Нью-Йорк, Лондон, Відень. Як Івано-Франківськ стає центром тяжіння

 

 /data/blog/92202/adb168d44b3a5388ecb34e43feb8cda9.jpg

 

Потяг прибуває на маленький акуратний вокзал Івано-Франківська. На питання, чи далеко до центру, таксист відповідає: “Центр тут скрізь “. Так, взагаліто, і є : життя в Івано- Франківську розосереджене практично по всьому простору маленького містечка.

 

Головна площа тут нагадує львівську площу Ринок, і так само, як у Львові, розташована навколо ратуші. Правда, в будівлі ратуші немає кабінету мера (він працює в будівлі обласної адміністрації), в будинках по периметру немає такої великої кількості кафе і музеїв. Та й людей тут відносно небагато.

 

"Франківськ завжди дивився на Львів як на старшого брата, – говорить 32-річний Юрій Филюк, засновник місцевої мережі ресторанів “23 ресторани” та міської платформи “Тепле Мiсто”. – Але коли ми стартували з “Теплим Мiстом”, відразу почав говорити про те, що Львів не повинен бути орієнтиром. Він може бути братом, сусідом, але планка – тільки Нью-Йорк, Лондон, Відень. Інакше просто не цікаво".

 

Ми з Филюком говоримо за ланчем в просторі Urban Space 100 , де, як і в інших ресторанах, їжу готують тільки з місцевих сезонних продуктів , паралельно розвиваючи фермерство.

 

"Я реально вірю, що ми можемо конкурувати на світовому рівні , – мрійливо продовжує він. – Знаєш, це як з футболістами: їх усіх тренують з малих років, але одні доростають до рівня “Барселони”, а інші тільки до другої ліги України і далі не можуть стрибнути, тому що методологія різна, і планка теж. Нам було важливо переставити планку зі Львова набагато далі. Якщо згадати, як Львів розвивався, то він собі відразу встановив за планку Краків, а потім, коли зрозумів, що вони це можуть, – прийняли вже за орієнтир Відень. Якщо місто маленьке, це не означає, що він не конкурентоспроможний. Просто треба зрозуміти, що потрібно закласти в нього, щоб його почали помічати в світі".

 

Соціальна платформа “Тепле Мiсто” за останній рік стала потужним центром тяжіння Івано-Франківська. Працювати над проектом, створеним на базі цієї платформи, приїжджають зі Львова та Києва. Нещодавно силами кількох львів’ян, які заради проекту переїхали до Івано-Франківська, запустилось радіо Urban Space Radio.

 

Скляна радіорубка, з якої ведеться прямий ефір, вмонтована в простір кафе, а вгості до ведучих приходять не лише місцеві діячі, але й музиканти, журналісти, урбаністи і політики, відомі всій країні.

 

Засоби на функціонування Urban Radio збирались через краудфандингову платформу “Спільнокошт”.

 

Місяць тому ” Тепле Мiсто” запустило програму малих міських грантів : щоквартально громадським ініціативам, що розвивають мистецтво, спорт, екологію та енергоефективність, освіту, підприємництво та інші сфери – буде надаватися як фінансова підтримка, так і організаційна з боку платформи. А в найближчих планах – запустити процес створення стратегії розвитку Івано-Франківська.

 

"Це має бути не просто документ, який можна в принципі зробити за рік, а скоріше тренінг для міського товариства довжиною в 3-5 років, – каже Филюк. – Ми будемо вчитися взаємодіяти, домовлятися. У нас вже є якийсь авторитет, який може дозволити почати розмову про стратегію практично з будь-якими гравцями в місті і вести розмову на рівних. Ми можливо спробуємо виступати модератором і інтегратором цього складного процесу".

 

Під час передвиборного періоду засновник “Теплого мiста” змушений був постійно пояснювати місцевим політикам, що політичних амбіцій у платформи немає, а все, що вони роблять, – набагато ширше, ніж боротьба за крісла у владі.

 

"Я не займаюся політикою, це скоріше policy, – пояснює Филюк. – Ми не боремося за чергове лідерство, а намагаємося створювати правила єдині для всіх. Коли будуть правила для всіх, не так вже й важливо , хто буде лідером. Наша місія – консолідувати суспільство – це те, чого політика сьогодні зробити не може".

