Нью-Йорк, Лондон, Відень. Як Івано-Франківськ стає центром тяжіння

 

 /data/blog/92202/adb168d44b3a5388ecb34e43feb8cda9.jpg

 

Потяг прибуває на маленький акуратний вокзал Івано-Франківська. На питання, чи далеко до центру, таксист відповідає: “Центр тут скрізь “. Так, взагаліто, і є : життя в Івано- Франківську розосереджене практично по всьому простору маленького містечка.

 

Головна площа тут нагадує львівську площу Ринок, і так само, як у Львові, розташована навколо ратуші. Правда, в будівлі ратуші немає кабінету мера (він працює в будівлі обласної адміністрації), в будинках по периметру немає такої великої кількості кафе і музеїв. Та й людей тут відносно небагато.

 

"Франківськ завжди дивився на Львів як на старшого брата, – говорить 32-річний Юрій Филюк, засновник місцевої мережі ресторанів “23 ресторани” та міської платформи “Тепле Мiсто”. – Але коли ми стартували з “Теплим Мiстом”, відразу почав говорити про те, що Львів не повинен бути орієнтиром. Він може бути братом, сусідом, але планка – тільки Нью-Йорк, Лондон, Відень. Інакше просто не цікаво".

 

Ми з Филюком говоримо за ланчем в просторі Urban Space 100 , де, як і в інших ресторанах, їжу готують тільки з місцевих сезонних продуктів , паралельно розвиваючи фермерство.

 

"Я реально вірю, що ми можемо конкурувати на світовому рівні , – мрійливо продовжує він. – Знаєш, це як з футболістами: їх усіх тренують з малих років, але одні доростають до рівня “Барселони”, а інші тільки до другої ліги України і далі не можуть стрибнути, тому що методологія різна, і планка теж. Нам було важливо переставити планку зі Львова набагато далі. Якщо згадати, як Львів розвивався, то він собі відразу встановив за планку Краків, а потім, коли зрозумів, що вони це можуть, – прийняли вже за орієнтир Відень. Якщо місто маленьке, це не означає, що він не конкурентоспроможний. Просто треба зрозуміти, що потрібно закласти в нього, щоб його почали помічати в світі".

 

Соціальна платформа “Тепле Мiсто” за останній рік стала потужним центром тяжіння Івано-Франківська. Працювати над проектом, створеним на базі цієї платформи, приїжджають зі Львова та Києва. Нещодавно силами кількох львів’ян, які заради проекту переїхали до Івано-Франківська, запустилось радіо Urban Space Radio.

 

Скляна радіорубка, з якої ведеться прямий ефір, вмонтована в простір кафе, а вгості до ведучих приходять не лише місцеві діячі, але й музиканти, журналісти, урбаністи і політики, відомі всій країні.

 

Засоби на функціонування Urban Radio збирались через краудфандингову платформу “Спільнокошт”.

 

Місяць тому ” Тепле Мiсто” запустило програму малих міських грантів : щоквартально громадським ініціативам, що розвивають мистецтво, спорт, екологію та енергоефективність, освіту, підприємництво та інші сфери – буде надаватися як фінансова підтримка, так і організаційна з боку платформи. А в найближчих планах – запустити процес створення стратегії розвитку Івано-Франківська.

 

"Це має бути не просто документ, який можна в принципі зробити за рік, а скоріше тренінг для міського товариства довжиною в 3-5 років, – каже Филюк. – Ми будемо вчитися взаємодіяти, домовлятися. У нас вже є якийсь авторитет, який може дозволити почати розмову про стратегію практично з будь-якими гравцями в місті і вести розмову на рівних. Ми можливо спробуємо виступати модератором і інтегратором цього складного процесу".

 

Під час передвиборного періоду засновник “Теплого мiста” змушений був постійно пояснювати місцевим політикам, що політичних амбіцій у платформи немає, а все, що вони роблять, – набагато ширше, ніж боротьба за крісла у владі.

 

"Я не займаюся політикою, це скоріше policy, – пояснює Филюк. – Ми не боремося за чергове лідерство, а намагаємося створювати правила єдині для всіх. Коли будуть правила для всіх, не так вже й важливо , хто буде лідером. Наша місія – консолідувати суспільство – це те, чого політика сьогодні зробити не може".

