Нью-Йорк, Лондон, Відень. Як Івано-Франківськ стає центром тяжіння

 

 /data/blog/92202/adb168d44b3a5388ecb34e43feb8cda9.jpg

 

Потяг прибуває на маленький акуратний вокзал Івано-Франківська. На питання, чи далеко до центру, таксист відповідає: “Центр тут скрізь “. Так, взагаліто, і є : життя в Івано- Франківську розосереджене практично по всьому простору маленького містечка.

 

Головна площа тут нагадує львівську площу Ринок, і так само, як у Львові, розташована навколо ратуші. Правда, в будівлі ратуші немає кабінету мера (він працює в будівлі обласної адміністрації), в будинках по периметру немає такої великої кількості кафе і музеїв. Та й людей тут відносно небагато.

 

"Франківськ завжди дивився на Львів як на старшого брата, – говорить 32-річний Юрій Филюк, засновник місцевої мережі ресторанів “23 ресторани” та міської платформи “Тепле Мiсто”. – Але коли ми стартували з “Теплим Мiстом”, відразу почав говорити про те, що Львів не повинен бути орієнтиром. Він може бути братом, сусідом, але планка – тільки Нью-Йорк, Лондон, Відень. Інакше просто не цікаво".

 

Ми з Филюком говоримо за ланчем в просторі Urban Space 100 , де, як і в інших ресторанах, їжу готують тільки з місцевих сезонних продуктів , паралельно розвиваючи фермерство.

 

"Я реально вірю, що ми можемо конкурувати на світовому рівні , – мрійливо продовжує він. – Знаєш, це як з футболістами: їх усіх тренують з малих років, але одні доростають до рівня “Барселони”, а інші тільки до другої ліги України і далі не можуть стрибнути, тому що методологія різна, і планка теж. Нам було важливо переставити планку зі Львова набагато далі. Якщо згадати, як Львів розвивався, то він собі відразу встановив за планку Краків, а потім, коли зрозумів, що вони це можуть, – прийняли вже за орієнтир Відень. Якщо місто маленьке, це не означає, що він не конкурентоспроможний. Просто треба зрозуміти, що потрібно закласти в нього, щоб його почали помічати в світі".

 

Соціальна платформа “Тепле Мiсто” за останній рік стала потужним центром тяжіння Івано-Франківська. Працювати над проектом, створеним на базі цієї платформи, приїжджають зі Львова та Києва. Нещодавно силами кількох львів’ян, які заради проекту переїхали до Івано-Франківська, запустилось радіо Urban Space Radio.

 

Скляна радіорубка, з якої ведеться прямий ефір, вмонтована в простір кафе, а вгості до ведучих приходять не лише місцеві діячі, але й музиканти, журналісти, урбаністи і політики, відомі всій країні.

 

Засоби на функціонування Urban Radio збирались через краудфандингову платформу “Спільнокошт”.

 

Місяць тому ” Тепле Мiсто” запустило програму малих міських грантів : щоквартально громадським ініціативам, що розвивають мистецтво, спорт, екологію та енергоефективність, освіту, підприємництво та інші сфери – буде надаватися як фінансова підтримка, так і організаційна з боку платформи. А в найближчих планах – запустити процес створення стратегії розвитку Івано-Франківська.

 

"Це має бути не просто документ, який можна в принципі зробити за рік, а скоріше тренінг для міського товариства довжиною в 3-5 років, – каже Филюк. – Ми будемо вчитися взаємодіяти, домовлятися. У нас вже є якийсь авторитет, який може дозволити почати розмову про стратегію практично з будь-якими гравцями в місті і вести розмову на рівних. Ми можливо спробуємо виступати модератором і інтегратором цього складного процесу".

 

Під час передвиборного періоду засновник “Теплого мiста” змушений був постійно пояснювати місцевим політикам, що політичних амбіцій у платформи немає, а все, що вони роблять, – набагато ширше, ніж боротьба за крісла у владі.

 

"Я не займаюся політикою, це скоріше policy, – пояснює Филюк. – Ми не боремося за чергове лідерство, а намагаємося створювати правила єдині для всіх. Коли будуть правила для всіх, не так вже й важливо , хто буде лідером. Наша місія – консолідувати суспільство – це те, чого політика сьогодні зробити не може".

