Обігнати інфляцію і примножити капітал: чому варто інвестувати в нерухомість

За минулі роки можливості для інвестування в Україні суттєво розширились. Найбільш популярними інструментами вкладень в Україні сьогодні є купівля державних облігацій, банківські депозити, інвестиції в нерухомість і вкладення в бізнес.

Два перші варіанти є низькоприбутковими інвестиційними інструментами, другий – не прив’язаний до долара, а останній – найбільш ризиковий. До того ж, купівля облігацій на значну суму потребує підтвердження джерела доходів, а дохід від власного бізнесу точно не можна назвати пасивним. А от нерухомість – це можливість довгострокового вкладення грошей з примноженням капіталу без щоденних зусиль, як в бізнесі.

Тож розберемося, що можна отримати від інвестицій в нерухомість. Навіть під час повномасштабної війни.

Попит прокинувся

На кінець 2023 року інтерес до купівлі житла в Україні сягнув 70-80% від рівня до повномасштабного вторгнення, ідеться в річному дослідженні порталу ЛУН. Все більше українців повертаються до ідеї придбання житла і ця тенденція зберігається в 2024 році.

Аналітики порівнюють нинішню ситуацію з тією, що склалася у 2014 році після першого етапу вторгнення росії в Україну. Тоді хвиля вимушених переселенців посприяла розбудові київського передмістя, у якому до 2022 року вводили в експлуатацію навіть більше нових квартир, ніж у столиці.

Та сьогодні попит на житлову нерухомість змістився на західні області України. Торік в Україні 70% інвестицій у житло, за даними групи Ukraine Economic Outlook, припали саме на них. Це пов’язано, передусім, із безпековими факторами. Друга причина – постійне зростання якості і комфорту життя у невеликих обласних центрах, про що свідчить щорічне муніципальне дослідження від Міжнародного республіканського інституту.

І, нарешті, ціна на житло. Області заходу України пропонують житло за суттєво нижчими цінами, ніж у Києві. А рівень життя – не гірший. Наприклад, ІТ-спільнота торік визнала Івано-Франківськ найкращим містом для життя.

Отже, попит є. Пропозиція від нього не відстає, хоча терміни введення будинків в експлуатацію поки повільніші, ніж довоєнні, але не значно. Та чи вигідно інвестувати зараз у нерухомість?

Старий, але добрий інструмент

Інвестиції в нерухомість – один з найбільш консервативних інструментів. На українському ринку він показує стабільну дохідність вже упродовж багатьох років – квартири постійно зростають в ціні.

Якщо ще кілька років тому ціни на нерухомість в Києві були найвищими, то сьогодні до них впритул наблизились ціни на первинному ринку житла у Львові.

Динаміка зростання цін в інших західних областях за минулі півтора роки теж вища, ніж у столиці.

Наприклад, в Івано-Франківську за минулий рік ціни на житло в новобудовах виросли на 18% в доларах. За перше півріччя, показує статистика ЛУН, квадратний метр тут подорожчав ще на 13% у гривні. В Ужгороді ціни лише з початку 2024 року виросли на 18% за метр, у Львові – на 13%, в Луцьку – на 11%, у Чернівцях – на 9%.

Інвестиції в нерухомість зараз можуть принести дохід у розмірі щонайменше 15-20% на рік через постійне зростання ціни на квадратні метри.

Експерти прогнозують, що динаміка зростання попиту і цін збережеться у найближчі роки і ще орієнтовно впродовж 5-7 років після завершення війни з росією. Окрім вимушених переселенців, на це впливатимуть й інші фактори.

Наприклад, покращити житлові умови, збільшити площу часто хочуть навіть ті люди, які мають власне помешкання. Не варто забувати і про застарілий житловий фонд радянського періоду, що поступово втрачає свої експлуатаційні характеристики і мешканці якого шукатимуть нове сучасне житло.

Отже, купівля житла в західному регіоні, з огляду на ціну та її зростання, а також на підвищений попит у порівнянні з іншими регіонами, зараз чи не найвигідніша. Це допоможе вигідно вкласти гроші, збільшити капітал у найближчі роки і вберегти його від інфляційних ризиків.

Яке місто обрати для інвестиції в нерухомість

Відповідь на це питання залежить від цілей і можливостей інвестора. Свого часу, найпопулярнішим містом для купівлі житла на заході України був Львів. Шалений попит призвів до того, що сьогодні ціна квадратного метру в новобудові Львова коштує в середньому 55 тис. грн.

Після Львова за популярністю на заході йдуть Ужгород та Івано-Франківськ.

Середня ціна за квадратний метр житла в Ужгороді сьогодні становить 49 тис. грн, в Івано-Франківську33 тис. Тобто в Івано-Франківську, порівнюючи з іншими містами регіону, найнижчий поріг входу в нерухомість та найменша вартість новобудов. До прикладу, ціни на квартири в новозбудованих ЖК Івано-Франківська стартують від 1 млн грн.

В Ужгороді сьогодні в продажу є 69 черг в новобудовах, будуються 54 черги. В Івано-Франківську – 173 черги в продажу і 140 – будуються. Окрім того, в Івано-Франківську із 63 житлових комплексів у 40 можна придбати житло в розтермінування – це дві третини пропозицій. В Ужгороді ж із 39 житлових комплексів придбати нерухомість в розтермінування можна лише в 16.

Отже, Івано-Франківськ демонструє і більш привабливу ціну на нерухомість в новобудовах, і в рази більший вибір нерухомості.

Івано-Франківськ також упродовж років є одним із лідерів серед міст, де комфортно жити і вести бізнес. Тут велика спільнота айтівців – понад 5 тис. людей. Це друга по величині ІТ-спільнота на заході України та свого роду підтвердження якості життя у місті.

Також Івано-Франківськ є містом, де, за словами підприємців, легше вести бізнес, ніж у багатьох великих містах. Підтвердженням цьому також є релокація сюди великих підприємств зі сходу та півдня України у галузі поліграфії, ІТ, промисловості тощо. Загалом ідеться про понад 80 великих компаній і понад 100 середніх і малих. Попри війну, іноземні інвестори теж продовжують вкладати гроші в місто та область.

І все це – біля підніжжя українських Карпат.

Реклама

Фотогалерея


25.07.2024 815
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

862
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

934
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4752
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7080 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

9874 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

3941 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

276

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

961

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1724

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1860
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3283
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

435
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

716
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

362
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1500
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1477 1
19.08.2024

Християнська сім'я базується на фундаменті беззаперечної любові, єдності думок, цілей та бажань. Втім, це також спільна робота чоловіка та дружини.  

1408
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25438 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

472 3
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

905
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

608
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

525