 

Ми більше спостерігаємо за процесом включення усвідомленості в людях та активізації їх проактивності. Якщо уявити собі місто повністю усвідомлених людей, то всі негативні явища автоматично зникають. Усвідомленість диктує якісь логічні, правильні рішення, формує дизайн поведінки. Ми хочемо розгорнути людей з патерналізму – на проактивність, щоб вони робили все своїми руками, не чекаючи, що хтось за них це зробить.

 

Платформу, засновану Филюком, в Івано-Франківську знають буквально всі: за півтора року вдалося реалізувати неймовірну кількість проектів у різних сферах. Програма ” Тепле веломiсто “, міжнародний архітектурний конкурс на кращий простір для дітей, дизайнерські парклети, що прославилися вже на всю країну, програма грантів для міських ініціатив, візуальний стиль міста, який увійшов в шорт-лист рекламістського конкурсу “Каннські леви 2014″ – все це зроблено в рамках платформи.

 

Головним винаходом залишається соціальний ресторан ”Urban Space 100“. Цифра “100” з’явилася у назві ресторану не випадково: у нього вклались сто інвесторів – кожен по тисячі доларів. Показником є те, що серед інвесторів опинилися не тільки франківчани, а й люди з багатьох інших міст і країн.

 

Так що наша платформа – це від початку щось більше, ніж щось локальне“, – говорить він.

 

Частина зібраних з інвесторів коштів була витрачена на облаштування простору, решта поповнило фонд платформи, і тепер 80% прибутку витрачається на підтримку локальних ініціатив. Такий формат унікальний не тільки для Франківська, але й для всієї України. Вже кілька міст, говорить Филюк, хочуть відкрити у себе Urban Space за ” соціальною франшизою “. Правда, чітких параметрів у такого франчайзингу поки немає.

 

"Наше “Тепле місто” – це свого роду експеримент онлайн, – говорить він. – Мені хочеться вірити, що це таке вікно можливостей, яке може видати дуже цікавий результат не тільки для міста, але й для всієї країни. Зараз ми реально тиснемо на газ, і динаміка у мене в рази вища, ніж була тоді, коли я жив у Києві. Я зайнявся “Теплим мiстом”, тому що мені не вистачало динаміки, а тепер її занадто багато. Це не дуже природно для Івано-Франківська, бо це – “slow-city”. Головна інтрига в тому, як ми капіталізуємо нашу динаміку у розвиток міста".

 

А ще команда платформи допомагала з запуском нового поїзда зі Львова до Чернівців через Івано-Франківськ . Електричка добирається до Франківська за 1 год 40 хвилин. 

 

"Одного разу ми побачили, що Львівська залізниця замовляє у Харкові локомотив, але невідомо було, за яким напрямком його включать. Ми почали всіх “бомбити”, хто має до цього відношення, буквально кричали про те, що нам дуже потрібний цей поїзд, – згадує Филюк. Тепер один з викликів – створення простору Urban Space 500 (500 інвесторів по 1000 доларів ) у Києві.

 

Филюк стверджує, що попит на цей формат великий, але для того, щоб вийшло щось більше, ніж гарний ресторан або коворкінг, потрібно закласти “додаткову вартість” – нові сенси.

 

"Зараз відбувається процес дозрівання прогресивних сил, і там потрібна консолідація, – розмірковує Филюк. – У нас це вийшло буквально випадково. Насправді консолідувати закрите західноукраїнське суспільство – завдання з найскладніших. Але ми змогли: 36 компаній підтримують платформу “Тепле мiсто”, і частина з них – ресторани, мої прямі конкуренти. У регіоні, де діє принцип “моя хата скраю” – люди дають мені гроші, щоб ми разом розвивали середовище. Розумієш, яка це зміна свідомості? Якби мені два роки тому сказали про це, я б не повірив, це і для мене космос. Але якщо українці на таке здатні, то це буде діяти скрізь. Якщо нам вдасться пройти етап спільного досягнення цілей з реальними опонентами, тоді це буде прорив. Тоді Європа, в якій теж є криза цінностей, буде у нас вчитися".

 

 

Українська правда. Життя


17.11.2015 1360 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

444
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1851
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3333
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1198
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1220
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1281 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

653

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

337

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1012

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1175
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

387
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2543
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1278
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1383
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

589
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15237
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7529
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

385
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

933 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

521
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

424
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

511