни на нерухомість в Києві були найвищими, то сьогодні до них впритул наблизились ціни на первинному ринку житла у Львові.

Динаміка зростання цін в інших західних областях за минулі півтора роки теж вища, ніж у столиці.

Наприклад, в Івано-Франківську за минулий рік ціни на житло в новобудовах виросли на 18% в доларах. За перше півріччя, показує статистика ЛУН, квадратний метр тут подорожчав ще на 13% у гривні. В Ужгороді ціни лише з початку 2024 року виросли на 18% за метр, у Львові – на 13%, в Луцьку – на 11%, у Чернівцях – на 9%.

Інвестиції в нерухомість зараз можуть принести дохід у розмірі щонайменше 15-20% на рік через постійне зростання ціни на квадратні метри.

Експерти прогнозують, що динаміка зростання попиту і цін збережеться у найближчі роки і ще орієнтовно впродовж 5-7 років після завершення війни з росією. Окрім вимушених переселенців, на це впливатимуть й інші фактори.

Наприклад, покращити житлові умови, збільшити площу часто хочуть навіть ті люди, які мають власне помешкання. Не варто забувати і про застарілий житловий фонд радянського періоду, що поступово втрачає свої експлуатаційні характеристики і мешканці якого шукатимуть нове сучасне житло.

Отже, купівля житла в західному регіоні, з огляду на ціну та її зростання, а також на підвищений попит у порівнянні з іншими регіонами, зараз чи не найвигідніша. Це допоможе вигідно вкласти гроші, збільшити капітал у найближчі роки і вберегти його від інфляційних ризиків.

Яке місто обрати для інвестиції в нерухомість

Відповідь на це питання залежить від цілей і можливостей інвестора. Свого часу, найпопулярнішим містом для купівлі житла на заході України був Львів. Шалений попит призвів до того, що сьогодні ціна квадратного метру в новобудові Львова коштує в середньому 55 тис. грн.

Після Львова за популярністю на заході йдуть Ужгород та Івано-Франківськ.

Середня ціна за квадратний метр житла в Ужгороді сьогодні становить 49 тис. грн, в Івано-Франківську33 тис. Тобто в Івано-Франківську, порівнюючи з іншими містами регіону, найнижчий поріг входу в нерухомість та найменша вартість новобудов. До прикладу, ціни на квартири в новозбудованих ЖК Івано-Франківська стартують від 1 млн грн.

В Ужгороді сьогодні в продажу є 69 черг в новобудовах, будуються 54 черги. В Івано-Франківську – 173 черги в продажу і 140 – будуються. Окрім того, в Івано-Франківську із 63 житлових комплексів у 40 можна придбати житло в розтермінування – це дві третини пропозицій. В Ужгороді ж із 39 житлових комплексів придбати нерухомість в розтермінування можна лише в 16.

Отже, Івано-Франківськ демонструє і більш привабливу ціну на нерухомість в новобудовах, і в рази більший вибір нерухомості.

Івано-Франківськ також упродовж років є одним із лідерів серед міст, де комфортно жити і вести бізнес. Тут велика спільнота айтівців – понад 5 тис. людей. Це друга по величині ІТ-спільнота на заході України та свого роду підтвердження якості життя у місті.

Також Івано-Франківськ є містом, де, за словами підприємців, легше вести бізнес, ніж у багатьох великих містах. Підтвердженням цьому також є релокація сюди великих підприємств зі сходу та півдня України у галузі поліграфії, ІТ, промисловості тощо. Загалом ідеться про понад 80 великих компаній і понад 100 середніх і малих. Попри війну, іноземні інвестори теж продовжують вкладати гроші в місто та область.

І все це – біля підніжжя українських Карпат.

Реклама

Фотогалерея


25.07.2024 996
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

419
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1927
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1206
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1478 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4105 6
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34053

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

153

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

480

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

901

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1917
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1277
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1345
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

776
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2106
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12342
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1643
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1427
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30604 1
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

432
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

980
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

395
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

474