 

Ми більше спостерігаємо за процесом включення усвідомленості в людях та активізації їх проактивності. Якщо уявити собі місто повністю усвідомлених людей, то всі негативні явища автоматично зникають. Усвідомленість диктує якісь логічні, правильні рішення, формує дизайн поведінки. Ми хочемо розгорнути людей з патерналізму – на проактивність, щоб вони робили все своїми руками, не чекаючи, що хтось за них це зробить.

 

Платформу, засновану Филюком, в Івано-Франківську знають буквально всі: за півтора року вдалося реалізувати неймовірну кількість проектів у різних сферах. Програма ” Тепле веломiсто “, міжнародний архітектурний конкурс на кращий простір для дітей, дизайнерські парклети, що прославилися вже на всю країну, програма грантів для міських ініціатив, візуальний стиль міста, який увійшов в шорт-лист рекламістського конкурсу “Каннські леви 2014″ – все це зроблено в рамках платформи.

 

Головним винаходом залишається соціальний ресторан ”Urban Space 100“. Цифра “100” з’явилася у назві ресторану не випадково: у нього вклались сто інвесторів – кожен по тисячі доларів. Показником є те, що серед інвесторів опинилися не тільки франківчани, а й люди з багатьох інших міст і країн.

 

Так що наша платформа – це від початку щось більше, ніж щось локальне“, – говорить він.

 

Частина зібраних з інвесторів коштів була витрачена на облаштування простору, решта поповнило фонд платформи, і тепер 80% прибутку витрачається на підтримку локальних ініціатив. Такий формат унікальний не тільки для Франківська, але й для всієї України. Вже кілька міст, говорить Филюк, хочуть відкрити у себе Urban Space за ” соціальною франшизою “. Правда, чітких параметрів у такого франчайзингу поки немає.

 

"Наше “Тепле місто” – це свого роду експеримент онлайн, – говорить він. – Мені хочеться вірити, що це таке вікно можливостей, яке може видати дуже цікавий результат не тільки для міста, але й для всієї країни. Зараз ми реально тиснемо на газ, і динаміка у мене в рази вища, ніж була тоді, коли я жив у Києві. Я зайнявся “Теплим мiстом”, тому що мені не вистачало динаміки, а тепер її занадто багато. Це не дуже природно для Івано-Франківська, бо це – “slow-city”. Головна інтрига в тому, як ми капіталізуємо нашу динаміку у розвиток міста".

 

А ще команда платформи допомагала з запуском нового поїзда зі Львова до Чернівців через Івано-Франківськ . Електричка добирається до Франківська за 1 год 40 хвилин. 

 

"Одного разу ми побачили, що Львівська залізниця замовляє у Харкові локомотив, але невідомо було, за яким напрямком його включать. Ми почали всіх “бомбити”, хто має до цього відношення, буквально кричали про те, що нам дуже потрібний цей поїзд, – згадує Филюк. Тепер один з викликів – створення простору Urban Space 500 (500 інвесторів по 1000 доларів ) у Києві.

 

Филюк стверджує, що попит на цей формат великий, але для того, щоб вийшло щось більше, ніж гарний ресторан або коворкінг, потрібно закласти “додаткову вартість” – нові сенси.

 

"Зараз відбувається процес дозрівання прогресивних сил, і там потрібна консолідація, – розмірковує Филюк. – У нас це вийшло буквально випадково. Насправді консолідувати закрите західноукраїнське суспільство – завдання з найскладніших. Але ми змогли: 36 компаній підтримують платформу “Тепле мiсто”, і частина з них – ресторани, мої прямі конкуренти. У регіоні, де діє принцип “моя хата скраю” – люди дають мені гроші, щоб ми разом розвивали середовище. Розумієш, яка це зміна свідомості? Якби мені два роки тому сказали про це, я б не повірив, це і для мене космос. Але якщо українці на таке здатні, то це буде діяти скрізь. Якщо нам вдасться пройти етап спільного досягнення цілей з реальними опонентами, тоді це буде прорив. Тоді Європа, в якій теж є криза цінностей, буде у нас вчитися".

 

 

Українська правда. Життя


17.11.2015 1312 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2