 

Ми більше спостерігаємо за процесом включення усвідомленості в людях та активізації їх проактивності. Якщо уявити собі місто повністю усвідомлених людей, то всі негативні явища автоматично зникають. Усвідомленість диктує якісь логічні, правильні рішення, формує дизайн поведінки. Ми хочемо розгорнути людей з патерналізму – на проактивність, щоб вони робили все своїми руками, не чекаючи, що хтось за них це зробить.

 

Платформу, засновану Филюком, в Івано-Франківську знають буквально всі: за півтора року вдалося реалізувати неймовірну кількість проектів у різних сферах. Програма ” Тепле веломiсто “, міжнародний архітектурний конкурс на кращий простір для дітей, дизайнерські парклети, що прославилися вже на всю країну, програма грантів для міських ініціатив, візуальний стиль міста, який увійшов в шорт-лист рекламістського конкурсу “Каннські леви 2014″ – все це зроблено в рамках платформи.

 

Головним винаходом залишається соціальний ресторан ”Urban Space 100“. Цифра “100” з’явилася у назві ресторану не випадково: у нього вклались сто інвесторів – кожен по тисячі доларів. Показником є те, що серед інвесторів опинилися не тільки франківчани, а й люди з багатьох інших міст і країн.

 

Так що наша платформа – це від початку щось більше, ніж щось локальне“, – говорить він.

 

Частина зібраних з інвесторів коштів була витрачена на облаштування простору, решта поповнило фонд платформи, і тепер 80% прибутку витрачається на підтримку локальних ініціатив. Такий формат унікальний не тільки для Франківська, але й для всієї України. Вже кілька міст, говорить Филюк, хочуть відкрити у себе Urban Space за ” соціальною франшизою “. Правда, чітких параметрів у такого франчайзингу поки немає.

 

"Наше “Тепле місто” – це свого роду експеримент онлайн, – говорить він. – Мені хочеться вірити, що це таке вікно можливостей, яке може видати дуже цікавий результат не тільки для міста, але й для всієї країни. Зараз ми реально тиснемо на газ, і динаміка у мене в рази вища, ніж була тоді, коли я жив у Києві. Я зайнявся “Теплим мiстом”, тому що мені не вистачало динаміки, а тепер її занадто багато. Це не дуже природно для Івано-Франківська, бо це – “slow-city”. Головна інтрига в тому, як ми капіталізуємо нашу динаміку у розвиток міста".

 

А ще команда платформи допомагала з запуском нового поїзда зі Львова до Чернівців через Івано-Франківськ . Електричка добирається до Франківська за 1 год 40 хвилин. 

 

"Одного разу ми побачили, що Львівська залізниця замовляє у Харкові локомотив, але невідомо було, за яким напрямком його включать. Ми почали всіх “бомбити”, хто має до цього відношення, буквально кричали про те, що нам дуже потрібний цей поїзд, – згадує Филюк. Тепер один з викликів – створення простору Urban Space 500 (500 інвесторів по 1000 доларів ) у Києві.

 

Филюк стверджує, що попит на цей формат великий, але для того, щоб вийшло щось більше, ніж гарний ресторан або коворкінг, потрібно закласти “додаткову вартість” – нові сенси.

 

"Зараз відбувається процес дозрівання прогресивних сил, і там потрібна консолідація, – розмірковує Филюк. – У нас це вийшло буквально випадково. Насправді консолідувати закрите західноукраїнське суспільство – завдання з найскладніших. Але ми змогли: 36 компаній підтримують платформу “Тепле мiсто”, і частина з них – ресторани, мої прямі конкуренти. У регіоні, де діє принцип “моя хата скраю” – люди дають мені гроші, щоб ми разом розвивали середовище. Розумієш, яка це зміна свідомості? Якби мені два роки тому сказали про це, я б не повірив, це і для мене космос. Але якщо українці на таке здатні, то це буде діяти скрізь. Якщо нам вдасться пройти етап спільного досягнення цілей з реальними опонентами, тоді це буде прорив. Тоді Європа, в якій теж є криза цінностей, буде у нас вчитися".

 

 

Українська правда. Життя


17.11.2015 1263 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

283
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

662
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1186
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2517
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1368
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2018 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

701

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

760

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1663

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1648
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

350
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

460
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18369
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7486
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3661
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1048
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10782
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

298
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

295
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

488
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

452
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

687